Skocz do zawartości

Problem z kalibracją Roomperfect


pablo11

Recommended Posts

Chciałbym zwrócić uwagę, że niedostatek basu nie jest jedynym powodem dodawania suba do systemu. Stosuje się go także do wyrównywania charakterystyki w tym zakresie. Nawet można spotkać z nie tylko jednym ale dwoma lub nawet czterema subami. Ale tu już wchodzą w grę takie tematy jak korekcja z przesunięciem fazy itp. Nie wiem czy Lyngdorf też stosuje taką korekcję - jeśli tak i to się ogarnie to efekt będzie naprawdę bardzo dobry.

Jak to mniej więcej wygląda przy użyciu mini dsp i REW można zobaczyć na tym filmie:

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, Gargan napisał:

@pablo11 A tu masz instrukcję obsługi do twojego Lyngdorf po polsku. Jest w niej wszystko o subwooferach i Room Perfect.

Proste rzeczy 😀

lyngdorf-tdai-1120-instrukcja-pl (1).pdf 1.23 MB · 3 downloads

Dzięki kolego,przestudiuję,a na księżycu już byłem 😀

A tę instrukcję już przestudiowałem,ale dzięki,można jeszcze podeprzeć się instrukcją modelu 3400 ,tam są szerzej opisane niektóre rzeczy, które występują i w tdai1120

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@pablo11 też pamiętaj o jednej, moim zdaniem bardzo istotnej kwestii. Posłuchaj trochę na neutral, na starcie może brakować Ci dołu, ale po 3-4 dniach możesz włączyć tryb, który podbija bas i uznasz, że tak się nie da słuchać ;) Mimo wszystko przyzwyczajenie do dźwięku też daje bardzo dużą różnicę. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, pablo11 napisał:

Nie orientuje się ktoś jakie opóźnienie należy wpisać dla SVS SB 2000 pro,bo słyszałem ,że 5ms ,ale nigdzie nie mogę znaleźć ?

A jakie jest najniższe możliwe?

To chyba zależy od odległości suba od słuchacza? Jak tam było w instrukcji o pomiarze odległości od suba?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przed chwilą, Gargan napisał:

A jakie jest najniższe możliwe?

To chyba zależy od odległości suba od słuchacza? Jak tam było w instrukcji o pomiarze odległości od suba?

Tam trzeba wpisać odległość od suba do miejsca odsłuchowego i opóźnienie w "ms" w stosunku do wzmacniacza

W ogóle teraz jak słucham,bo zaraz będę kalibrował to słyszę takie tąpnięcia jakby sub był źle zszyty z kolumnami,głośność mam na 0db głośniki i sub w aplikacji

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

55 minut temu, pablo11 napisał:

Tam trzeba wpisać odległość od suba do miejsca odsłuchowego i opóźnienie w "ms" w stosunku do wzmacniacza

W ogóle teraz jak słucham,bo zaraz będę kalibrował to słyszę takie tąpnięcia jakby sub był źle zszyty z kolumnami,głośność mam na 0db głośniki i sub w aplikacji

Fazę na subie ustaw na 0 jak coś. Opóźnienie powinno być w instrukcji suba, jeśli to model z dsp, to pewnie coś koło tych 5ms.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koledzy kończąc kalibrację i po szóstej pozycji mikrofonu zapytany czy kontynuować przy 98% ,nacisnąłem "store" bo chciałem już zakończyć .Nie wiem czy dobrze zrobiłem,po czym wyszedłem wstecz, ale nie miałem napisane ,że to koniec więc nie wiem,potem wyjąłem mikrofon i włączyłem muzykę i co ? I żadnych zmian

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, pablo11 napisał:

Koledzy kończąc kalibrację i po szóstej pozycji mikrofonu zapytany czy kontynuować przy 98% ,nacisnąłem "store" bo chciałem już zakończyć .Nie wiem czy dobrze zrobiłem,po czym wyszedłem wstecz, ale nie miałem napisane ,że to koniec więc nie wiem,potem wyjąłem mikrofon i włączyłem muzykę i co ? I żadnych zmian

Czyli nie dokonałeś kalibracji? 🤔

Próbuj jeszcze raz dla pewności 😀

To tylko 6 pozycji.

Mnie Dirac przegonił dwa razy po 17 punktów pokoju 😁

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koledzy kończąc kalibrację i po szóstej pozycji mikrofonu zapytany czy kontynuować przy 98% ,nacisnąłem "store" bo chciałem już zakończyć .Nie wiem czy dobrze zrobiłem,po czym wyszedłem wstecz, ale nie miałem napisane ,że to koniec więc nie wiem,potem wyjąłem mikrofon i włączyłem muzykę i co ? I żadnych zmian

Po 6 pozycjach i 98% nacisnąłem "store" chcąc zakończyć bo było jeszcze "cancel" i "continue", więc skoro  ponoć 98% wystarczy no to nie chcąc kontynuować tak zrobiłem i nic lipa

Słychać ,że ten sub nie jest dobrze zszyty

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, pablo11 napisał:

Koledzy kończąc kalibrację i po szóstej pozycji mikrofonu zapytany czy kontynuować przy 98% ,nacisnąłem "store" bo chciałem już zakończyć .Nie wiem czy dobrze zrobiłem,po czym wyszedłem wstecz, ale nie miałem napisane ,że to koniec więc nie wiem,potem wyjąłem mikrofon i włączyłem muzykę i co ? I żadnych zmian

Po 6 pozycjach i 98% nacisnąłem "store" chcąc zakończyć bo było jeszcze "cancel" i "continue", więc skoro  ponoć 98% wystarczy no to nie chcąc kontynuować tak zrobiłem i nic lipa

Słychać ,że ten sub nie jest dobrze zszyty

"Store" zapamiętuje kalibrację. A jakich parametrów użyłeś? Na ile Hz odcięcie? Jakie filtry? Jakie ustawienia na samym subie? Słuchasz na "focus" i "neutral"?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Filtry BW1 , odcięcie na 65 Hz ,słucham na "focus" i "action 2",sub -volume( -30 )czyli połowa skali , odcięcie na 200hz czyli maximum,no i faza na "0".Coś ostatnio basu mi brakuje ,tutaj bas jest z kickiem zwarty ,jakby brakuje mi mięska ,ale pylony 3 mkii miały przy dluższym odsłuchu zbyt rozlany,może percepcja się człowiekowi zmienia ,jakiś taki punkt widzenia,już sam nie wiem,słucham raczej muzyki gdzie bardziej pożądany jest punktowy taki wysmakowany bas i góra musi mieć szczegóły np. "Dead cant dance", "Metallica",Depeche mode,rock gotycki,ale podczas sprawdzianu wyznacznikiem tego dudnienia i tutaj zadziwię troszkę jest "El lute" Boney M z Tidala ,tam jest takie "pukanie" zwielokrotnione echem,jest to zdecydowanie dudnienie bo żona nawet zwróciła uwagę na to,ale na "neutral" jest dużo lepiej,dla porównania w samochodzie nie słyszę tego jakby podwójnego pukania,tylko pojedyncze tak jak jest w utworze.

Aha i "0" db dla głośników i dla suba "0db na stronie Lyngdorfa w ustawieniach 

Teraz włączyłem Modern Talking the  finał album to już od drugiego utworu coś puka odbite w tle  taki pogłos punktowy basu wyższego,jest to ewidentnie dudnienie wyższej częstotliwości basu,nie tego najniższego tylko wyższej częstotliwości,jakby ktoś w tle tak w oddali uderzał w ciś punktowo,strasznie to irytujące jest,nie wiem już i co chodzi 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Próbowałem szukać tej częstotliwości tak jak któryś kolega podpowiedział w ustawieniach suba w "eq" i dałem na -6db a potem od najniższych częstotliwości jechałem w prawo i na moje ucho,choś nie pozbyłem się tego dudnienia to przy 80 Hz i przy 100hz czułem poprawę z tym,że odbijało się to ogólnie na odbiorze oczywiście na minus

A w ogóle co to jest " q factor" w ustawieniach "eq " suba ?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, pablo11 napisał:

Filtry BW1 , odcięcie na 65 Hz ,słucham na "focus" i "action 2",sub -volume( -30 )czyli połowa skali , odcięcie na 200hz czyli maximum,no i faza na "0".Coś ostatnio basu mi brakuje ,tutaj bas jest z kickiem zwarty ,jakby brakuje mi mięska ,ale pylony 3 mkii miały przy dluższym odsłuchu zbyt rozlany,może percepcja się człowiekowi zmienia ,jakiś taki punkt widzenia,już sam nie wiem,słucham raczej muzyki gdzie bardziej pożądany jest punktowy taki wysmakowany bas i góra musi mieć szczegóły np. "Dead cant dance", "Metallica",Depeche mode,rock gotycki,ale podczas sprawdzianu wyznacznikiem tego dudnienia i tutaj zadziwię troszkę jest "El lute" Boney M z Tidala ,tam jest takie "pukanie" zwielokrotnione echem,jest to zdecydowanie dudnienie bo żona nawet zwróciła uwagę na to,ale na "neutral" jest dużo lepiej,dla porównania w samochodzie nie słyszę tego jakby podwójnego pukania,tylko pojedyncze tak jak jest w utworze.

Aha i "0" db dla głośników i dla suba "0db na stronie Lyngdorfa w ustawieniach 

Teraz włączyłem Modern Talking the  finał album to już od drugiego utworu coś puka odbite w tle  taki pogłos punktowy basu wyższego,jest to ewidentnie dudnienie wyższej częstotliwości basu,nie tego najniższego tylko wyższej częstotliwości,jakby ktoś w tle tak w oddali uderzał w ciś punktowo,strasznie to irytujące jest,nie wiem już i co chodzi 

Jak dla mnie to przy takich ustawieniach to nie ma prawa dobrze grać. Bw1 sumują się na +6db w częstotliwości podziału, do tego action2 to kolejne +6db na niskie częstotliwości. Do tego nie wierzę, że mając sub volume na połowę i w ustawieniach lyngdorfa na 0 poziom głośności  bez kalibracji suba i kolumn jest podobny. Standardowo chyba jest -12db dla suba, ja przy relu ht1205 i elacach Vela 403 musiałem zjechać do około-20db. Zrób kalibrację na filtrach LR2, wcześniej mniej wiecej zgrywajac poziom głośności suba i kolumn. Potem posłuchaj trochę na focus i neutral i spróbuj się przyzwyczaić do brzmienia.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

55 minut temu, McKarmi napisał:

Jak dla mnie to przy takich ustawieniach to nie ma prawa dobrze grać. Bw1 sumują się na +6db w częstotliwości podziału, do tego action2 to kolejne +6db na niskie częstotliwości. Do tego nie wierzę, że mając sub volume na połowę i w ustawieniach lyngdorfa na 0 poziom głośności  bez kalibracji suba i kolumn jest podobny. Standardowo chyba jest -12db dla suba, ja przy relu ht1205 i elacach Vela 403 musiałem zjechać do około-20db. Zrób kalibrację na filtrach LR2, wcześniej mniej wiecej zgrywajac poziom głośności suba i kolumn. Potem posłuchaj trochę na focus i neutral i spróbuj się przyzwyczaić do brzmienia.

Dobrze piszesz kolego,masz dużo rację ,za dużo basu "ponakładałem" na siebie, właśnie na private pomaga mi kolega "zolt " i teraz jeszcze raz zabawa i odzywam się po wszystkim 👍

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No więc koledzy chciałbym podzielić się wrażeniami ,cały dzień zabawy z ustawieniami i tak dalej.Podziękowania dla kolegów,no i w szczególności dla "Zolt-a", który pół soboty mi poświęcił 👍. Więc kalibrację zrobiłem jeszcze raz z podłączonym i ustawionym subem,ale po kalibracji okazało się, że jest jakaś górka słyszalna w średnim basie ,takie dudnienie w tle ,ale w niewielu kawałkach.Dość irytujące i większe na "focus" niż na "bypass" o dziwo a na "global" jeszcze bardziej dudniło , filtry LR 4 i cięcie na 65 Hz ,no i ogólnie lepiej ale nadal dudnieie lecz mniejsze,no to potem poszukiwanie częstotliwości poprzez cięcie poszczególnych pasm na stronie Lyngdorfa  i okazało się,że okolice 75-85 Hz,ale po przycięciu o 6 db coś  było jeszcze nie tak,no i kolega ZOLT zaproponował,żebym przyciął suba dużo wyżej nawet na 160 Hz i tak zrobiłem,no i zaczęło jeszcze dosadniej dudnić ,ale bas zrobił się ogólnie pełniejszy i lepszy niż na kolumnach , więc zacząłem szukać tego pasma do przycięcia jeszcze raz w "eq" suba ,ale najpierw zjechałem na cięciu suba do 110 Hz,bo tak jest najoptymalniej .No i wygląda to tak jak na załączonym obrazku,czyli górka była chyba za duża dla Roomperfect,ale ogólnie potych zmianach wszystko jest na swoim miejscu, pokój wypełnia muzyka , która jest pełniejsza ma większą wymowę i brzmi to jak trzeba.Te kolumny charakteryzują się mocnym midbasem,choć na wykresie tego nie widać bo wyglądają na równe i schodzą do 40 Hz ,ale takich rzeczywistych,a nie udawanych 19 Hz jak w opisie producenta,dlatego też sub jest do nich niezbędny,przynajmniej do 40 M2 i teraz jak Svs jest podbity do 110hz to całość się zgrywa bo środek i góra jest w tych Heco naprawdę potężna ,a sub uzupelnił idealnie dół którego wbrew pozorom one nie mają za dużo.Teraz mam banana i słucham sobie zadowolony bo jest o niebo lepiej🙂

Screenshot_2024-09-14-18-54-46-91_adab980d957c22ef8593c68b9dfac8cc.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...