Skocz do zawartości

Zewnętrzna izolacja akustyczna domu przy torach


Q_KAMIL

Recommended Posts

Dzień dobry,
mieszkam nieopodal (70m) torów kolejowych i stacji od której dochodzą dzięki komunikacyjnie, najbardziej denerwujące sygnały są dźwięki (plumkniecia) przed komunikatami głosowymi. Chciałem docieplić dom standardowo styropianem 10cm i myślałem ze to poprawi jeszcze akustykę, ale zgłębiając temat dowiedziałem się ze może ona się pogorszyć, przez wibracje. Dom w którym mieszkam ma z 50 lat. Jest zbudowany pewnie tym co było trochę cegły trochę silikatu, łącznie grubości ma ok 42 cm w środku jest szczelina w której jest wełna szklana (jeśli się nie osunęła) Mam takie pytania techniczne, jak ocieplić dom żeby nie pogorszyć, a możne nawet jak się uda poprawić izolację akustyczną, czy jak użyje metodę mokra (ETICS) standardową, czy pogorszy się izolacja akustyczna? Czy kupować  styropian akustyczny a może EPS plus sam nie wiem, może ktoś spotkał się z takim problemem albo ma wiedzę na ten temat. Z góry dzięki za każdą podpowiedź, co robić.

ps. mam okna dźwiękoszczelne.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Styropian raczej nie poprawi sytuacji. Może zainteresuj się zamiast niego wełną mineralną, choć cegła i silikat to dobre materiały izolujące akustycznie (bo ciężkie), więc nie jestem przekonany czy poprawa będzie znacząca. Najważniejsze są chyba jednak okna. Masz trzyszybowe? A może jakaś bariera między torami a domem (oknami)? Roślinność, mała architektura?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za opowiedz,

wełna mineralna niestety wychodzi sporo drożnej, ale myślisz ze styropian może pogorszyć sprawę czy raczej pozostanie neutralny? Niby nie będzie montowany do cegły która ma kantak z cegła od strony wewnątrz. Okna mam 3 szybowe Pava od oknoplastu z pakietem szybowym Rw = 46 dB. Do tego nawiewniki akustyczne nawiewnik Dn,e,w = 47 dB. Będę stawiał plot ok 2,3-2,5 metra, na początku myślałem o dźwiękoszczelnych ekranach ale cena i wygląd odstraszają. Aktualnie myślę nad 2,5 metrowym plocie panelowym bez szczelin z deski kompozytowej. Deska jest zrobiona z polimerów i maki drzewnej plus ma  w sorku komorę powietrzna wiec coś powinno pomóc, a no i posadzę jeszcze tuje od wewnątrz w zadłuż płotu. Jak myślisz to dobre rozwiązanie?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy styropian pogorszy to nie wiem. Osobiście wątpię, ale może warto  doczytać na ten temat. Płot i tuje na pewno na plus. Jakieś wyższe drzewa liściaste pewnie też. Może jeszcze grube zasłony od wewnątrz i rolety zewnętrzne na noc. 

Możesz w sumie pochodzić po posesji z apką do mierzenia dB i zobaczyć, jak różne rozwiązania wpływają na poziom hałasu. Albo ocenić nausznie, np. czy schowanie się za płotem coś daję. 

Znaczenie może mieć też otoczenie. Wysoki budynek w sąsiedztwie może np. odbijać dźwięki w Twoim kierunku.  Wtedy Twój płot mało da. 

Edytowano przez Kraft
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Q_KAMIL A próbowałeś może interweniować w gminie itp.? Moze masz sąsiadów którym również przeszkadzaja dzwieki dochodzace ze stacji czy przejezdzajacych pociagow. Napiszcie wspólnie pismo o zamontowanie ekranów dźwiękochłonnych jak w przypadku mieszkania nieopodal autostrady. Warto spróbować. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety pisałem już, twierdzą ze wszystko jest w normie i ze nie będzie ekranów. Myślałem żeby na własną rękę zlecić badanie, ale to droga sprawa. Przy pociągach to dźwięk jest krótszy ale głośniejszy a te badanie jest w skali dobowej wiec mogą mieć racje. Co do komunikatów to maja je zmienić na aromat który będzie zaczytywał głośność tła i dostosowywał to tego głośność komunikatów. Najgorsze ze mam umówione ocieplanie, a nie wiem co mam montować bo jest spora różnica pomiędzy wełną a styropianem a badanie nie rozwiewa mi wątpliwości  https://inzynierbudownictwa.pl/wplyw-ocieplenia-na-izolacyjnosc-akustyczna-sciany-zewnetrznej/

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...