Skocz do zawartości

Wymiana KD 5.1 - budżet ok. 15k, salon 30m2


sunnyluk

Recommended Posts

Witajcie,

w końcu dojrzałem do wymiany swojego KD (5.1 - Onkyo 646 + Koda 702 v2. + SW-1000 v2) w salonie ok 30m2. Obecny sprzęt jest w miarę OK i pójdzie do innego pokoju, ale brakuje mu już mocy i technologii do współpracy z TV Oled (HDMI 2.1, 4k, 120Hz, HDR, DolbyVision, VRR, ALLM itd.). 

Podłączam: PS5, NSwitch, Apple TV4k
Korzystam z: Apple Music i kilku serwisów VOD

Podliczyłem, że budżet jest ok. 15k zł.
Obecnie mam wybrany taki sprzęt, ale chciałbym poznać Wasze opinie czy czegoś nie zmienić lub nie dołożyć kilku zł, do czegoś co bardziej tu pasuje lub jest po prostu lepsze za niewielką dopłatą:

- ampli: Pioneer VSX-LX305 (ze względu na DIRAC i niższą cenę niż odpowiednik Onkyo 7100): ok. 4,5k - chyba, że warto dopłacić do LX505? ma więcej kanałów, na których mi nie zależy, ale jest chyba też mocniejszy?
- fronty: Monitor Audio Bronze 500: ok. 4k zł
- surr: Monitor Audio Bronze 100: ok 2,5k zł
- centr: Monitor Audio Bronze C150: ok. 1,5k zł
- sub: tu mam najwięcej wątpliwości, bo chcę coś mocniejszego niż obecny 80W i myślałem o popularnym, ale też już starym Klipsch R115sw. Na suba chciałbym poświęcić max ok. 3k zł.

Zastanawiam się czy ten ampli LX305 nie będzie za słaby do Bronze 500? W specyfikacji piszą o rekomendowanym wzmacniaczu 60 - 200W, a LX305 ma "tylko" 100W na kanał...

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 minut temu, sunnyluk napisał:

- sub: tu mam najwięcej wątpliwości, bo chcę coś mocniejszego niż obecny 80W i myślałem o popularnym, ale też już starym Klipsch R115sw. Na suba chciałbym poświęcić max ok. 3k zł.

Jak to głównie kino to celuj w nowego Klipscha RP a najlepiej zamienić fronty na monitory i zaoszczędzone budżet przeznaczyć na 2 suby. Jak zamierzasz jeszcze słuchać muzyki to coś zamkniętego np. SVS SB-1000 Pro. 

 

23 minuty temu, sunnyluk napisał:

W specyfikacji piszą o rekomendowanym wzmacniaczu 60 - 200W, a LX305 ma "tylko" 100W na kanał...

I to tylko przy 2 kanałach 😉 Większość amplitunerów w tym budżecie oscyluje wokół tych 90-110 W na kanał przy stereo. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, sunnyluk napisał:

OK, czyli np. ten Klipsch RP-1200SW byłby wystarczający?

Myślę, że tak. 

 

15 minut temu, sunnyluk napisał:

Wolę teraz kupić jeden a porządniejszy.

Rozumiem. Sam kiedyś się broniłem ale jednak 2 suby pozwalają na ominięcie problemów akustycznych które występują praktycznie w każdym pomieszczeniu. 

15 minut temu, sunnyluk napisał:

Tak, słuchamy w domu muzyki, nawet dość dużo.

 

No to rozważyłbym jednak konstrukcje zamknięte. Np. SVS SB-2000 Pro / SVS SB-3000 (ten drugi jest na tyle mocny, że świetnie sprawdzi się też w kinie). Konstrukcje zamknięte są też mniejsze gabarytowo co może mieć znaczenie w pokoju dziennym. 

 

15 minut temu, sunnyluk napisał:

Jest jakiś ampli, który byłby mocniejszy od tych 100W/kanał, ale tak do 6k max?

Nie. Pamiętaj, że moc na papierze to nie jest wyznacznik jakości grania. Jeżeli to dalej nie pozwala Ci spać to możesz pomyśleć o amplitunerach z wyjściami pre-out i dokupieniu pozniej końcówki mocy. Tutaj, żeby zmieścić się w zakładanym budżecie z Diraciem trzeba by szukać X3800 na Amazon (ok 4k) i później dokupić licencję i mikrofon. Jeżeli mowa o PL dysytrbucji to Denona można kupić za ok 5,5k + Dirac... i wtedy lądujesz w okolicach Onkyo RZ50, które jest mocniejsze... (i tak można długo)  Wybrałeś głośniki o wysokiej skuteczności i raczej nie będzie to konieczne. 

Edytowano przez PanKlor
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 minut temu, PanKlor napisał:

Rozumiem. Sam kiedyś się broniłem ale jednak 2 suby pozwalają na ominięcie problemów akustycznych które występują praktycznie w każdym pomieszczeniu.

Niestety, jak to mówią "żeńska siła wyższa" ;)

28 minut temu, PanKlor napisał:

No to rozważyłbym jednak konstrukcje zamknięte. Np. SVS SB-2000 Pro / SVS SB-3000 (ten drugi jest na tyle mocny, że świetnie sprawdzi się też w kinie). Konstrukcje zamknięte są też mniejsze gabarytowo co może mieć znaczenie w pokoju dziennym. 

Powiedziałbym, że nawet jakość, moc i nie dudniący bas właśnie w muzyce jest dla nas najważniejszym. Efekty w KD i grach są dla nas bardzo ważne, ale to jednak muzyki słuchamy na tym najgłośniej (i nie, w stereo nie pójdę, musi pozostać uniwersalny taki zestaw 5.1, ewentualnie kiedyś Atmos).

Czyli mówisz, że sub w konstrukcji zamkniętej (do dziś jeszcze nie wiedziałem, że jest taki podział...) i wtedy Klipsch odpada. 6000 zł za suba to jednak trochę dla mnie za dużo (SB-3000).

Celowałbym jak już to w tego SVS SB-2000 Pro. Będzie on odpowiedni przy tych Monitorach Audio i w takim razie tym ampli LX305?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, sunnyluk napisał:

Niestety, jak to mówią "żeńska siła wyższa" ;)

Też nie mieszkam sam. 😉 Po dobrym ustawieniu subwooferów to jest jeden z bardziej znaczących upgrade'ów w KD. 

12 minut temu, sunnyluk napisał:

Powiedziałbym, że nawet jakość, moc i nie dudniący bas właśnie w muzyce jest dla nas najważniejszym. Efekty w KD i grach są dla nas bardzo ważne, ale to jednak muzyki słuchamy na tym najgłośniej (i nie, w stereo nie pójdę, musi pozostać uniwersalny taki zestaw 5.1, ewentualnie kiedyś Atmos).

Jeżeli mowa o pokoju dziennym to kierowałbym się w stronę mniejszych kolumn (np. MA Bronze 200 zamiast 500, niektórzy zaproponują w ogóle 4 te same monitory) i lepszego subwoofera. Kolumny i tak odetniesz na 80 Hz a posiadając Diraca będziesz chciał skorzystać z jego dobrodziejstw też w stereo (czyli odcięcie na 80 Hz a dół przejmie subwoofer). 

 

12 minut temu, sunnyluk napisał:

Czyli mówisz, że sub w konstrukcji zamkniętej (do dziś jeszcze nie wiedziałem, że jest taki podział...) i wtedy Klipsch odpada. 6000 zł za suba to jednak trochę dla mnie za dużo (SB-3000).

Można znaleźć trochę taniej niż 6000 PLN. Też miałem niedawno podobny dylemat, zamknąłem oczy i wziąłem SB-3000, salon podobnej wielkości. Zarówno SB-2000 Pro jak i 3000 będą ok zakładając, że będziesz wiedział jak to ustawić. 

Edytowano przez PanKlor
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, PanKlor napisał:

Też nie mieszkam sam. 😉 Po dobrym ustawieniu subwooferów to jest jeden z bardziej znaczących upgrade'ów w KD. 

Czyli rozumiesz doskonale :) to drugi subwoofer będzie na liście do kupienia. To i tak sukces, bo wcześniej w ogóle o tym nie myślałem...

16 minut temu, PanKlor napisał:

Jeżeli mowa o pokoju dziennym to kierowałbym się w stronę mniejszych kolumn (np. MA Bronze 200 zamiast 500) i lepszego subwoofera. Kolumny i tak odetniesz na 80 Hz a posiadając Diraca będziesz chciał skorzystać z jego dobrodziejstw też w stereo (czyli odcięcie na 80 Hz a dół przejmie subwoofer). 

Tak, jest to pokój dzienny w domu na parterze, trochę nieforemny, ze schodami, kuchnią niedaleko, poza tym zdarzyło mi się już kilka razy przenosić sprzęt kilka metrów obok, do prawie 60m2 garażu na różne domówki ;) i różnica w cenie nie jest kolosalna więc zostanę przy MA Bronze 500.

24 minuty temu, PanKlor napisał:

Można znaleźć trochę taniej niż 6000 PLN. Też miałem niedawno podobny dylemat, zamknąłem oczy i wziąłem SB-3000, salon podobnej wielkości. Zarówno SB-2000 Pro jak i 3000 będą ok zakładając, że będziesz wiedział jak to ustawić. 

Najwyżej zakup podzielę na 2 lub 3 etapy.
Jeśli nie ma ciekawszych propozycji to najpierw więc będą MA Bronze 500 + 100 + C150, do tego Pioneer LX305, a z miesiąc później SVS SB-2000 Pro lub SVS SB-3000 Pro.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, sunnyluk napisał:

drugi subwoofer będzie na liście do kupienia. To i tak sukces, bo wcześniej w ogóle o tym nie myślałem...

Jak się wie co robi to drugi subwoofer nie musi być identyczny, możesz wybrać mniejszy model. U mnie gra kombinacja SB-1000 Pro i SB-3000. W efekcie jest ~20-80 Hz w zakresie 5 dB. Chodzi o uzupełnie pasma któe jest wycinane przez kombinację pomieszczenia i lokalizacji subwoofera. Ułatwieniem w tym przypadku jest EQ wbudowany w SVS.

9 minut temu, sunnyluk napisał:

oza tym zdarzyło mi się już kilka razy przenosić sprzęt kilka metrów obok, do prawie 60m2 garażu na różne domówki ;) i różnica w cenie nie jest kolosalna więc zostanę przy MA Bronze 500.

Proponuję przenosić razem z subwooferem 😉

 

6 minut temu, sunnyluk napisał:

Najwyżej zakup podzielę na 2 lub 3 etapy.
Jeśli nie ma ciekawszych propozycji to najpierw więc będą MA Bronze 500 + 100 + C150, do tego Pioneer LX305, a z miesiąc później SVS SB-2000 Pro lub SVS SB-3000 Pro.

Jest to jakaś tam koncepcja. Będziesz cieszył się kilka razy. 🙂

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, PanKlor napisał:

Chodzi o uzupełnie pasma któe jest wycinane przez kombinację pomieszczenia i lokalizacji subwoofera. Ułatwieniem w tym przypadku jest EQ wbudowany w SVS.

OK, czyli na pewno będę celował w SVS. Na razie 1 szt. ;) 

 

11 minut temu, PanKlor napisał:

Proponuję przenosić razem z subwooferem 😉

Przenosiłem z subem ;) i właśnie już chyba osiągał tam swoje szczyty, bo brzydko zaczynał charczeć ;) ale ma tylko 80W i jest z bass reflexem, co będzie przy tym SVS...

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, sunnyluk napisał:

Przenosiłem z subem ;) i właśnie już chyba osiągał tam swoje szczyty, bo brzydko zaczynał charczeć ;) ale ma tylko 80W i jest z bass reflexem, co będzie przy tym SVS...

Jeżeli te imprezy w 60 metrach mają dla Ciebie znaczenie to tym bardziej pomyśl o SVS SB-3000. 

 

BTW z podobnego suba typu budżetowe 80W przesiadłem się na najmniejsze SB-1000 Pro i była ogromna różnica ... ale podobna była po dodaniu i dostrojeniu do zestawu SB-3000. Moim zdaniem nie pożałujesz.  

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, PanKlor napisał:

BTW z podobnego suba typu budżetowe 80W przesiadłem się na najmniejsze SB-1000 Pro i była ogromna różnica ... ale podobna była po dodaniu i dostrojeniu do zestawu SB-3000. Moim zdaniem nie pożałujesz.  

Czyli powinno być bardzo dobrze. Mówimy o SVS SB-2000 Pro lub SVS SB-3000 ( BEZ PRO???)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mały edit: pomału zbieram elementy zestawu.

Dzisiaj będą dostarczone Monitory Audio Bronze 500 😀

Lada dzień dojadą Monitory Audio 100 na tył i C150 pod TV. 

Ze względu na fundusze na razie podłączone to będzie pod Onkyo 646 i sub ten co mam, ale myślę, że nie dłużej niż miesiąc i pojawi się reszta sprzętu czyli Pioneer LX305 oraz sub SVS SB2000 Pro 🙂

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam jeszcze pytanie o amplituner: myślę czy nie dołożyć do Onkyo 7100 zamiast Pioneera LX305 (wiem, że to to samo i różni się tylko crossoverem i portem na froncie), bo w sumie miałem już Onkyo 505 i teraz 646 i byłem z nich bardzo zadowolony, ALE dokładając przy obecnych cenach już niewiele do 7100 mogę mieć Onkyo TX-RZ50.

Czy RZ50 w stosunku do 7100 gra wyraźnie lepiej?

Raczej nigdy nie wykorzystam większej liczby kanałów w RZ50 (dołożenie drugiego suba i Atmos w suficie to będzie pewnie dla mnie max).
Funkcjonalnie i technologicznie wydaje mi się, że oba ampli są na tym samym poziomie więc jak nie ma różnicy w samej jakości grania to czy warto dopłacać?

MA Bronze 500 prezentują się świetnie, a dzisiaj odbieram MA Bronze 100 😃 na C150 musimy poczekać trochę dłużej.

 

aIMG_9369.jpeg

Edytowano przez sunnyluk
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, Piotr Sonido napisał:

Tak.

RZ50 gra wyraźnie lepiej od 7100

7100 bliżej do grania 6100. Chodz kalibracja zmienia wiele.

 

OK, a jeśli obecnie cena Onkyo 7100 = cena Pioneer LX505 (5999 zł), który niby jest odpowiednikiem RZ50 (kosztującym 7500 zł), ale z jednym ustawieniem Hz to może tą jakość grania RZ50 uzyska się na Pioneerze 505?

 

7 godzin temu, maciek72 napisał:

Mnie tylko zastanawia , czy jest sens montować takie gabaryty jak po kalibracji i tak odcina się na 80 Hz ? 

Rozumiem w stereo , ale w KD ?

Chodzi Ci o duże gabaryty kolumn? Powiem Ci, że w dniu zakupu MA 500 udało mi się je zamówić po cenie o kilkadziesiąt zł niższej na sztuce od MA 200 w tym samym sklepie więc... czemu miałbym się ograniczać? ;) MA 100 jako surroundy rzeczywiście są dość duże... ale tu też różnica w cenie od MA 50 wynosiła ok 200 zł/szt. więc przy koszcie wszystkiego to tyle co nic.

Edytowano przez sunnyluk
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 15.12.2023 o 10:36, maciek72 napisał:

Mnie tylko zastanawia , czy jest sens montować takie gabaryty jak po kalibracji i tak odcina się na 80 Hz ? 

Rozumiem w stereo , ale w KD ?

W KD nie ma sensu.

To jest bardziej dla tych którzy użytkują właśnie kino/stereo

Dnia 15.12.2023 o 18:02, sunnyluk napisał:

OK, a jeśli obecnie cena Onkyo 7100 = cena Pioneer LX505 (5999 zł), który niby jest odpowiednikiem RZ50 (kosztującym 7500 zł), ale z jednym ustawieniem Hz to może tą jakość grania RZ50 uzyska się na Pioneerze 505?

Brać Pioneera. Zdecydowanie.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...