Skocz do zawartości

niedostatek basu w systemie - przyczyna


Dzekson

Recommended Posts

Witam serdecznie

Od ok 8 miesięcy jestem właścicielem systemu stereo, który składa się z: Yamaha R-S700, Yamaha CD-S700, Monitor Audio MR4 (kabelki głośnikowe: Hotline Spiral Silver, interkonekty: Chord Crimson Plus). Pokój odsłuchowy ma ok 16m2.
Generalnie jestem zadowolony z grania tego systemu poza jednym. Tym niedostatkiem są najniższe tony których jest trochę za mało, a ten najniższy bas właściwie nie występuje. Oczywiście jeśli przekręce pokretło bass w amplitunerze (prawie do końca skali) to basik już jest obecny, chociaż nie schodzi bardzo nisko tak jakbym sobie tego życzył. Sytuacja jest znacznie gorsza gdy odłączam regulatory tonów włączając pure direct. Wtedy mimo iż dźwięk jest bardzo czysty i pozbawiony zniekształceń to bas można usłyszeć tylko w wyjątkowo mocno "nabasowionych" utworach. Tutaj własnie pojawia się moje pytanie. Jaki element mojego systemu odpowiada za to iż tego basu jest nieco za mało. Czy warto bawić się w wymiane okablowania czy też zacząć zbierać kase na wymiane amplitunera, cedeka badź kolumn?

Czekam na Wasze opinie icon_wink.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może to pomieszczenie? Tym zwykle można najwięcej zdziałać. Tyczy się to zarówno akustyki pokoju jak i samego ustawienia kolumn.

Na początek polecam lekturę:
artykuł 1
artykuł 2

Jeśli tutaj nie uda się nic zdziałać to pozostaje wymiana kolumn, bo to one w głównej mierze odpowiadają za brzmienie, w drugiej kolejności elektronika, a kable mogą dać tylko drobne szlify na koniec.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pobawiłem się trochę z ustawieniem kolumn ale nie pomogło nic. Jedynie podsunięcie ich pod samą ścianę minimalnie zwiększa bas. A więc wymiana kolumn byłaby najefektywniejsza !? Choć musze przyznać że przed zakupem mojego zestawu na odsłuchu w specjalnym urządzonym pokoju to niskich tonów było więcej. Tylko muszę przyznać że tam wszystko było dopracowane akustycznie, wymiar pokoju, dywan, ekrany itp. No i sama muzyka która była puszczana z tableta i przez DACa (pewnie jakiegoś wypasionego) mogła być specjalnie podrasowana. A gdyby tak zamienić ten mój R-S700 na jakiś wzmak który eksponuje niższe tony np Denon PMA720? A może ten mój R-S700 wcale nie jest taki skąpy w basach tylko te kolumienki go ograniczają?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
Naczytałem się sporo o tej akustyce pomieszczenia a także pobawiłem się z rozmieszczeniem kolumn. Przestawianie nic nie dało, uważam że od samego początku kolumny stały poprawnie (40cm od tylnej ściany i pół metra od bocznych i 3 metry do kanapy). Jedyne braki w akustyce w moim pokoju to brak dywanu i goła ściana po jednej stronie. Nie sądze aby to mogło jakoś poważnie wpływać na najniższe tony. Może to moje preferencje odnośnie basu są trochę nietypowe. Lubię gdy dominuję nad resztą pasma i gdy jest rozciągnięty do samego dołu. Obecnie bas występuje ale tylko jego wyższe rejestry. Ponadto w brzmieniu trochę przeszkadza mi zbyt wysunięta do przodu średnica. W tym roku już nie będę się bawić w wymiane kolumn ale prosiłbym o podanie modelów kolumn jakie mogłyby spełnić moje oczekiwania (bardzo równo grające kolumny z lekko dominującym basem). Przypominam że mam Yamahe R-S700. Budżet maksymalny to do 3 patyków. Czytałem dużo dobrego o Roth Oli 30. Dobrze by zagrały z moją Yamahą?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzekson, miałem jakiś czas temu Yamahę AS-700 (kupiłem nową, nie miałem jeszcze kolumn). Słuchałem na B&W 603S1, przez jakiś czas (pożyczonych od Kolegi). Potem wzmaka sprzedałem, no i tak się zakończyła moja przygoda z Yamahą.
Jednak muszę przyznać, że basów mi tam nie brakowało. Choć te B&W, według mnie grają dość obficie na wysokich i średnich, są takie ,,metaliczne,,
Może faktycznie w Twoim przypadku, to kolumny. Nie jestem ekspertem, ale miałem podobny model i basów było wystarczająco.
Pozdrawiam.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...