Skocz do zawartości

stereo do dużego pokoju [40 m2]


Adamm

Recommended Posts

Witam,

Chcę sobie skompletować sprzęt stereo, który w miarę fajnie zagra w pokoju o wielkości 40 m2. Przeczytałem wiele testów i opisów, ale wszystkie dotyczą raczej małych pomieszczeń. Stąd tez moje pytania:
1. Czy sprzęt powinien mieć jakieś specjalne parametry (moc, wielkość, itp) aby zagrać w takim pomieszczeniu?
2. Czy da się coś wybrać (wzmacniacz, CD, kolumny) za 5000-6000 PLN?

Z góry dzięki za pomoc
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie musisz specjalnie wybierać wielkościowo kolumn. Moim zdaniem powinny one mieć spore głośniki basowe (przynajmniej 2x 16,5cm) i oczywiście być kolumnami podłogowymi, a nie monitorami.
Jeśli chcesz więcej pomocy to napisz czego słuchasz i czy preferujesz dużo basu/dynamiczny sprężysty, ciepłe i zmiękczone czy raczej analityczne ogólne brzmienie.

A oto kilka przykładowych zestawów:
H/K 980 + Paradigm
Xindak 06 + KEF
Cambridge Audio 640 + Klipsch
Marantz 5003 + Monitor Audio
Marantz 6002 + JAMO
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki wielkie za konkretne informacje. Wreszcie mam jakiś punkt odniesienia.
Mam jeszcze jedno pytanie o znaczenie - jaki wpływ na system będzie tu miała moc wzmacniacza, innymi słowy, czy istnieje jakaś granica mocy poniżej której nie ma co interesować się wzmacniaczami?

Co do muzyki której słucham - to raczej muzyka etniczna, instrumentalna, trochę klasyki, trochę stylu Mike Oldfielda. I zdecydowanie preferuję dźwięk analityczny, szczegółowy, mocno przejrzysty.

Bardzo zainteresowały mnie Kefy o których napisałeś. Co jeszcze mogłoby pasować do tych kolumn?

Cytat

Nie musisz specjalnie wybierać wielkościowo kolumn. Moim zdaniem powinny one mieć spore głośniki basowe (przynajmniej 2x 16,5cm) i oczywiście być kolumnami podłogowymi, a nie monitorami.
Jeśli chcesz więcej pomocy to napisz czego słuchasz i czy preferujesz dużo basu/dynamiczny sprężysty, ciepłe i zmiękczone czy raczej analityczne ogólne brzmienie.

A oto kilka przykładowych zestawów:
H/K 980 + Paradigm
Xindak 06 + KEF
Cambridge Audio 640 + Klipsch
Marantz 5003 + Monitor Audio
Marantz 6002 + JAMO


Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do takiej muzyki jakiej słuchasz KEF moim zdaniem jest idealny. Basu raczej maławo, ale zyskuje na tym prezentacja i ogólna spójność. Dodatkowo wokale są raczej ciepłe (piszesz o analityczności, on jej za bardzo nie ma, szczerze mówiąc), gitary, skrzypce naprawdę ładnie odwzorowane, a góra nie ma aspiracji do piłowania uszu. Moim zdaniem powinny ci pasować, ale jak zawsze odsłuch, odsłuch i jeszcze raz odsłuch. W końcu to nie taka mała kasa. Wzmak dobry będzie Cambridge, Xindak, Vincent.


Co do mocy wzmaka/głośników to sama w sobie moc (zacznę od głośników) jest parametrem o niewielkim znaczeniu. Po prostu moc to parametr, który wyznaczamy testując maksymalną efektywność, tzn. żeby osiągnąć maksymalną głośność (przy danej ilości przesterowań i zniekształceń <różne normy>) należy doprowadzić ileś W mocy. np. głośniki Klipscha są łatwe do wysterowania, bo ich efektywność dochodzi do 100dB (co jest naprawdę świetnym wynikiem)

Co do mocy wzmaków to nie patrz za bardzo na dane producenta (albo raczej sam je weryfikuj) tzn. za każdym razem jak wypatrzysz wzmak to sprawdź jaki ma pobór mocy. Do twojego pomieszczenia powinieneś wybierać takie, które mają nie mniej niż 300W, bo wtedy jest szansa na osiągnięcie mniej więcej 80Wx2, a jeśli nawet końcówki mocy są słabsze to tzw. wydajność prądowa stoi na dobrym poziomie, więc nie będziesz musiał się martwić o to, że wzmak nie da rady.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Co do mocy wzmaków to nie patrz za bardzo na dane producenta (albo raczej sam je weryfikuj) tzn. za każdym razem jak wypatrzysz wzmak to sprawdź jaki ma pobór mocy. Do twojego pomieszczenia powinieneś wybierać takie, które mają nie mniej niż 300W, bo wtedy jest szansa na osiągnięcie mniej więcej 80Wx2, a jeśli nawet końcówki mocy są słabsze to tzw. wydajność prądowa stoi na dobrym poziomie, więc nie będziesz musiał się martwić o to, że wzmak nie da rady.



No to może ja się jeszcze Ciebie Pacio94 dopytam, jaka moc wzmacniacza do pokoju 23m2 i głośników Mission m34i http://www.mission.co.uk/model.php?model_i...amp;sector_id=1. Czy np NAD c315BEE lub Maranz PM5003 nie będą za słabe?
Pozdrawiam
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ani jeden, ani drugi nie należy do wzmacniaczy bestii, czyli tych, które mają bezdyskusyjną dobrą wydajność prądową. Marantz jest znany z tego, że w zasialacze raczej nie inwesuje icon_wink.gif NAD to też nie H/K Myślę, że sprzęt zagra, ale ja poszukałbym innego połączenia, bo Mission + NAD moim zdaniem będzie bardzo ciepłe brzmienie z mulistym basem, który będzie często dawał o sobie znać.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Ani jeden, ani drugi nie należy do wzmacniaczy bestii, czyli tych, które mają bezdyskusyjną dobrą wydajność prądową. Marantz jest znany z tego, że w zasialacze raczej nie inwesuje icon_wink.gif NAD to też nie H/K Myślę, że sprzęt zagra, ale ja poszukałbym innego połączenia, bo Mission + NAD moim zdaniem będzie bardzo ciepłe brzmienie z mulistym basem, który będzie często dawał o sobie znać.



No to nie mogę sobie odpuścić i zapytać Cię w takim razie o Twoje propozycje do 2000,-, pokój 23m2, kolumny Mission m34i, muzyka różna od rocka po elektronikę. Rzeczywiście wolałbym bardziej dynamiczne niż zamulone brzmienie. Poza tym nie chodzi mi o to, żeby grało bardzo bardzo głośno, ale żebym miał ewentualnie, niekoniecznie bardzo duży, zapas.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że Harman Kardon HK980, albo Cambridge Audio Azur 640A v.2. Oba z dobrymi zasilaczami, HK da ci potężniejszy bas (nie tyle więcej co mocniej), więcej dynamiki. CA zaś przejrzyście, moim zdaniem dość analitycznie. W zależności co lubisz, do Missionów pasują oba. Ja stawiam na H/K, ale chyba bardziej przez sentyment do tego koncernu (Harman Int.).
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakos sie utarlo, ze cambrdige i harman to tanie i ma duzo mocy i jeszcze dobre do tego... pozwole sie nie zgodzic icon_smile.gif
Porownywalem bezposrednio Advanced Acoustica MAP-105 z azurem 640 i azur delikatnie mowiac wypadl blado.
Z reszta konstrukcja MAPa 105 mowi sama za siebie, prosto i solidnie - 2 transformatory i pozadne wykonanie icon_wink.gif

Kefy IQ90 jak najbardziej polecam... przesłuchałbym na twoim miejscu również Focale 726V (w szczególności wokale moim zdaniem brzmią tu ciekawiej, natomiast może się pojawić odrobina chaosu w niższych partiach).
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

Jestem kompletnym żółtodziobem, jeżeli chodzi o audio, dlatego też skieruję pytanie do Was.

Podłączam się pod temat, ponieważ też chciałbym o doradzenie głośników (2.1) i amplitunera do dużego pomieszczenia - 43m/kw na poddaszu uzytkowym.
Mój budżet to 2500zł.
Słucham rocka, industrial metalu, hardrocka i wszystkie tym podobne. Zależy mi na takim odsłuchu, żeby słowa były czyste, a w natłoku instrumentów używanych w tych stylach muzycznych było słychać udział każdego z nich.
Źródłem muzyki będzie Playstation 3 połączone Toslinkiem oraz tuner telewizji satelitarnej połączony za pomocą Chinch/HDMI, dlatego też zależy mi na takich wejściach.

Pozdrawiam.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Jakos sie utarlo, ze cambrdige i harman to tanie i ma duzo mocy i jeszcze dobre do tego... pozwole sie nie zgodzic icon_smile.gif
Porownywalem bezposrednio Advanced Acoustica MAP-105 z azurem 640 i azur delikatnie mowiac wypadl blado.
Z reszta konstrukcja MAPa 105 mowi sama za siebie, prosto i solidnie - 2 transformatory i pozadne wykonanie icon_wink.gif


2xB
To takie tylko podstawowe propozycje były icon_wink.gif Czy CA na tle AA wypada blado nie jestem w stanie powiedzieć, ale może jeszcze dziś pojadę to zweryfikować icon_wink.gif Co prawda nie chodzi mi o dość tani wzmak, a raczej trochę droższą (3000-3500zł) końcówkę mocy, ale myślę, że podstawowe cechy 105 końcówka MAA406 zachowa icon_wink.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pacio jak mozesz to naprawde polecam odsluch wzmaka AA, ja bylem naprawde zaskoczony jak duza jest roznica.
poczatkowo myslalem z kumplem ze to kwestia CD bo przy pierwszych odsluchach AA uzywalismy tego z buforem lampowym, ale potem podlaczylismy CD cambridge'a 640 i nadal bylo super icon_smile.gif

oczywiscie jak zwykle cos za cos... zestaw cambridge'a mozna obslugiwac jednym pilotem (czego nie ma w AA), CD cambridge od 640 w zwyz ma cyfrowe wejscie i wyjscie wiec moze robic jako zewnetrzny DAC... wiec AA brzmi lepiej ale oplacamy to minimalnie funkcjonalnoscia...
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...