Skocz do zawartości

Kino Domowe - wybór i rozmieszczenie głośników


WARI

Recommended Posts

Witam,
jestem w trakcie dobierania głośników kina domowego i ich umieszczenia w salonie i potrzebuje podpowiedzi. Zastosowanie kino – 75%, muzyka – 25%.


SPRZĘT:
•    Amplituner Denon X4200W już posiadam, chciałbym do niego kupić głośniki:
•    Frontowe: Monitor Audio Bronze 100
•    Centralny: Monitor Audio Bronze C150
•    Subwoofer: SVS SB-1000 Pro (chyba, że polecicie coś tańszego ale również dobrego do muzyki i kina jednocześnie)
•    Surround: z racji tego, że narożnik stoi przy samej ścianie najlepsze były by chyba głośniki naścienne, ale może jakieś inne rozwiązanie będzie ok? I gdzie je umieścić?


ROZMIESZCZENIE:
Mam spory problem z rozmieszczeniem głośników ze względu na układ pomieszczenia, chodzi głównie o to, że chyba jedyną opcją, żeby głośniki frontowe były odpowiednio rozstawione musiałbym jeden (lewy) postawić na stole a drugi (prawy) na jakimś pojedynczym standzie, bardzo mi to nie pasuje ale chyba w innym układzie głośniki byłyby za blisko siebie albo za wysoko. Może ktoś patrząc na układ salonu wymyśli coś lepszego.


Z góry dziękuję za każdą sugestię i podpowiedź ponieważ jestem w temacie laikiem i wybór głośników jak i ich rozmieszczenie wynika tylko z mojej analizy internetowej 😉.
 

sal 1.jpg

sal 2 rzut.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, WARI napisał:

Może ktoś patrząc na układ salonu wymyśli coś lepszego.

Zlikwiduj tę witrynę po prawej .Stół przesuń bardziej w lewo zyskasz miejsce na frontyi tam je zapakuj. Surraundy widzę tutaj tylko Dipole na tylnej ścianie.Monitor Audio fx  jak znalazł...😉

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, PanKlor napisał:

Lewy front na parapecie, prawy na standzie. Surround jeden koło kominka jeżeli nie jest tam zbyt gorąco, drugi w rogu kolo kanapy skierowany w stronę kominka.Alternstywa dla surround to bipole zamontowane na ścianie za kanapa.

Nie będzie przeszkadzało, że plecy głośnika będą przy samym oknie? I czy to, że prawy głośnik będzie ciut bliżej niż Lewy?

Przy kominku niestety za gorąco.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

46 minut temu, WARI napisał:

Nie będzie przeszkadzało, że plecy głośnika będą przy samym oknie? I czy to, że prawy głośnik będzie ciut bliżej niż Lewy?

Nie jest idealnie ale kalibracją powinna sobie z tym poradzić. Najważniejszew KD żeby zachować podobne odległości kątowe. 

46 minut temu, WARI napisał:

Przy kominku niestety za gorąco.

No to bipole na ścianę za sofa.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Gmow1977 napisał:

Zlikwiduj tę witrynę po prawej .Stół przesuń bardziej w lewo zyskasz miejsce na frontyi tam je zapakuj. Surraundy widzę tutaj tylko Dipole na tylnej ścianie.Monitor Audio fx  jak znalazł...😉

Nie mam teraz możliwości zmiany ustawienia mebli, może w przyszłości ;). Co do Monitor Audio FX to zastanawiam się czy nie beda one zbyt odstające od ściany, w sensie czy można je powiesić ciut wyżej niż głowa słuchacza (i ewentualnie o ile wyżej), żeby nie uszkodzić ich przypadkiem ręką czy głową? I czy żeby był dobry efekt to trzeba siedzieć centralnie między nimi?  Jak siedzi kilka osób to czy dla tej bliżej głośnika nie jest to dyskomfortem?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli nie robisz Atmosa w suficie, to surround może być wyżej, umieść je na takiej wysokości by nie przeszkadzały. Ale jeśli planujesz Atmos to sorry, surround na wysokości głowy.

Efekt jest optymalny jeśli siedzisz po środku, ale jeśli nie masz symetrii to kalibracja głośników w ampli dość skutecznie wyrówna poziomy, oczywiście bez przesady z tą asymetrią.

Jak siedzi kilka osób to prawidłowo złożony system gra dla wszystkich ok. Dlaczego? Bo zalecana odległość od ucha najbliższego słuchacza do glosnika wynosi bezwględnie ponad 1.5m, minimalna warunkowo to 1m.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, WARI napisał:

Nie mam teraz możliwości zmiany ustawienia mebli, może w przyszłości ;). Co do Monitor Audio FX to zastanawiam się czy nie beda one zbyt odstające od ściany, w sensie czy można je powiesić ciut wyżej niż głowa słuchacza

To postaw na stole, a do objadu zdejmuj na krzesło obok  ....🙄A prawy na taborecie przed witryną i będzie git.👍  Takiej odpowiedzi się spodziewałeś ?

Stary ...no sorry ale jak nie możesz lub nie chcesz przemeblować to  czego oczekujesz od  tego forum???

Dipole tak jak pisze kolega ,jak najbardziej wyżej bez Atmosa.Tak 170 cm od podłogi do gwizdka i 50cm od rogów ścian...

Kino kieruje się jakimiś zasadami ,jak nie masz dla niego miejsca to kup sobie grajbelkę z jakimś subem i też wystarczy 😉

 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisano (edytowany)
Dnia 25.04.2024 o 06:01, Butler napisał:

Jeśli nie robisz Atmosa w suficie, to surround może być wyżej, umieść je na takiej wysokości by nie przeszkadzały. Ale jeśli planujesz Atmos to sorry, surround na wysokości głowy.

Efekt jest optymalny jeśli siedzisz po środku, ale jeśli nie masz symetrii to kalibracja głośników w ampli dość skutecznie wyrówna poziomy, oczywiście bez przesady z tą asymetrią.

Jak siedzi kilka osób to prawidłowo złożony system gra dla wszystkich ok. Dlaczego? Bo zalecana odległość od ucha najbliższego słuchacza do glosnika wynosi bezwględnie ponad 1.5m, minimalna warunkowo to 1m.

Dzięki, dużo mi to wyjaśniło, na razie nie myślę o Atmosie, ale już wiem, że mimo wszystko im surroundy bliżej wysokości głowy tym lepiej. Musze pomyśleć czy uda mi się tak przesunąć kanapę, żeby te minimalne odległości od słuchacza osiągnąć czy może jednak rzeczywiście jak @PanKlor zaproponował jeden koło kominka a drugi w rogu koło kanapy skierowany w stronę kominka.

Dnia 25.04.2024 o 07:50, Piotr Sonido napisał:

Jakie mozna zrobić zmiany w ukształtowaniu pokoju?

Chodzi mi o rozmieszczenie poszczególnych elementów.

Z czym do tej poriy grał ten Denon u Ciebie?

Było tak jak na zdjęciu? Kolumny na podłodze?

Co do tyłu to mogę pojeździć z kanapą lewo prawo. z przodu jest większy problem, mogę trochę przesunąć szafkę RTV i witrynę w lewo (do TV) i chyba muszę pomyśleć o jakiś uchwytach na głośniki.

Denona mam od niedawna, wcześniej te duże Mildtony stały na szafce RTV i grały z Technics SA-GX130, do słuchania muzyki i byle jakiego dźwięku zza opuszczanego ekranu jakiś czas wystarczały ale teraz chcę to zmienić.

Dnia 25.04.2024 o 08:15, Gmow1977 napisał:

To postaw na stole, a do objadu zdejmuj na krzesło obok  ....🙄A prawy na taborecie przed witryną i będzie git.👍  Takiej odpowiedzi się spodziewałeś ?

Stary ...no sorry ale jak nie możesz lub nie chcesz przemeblować to  czego oczekujesz od  tego forum???

Dipole tak jak pisze kolega ,jak najbardziej wyżej bez Atmosa.Tak 170 cm od podłogi do gwizdka i 50cm od rogów ścian...

Kino kieruje się jakimiś zasadami ,jak nie masz dla niego miejsca to kup sobie grajbelkę z jakimś subem i też wystarczy 😉

Bardzo dziękuję Ci za tą odpowiedź, uświadomiła mi jak bezsensowny to był pomysł ze stołem i standem. Mimo wszystko nie mam wielu możliwości i zacząłem się zastanawiać na uchwytami na głośniki. Lewy zamontowałbym pod parapetem, nad stołem a prawy na prawej ścianie. Szafkę RTV i witrynę przesunąłbym 30 cm w lewo, żeby prawy móc odsunąć od ściany.

Edytowano przez WARI
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisano (edytowany)

Panowie a zaproponujecie jakieś solidne uchwyty na głośniki z regulacją w poziomie i pionie? Monitor Audio Bronze 100 jest całkiem ciężki (8kg) a podstawa to 230 x 300 i ciężko mi coś znaleźć w sieci.

Edytowano przez WARI
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

55 minut temu, Dedal napisał:

Obydwa uchwyty mają trochę za długą/wysoką (20  cm) kolumnę, która przylega do ściany, mam mało miejsca między parapetem a stołem. Znalazłem coś takiego ale nie wiem, czy głośnik nie będzie "za płytko" siedział, tzn. czy zacisk nie będzie zbyt z tyłu:

https://allegro.pl/oferta/2x-uchwyt-scienny-zaciskowy-do-glosnikow-satelit-7693507105

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 26.04.2024 o 12:26, WARI napisał:

Co do tyłu to mogę pojeździć z kanapą lewo prawo. z przodu jest większy problem, mogę trochę przesunąć szafkę RTV i witrynę w lewo (do TV) i chyba muszę pomyśleć o jakiś uchwytach na głośniki.

No bo powiem Ci to jest jenak konieczne tutaj.

Dnia 27.04.2024 o 12:40, WARI napisał:

Tych nie znam ale tam na jednym zdjęciu z komentarzy widac że ktoś dawał wieksze głosniki na to.

Trzymam kciuki.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...