Skocz do zawartości

Dolby atmos 5.1.2. Nietypowe rozmieszczenie głośników


Pabl0

Recommended Posts

Czołem ludziska, to znowu ja z kolejnym pytaniem! 😁 chce rozbudowac swoje kino do 5.1.2 i trafila sie okazja bo jutro przychodzi integra drx 5.4 a dzisiaj przyszly podstawkowe kolumienki z bass reflexem z przodu. Chce zamontowac je na uchwytach do monitora i nie wiem w jakim miejscu bedzie najlepiej, czy na scianie przy suficie z przodu czy jednak na suficie na tych uchwytach… 🤔 dodam ze walory estetyczne sa dla mnie malo wazne poki co bo mieszkanie i tak przejdzie w przyszlym roku remont kapitalny (nie oceniamy wystroju 😂) chodzi mi o jak najlepszy efekt kinowy. Akustyka sie zajme pozniej, musze najpierw zasiegnac troche wiedzy. Na zdjeciu jest strefa na ktorej moge je zamontowac, nad soba nie chce bo do surround mam troche wiecej jak pol metra odleglosci i dzwiek by sie zlewal. Uchwyt wybralem taki poniewaz glosniki zostana przerobione do standardu vesa 100 gdyz zamowilem btech bt77 i wg mnie nie sprawialy wrazenia solidnych przy przechyleniu i maja ograniczony zakres regulacji. Czekam na odpowiedzi. Piona 👊 

IMG_4717.jpeg

IMG_4718.jpeg

IMG_4716.jpeg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piona :)

Kupiłeś kolumienki, ale nie za bardzo zrozumiałem w jakim celu i z czego na co rozbudować chcesz system. Jako Atmos?

W 5.1.2 nie istnieje coś takiego jak nietypowa konfiguracja, układ głośników jest zdefiniowany przez Dolby bardzo precyzyjnie.

Obawy mam co do Twojego surround który mógłby się zlewać z Atmosem. Gdzie masz ten surround? Wszystkie głośniki warstwy podstawowej powinny być na wysokości odsłuchu, surround także. Montuje się go po bokach lekko z tyłu. Przy takim montażu nic się nie zleje z Atmosem. Odległość 0,5m to faktycznie problem nie powinny być tak blisko ucha.

Głośniki tzw. Atmos to warstwa górna, a więc sufit. Nie sciana, nie kuchnia, nie widzimisię. Są delikatnie przed Tobą (80 stopni) w rozstawie zbliżonym do frontowych kolumn.

Edytowano przez Butler
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, Butler napisał:

Piona :)

Kupiłeś kolumienki, ale nie za bardzo zrozumiałem w jakim celu i z czego na co rozbudować chcesz system. Jako Atmos?

W 5.1.2 nie istnieje coś takiego jak nietypowa konfiguracja, układ głośników jest zdefiniowany przez Dolby bardzo precyzyjnie.

Obawy mam co do Twojego surround który mógłby się zlewać z Atmosem. Gdzie masz ten surround? Wszystkie głośniki warstwy podstawowej powinny być na wysokości odsłuchu, surround także. Montuje się go po bokach lekko z tyłu. Przy takim montażu nic się nie zleje z Atmosem. Odległość 0,5m to faktycznie problem nie powinny być tak blisko ucha.

Głośniki tzw. Atmos to warstwa górna, a więc sufit. Nie sciana, nie kuchnia, nie widzimisię. Są delikatnie przed Tobą (80 stopni) w rozstawie zbliżonym do frontowych kolumn.

Tak to wyglada. Ewentualnie moge jeszcze surround odsunac od siebie na prawo i lewo montujac na takich uchwytach. Bedzie lepiej? W jakim miejscu musialbym zamontowac do atmosa? I czy atmos zrobi duza roznice nic zawieszenie glosnikow nad kolumnami podlogowymi? Bo tez widzialem ze ludzie tak wieszaja.

IMG_4729.jpeg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy układzie bez Atmosa surroundy można montować trochę wyżej, kiedyś była dość duża swoboda w tej kwestii. Jak wszedł Atmos i DTS-X sytuacja się trochę zmieniła, dźwięki otaczające stały się bardziej precyzyjne i po prostu obecne.

Widzę że masz bipole/dipole, te konstrukcje trochę wybaczają bliskość odsłuchu bo grają bardziej rozpraszającym dźwiękiem. By nie były przy uchu dopuszcza sie je montować trochę wyżej, ale wówczas zmniejsza się odległość kątowa do Atmosa a to nie jest porządana sytuacja.

Ty masz miejsce na lewo/prawo więc rozsuń je zachowując wysokość. To najlepsze co możesz zrobić.

46 minut temu, Pabl0 napisał:

W jakim miejscu musialbym zamontowac do atmosa? I czy atmos zrobi duza roznice nic zawieszenie glosnikow nad kolumnami podlogowymi? Bo tez widzialem ze ludzie tak wieszaja.

Atmosy jak pisałem, 80 stopni - nad głową troszkę przed Tobą. Nad kolumnami podłogowymi to nie Atmos. To jakieś widzimisie, niektórzy uważają że wiedzą lepiej niż Dolby i konfigurują kolumny tak by ładnie na fejsie wyglądały. Zdarza się jednak że Atmosy wypadają na frontami, ale dotyczy to wyłącznie rozszerzonego układu x.x.4. lub x.x.6. Wówczas przednie Atmosy montuje się 45 stopnie przed Tobą (i jak blisko masz TV to mogą wyjść nad nim) a tylne symetrycznie za Tobą. Tylko że taka opcja wymaga odsunięcia kanapy od tylnej ściany co u Ciebie jest niewykonalne.

Dźwięk obiektowy ma symulować dźwięk nad Tobą, a nie nad TV. To samo dotyczy surround, jeśli akcja filmu odbywa się na drodze to efekty mają być na Twoim poziomie a nie gdzieś wyżej.

Taka mała ciekawostka, Dolby odradza stosowanie bipoli/dipoli w systemach wielokanałowych. Chodzi o o że zbyt rozpraszają i źródło staje się zbyt mało precyzyzyjne. Ale nie przejmuj się tym ;)

Edytowano przez Butler
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Pabl0 napisał:

Tak to wyglada. Ewentualnie moge jeszcze surround odsunac od siebie na prawo i lewo montujac na takich uchwytach. Bedzie lepiej? W jakim miejscu musialbym zamontowac do atmosa? I czy atmos zrobi duza roznice nic zawieszenie glosnikow nad kolumnami podlogowymi? Bo tez widzialem ze ludzie tak wieszaja.

Atmos na łączeniu 2 i 3 płytki od lewej strony. Szerokość trochę wężej niż fronty, mniej więcej szerokość kanapy. Dodasz nowy wymiar do kina - warto.  

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Butler napisał:

Ty masz miejsce na lewo/prawo więc rozsuń je zachowując wysokość. To najlepsze co możesz zrobić.

Taka mała ciekawostka, Dolby odradza stosowanie bipoli/dipoli w systemach wielokanałowych. Chodzi o o że zbyt rozpraszają i źródło staje się zbyt mało precyzyzyjne.

Moge suround rozsunąć na praktycznie szerokosc przednich kolumn. Myslisz ze z kolumnami podstawkowymi bedzie lepszy dzwiek w kinie niz z dipoli? Tak sie zastanawiałem jakis czas temu nad zmiana ale w koncu pomysl minal. Jakie glosniki polecisz na atmosa nade mna? Moze byc inna firma jak klipsch. Oby byla czarna wersja i duzo nie kosztowaly. Teraz kupilem monitor audio bronze 2. Ale moge je dac jako surround albo po prostu wrzucic do kuchni bo takie jest ich miejsce docelowe. Czy seria klipscha reference w glosnikach efektowych (atmos czy surround) bedzie grala duzo gorzej jak RP?

1 godzinę temu, PanKlor napisał:

Atmos na łączeniu 2 i 3 płytki od lewej strony. Szerokość trochę wężej niż fronty, mniej więcej szerokość kanapy. Dodasz nowy wymiar do kina - warto.  

Takie sami pytanie jak do kolegi wyzej. Chetnie poznam wiecej opini 😉

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, PanKlor napisał:

Ale chcesz coś do zamontowania w tym uchwycie? Dałbym prawie cokolwiek. Klipsch np. R-40SA może być. 

Uchwyt moge wykorzystac do surround’ow. Czyli do atmosa moze byc jakikolwiek glosnik oby byl dobrze umiejscowiony? A na surround lepsza brdzie kolumna podstawkowa czy bipol ktory mam? Rp240s vs bronze 2?

11 minut temu, PanKlor napisał:

Ale chcesz coś do zamontowania w tym uchwycie? Dałbym prawie cokolwiek. Klipsch np. R-40SA może być. 

Atmos chyba tez nie ma zakodowanych niskich częstotliwości wiec basow tez tam nie ma jak dobrze kombinuje? 🤔

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

45 minut temu, Pabl0 napisał:

Moge suround rozsunąć na praktycznie szerokosc przednich kolumn.

Jak będą 1m od głowy będzie dobrze. A jak ponad 1,5m bardzo dobrze

46 minut temu, Pabl0 napisał:

Myslisz ze z kolumnami podstawkowymi bedzie lepszy dzwiek w kinie niz z dipoli?

Ja mam głośniki w ścianie więc granie bezpośrednie. Ale są też zwolennicy dipoli więc... Jeśli Ci odpowiadają to nie rób niepotrzebnych ruchów.

48 minut temu, Pabl0 napisał:

Czy seria klipscha reference w glosnikach efektowych (atmos czy surround) bedzie grala duzo gorzej jak RP?

Jako Atmos czy surround nie będzie ta różnica bardzo widoczna, ale będzie. RP to jednak klasa wyżej.

50 minut temu, Pabl0 napisał:

Jakie glosniki polecisz na atmosa nade mna?

Też jestem za R-40SA. Jak masz Klipsch to się trzymaj jednej marki, do kina to bdb produkty.

1 minutę temu, Pabl0 napisał:

Czyli do atmosa moze byc jakikolwiek glosnik oby byl dobrze umiejscowiony?

W sumie to tak. Dobrze umiejscowiony i skierowany w Twoją stronę.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Butler napisał:

Jak będą 1m od głowy będzie dobrze. A jak ponad 1,5m bardzo dobrze

Też jestem za R-40SA. Jak masz Klipsch to się trzymaj jednej marki, do kina to bdb produkty.

Wiec poki co zostaja dipole i odsune je od siebie montując na uchwytach i szukam glosnikow do atmosa a bronze 2 pojdzie na sprzedaz bądź zostanie do kuchni na zone 2 ;)

Teraz tylko mam zarobione nowe kable co mialy byc wykorzystane do podlaczenia monitorow na sciane a na atmos beda za krotkie… 😂 warto podlaczyc rp260 w bi amp zeby sie nie zmarnowały? 😁

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 minuty temu, Pabl0 napisał:

Atmos chyba tez nie ma zakodowanych niskich częstotliwości wiec basow tez tam nie ma jak dobrze kombinuje? 🤔

To nie tak. Atmos to dodatkowa warstwa informacji nt. umiejscowienia obiektów w przestrzeni. Resztę robi amplituner który wie ile głośników ma. Kolumny surround i tak zwyczajowo odcina się na 80 Hz. Niskie częstotliwości (przyjmijmy te 80 Hz jakonumowan granice) nie są możliwe do zlokalizowania (kierunek). Potem już dochodzi kwestia psychoakustyki i masteringu nagrania. Wydaje nam się że huknęło za plecami ale halas i masę zrobił subwoofer a reszta (kierunkowosc) to działanie surround (te dźwięki powyżej 80 Hz jesteś w stanie zlokalizować w przestrzeni). 

Edytowano przez PanKlor
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, PanKlor napisał:

To nie tak. Atmos to dodatkowa warstwa informacji nt. umiejscowienia obiektów w przestrzeni. Resztę robi amplituner który wie ile głośników ma. Kolumny surround i tak zwyczajowo odcina się na 80 Hz. Niskie częstotliwości (przyjmijmy te 80 Hz jakonumowan granice) nie są możliwe do zlokalizowania (kierunek). Potem już dochodzi kwestia psychoakustyki i masteringu nagrania. Wydaje nam się że huknęło za plecami ale halas i masę zrobił subwoofer a reszta (kierunkowosc) to działanie surround (te dźwięki powyżej 80 Hz jesteś w stanie zlokalizować w przestrzeni). 

Czyli nie wazne gdzie stoi subwoofer tak naprawde liczac ze powiedzmy za mna bylby 4 razy slabszy niz taki co jest 4 razy mocniejszy przede mna 2 metry? 🤔 ( wielokrotnosc oczywiscie jest obrazowa nie jest to żaden przelicznik, moze domyslisz sie o co mi chodzi )

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, Pabl0 napisał:

Czyli nie wazne gdzie stoi subwoofer

Ważne ale nie chodzi tu o kierunek dochodzenia dźwięku tylko zjawiska falowe w miejscu odsłuchu (hasło do wyszukiwarki - mody pomieszczenia). Kilku subwooferów nie stosuje sie po to, żeby było głośniej tylko przede wszystkim po to aby wygładzić charakterystykę w zakresie niskich tonów. Można też używać tzw. pułapek basowych tylko ich rozmiary są zazwyczaj nieakceptowalne w warunkach mieszkalnych. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, PanKlor napisał:

Ważne ale nie chodzi tu o kierunek dochodzenia dźwięku tylko zjawiska falowe w miejscu odsłuchu (hasło do wyszukiwarki - mody pomieszczenia). Kilku subwooferów nie stosuje sie po to, żeby było głośniej tylko przede wszystkim po to aby wygładzić charakterystykę w zakresie niskich tonów. Można też używać tzw. pułapek basowych tylko ich rozmiary są zazwyczaj nieakceptowalne w warunkach mieszkalnych. 

Wybiegajac w przyszlosc… chcialem dokupic drugi subwoofer klipsch rp1200 i ustawic za soba ( juz raczej w przyszlym roku po remoncie w salonie…) czy to bedzie dobra opcja?  Salon bedzie mial 23m2 lub 33 z aneksem. Jak najlepiej zaplanowac pomoeszczenie zeby byl jak najlepszy dzwiek? Pokoj to 6,7x3,5 a kichniw moze byc po prostu przedluzeniem… wysokosc bedzie ok 2,6mpo obnizeniu bo poki co jest jakos 2,9m

1 godzinę temu, Pabl0 napisał:

 

Teraz tylko mam zarobione nowe kable co mialy byc wykorzystane do podlaczenia monitorow na sciane a na atmos beda za krotkie… 😂 warto podlaczyc rp260 w bi amp zeby sie nie zmarnowały? 😁

I tak wroce jeszcze do poprzedniej pytania 😁

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, Pabl0 napisał:

Wybiegajac w przyszlosc… chcialem dokupic drugi subwoofer klipsch rp1200 i ustawic za soba ( juz raczej w przyszlym roku po remoncie w salonie…) czy to bedzie dobra opcja?  Salon bedzie mial 23m2 lub 33 z aneksem. Jak najlepiej zaplanowac pomoeszczenie zeby byl jak najlepszy dzwiek? Pokoj to 6,7x3,5 a kichniw moze byc po prostu przedluzeniem… wysokosc bedzie ok 2,6mpo obnizeniu bo poki co jest jakos 2,9m

Jesli pytasz o radę, to wstępnie poprowadź okablowanie pod suby w nowym pomieszczeniu w relacji po przekątnej lub vis/a/vis lub przód/tył (lewa/prawa to bez różnicy).

Więcej można by jednak powiedzieć dopiero po pomiarach akustycznych.

Przy aranżacji pomieszczenia unikaj twardych materiałów. Beton, marmur, gresy itp nie są przyjazne dla melomana i konesera kina.

Lamele, boazeria, nieregularne panele scienne 3D, korek architektoniczny, perforowana sciana GK itp. Takie materiały wykończeniowe zdecydowanie wpłyną na walory akustyczne wyższych częstotliwości.

Basu jednak nie ogarniesz, fale dźwiękowe są na tyle długie że w warunkach domowych ich ogarniecie nie jest w praktyce możliwe. Albo inaczej... kłopotliwe i kosztowne. Prościej dobrze skonfigurować dwa suby by wzajemnie wypełniły pasmo. A jeszcze lepiej cztery.

Mody pomieszczenia pewnie znasz, może nie zastanawiales się nad nimi. To sytuacja w której ten sam dźwięk w jednym miejscu pomieszczenia dudni i przygniata, a w innym niemal znika. I zależnie od częstotliwości takie górki/dołki pojawiają się w innej odległości od ścian i głośników.

2 godziny temu, maciek72 napisał:

A , gdzie tutaj są kąty i odległości ?

Eee... przesadzasz ;)

Edytowano przez Butler
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, maciek72 napisał:

A , gdzie tutaj są kąty i odległości ?

Prawy głośnik nawala w krzesło  , bi- pole w poduszki / zagłówek 

To w ogóle gra ? Czy tylko ma napie... ?

 

Poduszek nie ma jak sie oglada film, ale fakt ze dwa glosniki graja na zewnatrz. Dlatego teraz beda odsuniete i odwrócone o 90st, powinno byc lepiej? Na ile je odsunac od sciany? Czy lepiej byloby postawic bokiem (boczna sciana glosnika rownolegle do sciany) kolumny podstawkowe?

1 godzinę temu, Butler napisał:

Jesli pytasz o radę, to wstępnie poprowadź okablowanie pod suby w nowym pomieszczeniu w relacji po przekątnej lub vis/a/vis lub przód/tył (lewa/prawa to bez różnicy).

Więcej można by jednak powiedzieć dopiero po pomiarach akustycznych.

Przy aranżacji pomieszczenia unikaj twardych materiałów. Beton, marmur, gresy itp nie są przyjazne dla melomana i konesera kina.

Lamele, boazeria, nieregularne panele scienne 3D, korek architektoniczny, perforowana sciana GK itp. Takie materiały wykończeniowe zdecydowanie wpłyną na walory akustyczne wyższych częstotliwości.

Basu jednak nie ogarniesz, fale dźwiękowe są na tyle długie że w warunkach domowych ich ogarniecie nie jest w praktyce możliwe. Albo inaczej... kłopotliwe i kosztowne. Prościej dobrze skonfigurować dwa suby by wzajemnie wypełniły pasmo. A jeszcze lepiej cztery.

Mody pomieszczenia pewnie znasz, może nie zastanawiales się nad nimi. To sytuacja w której ten sam dźwięk w jednym miejscu pomieszczenia dudni i przygniata, a w innym niemal znika. I zależnie od częstotliwości takie górki/dołki pojawiają się w innej odległości od ścian i głośników.

Eee... przesadzasz ;)

Dzieki za informacje! 😊 polecisz moze jakas strone/forum zeby zasiegnac informacji o akustyce? Teraz planowalem przykleic panele akustyczne lub piankę ponieważ faktycznie z lewej strony od lozka jest strefa w ktorej jest za duzo basu… tylko poki co nie wiem jak sie zabrac za wyciszanie, a chce to zrobic zaraz po montażu glosnikow surround na wieszakach od monitora (jeszcze nie wiem czy podstawkowe czy bipole) i atmosy nad glowa tylko musze najpierw zakupic (bipole to nie bardzo na atmosa co?)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

26 minut temu, Pabl0 napisał:

Teraz planowalem przykleic panele akustyczne lub piankę ponieważ faktycznie z lewej strony od lozka jest strefa w ktorej jest za duzo basu… tylko poki co nie wiem jak sie zabrac za wyciszanie

Nic Ci pianka na bas nie pomoże. Pianką to mozesz sobie pochłaniać wyższe częstotliwości, ewentualnie je rozpraszać. Na bas to można zestroić rezonator Helmholtza albo postawić bass trap, tylko żeby byl efektywny będzie spora "krową".

Bipole na Atmos? Nie spotkałem się  tym.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

35 minut temu, Butler napisał:

Nic Ci pianka na bas nie pomoże. Pianką to mozesz sobie pochłaniać wyższe częstotliwości, ewentualnie je rozpraszać. Na bas to można zestroić rezonator Helmholtza albo postawić bass trap, tylko żeby byl efektywny będzie spora "krową".

Bipole na Atmos? Nie spotkałem się  tym.

Ehh, no dobra… taki kat bipoli bedzie dobry?

IMG_4734.jpeg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, Pabl0 napisał:

Ehh, no dobra… taki kat bipoli bedzie dobry?

IMG_4734.jpeg

Mialem je dokładnie tak ustawione. Jeden grał na mnie a drugi od sciany.

Testowałem różne monitory kierunkowe. Żadne nie zagrały tak obrze. A i Klipsche i Monitor Audio FX super.

No ale ja akurat należę do fana tego typu rozwiązania.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Piotr Sonido napisał:

Mialem je dokładnie tak ustawione. Jeden grał na mnie a drugi od sciany.

Testowałem różne monitory kierunkowe. Żadne nie zagrały tak obrze. A i Klipsche i Monitor Audio FX super.

No ale ja akurat należę do fana tego typu rozwiązania.

 

I zaczynac od probowania zostawic je blisko sciany czy raczej probowac odsunac?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 10.04.2024 o 23:28, Butler napisał:

 

Jako Atmos czy surround nie będzie ta różnica bardzo widoczna, ale będzie. RP to jednak klasa wyżej.

Też jestem za R-40SA. Jak masz Klipsch to się trzymaj jednej marki, do kina to bdb produkty.

 

Jeszcze sie waham miedzy seria r i rp. Tylko glosniko atmosowe beda mialy inny kat niz 80st jesli zamontuje je na suficie. Czy bede musial jeszcze zamontowac go na uchwycie zeby zachowac kat? 🤔

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 11.04.2024 o 20:39, Piotr Sonido napisał:

Mialem je dokładnie tak ustawione. Jeden grał na mnie a drugi od sciany.

Testowałem różne monitory kierunkowe. Żadne nie zagrały tak obrze. A i Klipsche i Monitor Audio FX super.

No ale ja akurat należę do fana tego typu rozwiązania.

 

A jaki glosnik sufitowy do atmosa bys polecil? Nie do montazu w podwieszanym suficie tylko zeby po prostu go zamontowac przy suficie. Zastanawiam sie nad dedykowanymi do atmosa r40sa lub rp500sa ale kolega wyzej pisal ze musi byc kat 80st do sluchacza a one na oko maja inny kat. Czy to bedzie dobry wybor czy szukac innego?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...