Skocz do zawartości

Dwa wzmacniacze i jedna para kolumn (2024)


Martin Gora

Recommended Posts

Tak, wiem że tu na forum był już taki temat z roku 2019 - odkopałem i przeczytałem 🙂

W tamtym temacie był polecany przełącznik Beresford Beresford TC-7220 MKIII  ale chyba już nie ma tego w sprzedaży.

Zmieniło się coś od tamtej pory? Może jakieś lepsze rozwiązania?

Na Amazon znalazłem coś takiego, taki sam model (bez MK III) ale inna firma, nie wiem czy to podróbka: https://www.amazon.com/TC-7220-Amplifier-Selector-Comparator-Crossover/dp/B00LNOAGZQ

Chciałbym używać moich głośników z dwoma wzmacniaczami (nie jednocześnie oczywiście, tylko mieć możliwość przełączenia bez odpinania kabli).

Zleży mi też żeby ten przełącznik był dość duży i solidnie wykonany, bo chciałbym postawić na nim wzmacniacz (AMP-F2). 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję bardzo. Poszperałem w sieci i kupiłem coś takiego: https://www.amazon.com/gp/product/B093GSS8P7/ref=ppx_yo_dt_b_asin_title_o01_s00?ie=UTF8&th=1

Zależało mi aby kupić w 100% pasywne urządzenie, bez żadnych pilotów, własnego zasilania, wskaźników UV i podświetlania, bo wydaje mi się że wszystkie te zbędne bajery mogą negatywnie odbić się na przekazywanym sygnale. I to urządzenie takie jest, z tym że w związku z tym nie ma również żadnych zabezpieczeń przed uszkodzeniem wzmacniacza z powodu braku obciążenia. Wyczytałem gdzieś ze niektóre wzmacniacze są na to wrażliwe, zwłaszcza lampowe.

Będę do tego przełącznika podpinał EverSolo AMP-F2 czyli klasa D (o ten jak rozumiem nie muszę się martwić) oraz hybrydę Dayton Audio HTA-200. Czy dobrze rozumiem że ta hybryda też jest bezpieczna bo lampowy jest tylko pre-amp, a reszta to tranzystory? 

Zresztą dla jasności, i tak nie mam zamiaru przełączać kiedy wzmacniacze będą włączone, bardziej chodzi mi o przypadkowe przełączenie i jego konsekwencje.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niedawno też szukałem selektora dźwięku. Napotkałem się na jeden artykuł gdzie doradzano że jak już używać taki przełącznik to żeby posiadał pozycję 0 pomiędzy wyborem wzmacniaczy/amplitunerów. Pozycja neutralna gdzie rozłącza wszystkie obwody. Nie znam się dobrze na elektronice ale na chłopski rozum wydaje się to logiczne żeby zminimalizować opcję zwarcia dwóch wzmacniaczy.

Wybrałem właśnie tego co doradzał wyżej Amarok, Dynavox.

Produkt solidnie wykonany,robi to co do niego należy, w przyzwoitej cenie.

Mam podłączony podobnie jak ty hybrydę (Unison Research) do stereo i amp Onkyo do kina domowego. Może lekko odczuły moje "drewniane uszy " spadek jakości przy stereo ale nie na tyle żeby rezygnować z przełącznika na rzecz przełączania kabli.

Edytowano przez Michal1980
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, Michal1980 napisał:

Może lekko odczuły moje "drewniane uszy " spadek jakości przy stereo ale nie na tyle żeby rezygnować z przełącznika na rzecz przełączania kabli.

Od przeszło roku nie używam już Dynavoa. Ja akurat żadnej degradacji dźwięku nie słyszałem, no ale każdy ma inną wrażliwość. U mnie był wpięty między amplitunerem KD a wzmacniaczem stereo. Co do przełączania to starałem się przełączać na wyłączonym sprzętem....ale jak to w życiu, parę razy trafiło się na włączonym sprzęcie....nic się nie działo. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Piotr Sonido napisał:

Jesli masz przełącznik hebelkowy który teoretycznie nie ma pozycji 0. To jest podczas przełączania taki moment gdzie na to 0 naziwjmy to on trafia.

Więc to jest dodatek żebyś mógł wyłączyc kolumny na chwilę? Ale ze względów bezpieczeństwa? No nie wiem.

 

Znalazłem tą stronkę o której wspominałem wcześniej. Autor tworzy sam taki przełącznik i do tego tłumaczy zagrożenia i rozwiązania.

 

http://audio-room.net/podlaczamy-2-wzmacniacze-do-jednej-pary-kolumn-przelacznik-wzmacniaczykolumn/

15 minut temu, Amarok napisał:

Od przeszło roku nie używam już Dynavoa. Ja akurat żadnej degradacji dźwięku nie słyszałem, no ale każdy ma inną wrażliwość. U mnie był wpięty między amplitunerem KD a wzmacniaczem stereo. Co do przełączania to starałem się przełączać na wyłączonym sprzętem....ale jak to w życiu, parę razy trafiło się na włączonym sprzęcie....nic się nie działo. 

Wcześniej ten wzmacniacz Unisona miałem podpięty bi wiring.  Ostatnio odpiąłem przełącznik i podłączyłem znowu  bezpośrednio. Nie wiem czy to efekt placebo ale wydaje się być trochę lepiej ale nie na tyle żeby rezygnować z Dynavoxa.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 19.04.2024 o 10:31, Michal1980 napisał:

Znalazłem tą stronkę o której wspominałem wcześniej. Autor tworzy sam taki przełącznik i do tego tłumaczy zagrożenia i rozwiązania.

 

http://audio-room.net/podlaczamy-2-wzmacniacze-do-jednej-pary-kolumn-przelacznik-wzmacniaczykolumn/

Wcześniej ten wzmacniacz Unisona miałem podpięty bi wiring.  Ostatnio odpiąłem przełącznik i podłączyłem znowu  bezpośrednio. Nie wiem czy to efekt placebo ale wydaje się być trochę lepiej ale nie na tyle żeby rezygnować z Dynavoxa.

Super. Znajomy robił takie przełączniki 10 lat temu.

Teraz chiny się tym zajęły i mówi że się nie opłaca.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...