Skocz do zawartości

Problem z kalibracją Roomperfect


pablo11

Recommended Posts

Witam serdecznie wszystkich forumowiczów.

Mój zestaw to Heco Revolution 9,sub Svs sb 2000 pro ,no i od wczoraj Lyngdorf tdai1120.Wzmacniacz przywieziono mi że sklepu i od razu podłączono. Kalibrację Panowie zrobili wszystko cacy .Gdy zostałem już sam i zacząłem odsłuchy to pierwszy mój wniosek był taki ,że na dudniący wcześniej bas w pewnym zakresie kalibracja nic nie dała,a wręcz przeciwnie na ustawieniu "bypass" jest jakby mniej dudnienia i muzyka śmiem twierdzić,że brzmi chyba lepiej.Chciałbym nadmienić ,że Panowie robili kalibrację z odłączonym subem i dopiero po kalibracji go podłączyli i w sumie nie wyszło to na moje ucho dobrze,próbowałem trochę pobawić się w aplikacji,ale tyle tam tego jest,że po prostu nie mam pojęcia co i jak ( nie jestem zbyt techniczny),nawet nie wiem od czego zacząć a nie chciałbym pogorszyć ,nadmienię,że wzmacniacz jest na razie wypożyczony.Czy któryś z kolegów byłby w stanie coś poradzić i podpowiedzieć,bo nie ukrywam,że jest to dla mnie czarna magia,a na razie ta kalibracja niewiele wniosła ,z góry dziękuję za pomoc i pozdrawiam.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, pablo11 napisał:

Witam serdecznie wszystkich forumowiczów.

Mój zestaw to Heco Revolution 9,sub Svs sb 2000 pro ,no i od wczoraj Lyngdorf tdai1120.Wzmacniacz przywieziono mi że sklepu i od razu podłączono. Kalibrację Panowie zrobili wszystko cacy .Gdy zostałem już sam i zacząłem odsłuchy to pierwszy mój wniosek był taki ,że na dudniący wcześniej bas w pewnym zakresie kalibracja nic nie dała,a wręcz przeciwnie na ustawieniu "bypass" jest jakby mniej dudnienia i muzyka śmiem twierdzić,że brzmi chyba lepiej.Chciałbym nadmienić ,że Panowie robili kalibrację z odłączonym subem i dopiero po kalibracji go podłączyli i w sumie nie wyszło to na moje ucho dobrze,próbowałem trochę pobawić się w aplikacji,ale tyle tam tego jest,że po prostu nie mam pojęcia co i jak ( nie jestem zbyt techniczny),nawet nie wiem od czego zacząć a nie chciałbym pogorszyć ,nadmienię,że wzmacniacz jest na razie wypożyczony.Czy któryś z kolegów byłby w stanie coś poradzić i podpowiedzieć,bo nie ukrywam,że jest to dla mnie czarna magia,a na razie ta kalibracja niewiele wniosła ,z góry dziękuję za pomoc i pozdrawiam.

Kalibracja akustyki to temat rzeka, na odległość będzie ciężko coś doradzić. To prawda, że zdarza się iż po kalibracji brzmienie podoba nam się mniej, ale zwykle basu ubywa a nie przybywa. Przydałoby się najpierw zrobić ponową kalibrację a jak to nie pomoże to podejrzewam, że algorytm Roomperfect po prostu napotyka na ścianę. 

Rozumiem, że dudni z podłączonym subem ? Jego kalibracja to osobna historia. Nie próbowałeś pobawić się korektorem SVS`a ? W EQ parametrycznym możesz w prosty sposób regulować cały zakres, który reprodukuje ten sub obcinając lub podbijając różne częstotliwości. Można również ustawiać "dobroć" co jest również mega fajną opcją.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za odpowiedź,bawiłem się trochę aplikacją suba,ale jeżeli chodzi o equalizer suba to dla mnie czarna magia,myślałem,że Roomperfect suba podporządkuje,chyba będę musiał jeszcze raz kalibrację zrobić,ale nawet nie wiem jak? Co masz na myśli kolego pisząc "dobroć" ,odzi o zabawę tym EQ suba bo nie bardzo zrozumiałem?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, pablo11 napisał:

Dziękuję za odpowiedź,bawiłem się trochę aplikacją suba,ale jeżeli chodzi o equalizer suba to dla mnie czarna magia,myślałem,że Roomperfect suba podporządkuje,chyba będę musiał jeszcze raz kalibrację zrobić,ale nawet nie wiem jak? Co masz na myśli kolego pisząc "dobroć" ,odzi o zabawę tym EQ suba bo nie bardzo zrozumiałem?

W takim razie spróbuję Ci coś podpowiedzieć. Wejdź sobie w aplikację SVS`a, odpal korektor i wybierz częstotliwość. Zjedź nią w dół i przemieszczaj się w lewo i w prawo zmieniając po prostu zakres częstotliwości. Słuchając przy tym muzyki, zwłaszcza dudniących kawałków, staraj się znaleźć częstotliwość, która Cię drażni. To typowa technika realizatorska, mniej więcej tak używa się korektora podczas miksowania utworów. Dobroć to jakby szerokość pasma, która obcinasz lub podbijasz. W aplikacji SVS chodzi o parametr "Q". Ogólnie im mniej utniesz tym lepiej :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję Ci bardzo kolego sprawdziłem ten sposób jest rzeczywiście mądry,ale okazuje się że to głośniki bo po wyłączeniu suba dalej dudniło,czyli to wyższa częstotliwość,ale jak przestawiłem we wzmacniaczu na opcję "neutral" z opcji   ,"action2" to poprawiło się trochę,tylko,że jak przełaczylem na bypass to jeszcze lepiej było,sam już nie wiem i co chodzi.Oni w ogóle robili pomiar bez suba,dopiero potem go podłączyli i wpisywali odcięcia itd. ale chyba nie bardzo znali się na rzeczy,( to znaczy na roomperfect z subem) bo robili inaczej niż ja sobie wyczytałem i nie wiem co teraz zrobić,bo pewnie z tego co czytałem to można ustawić,tym bardziej,że we wzmacniaczu i svsie jest dużo ustawień tylko jak to zgrać 😒

Oni ustawili odcięcie na 80 Hz,ale dopiero po kalibracji i teraz skoro to dudnieie jest po wyłączeniu suba to czy ono jest powyżej tych 80 Hz ?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrobię jeszcze raz kalibrację,tylko czy subwoofer musi być włączony ? No i jakie parametry wpisać w dane suba na stronie panowie ? Ten generator to jakaś aplikacja ?

50 minut temu, Q21 napisał:

Hej :) Czy po ustawieniu kolumn zmieniałeś jeszcze cokolwiek w pomieszczeniu? Przestawiałeś kolumny, miejsce odsłuchu? :) 

Właśnie kolumny oni chyba potem jeszcze przestawiali🙂,ale sub był odłączony jak kalibrowania, więc nie wiem już jak tą kalibrację w sumie zrobić 

Jakie odcięcie ile "ms",filtr dolno czy górnoprzepustowy i jakiego rzędu ? 🤣 Chyba zaraz się przewrócę,chociaż siedzę.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

47 minut temu, pablo11 napisał:

Ten generator to jakaś aplikacja ?

Tak. Puszczasz po prostu z niej sygnał do wzmacniacza jakbyś muzykę puszczał.

Na niskich częstotliwościach łatwo złapać gdzie się wzbudza.

3 godziny temu, pablo11 napisał:

le okazuje się że to głośniki bo po wyłączeniu suba dalej dudniło,czyli to wyższa częstotliwość

Nie koniecznie. Jak kolumny grają całym pasmem (bez odcięcia niskich dla suba) to po prostu dudni bas z nich.

Wyższe częstotliwości nie dudnią.

 

I teraz mając suba można wykorzystując takie techniki jak np. odpowiednie jego ustawienie w pomieszczeniu i korekcję (także ze zmianą fazy) ogarnąć nie tylko podbicie (dudnienie) ale i niedostatek.

Ale jak to zrobić to nie pomogę. Po prostu wiem że można.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@pablo11 Napisz proszę jakiej wielkości masz pomieszczenie gdzie słuchasz muzyki? Bo jeśli do małej klitki wpakowałeś kolumny o takiej charakterystyce przenoszenia i tej wielkości i jeszcze dorzuciłeś subwoofer to szczęścia, zdrowia i pomyślności w kalibracji czegokolwiek 😄

Zatkaj skarpetkami te tylne bass-reflexy w kolumnach, ścisz suba do połowy i dopiero zacznij cokolwiek ustawiać 😄

Masz tam chociaż po metrze odległości od ściany z każdej strony kolumn? Te smoki potrzebują mnóstwo przestrzeni wokół siebie, żeby oddychać 😉

2024-01-31-TST-Heco-Celan-Revolution-9-m1.png

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak 42 m salon kolumny 1.10m od ściany jest powietrze ,słucham teraz i takie utwory jak Fire Straits,Stinga brzmią bajecznie ,ale takie które mają więcej różnego ,że tak się wyrażę basu to dudni jakaś częstotliwość,bote Heco mają taki MIDBAS podbity ,dlatego mam suba,ale pobawiłem się trochę ustawieniami i ogólnie poza tym dudnieniem na niektórych utworach jest super.Muszę jeszcze raz zrobić kalibrację,ale jak wyżej pisałem jak to zrobić,chodzi o suba i o parametry,czy dodać to po kalibracji czy przed ?

Przeczytałem przez ostatnie trzy tygodnie przed kupnem wszystkie możliwe fora nasze i zagraniczne i testy i recenzje, większość pisze,że możliwości są ogromne, więc chyba da się jakoś ustawić to wszystko?

Przesunięcie mam wpisane ,5ms ,bo tak ktoś pisał na forum,że jest takie przesunięcie w czasie chyba dla SVS SB2000 PRO

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@pablo11 W czym ma pomóc ten subwoofer, skoro kolumny główne mają mocno podbity bas?

Ale serio spróbowałbym zatkać otwory bass-reflex. To zdejmie Ci sporo dudniącego basu. Potem możesz spróbować kalibracji. Aż jestem ciekawy co pokarze pomiar mikrofonem? 🤔

Nie wiem co Cię naszło na zakup takich kolumn do współpracy z subwooferem. Powinieneś wybrać paczki, które mają słabszy, ładnie gasnący bas. Może nawet w zamkniętych obudowach. Inaczej będziesz walczył z nakładaniem się mocnego basu z kolumn i suba.

Instrukcja obsługi Lyngdorf sugeruje, żeby kalibracji dokonać z włączonym subwooferem, więc nie wiem jak Ci chłopcy to konfigurowanie robili bez suba? 🤷

Edytowano przez Gargan
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

34 minuty temu, Gargan napisał:

@pablo11 W czym ma pomóc ten subwoofer, skoro kolumny główne mają mocno podbity bas?

Ale serio spróbowałbym zatkać otwory bass-reflex. To zdejmie Ci sporo dudniącego basu. Potem możesz spróbować kalibracji. Aż jestem ciekawy co pokarze pomiar mikrofonem? 🤔

Nie wiem co Cię naszło na zakup takich kolumn do współpracy z subwooferem. Powinieneś wybrać paczki, które mają słabszy, ładnie gasnący bas. Może nawet w zamkniętych obudowach. Inaczej będziesz walczył z nakładaniem się mocnego basu z kolumn i suba.

Instrukcja obsługi Lyngdorf sugeruje, żeby kalibracji dokonać z włączonym subwooferem, więc nie wiem jak Ci chłopcy to konfigurowanie robili bez suba? 🤷

Suba miałem wcześniej,a te kolumny mają mocny średni bas,brak im trochę pomruku niskiego i dlatego suba zostawiłem.Przecież lyngdorf podobno pięknie zszywa suba z głośnikami ,no to nic nie powinno się nakładać ,a jutro zrobię kalibrację z subem podłączonym skoro tak jest,no i spróbuję zakryć bas reflexy

Oni podłączyli suba po kalibracji właśnie 

Po zatkaniu bas refleksów wszystkich czterech nic się nie zmieniło,włożyłem jakieś stare koszulki bawełniane,ale to nic nie dało,widocznie ta kalibracja była źle zrobiona

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kalibracja room perfect jest na prawdę prostą i przyjemna. Generalnie błędem jest robienie korekcji bez suba, jeśli później chcesz go używać. Zapisz sobie na pendrive na wszelki wypadek obecną kalibrację i zrób wszystko od nowa. Sub na LFE, glosność na połowę. W ustawieniach lyngdorfa wyrownaj na ucho poziom głośności suba do kolumn. Cięcie możesz zostawić na 80Hz, ale ja bym zszedł do 70-65Hz, filtr LR II rzędu tnij zarówno subwoofer jak i kolumny (ten sam filtr, ta sama Częstotliwość). Potem już latasz z mikrofonem. Pierwsza pozycja to ta główna, mikrofon na wysokości ucha skierowany w kierunku kolumn. Potem przestawiasz w przypadkowe pozycje (nie rób symetrycznych pomiarów, raz wyceluj w sufit, raz w podłogę, wysokość pomiędzy staniem a siedzeniem. Nie rób pomiarów poniżej 1m od kolumn i 50cm od ścian. Pomiary od siebie oddalone o przynajmniej 50cm. Powodzenia, musi być lepiej.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, McKarmi napisał:

Kalibracja room perfect jest na prawdę prostą i przyjemna. Generalnie błędem jest robienie korekcji bez suba, jeśli później chcesz go używać. Zapisz sobie na pendrive na wszelki wypadek obecną kalibrację i zrób wszystko od nowa. Sub na LFE, glosność na połowę. W ustawieniach lyngdorfa wyrownaj na ucho poziom głośności suba do kolumn. Cięcie możesz zostawić na 80Hz, ale ja bym zszedł do 70-65Hz, filtr LR II rzędu tnij zarówno subwoofer jak i kolumny (ten sam filtr, ta sama Częstotliwość). Potem już latasz z mikrofonem. Pierwsza pozycja to ta główna, mikrofon na wysokości ucha skierowany w kierunku kolumn. Potem przestawiasz w przypadkowe pozycje (nie rób symetrycznych pomiarów, raz wyceluj w sufit, raz w podłogę, wysokość pomiędzy staniem a siedzeniem. Nie rób pomiarów poniżej 1m od kolumn i 50cm od ścian. Pomiary od siebie oddalone o przynajmniej 50cm. Powodzenia, musi być lepiej.

Room Perfect nie sugeruje gdzie postawić mikrofon? 

Dirac mi pokazywał dokładnie gdzie ustawić mikrofon.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, Gargan napisał:

Room Perfect nie sugeruje gdzie postawić mikrofon? 

Dirac mi pokazywał dokładnie gdzie ustawić mikrofon.

W diracu ustawiasz mikrofon tylko w okolicy miejsca odsłuchu, w RoomPerfect latasz po całym pokoju w przypadkowych lokalizacjach. To są inne algorytmy. Jest na stronie lyngdorfa do ściągnięcia osobno instrukcja kalibracji RP, wszystko jest tam opisane.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 minut temu, McKarmi napisał:

Kalibracja room perfect jest na prawdę prostą i przyjemna. Generalnie błędem jest robienie korekcji bez suba, jeśli później chcesz go używać. Zapisz sobie na pendrive na wszelki wypadek obecną kalibrację i zrób wszystko od nowa. Sub na LFE, glosność na połowę. W ustawieniach lyngdorfa wyrownaj na ucho poziom głośności suba do kolumn. Cięcie możesz zostawić na 80Hz, ale ja bym zszedł do 70-65Hz, filtr LR II rzędu tnij zarówno subwoofer jak i kolumny (ten sam filtr, ta sama Częstotliwość). Potem już latasz z mikrofonem. Pierwsza pozycja to ta główna, mikrofon na wysokości ucha skierowany w kierunku kolumn. Potem przestawiasz w przypadkowe pozycje (nie rób symetrycznych pomiarów, raz wyceluj w sufit, raz w podłogę, wysokość pomiędzy staniem a siedzeniem. Nie rób pomiarów poniżej 1m od kolumn i 50cm od ścian. Pomiary od siebie oddalone o przynajmniej 50cm. Powodzenia, musi być lepiej.

Dziękuję kolego jutro po pracy zrobię tak jak napisałeś,ale jeszcze jedno ,na subwooferze ustawiam filtr górnoprzepustowy,a na głośnikach dolnoprzepustowy ?

Przepraszam odwrotnie na ślubie dolnoprzepustowy a na głośnikach górnoprzepustowy?

Na subie miało być

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, pablo11 napisał:

Dziękuję kolego jutro po pracy zrobię tak jak napisałeś,ale jeszcze jedno ,na subwooferze ustawiam filtr górnoprzepustowy,a na głośnikach dolnoprzepustowy ?

Przepraszam odwrotnie na ślubie dolnoprzepustowy a na głośnikach górnoprzepustowy?

Na subie miało być

Tak, na subie dolnoprzepustowy LR2, a na kolumnach gornoprzepustowy LR2 na tę samą Częstotliwość (LR2 w częstotliwości cięcia sumują się na 0dB, jakby Ci bylo malo basu, to ustaw oba na BW2, to suma wyjdzie na +3dB). Generalnie każda zmiana w ustawieniach wymaga później ponownej kalibracji, więc ustaw wszystko raz a dobrze i wtedy rób kalibrację. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Acha ,no to ja sobie filtry poprzestawiałem dziś bez kalibracji na BW 1 obydwa bo myślałem,że mogę sobie zmieniać,no tak a oni  to znaczy Ci panowie co mi ustawiali to dopiero po korekcji suba podłączyli i parametry wpisywali

Wydaje mi się,że na BW 1 najlepiej mi pasowało ,no i na ACTION2 voicing i na GLOBAL,ale z kolei wtedy dudniła jakaś częstotliwość bardziej niż na BYPASS,ale na BYPASS było jakoś tak sucho taki chudszy dźwięk był,choć do kawałków akustyczno-wokalnych miał z kolei więcej powietrza,dobrze więc jutro powtórzę tą kalibrację bo zdziwiony jestem,że dudni,mam nadzieję,że się uda,bo ludzie bardzo pochlebnie się o tej kalibracji wypowiadają,czemu więc miałaby nie zadziałać👍 ?

Dzięki jeszcze raz,jutro się odezwę co z tego wyszło, pozdrawiam kolegów i miłej nocy🙂

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć, jak koledzy wspomnieli bez sensu jest używanie suba z tymi kolumnami, tym bardziej, że bez kalibracji. Ja bym skupił się na kolumnach, których oczywiście nie można było ruszać po kalibracji, jeśli to zrobili to trzeba zrobić od nowa. Kolumny masz schodzące rzekomo do 19Hz, jesteś pewien, że to co słyszysz to dudnienie, a nie po prostu nowe dźwięki z kolumn przy danych utworach zawierających te częstotliwości? Dźwięki które wcześniej wycinał jakiś mod pomieszczenia, a RP to naprawił... Z kolei Bypass może mieć więcej powietrza bo RP mógł naprawić jakieś rezonowanie lub odbicia wyższych częstotliwości, ale "prawdy" tam nie było, chociaż podobać się może :). Poza tym jak pewnie czytałeś, Lyngdorf zaleca dosunięcie do ściany za kolumnami, zostaw oczywiście 5-10cm na BR, ale wtedy kalibracja działa najlepiej bo nie musi sobie radzić z basem odbitym od tej ściany (opóźnionym w stosunku do fali z kolumn). 

Edytowano przez edmundo
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki kolego, więc dosunę je do ściany ,tylko nie wiem czy to ma znaczenie,ale suba nie dosunę do ściany między kolumnami,musi nyć wysunięty bo tam wisi telewizor i jak dosuwam suba do ściany pod telewizor to robi się różowy obraz.Czy subwoofer musi być w linii kolumn ?

Tak w ogóle to nie mogę nigdzie znaleźć jakie opóźnienie ma ten sub,raz tylko na jakimś forum ktoś napisał ,że 5 milisekund i tak ustawiłem,ale czy dobrze to nie wiem.

A to dudnieie było już wcześniej na innym wzmacniaczu,to pierwsze na co zwróciłem uwagę 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, pablo11 napisał:

Dzięki kolego, więc dosunę je do ściany ,tylko nie wiem czy to ma znaczenie,ale suba nie dosunę do ściany między kolumnami,musi nyć wysunięty bo tam wisi telewizor i jak dosuwam suba do ściany pod telewizor to robi się różowy obraz.Czy subwoofer musi być w linii kolumn ?

Tak w ogóle to nie mogę nigdzie znaleźć jakie opóźnienie ma ten sub,raz tylko na jakimś forum ktoś napisał ,że 5 milisekund i tak ustawiłem,ale czy dobrze to nie wiem.

Przesunięcie kolumn do ściany powiększy bas i może sprawić, że zacznie dudnić bardziej.

Subwoofer nie musi stać w linii kolumn ani nawet w równej odległości od każdej z nich. Najlepiej ustawić go w którymś rogu pokoju. Jest też szkoła szukania miejsca w pomieszczeniu gdzie jest niedobór basu i tam stawiania suba. Pomysły są najróżniejsze. 

Polk Audio zalecają ustawianie subwoofer'ów tak jak na obrazku poniżej.

Polk_Blog & Images_Where to Put Your Subwoofer_486065_Body Image_1.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, pablo11 napisał:

Więc już nie wiem jak ustawić,wiem,że te Heco lubią powietrze

Niestety musisz przećwiczyć różne możliwości i sprawdzić co Tobie się spodoba najbardziej, jeśli nie masz zaadoptowanego akustycznie pomieszczenia i jak 90% z nas grasz w salonie to chyba najlepiej zastosować się do zaleceń producenta wzmaka. Sam mam tego 1120, podobną przestrzeń (parter w domku) no i podobne kolubryny (Pylon Diamond 30mk2 z BR z tyłu), i nigdy nie miałem lepszego dźwięku z tych kolumn w moim pomieszczeniu. Najniższy bas jest mrukliwy, dość krótki - na ile te kolumny to potrafią, ale się nie wzbudza, stereo jest równe. Generalnie Lyngdorf pokazuje jak na prawdę grają kolumny, a czy efekt się spodoba czy nie to już oczywiście kwestia gustu. Dla mnie osobiście 1120 to na razie koniec drogi jeśłi chodzi o amplifikację/dac, aż myślę o ich kolumnach FR-1 plus dwa małe suby Lyngdorfa, alternatywnie będę próbował kolejnych podłogówek, aby od czasu do czasu coś sobie jednak kupić :).

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...