Skocz do zawartości

2 wzmaki pod jedną pare głośników


kapustus

Recommended Posts

Dzień dobry;],
mam dość nietypowe pytanie. Mianowicie chciałbym aby moje głośniki (eltax discovery) były podpięte pod ampli oraz końcówkę mocy. Jaki tego cel? Mianowicie, na co dzień używam amplitunera (yamaha rx-v 1200) do kina czyli jakiś film i TV. Chciałbym aby w momencie gdy chcę posłuchać w stereo nie męczyć ampli i wykorzystać moją końcówkę do tego celu. Jednak nie chciałbym za każdym razem przepinać kabli. Czy istnieją takie gniazda do głośników albo coś żeby połączyć to w taki sposób czy nie bardzo?
pozdrawiam
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najlepiej poszukać przełącznika 1 na 2 (1wzmak na 2 pary kolumn do wyboru - albo 2x wzmak na 1 parę kolumn). Dzięki temu jest zabezpieczenie mechaniczne i nie spalisz wzmaka lub kolumn.
Problemem jest to, że tani przełacznik w pewnym stopniu degraduje dźwięk, a porządny przełącznik (albo jego wykonanie) swoje kosztuje.

Przy ostrożnym korzystaniu można podpiąć jedną parą kabli (np gołe kable albo widły) kolumny ze wzmakiem, a drugą parą (np. banany) z amplitunerem. W przypadku podwójnych zacisków głośnikowych w kolumnach (przystosowanych do bi-wire) jest prościej, bo zostawiasz zworki na kolumnach.
Jednak gdy może się zdarzyć jednoczesna praca obu sprzętów (wzmak i amplituner) to będzie zbyt ryzykowne.
Więc odradzam w Twoim przypadku takie rozwiązanie jako zbyt niebezpieczne...

Pozdrawiam
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Na wstępie cieszę się, że masz już YAMAHE RX-V1200 i że trafiła w Twój gust icon_smile.gif. Dopiero teraz przeczytałem Twoje wrażenia i opinie po jej zakupie. Nie doszukałem się w tamym poście nic o posiadanej tu końcówce mocy - to nowy zakup, jaki to producent/model...? Może nie wniesie do dźwięku więcej i lepiej? Sam fakt, że to końcówka mocy nie oznacza sukcesu w poprawie jakości dźwięku! Poza tym: nie przejmuj się, nie zmęczysz w żaden sposób amplitunera dźwiękiem stereo. Napisz co tam za końcówkę mocy masz?!

P.S. Co do RX-V1200 szybko dojdziesz do wniosku, że słabo świecący wyświetlacz to zaleta - ja podczas nocnego oglądania wyłączam wyświetlacz w odtwarzaczu DVD Pioneera DV-LX50, bo jest zbyt jaskrawy przy DSP-A1. Grzanie to normalne zjawisko podczas pracy każdego wzmacniacza, dlatego trzeba zadbać o przestrzeń wokół, a w szczególności nad urządzeniem! Co pokazują wyższe modele Yamahy icon_smile.gif, nie pytaj bo zachorujesz icon_wink.gif Ja mam YAMAHA DSP-A1 - to pierwszy topowy procesor dźwięku tego producenta. Mam go już 10 lat i naprawdę trudno mi z nim rozstać się: bo żebym odczuł znaczącą różnicę w jakości, to musiałbym wydać grubo ponad 10 000 zł, a na to póki co mnie nie stać icon_sad.gif. W marzeniach tylko mam Yamaha DSP-Z11 - może kiedyś się spełnią..................... icon_question.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Końcówkę mam już kilka lat, dotychczas zasilała altony 80 i czasami jakąś bibę ;] Jednak altony zajmują zbyt wiele miejsca. Model to JVC M-3030. Jakie ona ma dane techniczne to nie wiem, pobór mocy to 820w. Z tego co wiem jest to udany, leciwy model JVC.Niektóre wychodziły jeszcze pod znakiem Victor. Do tego posiadam mixer yamahy mg10/2 który robi u mnie za przedwzmacniacz. Ogólnie po podłączeniu eltaxów ( jak wiadomo to dość niska półka ;]) grały one jeszcze lepiej niż podłączone pod amplituner z którego i tak dźwięk przewyższa moje oczekiwania.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To co ,,wygrzebałem" w internecie to takie informacje:
Do pobrania w PDF-ie pełna instrukcja obsługi oraz parametry:

http://diplodocs.pl/instrukcja-obslugi-uzy...a/JVC/M-3030-_E

moc 2x130 [W] - przy impedancji 4 [Ohm]
moc 2x 100 [W] - przy impedancji 8 [Ohm]
pasmo 5 - 100 000 [Hz] +0/-1 [dB]
sygnał/szumy 116 [dB]
Power consumption 820 [W] przy AC 220/50 [Hz]

Oczywiście zdjęcia też icon_smile.gif - pięknie i okazale prezentuje się JVC!!! Teraz wiem skąd ROLTEL czerpał pomysły do swoich końcówek mocy icon_wink.gif.
Nie wiem jak to gra, ale napisałeś że lepiej. Parametry ma rzeczywiście lepsze, więc opieram się na Twojej opinii. W takim razie proponuje w prosty sposób zastosować na stałe JVC M-3030, tak w stereo jak i w kinie domowym. Poszukaj z tyłu Yamaszki gniazd: OUTPUT MAIN {R} {L} i wyprowadź nimi sygnał z przedwzmacniacza bezpośrednio do końcówki mocy JVC. Potrzebne Ci będą tylko dodatkowe tzw. czincze, bardziej fachowo interkonekty. Reszta już chyba jasna, sygnał na kolumny L, R, kablami głośnikowymi już z JVC. I ja bym w takiej konfiguracji już zostawił na stałe...
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak chciałem zrobić na początku. Tylko że jest pewne ale icon_smile.gif Mianowicie za każdym razem musiałbym włączać końcówkę do której jak wiadomo pilota nie ma, a poza tym mam pokój od strony południowej i latem jest dość upalnie a ta końcówka to zdecydowanie dodatkowy grzejnik.
Lecz wpadłem na jeszcze jedno rozwiązanie. Mianowicie do oglądania TV kupie jakieś głośniki podstawkowe, a do filmów, stereo będę odpalał końcówkę z eltaxami (może w przyszłości coś lepszego). Możecie polecić jakieś monitorki (najlepiej żeby na ścianę powiesić) w cenie do 300 zł. Im taniej tym lepiej, bo że tak powiem groszem nie śmierdzę na razie icon_smile.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tanie monitorki z niezłym basem to Magnat Monitor 220 - para nowych pojawia się czasami w okolicach 300zł.
Natomiast odpuściłbym sobie małe satelitki przeznaczone na tyl z zestawów kina domowegoz głośnikiem 10 czy 13 cm, bo ich pasmo przenoszenia to porażka przy zastosowaniu jako fronty...
Najlepiej, by głośnik niskośredniotonowy miał średnicę 15-17cm, a 13cm to absolutne minimum.

Natomiast jeśli chcesz powiesić na ścianie - to powinieneś szukać konstrukcji zamkniętych lub z basreflexem z przodu...
Ewentualnie jeżeli Ci się śpieszy to można pójść w rozwiązania typowo pubowo-barowe, czyli JBL Control One i wydając niecałe 200zł masz na pewien czas sprawę z głowy...
http://www.allegro.pl/item1090042969_jbl_control_one.html

A w razie czego - poszukaj starszych konstrukcji typu duże podstawkowe/małe podłogowe z lat 80tych. Masz szansę trafić coś rozsądnego w okolicach 200zł - i jeżeli masz sporo miejsca to postawić je lub powiesić po lekkim skosie (jest spory wybór, również jak sugerowane chwile wcześniej z basrefleksem z przodu lub zamknięte).

Pozdrawiam
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...