Skocz do zawartości

Filtrowanie


comarex

Recommended Posts

Witajcie Forumowicze, jestem tutaj pierwszy raz. Audio interesuję się od strony programowania, konstruktorsiej, i to od niedawna. Nie mam więc nawet średniej wiedzy :).

Mam pytanie. Czy istnieją, jeśli tak to jak nazywają się filtry które umożliwiają odfiltrowanie dźwięku docierającego do mikrofonu z jednego kierunku. Załóżmy że mamy 2 mikrofony ustawione 1m i 2m ode mnie w linii. Czy jest taki filtr który zachowuje tylko mój wokal (i inne dzwięki docierające z mojej strony) trafiający do mikrofonu 1m a wycinający wszystko co przychodzi ze strony mikrofonu ustawionego 2m odemnie w linii ?

Pozdrawiam

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

musiałbyś jako ten mikrofon 1m zastosować jakiś mikrofon superkierunkowy, mikrofon interferencyjny typu shotgun np. Wtedy on będzie zbierał głównie dźwięk z kierunku w który jest skierowany. Na tak małym dystansie nie będzie to pewnie 100% skuteczności do tego co piszesz, ale raczej jedyna opcja, niemniej tak ogólnie to nie wiadomo co Ci doradzić bo nie mam zielonego pojecia co próbujesz zrobić

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisano (edytowany)

Chodzi mi o samorozwój w dzienienie programowania, hardware-u, diy. Wymyśliłem sobie aktywne wygłuszanie pokoju. Zakładam że chciałbym wytłumić dzwięki dostające się do pokoju przez drzwi. (Może i lepszym rozwiązaniem byłoby albo wymiana drzwi albo położeni na nich filcu, ale nie o to chodzi :) ) . Koncepcja jest taka aby do dźwięki z przedpokoju zbierać mikrofonem (chyba ten mikrofon kierunkowy bylby najlepszy, jaki w cenie ok 100 zł max) następnie wytrimować opóźnienie dźwięku i podać go na głośnik powieżchniowy przymocowany do drzwi, tak aby część drzwi grała w przeciwfazie w stosunku do przychodzącego dzwięku z przedpokoju. Czy ta koncepcja ma sens ?

 

Edytowano przez comarex
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

oj nienienie, szanuję bardzo za chęć samorozwoju, ale to zagadnienie na poziomie akademickim i to nie tym średnim... trzeba by sporo wiedzy do tego i sporo sprzętu, na pewno nie max 100 zł tylko raczej ze 20 tys.

po pierwsze, to co mikrofon zarejestruje to zupełnie co innego niż będzie potem na drzwiach, bo sporo się od drzwi od razu odbije, wiec trzeba by nie mikrofon tylko czujnik drgań na drzwi a to już droższe rzeczy

po drugie, czujnik drgań a potem coś do pobudzenia drzwi, moze być że głośnik ale to też raczej słaba opcja, musiałby jakiś czujnik piezo być, to wszystko musiałoby być spięte bardzo szybką kartą żeby na bieżąco przetwarzać to co wchodzi na drzwi żeby to redukować, np. algorytmem fxLMS. Bardzo szybkie = bardzo drogie

po trzecie trzeba by zbadać najkorzystniejsze rozmieszczenie czunika i aktuatora, a do tego trzeba by zrobić jakąś analizę modalną drzwi, a tak naprawdę na tak dużej powierzchni trzeba by więcej niż jeden czujnik i aktuator

po czwarte, ostatecznie - metody aktywne działają raczej tylko do 500 Hz, powyżej i tak trzeba robić tłumienie pasywnie

po piątek, jak drzwi są słabe tj. zapewne nieszczelne to i tak nic to nie da ^^

Jak bardzo chcesz to w semestrze zimowym od października na AGH na inzynierii akustycznej prof. Wiciak ma wykłady z aktywnej redukcji drgań, polecam, ale musiałbyś ogarnąć jeszcze równanie fali giętnej w materiałach 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...