Skocz do zawartości

Budżetowe stereo (do 4000 ze wzmakiem) do filmów i muzyki elektronicznej - prośba o propozycje i ocenę pomysłu


k2core

Recommended Posts

Siemka! Tak, wiem, mało, ale myślę, że uda się w tym budżecie stworzyć coś co spełni niewygórowane oczekiwania, szczególnie, że mamy do czynienia z małym pomieszczeniem i forum dobrych speców ;)
TL;DR: Zestaw do 4K ze wzmakiem, ciepłe granie z szybkim basem, do filmów i muzyki elektronicznej, mały pokój, odległość od słuchacza 2,5m. Aktualny pomysł to SMSL SU-1 + SMSL A300 + Pylon Pearl 25. Czy to dobry pomysł?

A teraz opcja dla tych, którym chce się czytać, wychodzę z założenia że lepiej napisać za dużo niż za mało :D
Źródło: Po optyku z tv, w przyszłości dorzucę pewnie jakiś podstawowy streamer
Co będzie słuchane: Filmy i muzyka, przede wszystkim elektroniczna (glitch hop, electro swing, ogólnie szeroko pojęty EDM), rap i czasami wpadnie rock.
Warunki odsłuchu: Pomieszczenie 19m² (3,5 x 5,5m). Głośniki będą znajdowały się na dłuższej ścianie, rozstawione o szerokość szafki pod tv (1,5m), mniej więcej w równej odległości od okna i drzwi balkonowych, a regałem (wysoki, nie zabudowany, będzie obłożony w kwiaty i masę dupereli, więc coś tam rozproszy, ale bariery dla dźwięku solidnej nie stworzy).
Załączam poglądowo układ pomieszczenia, zielone kwadraty to miejsce na głośniki ;)  Docelowo nad kanapą i na prawej ścianie zrobię panele akustyczne z wełny mineralnej, a ściana z oknami dostanie firanki + grube zasłony.
Schemat pokoju

Czego szukam: Marzy mi się coś ciepłego i dynamicznego, czyli typowe efektowne granie Vką. Dynamiczny, nisko schodzący, szybki bas - i tak na prawdę jestem szczęśliwy.  Ale mimo wszystko - dobrze by było też nie zgubić średnicy, aby jednak gdzieś te dialogi w filmach były nadal w miarę dobrze słyszalne. Narzeczona jest fanem ekstremalnego "pierdolnięcia bez pojęcia". Myślę, że  jakiekolwiek kolumny z przekręconym eq spełnią te oczekiwania xD Preferowałbym kolumny podłogowe. Jestem świadomy, że głośniki podstawkowe niczym nie ustępują, ale jednak jakaś kwestia estetyki i wyobrażeń na temat sprzętu - powoduje, że stojące na ziemi kolumny po prostu sprawią mi więcej radości. Taka cząstka dzieciaka w środku, którą ciężko będzie wyplenić. I najważniejsze - zależy mi na przednim bass reflex. Jak widać na obrazku - nie mam niestety miejsca na porządne odsunięcie kolumn od ściany. Sprzęt używany - jestem świadom ogromnych benefitów. Brakuje mi jednak obycia i wiedzy, aby wyłapać okazję i kupić coś porządnego. Aktualnie w razie kryzysu wolę się ratować gwarancją, a nie lutownicą i tygodniem nerwów (lubię to, ale aktualnie życie nie daje czasu ;))

Jaki mam na to pomysł - proszę oceńcie:
Po rozejrzeniu się, poczytaniu i obejrzeniu wielu różnych recenzji - zaryzykowałbym z chi-fi. A dokładniej:
SMSL SU-1 + SMSL A300 + Pylon Pearl 25.  Takie chi-fi aktualnie można dostać za 1270 z przesyłką, pearly 2500, co nam daje 3770. Może uda się coś utargować, to już będzie na materiały na pierwszy panel :D Jak myślicie, zagra to razem na ciepło i w miarę dynamicznie? Jakie inne rekomendacje przychodzą Wam do głowy?

P.S: Od razu uspokajam - wiem, że muzyka to nie tylko dududu, ale do bardziej analitycznego grania zostawiam słuchawki, gdzie myślę, że łatwiej o uzyskanie w miarę referencyjnego dźwięku, szczególnie przy ograniczonym budżecie :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć, Pylony Pearl 25 to na pewno jedna z fajniejszych opcji, zwłaszcza pod telewizor. Naturalne granie, bardzo przyjemne i uniwersalne. W połączeniu z SMSLami nie wiem, czy będzie to ciepłota, jakiej szukasz. Jeśli chciałbyś iść w nie jako źródło, to spojrzałbym na kolumny pokroju Dali Spektor 6, są nieco bardziej podkolorowane :) 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 minut temu, Q21 napisał:

Cześć, Pylony Pearl 25 to na pewno jedna z fajniejszych opcji, zwłaszcza pod telewizor. Naturalne granie, bardzo przyjemne i uniwersalne. W połączeniu z SMSLami nie wiem, czy będzie to ciepłota, jakiej szukasz. Jeśli chciałbyś iść w nie jako źródło, to spojrzałbym na kolumny pokroju Dali Spektor 6, są nieco bardziej podkolorowane :) 

Dzięki wielkie za rekomendację, tylko czy chodziło o Dali Spektor 6 czy Polk ES55? Bo to tekst a link mówią o rożnych rzeczach ;)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć, Jeżeli poczekasz parę dni to powinien byc już dostępny Loxjie A40, zostawiam link niżej za 1160. To w sumie A300 z wbudowanym DACem, HDMI ARC, pilotem i gramofonowym pre. Zostawia Ci to budżet na Wiim mini ( połączysz go po optyku ) i kolumny typu właśnie Polk Audio ES55 jak dobrze poszukasz ;) Jest tam wyjście na subwoofer więc jak kiedyś najdzie ochota to można tez podłączyć.

https://amzn.eu/d/iTkVUmt

 

Możesz też poczekać kilka tygodni na Wiim Amp. Q21 będzie go miało za 1599.

Edytowano przez Tomasz S.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Tomasz S. napisał:

Cześć, Jeżeli poczekasz parę dni to powinien byc już dostępny Loxjie A40, zostawiam link niżej za 1160. To w sumie A300 z wbudowanym DACem, HDMI ARC, pilotem i gramofonowym pre. Zostawia Ci to budżet na Wiim mini ( połączysz go po optyku ) i kolumny typu właśnie Polk Audio ES55 jak dobrze poszukasz ;) Jest tam wyjście na subwoofer więc jak kiedyś najdzie ochota to można tez podłączyć.

https://amzn.eu/d/iTkVUmt

 

Możesz też poczekać kilka tygodni na Wiim Amp. Q21 będzie go miało za 1599.

Dzięki za namiar na Loxjie, nie wiedziałem, że wychodzi. Wygląda jak lekkie odświeżenie ao300, które niestety nie było bez wad, ale jest to bardzo ciekawa opcja. Udało mi się za to znaleźć wszędzie chwalone Fosi Audio v3 w zestawie z zasilaczem 48V i zamówiłem. Teraz jednak mam problem, że dobierając do tego SMSL SU-1 zostaję tak na prawdę nawet bez zdalnej regulacji głośności, nie wspominając o EQ.
W takiej opcji myślę, że szarpnięcie się na Wiim Pro Plus nie byłoby głupie(?). Cenowo wychodzę wtedy mniej więcej na poziomie Wiim Amp, tracę wyjście na subwoofer i arc, zyskuję teoretycznie trochę lepszy wzmak. Mam DAC i streamer z głowy, a do tego udałoby mi się odpalić zestaw przed świętami.

3 godziny temu, Q21 napisał:

Wybacz, mój błąd :) Miałem na myśli faktycznie Spektory, ale ES55 też dobra opcja jeśli uda się nagiąć budżet :) 

Nie mam co wybaczać, bo dobrze było się o nich dowiedzieć i są moim aktualnym faworytem (ES55) :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdecydowałem się na Wiim pro plus + Fosi audio v3 48V + Polk ES55. Budżet oczywiście przestrzelony o tysiaka, ale tego się spodziewałem, szczególnie w sezonie przedświątecznym. Jak komuś się uda złapać wiima i fosi na promocji w Amazonie - 4,5K osiągalne na podstawowych kablach. Czy Wiim Amp byłby prostszy? Jak najbardziej, aczkolwiek trzeba pamiętać że ten sprzęt nie poda nam dźwięku w żaden inny sposób niż po wzmaku więc od razu zamyka nam drzwi do rozwoju. Też zgaduję, że najbardziej awaryjnym elementem całej układanki jest właśnie wzmak w klasie D i jego zasilanie. A w ten sposób fosi zawsze można naprawić, modzić, zmienić na coś innego, a streamer i dac nam zostaje.

Kiedy sprzęt dojdzie zdam raport jak to ze sobą działa, być może komuś się przyda ta informacja. Oczywiście nie audiofilskim uchem, ale zawsze jakieś to info czy nie dzieją się dziwne rzeczy i czy fosi podoła. Zakup zrobiłem w ciemno, za co większość forumowiczów mnie zruga, ale mam przed sobą jeszcze całą adaptacje akustyczną pokoju, a jego układ też nie jest zaklepany - więc mam pole do popisu, aby dostosować sobie to do profilu kolumn.  Dzięki Q21 za przypadkowe, a świetne pokierowanie na Polki (nie wiedziałem nawet o istnieniu takiej marki, nie przebija się jej istnienie do przeciętniaków), i Tomaszowi za przypomnienie o wiimie :)

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 12.12.2023 o 21:50, k2core napisał:

Dzięki za namiar na Loxjie, nie wiedziałem, że wychodzi. Wygląda jak lekkie odświeżenie ao300, które niestety nie było bez wad, ale jest to bardzo ciekawa opcja. Udało mi się za to znaleźć wszędzie chwalone Fosi Audio v3 w zestawie z zasilaczem 48V i zamówiłem. Teraz jednak mam problem, że dobierając do tego SMSL SU-1 zostaję tak na prawdę nawet bez zdalnej regulacji głośności, nie wspominając o EQ.
W takiej opcji myślę, że szarpnięcie się na Wiim Pro Plus nie byłoby głupie(?). Cenowo wychodzę wtedy mniej więcej na poziomie Wiim Amp, tracę wyjście na subwoofer i arc, zyskuję teoretycznie trochę lepszy wzmak. Mam DAC i streamer z głowy, a do tego udałoby mi się odpalić zestaw przed świętami.

Nie mam co wybaczać, bo dobrze było się o nich dowiedzieć i są moim aktualnym faworytem (ES55) :)

a co jest nie tak w AO300 ? ktore w sumie jest drozsze.. czy to bedzie grac tak samo cieniutko jak AL200 ?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, michal40 napisał:

a co jest nie tak w AO300 ? ktore w sumie jest drozsze.. czy to bedzie grac tak samo cieniutko jak AL200 ?

I dodam jeszcze, że ao300 miewało problemy z ARC (niektóre apki w TV blokowały komunikację) i sub out potrafił wybiórczo działać. Loxije A40 podobno naprawia sytuację z subem, ale ogólnie za mało opinii aby stwierdzić jakąś tendencje ;)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zależy od pokoju ale ja bym wolał ES55. Tweeter ten sam, średnio-nisko tonowy też ten sam 6,5 cala tylko razy dwa. Za to mamy większą skrzynie ( 20kg sztuka ) i lekko inny bas reflex w tej samej technologii. Idąc za zasadą,że można używać kolumn tak dużych jakie tylko możemy poprawnie ustawić w pomieszczeniu to ja bym wolał jednak ES55. Mogę za to odradzić S50E ,które kiedyś miałem. Zamiast tych spokojnie można wybrać większe podstawki.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Siemka!
Słowem zakończenia - jestem zadowolony. Fosi daje radę, tak na prawdę ustawiam sobie go na połowę i resztę steruję spod wiima, który ma przyjemną płynną regulację. Przy niskich głośnościach nadal wszystko gra okej, oczywiście wraz z jej wzrostem kolumny zyskują, ale moja największa obawa, że będzie kaszana na niskich głośnościach - nie sprawdziła się i jest przyzwoicie, a dynamika nie spada drastycznie.
Wiim okazał się strzałem w 10, taka prosta sprawa, a tak ułatwia cieszenie się muzyką, obawiałem się czy streaming plików z pc będzie działał okej - i działa bez zastrzeżeń. Jest to prostu kawałek dobrze przemyślanego sprzętu, i takie funkcje jak np. detekcja sygnału po optyku i automatyczne przełączanie źródła - bardzo ułatwiają życie.
To teraz najważniejsze - jak to brzmi. Brzmi tak jak chciałem i tutaj mógłbym skończyć :D Gra to V-ką, bas faktycznie jest przyjemnie kontrolowany, co ciekawe wprawia mniej w dudnienie pokój niż poprzednie małe podstawkowe edifiery, ale to też może być kwestia innego ustawienia. Obawiałem się czy góra nie będzie ostra - i na moje nie jest, a wręcz przeciwnie - mogłoby coś tam bardziej "syknąć" aczkolwiek raczej wynika to z tego, że pokój jeszcze nie jest przystosowany i mimo wszystko dół przysłania inne pasma. W kwestii sceny i stereofonii - 1,5 metra to troszkę za mało, ale udało mi się je rozsunąć szerzej i bardzo się to poprawiło. Ostatnią obawą było to, że będą to po prostu za duże kolumny jak do tego pomieszczenia - ale na szczęście są w sam raz, można rzec, że największe możliwe, jakie mogę sensownie ustawić. Do tego duża skrzynia mimo wszystko robi robotę i pozwala na zdominowanie pomieszczenia w trakcie oglądania filmów.

TL;DR: Dobrze wyszło, mi się podoba ;)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Super ! Fajnie ,że udało się trafić. Możesz pobawić się equalizerem  w Wiim. Ma kilka gotowych prezentów ale ma też parametryczne eq. Trochę tam górę możesz podciągnąć. Jedna z różnic między s55e a es55 to to jakie częstotliwości obsługuje tweeter a jakie przekazywane są na średnio-niskie. W S60 to było np 2,5 kHz a w ES60 2 kHz. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...