Skocz do zawartości
Zaloguj się, aby obserwować  
diabel

Nagrywanie na kasete

Recommended Posts

Witam,
Nagrywałem dziś muzykę na kasetę, prawdopodobnie Stilon Gorzów (20 minutowa) magnetofonem TECHNICS RS-BX501. Brzmienie z kasety było praktycznie identyczne, jak w formie cyfrowej. Jednak puściłem ją z decka SONY (nie ma podanej na nim serii) i kaseta brzmi brudno, jest bardzo dużo basu. Z czego to wynika. Dodam tylko, że inne, nagrane już kasety (nie przeze mnie) brzmią na tych dwóch deckach praktycznie identycznie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Magnetofony kasetowe z reguły charakteryzują się tym, że ta sama kaseta odtwarzana na różnych magnetofonach może brzmieć zupełnie inaczej. Różnice są spowodowane brakiem "kompatybilności" pomiędzy magnetofonami. Należy pamiętać, że magnetofon kasetowy, jest urządzeniem bardzo skomplikowanym pod względem mechanicznym i znacznie trudniejszym niż wszelkiego rodzaju odtwarzacze cyfrowe. Magnetofon aby dobrze zapisywał i odtwarzał dźwięk musi zostać prawidłowo ustawiony. Każdy producent ustawiał swoje magnetofony według własnego wzorca, wykorzystując inne rodzaje taśm. Zdarzały się czasem nawet drobne różnice przy odsłuchu kaset nawet wśród magnetofonów tego samego producenta.

Nagrywając kasetę na magnetofonie Technicsa a odtwarzając na Sony, musisz pamiętać, że będzie ona brzmieć z pewnością inaczej - gorzej czy lepiej, to już pozostawiam Twojej ocenie, ale na pewno inaczej. Nie da się ukryć faktu, że najlepiej kaseta brzmi na magnetofonie, na którym została nagrana. Stąd masz wrażenie, że nagranie z Technicsa, odtwarzane na nim samym brzmi znakomicie. Tak właśnie będzie. Pomimo, że model RS-BX501 nie jest magnetofonem wybitnym i należy zaliczyć go raczej do tych podstawowych modeli, to własne kasety zawsze będzie odtwarzał najlepiej jak to możliwe.

Proponowałbym Ci mały test. Spróbuj wykonać tą samą czynność w drugą stronę. Nagraj kasetę na Sony i odtwórz na Technicsie. Postaraj się zaobserwować czy efekt będzie podobny, czy będzie znacznie lepiej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dodam jeszcze, że trudno o idealne dopasowanie głowicy do odtwarzanej ścieżki nagranej na innym magnetofonie. Właśnie drobne przesunięcie głowicy względem odtwarzanej ścieżki skutkuje gubieniem odsłuchu najwyższych częstotliwości.
Mimo, iż kaseta została idealnie nagrana, to idealnie odtworzy ją tylko ten magnetofon, który ją nagrał...
Każdy inny będzie miał jakąś różnicę ustawień głowicy względem ścieżki. czasem słyszalną czasem nie...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować  

×