Skocz do zawartości

Prośba o pomoc w ustawieniach


Recommended Posts

Dzień dobry.

Piszę bo mam wątpliwości co do tego co co mi polecono przy zamawianiu kina domowego. Będzie to moje pierwsze kino i przyznam że się nie znam. Dla wielu z Was zapewne to są śmieszne tematy a ja mam coraz więcej wątpliwości. Nie chcę też wyjść na kompletnego ignoranta bo moja niewiedza sprowadza się do czasów kiedy chodziło się do wypożyczalni po kasety VHS a potem DVD.  Tak że proszę o wybaczenie i poradę staremu dziadowi. 

Tak jak pisałem będzie to moje pierwsze kino domowe no i też nie jest to jakiś kosmiczny sprzęt. Amplituner Yamaha RX-A2A do tego Blu-ray 4K no i głośniki przód i centralny na kablu + dwie satelity do tyłu bezprzewodowe. Nad Subwooferem jeszcze się zastanawiam bo mogę nie mieć na tyle miejsca. Do tego dokupiłem już kabel pod kolumny oraz 1xHDMI48. Sprzęt mam zamówiony i czekam na koniec remontu w mieszkaniu. Tu mam problem jakie jeszcze kable mam dokupić. Wiadomo samo podłączanie nie nastręcza jakiegoś wielkiego problemu ale mam trochę inną wizję. Chciałbym by kino domowe działało tylko wtedy kiedy będę faktycznie go potrzebował czyli w wtedy kiedy będę oglądał jakiś film, koncert czy coś w tym stylu. W innym wypadku amplituner ma być wyłączony. Próbowałem wertować forum ale nie znalazłem podobnego tematu. VADEMECUM też nie wszystko wyjaśnia. Wiem zaraz napiszecie że źle szukam :). No może i tak. W sklepie w którym mam zamówiony sprzęt doradzili żeby układ Telewizor, DVD, Alplituner, Dekoder TV UPC połączyć w ten sposób. TV + dekoder 1x HDMI. TV + DVD 1x HDMI. Aplituner + TV 1x optyczny. I może mają racje. Broń boże ja nie neguje czyjejś wiedzy a wstyd mnie zapytać po prostu bo nie chcę się ośmieszać. Na logikę jednak to biorę. Skoro kabel optyczny jest głównie do dźwięku to połączenie Amlitunera z TV takim kablem nie da mi sygnału 5.1 na kolumny. Jeśli puszczę film na Blu-ray to sygnał pójdzie do amplitunera przez TV czy to nie pogorszy jakości dźwięku ? Gdyby tak miało być to wole jednak wszystko podłączyć do amplitunera i żeby on był cały czas włączony. Czy DVD nie powinno być połączone z amplitunerem skoro chcę mieć dźwięk przestrzenny ? Czy możecie mi pomóc i rozwiać wątpliwości ? Chciałbym w pełni wykorzystać DVD HDR i jakość dźwięku. 

Pozdrawiam

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, SkilleR napisał:

Nad Subwooferem jeszcze się zastanawiam bo mogę nie mieć na tyle miejsca

Nie ma się nad czym zastanawiać. Bez subwoofera nie ma kina ... no chyba, że ktoś lubuje się w komediach romantycznych 😉

 

9 minut temu, SkilleR napisał:

Chciałbym by kino domowe działało tylko wtedy kiedy będę faktycznie go potrzebował czyli w wtedy kiedy będę oglądał jakiś film, koncert czy coś w tym stylu. W innym wypadku amplituner ma być wyłączony.

To bardziej zależy od Twojego TV. Po prostu nie włączaj amplitunera i będzie grało z TV. Z drugiej strony, nie widzę sensu w takim wymaganiu. Odbiór programów TV też jest lepszy chocby z powodu zastosowanych przetworników. 

 

9 minut temu, SkilleR napisał:

TV + dekoder 1x HDMI. TV + DVD 1x HDMI. Aplituner + TV 1x optyczny. I może mają racje.

No to jak Ci doradzili łączenie optykiem amplitunera z TV przy zakupionym BD to zmień salon... Wszystko podłączasz do amplitunera po HDMI, amplituner łączysz z TV kablem HDMI. Pamiętaj, żeby w TV użyć złącza (e)ARC. 

 

9 minut temu, SkilleR napisał:

Skoro kabel optyczny jest głównie do dźwięku to połączenie Amlitunera z TV takim kablem nie da mi sygnału 5.1 na kolumny

Da ale ograniczy jakoś sygnału i nie wykorzystasz potencjału ścieżek zapisanych na BD. 

Nie wiem kto Ci doradzał i jak wyglądała dyskusja ale żeby uniknąć wtopy wrzuć może jeszcze plan pomieszczenia póki trwa remont to rzucimy okiem czy nie trzeba nanieść poprawek. 

 

Edytowano przez PanKlor
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomiędzy ampli a TV bezwglednie HDMI a nie optyk. Jeśli kino nie chcesz odpalać zawsze to wyłącz opcje sterowania innych urządzeń CEC. Producenci różnie to nazywają. Mam TV Sony, w pasku szybkich ustawień mogę wybrać czy ma grać TV czy system audio, zakładam że inne marki mają podobnie.

Robisz remont i decydujesz się na bezprzewodowe? Nie szkoda Ci kasy na MusicCast20? I tak prąd musisz do nich ciągnąć.

Podłącz wszystkie źródła pod TV, eARC załatwi dźwięk w amplitunerze jak będziesz tego potrzebować. 

Edytowano przez Butler
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisano (edytowany)
56 minut temu, Butler napisał:

Robisz remont i decydujesz się na bezprzewodowe? Nie szkoda Ci kasy na MusicCast20? I tak prąd musisz do nich ciągnąć.

No taką podjąłem decyzję. Może błędną ale i tak już jest za późno. Panele są położone. Zasugerowałem się sprzętem kolegi z pracy. 

Co do salonu to nie będę pisał tu o który  bo nie o to chodzi żeby się z kogoś śmiać czy komuś ubliżać (znany salon).

Wiecie co, ile osób tyle opinii. Wczoraj np kupowałem DVD i w salonie zapytałem o to co wam tu napisałem. Pan mi doradził żeby wszystko podłączyć poprzez HDM do Amplitunera i sam Amplituner do TV też przez HDMI Tak jak wyżej pisał PanKlor.  Dlatego byłem zdezorientowany i chciałem Was poprosić o pomoc.

Reasumując. DVD i Dekoder TV bezpośrednio do TV przez HDMI i Amplituner do TV także przez HDMI ?  Czy jednak wszystko do Amplitunera a sam Amplituner do TV ?

Rozumiem że podłączanie wszystkiego przez Amplituner da najlepszą jakość ?

Po prostu muszę kupić 2 kable HDMI jeszcze. A przy HDR i 4K nie są to tanie rzeczy

Edytowano przez SkilleR
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, SkilleR napisał:

Czy jednak wszystko do Amplitunera a sam Amplituner do TV ?

Ta wersja jest lepsza i mniej kabelków wisi Ci z TV. 

5 minut temu, SkilleR napisał:

A przy HDR i 4K nie są to tanie rzeczy

Bez przesady. Oczywiście możesz przepłacić ale to nie są rzeczy mocno wpływające na cenę zestawu (zakładam, że kupujesz normalne kable a nie takie po 5-15 metrów).  

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, PanKlor napisał:

Ta wersja jest lepsza i mniej kabelków wisi Ci z TV. 

Pod kątem obsługi bez ampli to chyba lepiej pod TV podłączyć peryferia. Wiem że powinno działać HDMI pastrought przy wyłączonym ampli.

12 minut temu, SkilleR napisał:

Co do salonu to nie będę pisał tu o który  bo nie o to chodzi żeby się z kogoś śmiać czy komuś ubliżać (znany salon).

Co za tajemnica. Yamaha to pewnie jakiś oddział Topów ;)

Generalnie masz dwie równorzędnie możliwości podłączenia playerów. Albo pod amplituner, albo pod TV. Obie są ok.

W przypadku pierwszym ampli przejmuje od razu dźwięk i wysyła obraz do TV. Mam jednak kiepskie doświadczenia że stabilnością tego połączenia przy wyłączonym ampli tak by całość przechodziła do TV.

W drugiej opcji dźwięk do amplitunera idzie z TV przez HDMI dzięki eARC, dla mnie to pewniejsze połączenie jeśli ampli tylko okresowo będzie "on"

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisano (edytowany)
27 minut temu, PanKlor napisał:

Ta wersja jest lepsza i mniej kabelków wisi Ci z TV. 

Bez przesady. Oczywiście możesz przepłacić ale to nie są rzeczy mocno wpływające na cenę zestawu (zakładam, że kupujesz normalne kable a nie takie po 5-15 metrów).  

Kabel był w promocji więc kupiłem taki no ale tylko jeden więc muszę jeszcze coś dokupić

image.png.e30f8d4d17871bef8477a02ae0b290d4.png

 

15 minut temu, Butler napisał:

Co za tajemnica. Yamaha to pewnie jakiś oddział Topów ;)

:P

 

Ten kabel chciałem dać do DVD a co reszty to chyba będą mogły być troche tańsze no i krótsze 

Edytowano przez SkilleR
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, SkilleR napisał:

Kabel był w promocji więc kupiłem taki no ale tylko jeden więc muszę jeszcze coś dokupić

 

To pewnie świetny produkt... zrobi dokładnie to samo co 3 albo 4 razy tańszy. Serio - jeżeli przewód HDMI ma certyfikaty i nie jest to najtańsze badziewie z Aliexpress to ja nie widzę powodów, żeby płacić kilkaset PLN za sztukę. Szczególnie przy połączeniach do 3 metrów. Do takich 5 albo i dłuższych chyba mimo wszystko lepiej pójsć w hybrydowe kable hdmi. 

Edytowano przez PanKlor
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Butler napisał:

5m potrzebujesz? Tak daleko od siebie TV, ampli i peryferia?

 

1 minutę temu, PanKlor napisał:

To pewnie świetny produkt... zrobi dokładnie to samo co 3 albo 4 razy tańszy. Serio - jeżeli przewód HDMI ma certyfikaty i nie jest to najtańsze badziewie z Aliexpress to ja nie widzę powodów, żeby płacić kilkaset PLN za sztukę. Szczególnie przy połączeniach do 3 metrów.

Tak macie racje oczywiście ale cena 5 metrowego kabla była taka sama jak 1,5 metrowego i dlatego go kupiłem wtedy

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisano (edytowany)
5 minut temu, PanKlor napisał:

Ale jeżeli nie potrzebujesz tych 5 metrów a tylko 1,5 to jest proszenie się o bałagan albo kłopoty.

No zgadzam się :) człowiek jest jak te owieczki idące na rzeź a może się przyda a potem ``ale ja głupi byłem``:)) 

Dziękuje wam za pomoc. Trochę mnie to oświeciło no i naprowadziło na dobry tor. Dzięki za poświęcony czas.

Kabel upchnę w ścianę bo mam zrobione korytko w miarę szerokie wiec jakoś to ogarnę

Edytowano przez SkilleR
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No jak się nie da to po prostu zostanie tak jak jest zwinięty. Odwinę tylko tyle ile będzie potrzeba a resztę wrzucę pod komodę. Komodę mam na szczęście zamówioną bez nóżek. No jakoś to muszę pochować. Będzie dobrze xD

image.png.618ddb1004d0e7ea5413515fe96932df.png

Takie problemy to nie problemy. Bardziej mnie martwiło to podłączanie

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Butler napisał:

Nie zapomnij że nad ampli musi być wolna przestrzeń, nie wolno go zabudowywać bez zapewnienia odpowiedniej wentylacji.

No właśnie i tu jest kolejny dylemat. Ten amplituner ma na górze same otwory a ja mam takie cholerne natręctwo że sprzęt i samochód traktuje jak rodzinę i zwykle kładłem jakąś folię na górę a teraz nie będę mógł tego zrobić.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze jedna rzecz mi się przypomniała. Kabel który kupiłem to chyba kabel kierunkowy bo ma strzałkę na końcówce z kierunkiem podłączania. Czy on otrzyma zwrotny sygnał gdy podłączę go do TV i amplitunera. Czy to tylko informacja że w tym kierunku do TV ma iść strzałka. Kolejna rzecz na której się nie znam.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...