Skocz do zawartości

Gramofon ADAM gs424- naprawiać czy kupić nowy


Marek Plej

Recommended Posts

Witam wszystkich forumowiczów a zwłaszcza fachowców od gramofonów!

Jak zwykle proszę o poradę . Po prawie 30 latach "wykopałem " ze swojej piwnicy swojego ADAMA GS424. Trochę się przeraziłem na jego widok a to dlatego, że zanim się na dobre pożegnałem z vinylami  (nadeszła era CD!) to pożyczyłem go znajomemu DJ-owi bo chciał pozgrywać sobie vinyle na CD. Więc ostatnie swoje dni spędził w dyskotece. Oprócz nieciekawego wyglądu gramofon nie działa. Zastanawiam się czy warto dać go do naprawy i renowacji czy po prostu kupić nowy. Nie wiem jaki będzie koszt przywrócenia go do życia i przyzwoitego wyglądu . Może to być 1000 zł i więcej.Dodatkowo musiałbym kupić przedwzmacniacz do mojej YAMAHA RX-V585 (wiem,nisko budżetowy-wąskie gardło), czy po prostu  kupić nowy z przedwzmacniaczem .Nie mam zamiaru dać więcej jak ok. 1500 zł. Tak na szybko wpadł mi w oko PRO-JECT A1  ,TEAC TN-280BT ,DENON DP-300F. Z czystego sentymentu do vinyli (cała moja młodość) chciałbym czasem odsłuchać coś z mojej starej kolekcji ,może czasem kupię coś nowego no i chcę pokazać synowi jakie to były piękne czasy bez MP3 i Iphonów😉. Sorry jeśli wybrałem złe forum,myślałem o Stereo.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gramofon to nie tylko talerz z ramieniem, nawet jak to się odrestauruje. Poza tym musisz mieć wkładkę (oryginalne wkładki Fonica były już wówczas dość przeciętne), a tym samym przerobić headshell, bo oryginał z Adama był nie wiedzieć czemu tylko pod jedną wkładkę. Otwory w headshellu są okrągłe, a nie owalne. Elektronika zapewne wymaga wymiany niektórych elementów, mimo iż sprawiać może wrażenie sprawnej. Poza gramofonem musisz mieć przedwzmacniacz RIAA, a coś godnego uwagi to jest najmniej 1000 zł. To niezależnie jaki to będzie gramofon.

Generalnie taki Adam to rzecz dla pasjonatów starego sprzętu i to w dodatku z Polski. Odrestaurowany może mieć stosunkowo słuszną cenę. Ale moim zdaniem są to ceny "lekko" przesadzone.

Edytowano przez Highlander_now
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko zależy od tego czego szukamy i czego oczekujemy od takiego gramofonu. Renowacja Adama może kosztować dobrze poniżej tysiąca złotych (jeżeli nie jest w strasznym stanie i nie chcemy sprawiać żeby wyglądał jak nowy). Jeżeli jednak gramofon jest w kiepskim stanie, a my do tego chcemy sprawić żeby wyglądał i grał lepiej niż w momencie kiedy opuszczał fabrykę, to koszty mogą być i dwa-trzy razy wyższe. W zamian jednak dostajemy gramofon, który jest już kawałkiem historii, a z technicznego punktu widzenia (w porównaniu do dzisiejszych gramofonów poniżej 1500 zł) jest sprzętem na całkiem fajnym poziomie. Ma on swoje bolączki, takie jak czasem problematyczny napęd lub headshell o którym wspomniał @Highlander_now (choć są i wersje z otworami umożliwiającymi kalibrację innych wkładek). Generalnie nie jest to jednak zły gramofon i z wszystkimi tymi rzeczami można sobie jakoś poradzić.

P.S. Przedwzmacniacz gramofonowy oczywiście będzie potrzebny (jeżeli nie masz go w obecnym wzmacniaczu), ale na początek można kupić np. ART DJ Pre za niecałe 300 zł. Fajnie jest oczywiście mieć coś lepszego (a to kosztuje niestety), ale na początek jest to zupełnie wystarczający sprzęt :) 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Adam to najlepszy polski gramofon z tamtego czasu. Wykorzystany jest tam napęd bezpośredni z innowacyjnym rozwiązaniem, w którym sam talerz jest elementem silnika a ściślej wklejony pasek magnetyczny. Ta ciekawostka sprawia, że był to swego czasu top jeśli chodzi o produkty Foniki. Sam byłem użytkownikiem wersji 420 i do tej pory bardzo dobrze go wspominam. Oczywiście dobry egzemplarz jest ciekawą opcją, wszytko zależy od stanu twojego gramofonu. Wrzuć zdjęcia, to chociaż można by ocenić stan wizualny.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, zdjęcia robiłem wcześniej na własne potrzeby przed ponownym umieszczeniem Adama w piwnicy. Starałem się uchwycić największe szkody. Wygląd to jedno ,natomiast nie odpala . Lampka się świeci.  Może to być drobnostka ale też coś poważniejszego.  Po przeczytaniu dwóch poprzednich odpowiedzi(dzięki!) co raz bliżej mi do kupna nowego tylko trochę mi szkoda tego Adama umieścić na kolejne x lat w piwnicy. 

20240613_105519.jpg

20240613_105447.jpg

20240613_105312.jpg

20240613_105301.jpg

20240613_105254.jpg

20240613_105248.jpg

20240613_105232.jpg

Edytowano przez Marek Plej
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...