Skocz do zawartości

MirekPL

Uczestnik
  • Zawartość

    25
  • Dołączył

  • Ostatnio

Wszystko napisane przez MirekPL

  1. Chińczycy opracowują 12-centymetrowy krążek o pojemności 200 TB. Oprócz oczywistych zastosowań typu archiwizacja baz danych serwerów, wiszę tu niszowy ale jednak jakiś rynek dla bezstratnego video. Audiofile mają już bezstratne cyfrowe audio, tani w tłoczeniu krążek o takiej pojemności mógłby zapewnić i bezstratny obraz. https://onetech.pl/utworzono-plyte-cd-o-pojemnosci-200-tb/
  2. Działają pliki 192 kHz. Oczywiście można dyskutować, na ile i na jakim sprzęcie odsłuchowym słyszalna jest różnica pomiędzy 96 a 192 kHz.
  3. Jaki w ogóle sens ma stosowanie tego kodeka w muzyce? W przypadku koncertówek (DVD, Blu-ray) 5.1 w tylnych głośnikach efektowych słychać zazwyczaj reakcje publiczności. Mam rozumieć, że w przypadku w pełni skonfigurowanego Atmosa (powiedzmy, że 7.1.4) gitarzysta lub perkusista grać będą z sufitu?
  4. Klient Apple Music dostępny w Microsoft Store (Windows 11, ale pewnie i 10) wspiera jakość bezstratną (lossless), lecz nie wspiera kodeka Dolby Atmos. I teraz znowu mamy problem, jak to przesłać do amplitunera: okazuje się, że sterownik kart graficznych Nvidia (HDMI) wspiera jakość maksymalnie 24/48. To już nawet DAC EMU10K2 (karta dźwiękowa Creative Sound Blaster Audigy Rx) wysyła po optyku (toslink) 24bit/96kHz. Za to wiekowy Intel HD Graphics 520 (testowałem laptopa) wspiera pełne 24/192kHz - ampli potwierdza na swoim LCD, że otrzymuje takiej właśnie jakości bitstream. Nie miałem jeszcze okazji przetestować wyjść kart nomen omen graficznych Radeon. Nie potrzeba sprzętu Apple: na deser mamy oficjalną aplikację Apple Music również dla Androida, która wspiera wszystko - włącznie z Atmosem. Tylko w praktyce sytuacja wygląda podobnie, jak z iPhonem - będzie potrzebny zewnętrzny DAC USB w telefonie, żeby bez strat przesłać to do amplitunera. Zresztą na wyjściach takich DAC-ów mamy zazwyczaj tylko analog (minijack 3,5 mm), można by więc dyskutować również na temat "bezstratności" takiego rozwiązania.
  5. Tomku, wg poniższego video nawet najnowszy autorski sprzęt, czyli Apple TV 4K 3rd Generation wspiera jakość maksymalnie 24bit/48kHz: https://youtu.be/5dYCotnVaDc&t=613 Tragedia jakaś, dobrze że chociaż wsparcie dla Atmosa zrobili..
  6. Poleci ktoś jakiś działający? Urban VPN, a nawet płatny AVG Secure VPN z pakietu AVG Internet Security nie działają. Zna może ktoś jakieś "niezblacklistowane"? Chciałem przetestować sobie trial Qobuza, a nie będę na tę okazję dodatkowo przepłacać za jakiś działający serwer.
  7. Okazało się, że TIDAL dobrze działa z natywną aplikacją obsługującą DTS Play-Fi. Super, że jest nawet i Qobuz, boli za to brak wsparcia Apple Music.
  8. Stanęło na Sony.Pro MDR-MV1. Współgrają z RZ50 wyśmienicie, zdecydowanie lepiej od Pioneera HDJ-X10. https://pro.sony/pl_PL/products/headphones/mdr-mv1
  9. Na chwilę obecną testuję nowy wynalazek Sony dla walkmanowego targetu: WH-ULT900N. HDJ-X10 grają głośniej i zdecydowanie bardziej szczegółowo.
  10. Nie zauważyłem. Zauważyłem za to, że TIDAL uruchomiony z poziomu amplitunera odtwarza pliki w jakości niższej od oferowanej przez serwis. Np. musical Pana Scjentologa w 24/48, podczas gdy w serwisie dostępny jest w 192 kHz. Ciekawe, że aplikacja Windows skonfigurowana w tryb Exclusive (Bitstream) przesyła po HDMI dźwięk prawidłowo i wciśnięcie na pilocie info wykazuje na LCD urządzenia prawidłową wartość 24bit/192kHz. Dodatkowo użycie opcji "Passthrough MQA" wykazuje sygnał 44kHz. Pozostawienie wyłączonej (dekodowanie przez aplikację Windows) - 88.2kHz. Wygląda na to, że cały firmware jest niedopracowany i pozostanie tylko zapoznać się bliżej z rozwiązaniami w postaci Sonos, Play-Fi i Roon.
  11. Czy słuchał ktoś obydwu modeli i mógłby przedstawić swoje wrażenia odsłuchowe? Jestem już szczęśliwym domowym użytkownikiem X10, lecz w planach jest jeszcze zakup czegoś do wyjścia na spacer bądź rowerek. Materiał dźwiękowy to głównie rock w wersji soft i hard. Wyjściowy przenośny player (smartfon) wspiera Dolby Atmos i np. Apple Music pokazuje, że go odtwarza. Co innego, że tutaj kwestia może też rozbić się o przepustowość kodeka bluetooth (aptX/LDAC)? Jakie bitrate mają te applowe atmosy, orientuje się ktoś?
  12. Wersje różnią się tunerami radiowymi (AM/FM US vs. DAB/FM EU) i chyba liczbą końcówek 11 vs. 9. Przynajmniej mój ma 9, a tylne panele tego modelu na stronach z US widzę że posiadają 11.
  13. MP3 to prędzej Shoutcast, czyli TuneIn - DAB prędzej leci w promowanym przez Apple AAC(+). Ale u nas i tak jest całkiem dobrze, czeski multiplex serwuje streamy po 48 kbps.
  14. Właśnie testuję DAB+ w RZ-50. Działa całkiem przyzwoicie na magnetycznej parapetowej antence - w centrum Katowic łapie nadajniki w promieniu prawie 100 km., czyli 5B Bielsko-Biała i 12D Ostrava. I tutaj zgrzyt: brak polskiej wersji OSD mnie osobiście nie przeszkadza, ale wsparcie dla unikodu mogli chociaż dać. RDS krzaczy polskimi znakami diakrytycznymi niemiłosiernie.
  15. A może w takiej sytuacji spróbować znaleźć jakiś niekoniecznie autoryzowany serwis? https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3978803.html
  16. Ciekawy artykuł na temat: https://www.avtest.pl/artykuly/technika/item/1303-dwa-oblicza-mqa-mala-encyklopedia-kontrowersyjnego-formatu Wniosek: MQA jest ok, ale TIDAL jest be.
  17. No i wyjaśniło się oficjalnie, co najlepiej podłączyć w 2024 r.
  18. Tak, amplituner Amator 2b + kolumny stereo Unitry to było coś. Sam miałem pod to podłączony komputer i magnetowid VHS.
  19. Wzmacniacz już zamówiony, ma dotrzeć w poniedziałek. Zimą pomyślę o kolumnach, tutaj test odsłuchowy byłby jak najbardziej wskazany, na forum widzę że polecane są zestawy Klipsch. Zagra na nich dobrze np. Live Aid 1985 w DTS? Na początek wystarczą pewnie fronty i centralka, efektówki dołożę później.
  20. Przemyślenia rozpoczynałem od NR686, a docelowo stanie chyba jednak - przyszłościowo - na RZ50. Żółty elektromarket akurat opuścił w ratalnej promocji poniżej 7k, ale mierzi mnie to, że w USA można go kupić w wyprzedażowej polskiej cenie RZ840.
  21. Niewykluczone, że w przyszłości kolumny zostaną wymienione, odpowiedniej klasy wzmacniacz na pewno byłby tu czynnikiem motywującym. Na forum widzę, że zamiast RZ-840 lepiej już nowszy: https://www.amazon.com/Onkyo-TX-RZ50-9-2CH-Network-Receiver/dp/B09D8SB7DN Ciekawe, że Amazon USA sprzedaje go za 1100$, a u nas kosztuje prawie drugie tyle.
  22. Podobnie, wybrałem Sony. Założenie było takie, że ma odtwarzać wszystko oprócz winyli, a np. DVD-Audio Panasonic 450 nie wspiera (dopiero 820), SACD już wcale. Co nie zmienia faktu, że od czasu kontaktu za młodu z konsolami i boomboxami (w tym różne ciekawe modele z wbudowaną zmieniarką-karuzelą na 3-5 CD) mam bardzo kiepskie zdanie nt. jakości, a głównie trwałości układów optycznych tej firmy. Praktycznie nie zdarzyło się, żeby nie padły ("skakanka" głównie przy odtwarzaniu AudioCD) zaraz po upływie rocznej gwarancji.
  23. No właśnie jeden sprzedawca usilnie polecał mi Onkyo TX-RZ840, który obecnie przeceniony jest o prawie 3000 PLN w dół względem ceny premierowej. Inni twierdzą, że to przesada, no chyba, żeby podłączyć do niego kolumny w budżecie 10000 PLN. @Q21, czy dźwięk z TX-RZ840 faktycznie powoduje taki efekt wow i "opad szczęki"? Bo widzę, że u Was również jest przeceniony o prawie tyle samo. Mogę zastanowić się nad dobraniem zestawu głośnikowego z wyższej półki w przyszłości, na razie jednak będzie zasilać to co jest.
  24. Cześć, Posiadam w spadku taki oto zestaw kolumn 5.0 i szukam do nich nowego amplitunera. Zastosowania: kino (sporadycznie), muzyka rock - głównie koncerty DVD/Blu-ray (DTS), serwisy streamingowe Youtube Music, Tidal, Spotify. Potrzebny sprzęt nowy, wspierający aktualne standardy, w tym HDMI 2.1 (4k120/8k60). Myślałem o Sony TA-AN1000, sprzedawcy polecają głównie Denony i Onkyo, twierdząc przy tym, że i tak nie ma sensu zakup modeli tych producentów z wyższej półki, ponieważ z takim budżetowym zestawem głośnikowym i tak nie zagrają one lepiej, lepszy efekt może dać za to uzupełnienie zestawu o subwoofer. Do czego więc najlepiej podłączyć by to w 2024 roku?
  25. Podepnę się do pytania, potrzebuję nowego Ampli do zestawu głośnikowego Pioneer S-ES3TB (5.0). Zastosowania: Radio (DAB+, Shoutcast - chociaż obecnie używa się już chyba czegoś innego), Gry (komputer i konsole Playstation), Youtube (Music), TIDAL (bezstratny), do tego koncerty live DVD/Bluray- głównie pop/rock - sporo w DTS. Kino sporadycznie, ponieważ TV obsługuje już dedykowana "grajbelka" Philips TAB8507. Wstępnie mam na uwadze Onkyo TX-NR6100 (THX), podobno sukcesora udanego modelu TX-NR696, ale może coś ciekawszego się znajdzie w tym zatrzęsieniu modeli różnych producentów? Pozdrawiam!
×
×
  • Utwórz nowe...