Skocz do zawartości

HiBy R8 II - wrażenia po miesiącu używania


Recommended Posts

Jestem wdzięczny za pomoc jaką otrzymałem na tym forum, więc postanowiłem napisać coś od siebie.

Proszę w żadnym razie nie traktować tego jako miarodajnego testu, to tylko moje subiektywne wrażenia i opinie, a w nie jestem jakimś znawcą tematu.

O parametrach technicznych nie będę się rozpisywał, każdy może sobie poczytać chociażby na stronie producenta czyli tu: https://store.hiby.com/products/hiby-r8-ii

Mój egzemplarz kupiłem bezpośrednio od HiBy i przyszedł do mnie prosto z HK.

Kilka zdjęć:

DSC_1467-Enhanced-NR.jpg.d1065a20354487ab65a29a97d9282231.jpg

DSC_1469-Enhanced-NR.jpg.913515adf2ad206642370f8cfd9c9e1c.jpg

DSC_1472-Enhanced-NR.jpg.fc31e6c6ba9c3bb8815ef5d5c8047db8.jpg

DSC_1475-Enhanced-NR.jpg.e914d4ff318829411b056c8e3aecbcbc.jpg

 

Pierwsze wrażania takie: wielkie, wielkie bydlę. Wygląda super, budzi wrażenie, ale ten rozmiar i waga... dla porównania nasz grajek obok Samsunga Galaxy S24 Ultra + iFi xDSD Gryphon oraz iPhone 15 Pro Max. 

DSC_1477-Enhanced-NR.jpg.6759e201db2534a7d9b7d64f34e835d5.jpg

Czego nie widać na zdjęciu to waga - R8II jest cięższy (dużo) od obydwu telefonów + iFi. Wrażenie jest takie jakby trzymało się cegłę w ręku.

Jeżeli chodzi o jakość wykonania nowego produktu HiBy, to jest całkiem dobrze, brak luzów, trzasków, nic z tych rzeczy.

Niestety ergonomia bardzo kuleje, alcantra może i fajne wygląda ale powoduje że ciągle szuka się przycisków. Nawet po miesiącu używania co chwilę mylę się kiedy chcę zatrzymać odtwarzanie lub przewinąć do przodu czy do tyłu. Co jest strasznie irytujące to że te przyciski nie mają żadnej blokady (nawet jeżeli ekran jest zablokowany) i noszenie DAP'a w kieszeni kurtki powoduje częstą przypadkową ich aktywację.

Druga sprawa, ekran. Coż. Podobno na DAP'a to jest rewelacja. Może i tak. Ale nijak się ma nawet do starych modeli telefonów. Zdaję sobie sprawę że jest to urządzenie do słuchania muzyki a nie do oglądania ekranu, ale w tej cenie można by oczekiwać więcej, bo ekran zupełnie nie oddaje czerni - to raczej rozświetlona szarość. Na plus można powiedzieć że ma wystarczająca rozdzielczość więc wszystko jest ostre i czytelne.

Oprogramowanie i system operacyjny: jest to okrojony Android 12. Niestety potrafi pokazywać niedopracowanie, np. od czasu do czasu bez żadnego powodu alfabet łaciński zamienia się w chiński... Kilkukrotne zablokowanie i odblokowanie ekranu bocznym przyciskiem przywraca angielskie menu. Być może zostanie to naprawione w nowszym firmware.

Funkcje kontroli brzmienia i konfiguracji DAC'a są łatwo dostępne i działają dobrze, trzeba się trochę przyzwyczaić i samemu wypróbować.

Obsługa kart SD - u siebie wsadziłem Sandiska Ultra 1TB, i działa bez problemu. Niestety dużym minusem pozostaje prędkość transferu danych do urządzenia. Według moich obliczeń wychodzi ona poniżej 10 MB/s, co powoduje że zapełnienie karty 1TB SD włożonej do R8II zajmuje 28 godzin. Ta sama karta SD włożona do dedykowanego czytnika firmy Sandisk albo do MacBooka daje transfery na poziomie 90MB/s, więc widać że problemem jest tu DAP, a nie karta.

Dodatkowo próba wrzucania na R8II dużej ilości muzyki jednocześnie kończy się zawsze niepowodzeniem. Urządzenie przerywa transmisję po kilku minutach. Testowanie na Mac'u i PC, ten sam efekt. Przerzucenie tej samej muzyki album po albumie (w każdym razie w mniejszych porcjach) nie sprawia problemu, ale tak czy inaczej jest to duża wada bo przy tak wolnej prędkości transmisji chciałoby się zaznaczyć wszystko co ma się do wrzucenia i np. iść spać. Tu tak się nie da, bo zerwie transmisję.

Teraz to co tygrysy lubią najbardziej, czyli o brzmieniu. Jest dobrze. Podoba mi się (ale ja się nie znam).

Testowałem grajka na Focal Celestee, Focal Clear MG, Meze 109 Pro, i Meze Advar.

Wszystko na dobrej jakości zbalansowanych kablach robionych na zamówienie.

Natomiast muszę uczciwie napisać że na tych samych słuchawkach i tych samych kablach nie słyszę żadnej różnicy pomiędzy R8II a iFi xDSD Gryphon podłączonym do telefonu przez USB.

Podsumowując, nie jestem zadowolony z zakupu. Powiedziałbym że mam cokolwiek ambiwalentne odczucia. To nie jest tak że żałuję, ale liczyłem na więcej, i w tej cenie (płaciłem $1999)nie mogę z czystym sumieniem tego DAP'a polecić. Moim zdaniem są na rynku dużo tańsze i bardziej praktycznie rozwiązania oferujące podobną jakość dzwięku i większa wygodę użytkowania.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisano (edytowany)

Z całą pewnością nie trudno, tylko nie ma komu. Na dzień dzisiejszy w dowolnym telefonie z Androidem za 999 zł lub nawet mniej dostaniemy lepszy procesor, GPU, i oprogramowanie. Zwyczajnie, rynek na DAP'y się kurczy więc ceny są sztucznie nadmuchane bo konkurencji brak. Szukanie przez producentów groszowych oszczędności i wsadzanie Snapdragon 665 do flagowego modelu DAP'a (i jeszcze chwalenie się tym faktem w materiałach reklamowych) to jakaś paranoja. Dla niezorientowanych, ten procesor wyszedł na początku 2019 roku, i nawet wtedy był traktowany jako budżetowy procesor do telefonów z niskiej półki.

Po tym zakupie utwierdziłem się tylko w przekonaniu że DAP'y  w dobie telefonu są bez sensu. Do noszenia przy sobie naprawdę średnio się to nadaje, zresztą w jakim celu - jaki sens ma słuchanie muzyki HiRes w głośnych publicznych miejscach typu np. tramwaj? Do tego dobre wielkie słuchawki, najlepiej otwarte, i wyglądamy jak ufoludek 😉

W moim przypadku ten zakup to nie jest zupełne zmarnowanie pieniędzy, bo dużo podróżuję więc R8II wykorzystam jako "transportowalny" DAC/Streamer to użytku w pokoju hotelowym czy gdzie tam aktualnie zamieszkuję. Ale szczerze powiem że gdybym nie kupił bezpośrednio od producenta tylko np. na Amazon i miał możliwość zwrotu, to bym tak zrobił, i albo zupełnie odpuścił temat DAP'a, albo kupił coś za 1/4 ceny.

Zwłaszcza że kilka dużo tańszych modeli of FiiO czy innych producentów ma dokładnie ten sam procesor...

 

Edytowano przez Martin Gora
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może go sprzedaj, kup coś tańszego i jeszcze ci pieniądze zostaną a może ten inny będzie wygodniejszy.

W takim przypadku bym poszukal czegoś dużo tańszego, przeglądnął opinie użytkowników i najlepiej ocenionego pod względem łatwości obsługi  bym kupił.

Jak widzisz ta jakość dźwięku nie idzie w parze z ceną. 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisano (edytowany)
28 minut temu, Artur Brol napisał:

Jak widzisz ta jakość dźwięku nie idzie w parze z ceną. 

Ale akurat do jakości dźwięku nie mam żadnych uwag krytycznych, bo jest dobra. Od pewnego pułapu po prosu nie da się lepiej, to tylko marketing i sztuczne dmuchanie balonika. Przecież nie da się wierniej oddać dźwięku niż robi to fizyczny instrument czy wokalista, ludzkie ucho też ma swoje ograniczenia. Być może to siła autosugestii że przyjemniej nam się słucha muzyki na drogim sprzęcie niż na tym tańszym a równie dobrym 🙂 Gdyby ten DAP nie miał oprogramowania z bug'ami, oferował wygodne menu, lepszy ekran i obsługiwał szybsze transfery danych, to byłbym z niego bardzo zadowolony pomimo rozmiarów.

W ogóle ciekawi mnie dlaczego producenci nie zaoferują opcji gdzie można włożyć kartę SIM i mieć dostęp do Internetu - wydaje się to logiczna funkcjonalnością.

A, i jeszcze jedna krytyczna uwaga to HiBy R8II - żeby w 2024 roku i dobie WiFi 7 wypuszczać urządzenie ze starym WiFi 5 (bo takie tam jest) to nie wiem czym trzeba się kierować.

Nawet moja pralka kupiona kilka lat temu obsługuje WiFi6...

A co do sprzedaży; kurde mam że tak powiem etyczne wątpliwości, nie umiałbym zachwalać produktu z jego wadami aby komuś go odsprzedać. 

Edytowano przez Martin Gora
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale może ktoś się pojawi , kto zna ten DAP ale nie stać go na pełna cenę.

Nie musisz zachwalać, poprostu masz do sprzedania i tyle. Jak zapyta , to odpowiesz co i jak. Zrezygnuje albo się zdecyduje. Ja zawsze dokładnie mówię co i jak, gdy coś sprzedaje, i albo ktoś kupuje albo nie.

Mnie osobiscie takie niedociągnięcia z oprogramowaniem i łatwością obslugi by irytowały, z pewnością za taką cenę😏

Z drugiej strony jednak, przyzwyczaić się można. Szczególnie kiedy pieniądze to nie problem.

 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisano (edytowany)

No jest to jakieś rozwiązanie (z tą sprzedażą).

Wierz mi, mnie te niedociągnięcia w oprogramowaniu też irytują.  Pozostaje mieć nadzieję że może producent wypuści aktualizację firmware, dopiero tydzień temu ten model pojawił się w sprzedaży w sklepach w USA, i jak ludzie zaczną go masowo zwracać do sklepów to myślę że HiBy szybko zareaguje 😉

Edytowano przez Martin Gora
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisano (edytowany)
11 minut temu, Artur Brol napisał:

Cierpiwosci , w takim razie życzę. 🙂

 

Nie wierzę... czytam Twój wpis, biorę DAP'a do ręki,  a tu takie coś wyskakuje 😁

Jednak wprowadzenie produktu do sklepów w Stanach szybko wymusiło pewne poprawki.

Zainstalujemy, zobaczymy....

20240227_121040.jpg.d6bc7d8caa519cfcad19b2efe9fef86f.jpg

Hehe, jakby ktoś od nich mój wczorajszy wpis przeczytał o braku możliwości blokowania przycisków:

Changelog:

1. Added PEQ function (Audio Settings -> PEQ); 

2. Added digital volume adjustment and locking;

3. Various bug fixes.  

Edytowano przez Martin Gora
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisano (edytowany)

Kolejny „update”,  kilka dalszych przemyśleń na temat tego DAP’a, tym razem wyjazdowych.

Jestem teraz na konferencji w Vegas, DAP leży sobie w pokoju hotelowym wraz z słuchawkami, i do tego faktycznie to urządzenie się nadaje.

Wieczorami mogę sobie posłuchać ulubionej muzyki i jakościowo czuję się jak w domu (minus kwestia słuchawek bo zabrałem tylko IEM, ale też jest dobrze).

Także za to wielki plus, takie mini studio poza domem to fajna rzecz.

Natomiast co to przenośności samego R8II - to nie jest urządzenie przenośne. Co najwyżej transportowalne.

Dlaczego:

1. Ekran. Tragicznie ciemny i do tego łapie odblaski jak lustro. Do tej porty używałem tylko w pomieszczeniach zdała od okna, tak jakoś wyszło, i tam było przyzwoicie o czym już pisałem. Teraz po raz pierwszy używałem na dworze albo w jasnych pomieszczeniach z oknami typu lotnisko.  Przy świetle słonecznym ekran jest nieczytelny, wydaje się cały czarny. Producent nie podaje jasności w nitach ale na moje oko to może być 200-300 nitów. Telefony mają po 1000. Tak że w miejscach gdzie bez problemu korzystam z telefonu i mam wszystko ładne i wyraźne, ekran DAP’a wydaje się zupełnie ciemny pomimo ręcznego ustawienia jasności na 100%. No i zupełnie brak czegoś takiego jak czujnik oświetlenia i automatycznego ustawiania jasności, chyba od 15 lat nie miałem urządzenia które tego nie miało.

2. Bateria. Jest wielka. 12000 mah.Co wzbudza podejrzenia na lotnisku i przy każdej bramce i kontroli jestem zatrzymywany, a DAP badany i prześwietlany. Do tego linie lotnicze (zdaje się wszystkie bo to przepisy FAA) mają swoje ograniczenia i tego typu urządzeń nie można mieć w bagażu głównym, trzeba trzymać w podręcznym. 

Podsumowując, ten konkretny DAP to dobry zakup dla kogoś któremu to co napisałem powyżej odpowiada.

Nie jest to urządzenie do noszenia w kieszeni i słuchania muzyki „na mieście”, czy na wycieczce.

Jest to natomiast znakomite urządzenie do użytku stacjonarnego na wyjazdach (trzeba pamiętać o ograniczeniach w transporcie) i chyba jako takie trzeba je traktować, inna klasyfikacja nie ma sensu.

PS. Przy czym nie twierdzę że na wyjazdy jak wyżej nie ma lepszych albo bardziej ekonomicznych opcji, bo skoro szukamy czegoś do używania w hotelu to tak na logikę każdy przenośny DAC podłączany przez USB (np. iFi Gryphon czy podobne) nada się dokładnie tak samo, a wyjdzie dużo taniej. Tu mamy dużo drożej ale za to „wszystko w jednym”. Jak kto woli 🙂

Edytowano przez Martin Gora
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

DAP raczył był sobie zwyczajnie przestać działać, bo nagle aplikacja do odtwarzania muzyki (ta fabryczna, HiBy Music) zwyczajnie... zniknęła.

Tak po prostu, była, i nagle nie ma. Ani na ekranie głównym (widget), ani na liście aplikacji, po prostu brak. A to fabryczna apka której nawet nie da się odinstalować...

Kontakt z suportem HiBy - informacja od nich że jedyna możliwość przywrócenia tej aplikacji to reset ustawień DAP'a do fabrycznych.

Zrobiłem tak, aplikacja wróciła na swoje miejsce (nawet chyba w innej, nowszej formie bo jest nowa ikonka), natomiast 500GB muzyki poszło się... no, poszło sobie. Nie ma.

Więc mam teraz DAP'a a nie mam muzyki...

A że znowu jestem na konferencji w hotelu, to mogę się pocałować w d....

Jeżeli R8II to jest flagowy model DAP'a jednego z wiodących producentów, w cenie $2000 USD, to szczerze odradzam wszystkich zakup tego typu urządzeń.

Telefon + jakiś mobilny DAC. Albo tablet + DAC. Cokolwiek. Ale nie DAP.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...