Skocz do zawartości

Wharfedale Elysian 1 pod kino domowe


Smug

Recommended Posts

Witam,

Interesuje sie audio ale glownie malych rozmiarów (sluchawki iemy etc.) natomiast jestem ciemna masa jesl ichodzi o kino domowe. Znalazlem na promocji glosniki 

Wharfedale Elysian 1, czy z nich mozna potem rozbudowac jakies fajne kino domowe mając juz jakis amplituner? Planuje zakupic Yamahe MusicCast RX-A4A, czy jednak lepiej kupowac glosniki z jednej firmy by sie lepiej zgrywaly i nie robic tzw. "frankensteina"?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@PanKlor

Oj tak, mysle dokupic do nich centrum Wharfedale C, ale reszte troche polecieć budżetowo tzn. bowers * wilkins asw608, a na tyl jakies Bowers & Wilkins 607 S3, czy to w ogole bedzie miało sens?

Czy tego typu głosniki podłączone pod amplituner zagrają zadowalająco czy lepiej do nich kupować wzmacniacz stereo? 
Czasem troche gubie sie w tym audio, tu amplitunery tu wzmacniacze, glosniki pod stereo glosniki pod kino...wrrr a czlowiek chce wydać pieniądze i być po prostu zadowolonym, aby to zagrało fajnie jako kino, ale by móc również usiąść i miło posłuchać muzyki. 

Z góry dziękuję za fachową porade, i docenię wyrozumiałość wobec nieogarniętego użytkownika :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, Smug napisał:

Oj tak, mysle dokupic do nich centrum Wharfedale C, ale reszte troche polecieć budżetowo tzn. bowers * wilkins asw608, a na tyl jakies Bowers & Wilkins 607 S3, czy to w ogole bedzie miało sens?

Dla Ciebie budżetowo a są tacy co na takich BW robią sobie stereo i się cieszą. ;) BTW rozważ jeszcze Atmos w swoim kinie. 

7 minut temu, Smug napisał:

Czy tego typu głosniki podłączone pod amplituner zagrają zadowalająco czy lepiej do nich kupować wzmacniacz stereo? 

Nie słuchałem tych konkretnych głośników ale sądzać po ich pozycjonowaniu pewnie zzyskają z lepszą elektroniką typu Arcam, NAD, Anthem, wyższe modele bardziej popularnych marek. @Piotr Sonido pewnie miał do czynienia i podpowie w którą stronę lepiej jego zdaniem pójść. 

 

9 minut temu, Smug napisał:

glosniki pod stereo glosniki pod kino...wrrr a czlowiek chce wydać pieniądze i być po prostu zadowolonym, aby to zagrało fajnie jako kino, ale by móc również usiąść i miło posłuchać muzyki. 

Podpowiem z własnego doświadczenia - szukaj sprzętu z kalibracją Dirac. Tak, do niektórych modeli trzeba dokupić licencję. Daje Ci to bardzo duże możliwości skorygowania niedoskonałości pomieszczenia oraz wpływ na to jak zagra Twój system. Wiadomo, nie wydobędzie z niego tonów których ten fizycznie nie jest w stanie wygenerować ale poprawienie basu albo wygładzenie wysokich tonów aby były mniej ostre są w zasięgu ręki.  

2 godziny temu, Smug napisał:

sluchawki iemy etc.)

Sam mam jedną parę KZ x Crinnacle + podstawowy DAC Apple. Świetnie to gra jak na ten budżet. Szkoda, że ciut niewygodne na dłuższe posiedzenia. 😉

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piszesz dużo o sprzęcie a mało o preferencjach. Co znaczy lepiej, lepiej dla kogo? Lepiej nie kupować stereo jak kino wystarcza, ale lepiej mieć odseparowane zestawy jak się chce mieć stereo, lepiej mieć kino i końcówkę mocy jak się chce kompromisu, lepiej mieć średniej jakości wzmacniacz kina który zagra przyzwoicie i w kinie i w stereo za umiarkowaną kasę, lepiej....

 

To które "lepiej" jest bliskie Twojej naturze?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@PanKlorte glosniki nie beda mialy atmosa? Of course to jest dla mnie must have, teraz mam jakis soundbar samsunga s990b i mie chcialbym rezygnowac z atmosa. Co masz na mysli by rozwazyc?

 

Jak sprawdzac czy sprzety maja Dirac? Czyli taki amplituner yamahy za 6k bedzie raczej klapa do nich?  

 

 

@Comretwiecej ogladam filmow wiec lepiej mi blizej do atmosa, kina, a 30% czasu usiasc i odpalic muzyke typu jazz/stary rock  a nawet kpop(zona slucha)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Smug napisał:

@PanKlorte glosniki nie beda mialy atmosa? Of course to jest dla mnie must have, teraz mam jakis soundbar samsunga s990b i mie chcialbym rezygnowac z atmosa. Co masz na mysli by rozwazyc?

Żeby mieć Atmos w kinie to trzeba a) kupić amplituner dekodujący taki sygnał b) zbudować system min 5.1.2 (pięc głośników warstwy dolnej, subwoofer, 2 głośniki sufitowe). 

Głośniki same w sobie nie wiedzą co grają. Trzeba je umiejscowić w odpowiednim miejscu w pomieszczeniu i skonfigurować to zgodnie ze sztuką tj. wytycznymi Dolby (alternatywnie innymi jak Auro3d). 

2 minuty temu, Smug napisał:

Jak sprawdzac czy sprzety maja Dirac? Czyli taki amplituner yamahy za 6k bedzie raczej klapa do nich?  

Yamahy nie mają Diraca. Jak coś ma Diraca to z pewnością znajdziesz to w opisie sprzętu. Powiedzmy, że na dzień dzisiejszy ~6k to raczej średnia klasa amplitunerów. 

 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisano (edytowany)

Ok jestem w stanie zamienic yamahe na jakis amplituner za 8-9k. Za cale kino z glosnikami wharfedale elysian1 chcialbym sie zamknac w kwocie 22tys. Wiec zakladam ze zosta ie 5tys. Na tyl i 1 na subwoofer, co do centrum dokupie za dwa trzy mies. Wiec pozlstawilbym na ten moment 2 przod sub i 2 tyl

Edytowano przez Smug
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8-9 na amplituner, ok.

 

To moim zdaniem do Twoich potrzeb i oczekiwań szukałbym amplitunera z możliwością dołożenia końcówki mocy.

Będzie uniwersalnie i jakościowo w kinie i stereo na wysokim poziomie. Co do głośników to, masz jazz, rock i pop i kino to różne światy są, aby nie kłuć uszu potrzebujesz bardziej uniwersalnych kolumn. Nie jestem przekonany czy te co wybrałeś takie właśnie są.

 

Tak samo Yamaha, ona raczej nie jest tak uniwersalna.

 

Akustyka też ważna, jeżeli nie masz możliwości prawidłowego rozstawienia będziesz niezadowolony z efektu.

Edytowano przez Comret
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisano (edytowany)

Mam specjalne pomieszczenie odrębne pod tv i kino, drzwi są wytłumione, pomieszczenie ma może około 14m2

P.S nie ukrywam ze skusila mnie promocja i estetyka tych glosników, ale nie muszę na siłę iść   tym tropem. Wiadomo ze dużą część budzetu przeznaczę na zamianę amplitunera

Edytowano przez Smug
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Smug napisał:

Mam specjalne pomieszczenie odrębne pod tv i kino, drzwi są wytłumione, pomieszczenie ma może około 14m2

No dobra ale jakiś obrazek prosimy... istotne jest czy są jakieś okna, drzwi, gdzie jest ekran, gdzie siedzisz. Jakieś meble które mogą przeszkadzać w umiejscowieniu głośników. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisano (edytowany)

z mebli kwiatek, kanapa przy scianie, pólka pod tv, odkurzacz, polka z kilkoma ksiazkami ktora usune  i w sumie tyle. Dach spadowy, bo pomieszczenie zrobilem sobie na strychu, okna po prawej stronie od TV. Kanapa jest jakies 4-5m od TV na wprost
20240523_120803.jpg.ef602c78ab0da207740218721ac1af0e.jpg20240523_120831(1).jpg.46e0d4f6bda07c6b1f7f89b5eb0d517e.jpg

Edytowano przez Smug
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK pomieszczenie nieduże, więc sub nie musi być jakiś duży. Maks co tam wcisniesz to 5.2.2 (dwa suby warto mieć). Problemem wydają się być głośniki surround bo nie bardzo uda się zachować ten 1m od słuchacza (chyba, że oglądasz sam i siedzisz na środku kanapy), z lewej strony bedzie bardzo blisko, zakladam, że z prawej będzie podobnie. NA surround dałbym coś ałego w stylu Cambridge Audio Minx 22 i to samo na sufit jako Atmos. 

Przód wedle uznania/budżetu. Amplituner to w tym budżecie + Dirac chyba najlepiej wybrać będzie Onkyo RZ-50 (~7k). 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przed chwilą, Smug napisał:

Z tylu niestety mam miejsce usadowic kolumny bardziej po lewo prawo, gdyz kanapa jest przy scianie

Widzimy powiedzmy, że jest to dopuszczalne. Albo dasz tam małe głośniki surround albo ewentualnie di/bi pole na ściane za plecami ale one też będą grały dość blisko ucha. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisano (edytowany)

@PanKlor jak sie ma amplituner Onkyo Rz-50 do ARCAM AVR5? Widzialem do kupna arcam w tej samej cenie co onkyo na Olxie. 

czyli w tym wypadku odpuscic sobie promke na "pepperowe"glosniki? Nie ukrywam ze juz dokonalem zakupu, ale rozwazam anulowanie jesli nei bedą współgrać z Onkyo lub arcam. Chciałem aby to były fronty, sklep mi pisal ze ktos robil z nich kino domowe, ale stawial je na tył. Ja az tak z tylu miejsca nie mam

 

Edytowano przez Smug
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

24 minuty temu, Smug napisał:

jak sie ma amplituner Onkyo Rz-50 do ARCAM AVR5? Widzialem do kupna arcam w tej samej cenie co onkyo na Olxie. 

Do Arcama pewnie będziesz musiał dokupić Diraca, to najtańszy model tej firmy. Nowe są do kupienia za ok 8 tysięcy. Powiem tak - oba są ok. Onkyo bardziej kinowy, Arcam bardziej szlachetny, dociążony. 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do Twojego pomieszczenia para porządnych monitorów jako fronty jest jak najbardziej ok. I do kina i do stereo.

Ale czy te konkretne to... ja ich nie słuchałem i nic Ci ne podpowiem. I nie wiem i nie przewidzę jak to zagra z Onkyo czy Acram. Nie wiem czy w tej kwocie 9 tyś jest sens wchodzić w Acram.

Wolałbym jako główne głośniki do kina 8 omowe. Jak ktoś je stawiał na tył do kina to żadna rekomendacja jest.

 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 godzin temu, Smug napisał:

Witam,

Interesuje sie audio ale glownie malych rozmiarów (sluchawki iemy etc.) natomiast jestem ciemna masa jesl ichodzi o kino domowe. Znalazlem na promocji glosniki 

Wharfedale Elysian 1, czy z nich mozna potem rozbudowac jakies fajne kino domowe mając juz jakis amplituner? Planuje zakupic Yamahe MusicCast RX-A4A, czy jednak lepiej kupowac glosniki z jednej firmy by sie lepiej zgrywaly i nie robic tzw. "frankensteina"?

Nie. Bo Yamaha ma słabe kolumny.

A skąd pomysł na Wharfedale?

Elysian 1 kosztuje 20 K za parę!!!!

19 godzin temu, PanKlor napisał:

Nie słuchałem tych konkretnych głośników ale sądzać po ich pozycjonowaniu pewnie zzyskają z lepszą elektroniką typu Arcam, NAD, Anthem, wyższe modele bardziej popularnych marek. @Piotr Sonido pewnie miał do czynienia i podpowie w którą stronę lepiej jego zdaniem pójść. 

To są dobre paczki. Fajne. I faktycznie tu warto by było iść we wspomniane NAD, Anthem, Arcam.

To będzie znacznie lepszy amplituner pod takie kolumny.

19 godzin temu, Comret napisał:

Piszesz dużo o sprzęcie a mało o preferencjach. Co znaczy lepiej, lepiej dla kogo?

Jak masz Dirac to preferencje robisz pod siebie.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 minut temu, PanKlor napisał:

Jest promocja za ok 9k z Danii.

Tak, teraz wiem. Doczytałem reszte z forum.

Znowu killer oferta z tego sklepu.

Powiem tak warto.

Albo brac AudioPhysici z Polskiej wyprzedaży. Też fajna opcja. I za dychę tez się coś fajnego znajdzie.

Ciekawe czy rzuca więcej Tych Elysian. Na 2 miał bym klienta :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...