Skocz do zawartości

Trochę o pogłosie


AudioTube

Recommended Posts

 

http://zrozumiecaudio.blogspot.com/2024/01/adaptacja-akustyki-pomieszczenia.html?m=1

Gdzieś tak w kościach czuję, że to clou dobrego brzmienia.

Znalazłem pierwsze pomiary, gdy jeszcze nie byłem świadomy jak mega ważny jest ten parametr. 

EB886112-D8C8-4A76-97F5-8195ACF69037.png

Gdy wrócę z urlopu, to poszukam późniejsze pomiary. Po adaptacji sufitu.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Słusznie. Otwarta kuchnia. Z wielkimi szklanymi drzwiami na ogródek. 
Tam te „najniższe” drapaka dają, a „dziś” na wieczory odsłuchowe wełna/150cm stoi od Addictive Sound. I jest równiusieńko od samego dołu. 

 

@zolt wkleiłbyś jakiś pomiar u Ciebie?

Ot tak dla popatrzenia.

I może parę pomocnych wskazówek, jak dałeś sobie radę z pogłosem. Dzięki z góry

A poza tematem, czy w Polsce pada śnieg?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nawet właśnie miałem pytać, gdzie uciekają niskie, że tak dobry wynik dla 60 Hz, a tu szyby. :)

Ja nie robiłem u siebie pomiarów i nie jestem świadomy jak wygląda charakterystyka u mnie. Nie mam Umika.
Mam na pierwsze odbicia boczne i tylne absorbery, plus w rogach. Do tego z tyłu duża kanapa narożna za miejscem odsłuchowym, miejsce odsłuchowe to spory fotel i dywanik między miejscem odsłuchowym i fotelem.
Także idealnej charakterystyki to ja na pewno nie mam zapewne. Ale jaka jest, nie wiem. 
Dlatego amatorsko mam absorbery. "Na ucho" pogłosu nie słychać, ale jak to wygląda w pełnej charakterystyce, to nie wiem.
Może kiedy zakupię Umika i z ciekawości zrobię, ale też nie zawracam sobie tym bardzo mocno głowy obecnie, bo i tak czeka mnie za jakiś czas remont. I wtedy będę chciał robić sufit perforowany z wełną i wtedy, kiedy będą większe możliwości, to już faktycznie pomierzyć.
Więc póki co absorbery na ślepo i "na ucho", odpowiedni rozstaw stereo, miejsce odsłuchowe daleko od tylnej ściany (ponad 2m) i DSP.
 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz doświadczenie,  świadomość, wiedzę, plany. Już jesteś na przodzie. 
 

Czy „słyszysz i czujesz ” w pokoju taką pewną „miękkość” oraz poprawę np w trakcie rozmowy?

Wybacz, od 25 lat niezbyt często rozmawiam/piszę w języku naszym ojczystym. Ale się staram, by zostać zrozumianym.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po założeniu absorberów na pewno zmniejszył się pogłos, bo to słychać było nawet na zwykły "klask". Obecnie na słuch "nie dłuży" się nic, rozmowa również jest wyraźna, bez żadnych pogłosów.
Takie rzecz jak kanapa, gruby fotel, to również dobre materiały wygłuszające/absorbujące. Mówił o tym na spotkaniu na AudioShow Bartłomiej Chojnacki.
Co ciekawe, zamknięta szafka, która wypchana jest jakimiś materacami czy kocami, ręcznikami, może nawet robić za pewną pułapkę basową. Tyle, że oczywiście niekoniecznie kontrolowaną. Ale ma to również wpływ na pogłos np. na basie.
Podobnie wpływa na to jakaś kanapa, która jest duża sama w sobie, a ma również sporo materiału piankowego, który nie jest obojętny i też nam w pomieszczeniu "działa". Jeżeli ma jeszcze zasobnik na pościel i taka kanapa jest nim wypełniona, również jest to pewną, grubą warstwą absorbującą. :)
Człowiek na co dzień tak o tym nie myśli, ale jak spojrzeć pod tym kątem to okazuje się, że mamy często w pokojach takie "naturalne" absorbery, które również chcąc niechcąc wliczają się w "ustroje akustyczne".

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...