Skocz do zawartości

Recommended Posts

Jako zupełny laik z pomocą internetu i kolegi z tego forum zabrałem się za reanimację gramofonu GS461. Z tego co udało mi się ustalić gramofon sam w sobie jest sprawny, jednak po kilku latach leżenia gdzieś po kątach przestał się kręcić. Z tego co zauważyłem, podtalerzyk ma opór i nie może kręcić się swobodnie. Po próbie demontażu podtalerzyka, niestety wyszedł z dużymi oporami razem z tą plastikową tuleją. W jaki sposób mogę go rozebrać, aby dostać się do osi?

Dodam, że wygląda na to jakby całość była "zapieczona" bo kręcenie plastikową tuleją powoduje równolegle obroty metalowego trzpienia na który zakłada się talerz.

 

IMG20240326113706.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tam w środku jest smar i kulka z łożyska z tego co pamiętam. Chyba ten smar od długiego leżenia się zamienił w korodującą mazię i rdza "zgrzała" te elementy ze sobą.  Najsensowniej było by to potraktować na jakiś czas odrdzewiaczem i może po kilku godzinach moknięcią w końcu odpuści, można delikatnie opukać rączką od wkrętaka lub młotkiem z tworzywa sztucznego. Miałem coś podobnego z 9 lat temu . Potem normalnie , czyszczenie, nowa kulka nowy smar i było ok . 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedź.

Udało się podważyć dwoma śrubokrętami równomiernie z dwóch stron i wyszło. Faktycznie smar bardziej przypominał klej :) Po wyczyszczeniu i przesmarowaniu zaczęło się to wszystko normalnie poruszać, natomiast dopiero jutro będę testował napęd, gdyż stary pasek jest sparciały i bardzo luźny.

Co do kulki - nie było jej, nie wiem czy może ktoś zgubił przy poprzednim serwisie czy o co chodzi, ale talerzyk ma po prostu metalowy trzpień do tego jest mosiężna/miedziana wkładka i ten plastikowy trzpień który to wszystko otaczał.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...