Skocz do zawartości

BALANCE - czy ktoś tego używa ?


tomgda

Recommended Posts

Czy ktoś z was jest zmuszony do używania tej korekcji ? (bo przecież jest po to żeby jej używać jeżeli zachodzi taka konieczność). Ciekawi mnie tylko co wpływa na konieczność użycia korekcji głośności poszczególnych kanałów, no i jaki to ma wpływ na wzmacniacz przy użyciu długoterminowym ?

Pozdr.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Używałbym, ale nie mam pokrętła "balance" icon_sad.gif Miałem kiedyś "balanced" i grało lepiej icon_lol.gif
A tak poważnie, co to musi być za sytuacja, aby trzeba było używać tego pokrętła? Moim zdaniem jakieś ekstremalne: jedno ucho słyszące słabiej, niezrównoważona akustyka, uszkodzony jakiś element toru audio, miejsce odsłuchu bliżej jednej z kolumn (o zgrozo!), archiwalne czy źle zrealizowane nagrania.
Wzmacniaczowi jeśli jest poprawnie zaprojektowany nie powinno się nic stać.
Zamierzasz słuchać w ten sposób? A jeśli tak, to dlaczego?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli jeden z powodów to wady sprzętu.

Czy umeblowanie może mieć wpływ na wrażenie większej głośności jednego z kanałów ?

f1angel no właśnie. W moim przypadku odsłuch prowadzę na kanapie typu "rogówka" gdzie dłuższy bok rogówki jest po stronie lewego ucha i mam wrażenie że lewy kanał gra głośniej, ale jak sie przybliże do głośników wszystko jest w normie.

pozdr.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Akustyka na pewno potrafi płatać takie figle, szczególnie gdy lewa strona jest inaczej zaadaptowana niż prawa. Na przykład z jednej strony więcej materiałów pochłaniających dźwięk z drugiej odbijających.
Co do sprawdzenia kolumn, kabli a także kanałów wzmacniacza na pewno warto sprawdzić, jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś.
Jeśli wszystko działa ok, to może masz jakiś fotel, materac, grubą kołdrę itp... by dla przeciwwagi (tylko na krótko, w ramach eksperymentu) przynieść i położyć symetrycznie w wolnym miejscu?
A jak nic nie pomoże, to spróbuj przesunąć kolumny w tył/przód/na boki. Może wystarczy zmienić kąt skręcenia kolumn w osi pionowej (mniej lub bardziej do środka)?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za porady f1angel i zieluwid. Jak bede sam w domu po świętach to pokombinuje i dam znać o wynikach. Wzmacniacz to Marantz 6004. Faktycznie jest tak że lewa strona pokoju to obfita rogówka wykończona materiałem typu alcantara (dosyć włochata), a prawa strona to okno, firana, i stół.

Spokojnych, wesołych i obfitych Świąt icon_smile.gif

Pozdrawiam
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja u siebie mam tez czasami wrazenie ze prawa kolumna gra nieco glosniej. W wiekszosci przypadkow jest tak ze poprostu materiał jest tak nagrany, np jakies talerzyki po prawej stronie. Doszlo juz do tego ze jak slyszalem cos takiego odrazu bieglem po sluchawki, podpinalem i sprawdzalem czy jest tak samo czy mi np tweeter pada w lewej kolumnie. Tweeter tez wymieniłem tylko nie wiem czy słusznie icon_smile.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tymi głośnościami kanałów jest tak, że one nigdy nie grają idealnie podobnie. Też zauważyłem taką sytuację, sprawdzałem na różnych utworach i zestawach i jest różnica zawsze. Jest to na tyle poprawne, że podczas odsłuchu tej różnicy nie sposób zauważyć.
Kiedy jednak jest ona słyszalna na tyle, że przeszkadza w przyjemności ze słuchania muzyki, to warto pokombinować. Czasami przyczyna może być błaha.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks later...
Wracają do tematu pa analizach icon_smile.gif

To jednak u mnie kwestia akustyki wywołana niesymetrycznym ułożeniem rogówki. Prawie cała lewa strona jest nią zakryta przez co delikatnie "ściąga" dźwięk na lewe ucho. Włochaty materiał jej wykończenia robi swoje. Jak podchodzę do głośników praktycznie różnicy w głośności nie słyszę. Chociaż często bywa w nagraniach że lewa strona jest faworyzowana pod względem ilości odtwarzanych instrumentów przez co sprawia to wrażenie większej głośności lewego kanału icon_smile.gif Przynajmniej takie mam wrażenie chyba że jestem przygłuchy na jedno ucho icon_mrgreen.gif

P.S - Robiliście kiedyś eksperyment na które uchu lepiej słyszycie zatykając palcem raz jedne raz drugie icon_mrgreen.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli tak jak myślałem, że to może być wina akustyki. No to nie tragedia. Da się poprawić.
Zamiast zatykania uszu, każdy może (chyba trzeba mieć skierowanie od laryngologa) zrobić sobie badanie audiometryczne w przychodni specjalistycznej, medycyny pracy itp. dostaje się audiogram (wykres) i wiadomo, czy uszy jednakowo odbierają dźwięki, czy nie.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Zamiast zatykania uszu, każdy może (chyba trzeba mieć skierowanie od laryngologa) zrobić sobie badanie audiometryczne w przychodni specjalistycznej, medycyny pracy itp. dostaje się audiogram (wykres) i wiadomo, czy uszy jednakowo odbierają dźwięki, czy nie.



Badanie wiadomo. Ale jestem ciekawy czy jesteście w stanie bez badania stwierdzić pewne różnice w odbierze dźwięku zależnie od ucha. Mi sie wydaje że na jedno ucho słysze mniej wyraźnie jak zatykam drugie. Moja żona też, tylko słyszy mniej wyraźnie na przeciwległe ucho niż moje icon_smile.gif A jak u was ? Bo nie wiem czy sie zgłaszać na badania icon_smile.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja takowego badania nie przeprowadzę teraz, gdyż dzieciaki śpią icon_biggrin.gif .
Niedawno byłem na badaniach, stwierdzono, że na jedno ucho słyszę gorzej. Myślałem, że może to skutek, częstego i czasem głośnego słuchania muzyki i godzin w słuchawkach. Zapytałem, i jednak nie. Taka przypadłość, ale w normie i absolutnie nie sprowadzająca mnie do ułomności słuchowej, na szczęście icon_biggrin.gif .
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mialem podobne objawy jak na krotko (tymczasowo) postawilem sprzet w niesymetrycznym otoczeniu, lewa strona wiecej przestrzeni i kanapa, a z prawej meble z jedna spora witryna. Bylo to akurat po zakupie wzmacniacza i nawet na chwile sie zmartwilem czy nie ma jakiegos problemu z rownym wysterowaniem obu kanalow, ale przesuwajac kolumny ten efekt znikl. Przygotowalem pozniej lepsze otoczenie do grania i jest spokoj w temacie. O reszte systemu raczej bylem spokojny bo wedrowaly ze mna przez kilka pomieszczen i nigdy problemu nie bylo.

Pozdrawiam!
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...