Skocz do zawartości

Zestaw do 21tys PLN


sna

Recommended Posts

Z racji tego, że jest to mój pierwszy post tutaj, witam wszystkich.

Pojawiła mi się gotówka, w związku z tym chciałem zrealizować swoje marzenie i sprawić jakiś przyjemny zestaw stereo.
Słucham głównie muzyki rockowej (progressive) ale lubię też klimaty zahaczające o elektronikę: (Depeche Mode, Cassius, Daft Punk [ogólnie pojęty french touch]), Boards of Canada, Bonobo.
Zastanawiam się nad zestawem:
  • Cambridge Audio 851A+C
  • Dali Ikon 6 Mk2

Do wydania mam ok 21 tysięcy PLN. Co nie znaczy, że musze je wszystkie wydać. Sprzęt jest dla mnie, mało ludzi mnie odwiedza, więc nie jest to zakup na zasadzie zastaw się, a postaw się. Chciałbym by służył mi kilka dobrych lat.

Pomieszczenie: załączam screen.
1) ściana przeciwległa do kolumn: (albo miejsca gdzie chcę by stały) Beton architektoniczny
2) ściana przy której stoją kolumny: łupek
3) Podłoga: deska dębowa
4) Pozostałe ściany okładzina z "cegieł".

Można trochę poprzestawiaćicon_wink.gif

Z góry dziękuję za pomoc

DSC01446.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zacznijmy od bazy jaką jest pomieszczenie. Jakiej jest powierzchni, jakie ma wymiary, na ile możesz je przemeblowywać/zagracać/polepszać akustycznie...

Nawet najlepszy sprzęt w słabym pomieszczeniu dobrze nie zagra, a ten raczej słabszy w zaadaptowanym pokoju może zadziwić icon_wink.gif



---------------------------------------
edit:

No i już widać, że najlepiej to tu kolumny nie będą miały...
Po pierwsze zawsze dąży się do jak najlepszej symetrii między stronami, tutaj boki wyglądają zupełnie inaczej.
Po drugie kolumny powinny być odsunięte względem ściany za nimi, a pozycja słuchacza od ściany tylnej.
Po trzecie gołe ściany nigdy nie "grają" dobrze i tu ponawiam pytanie na ile możesz "zagracić" to pomieszczenie ustrojami?

Jak wygląda sufit? Może tam da radę coś zadziałać? Na podłodze przydałby się jakiś dywanik między słuchaczem, a kolumnami, a stolik w tym miejscu jest raczej niepożądany.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stolika jeszcze nie ma, więc nie widzę problemu by go tam nadal nie było.
Kolumny będę mógł oczywiście odsunąć od ściany.
Co do zagracenia, nie planowałem półek itp.
Dodaje wizualizację (co tam może jeszcze być) oraz stan PRAWIE aktualny.

Sufit jest "zwyczajny", jedynie listwa oświetlenia.

DSC01446.jpg

DSC01446.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szczerze mówiąc do takiej przestrzeni to aż żal inwestować w sprzęt, bo nie będzie w stanie pokazać choćby połowy swoich możliwości.

Do dobrego grania potrzeba pochłaniaczy (poduszki, grube zasłony, dywany...) i rozpraszaczy (półki, szafki, gęste kwiaty), które mogą mieć też wymiar "profesjonalny" w postaci dyfuzorów Schroeder'a czy rezonatorów Helmholtz'a...
W pustym, ascetycznym wnętrzu to nie zagra niestety.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Szczerze mówiąc do takiej przestrzeni to aż żal inwestować w sprzęt, bo nie będzie w stanie pokazać choćby połowy swoich możliwości.

Do dobrego grania potrzeba pochłaniaczy (poduszki, grube zasłony, dywany...) i rozpraszaczy (półki, szafki, gęste kwiaty), które mogą mieć też wymiar "profesjonalny" w postaci dyfuzorów Schroeder'a czy rezonatorów Helmholtz'a...
W pustym, ascetycznym wnętrzu to nie zagra niestety.



Dzięki za sugestie. Jeśli dobrze rozumiem, wg Ciebie nie ma sensu inwestować w sprzet, jeśli miałby stać tam, gdzie sobie zamyśliłem. Raczej powinienem szukać mniejszego pomieszczenia? Czy poddasze (skosy) bardziej się nadaje? tam też raczej półek nie uświadczysz ani zasłon;)



Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pacio94 ma rację, że zaczął od akustyki i ustawienia kolumn. To jeden z najważniejszych aspektów wpływających na to, czy zestaw będzie brzmiał dobrze, czy nie.
Napisał dosłownie kilka zdań a Ty i tak nie odpowiedziałeś na bardzo istotne, fundamentalne wręcz w tym wypadku pytanie: Jaka jest powierzchnia Twojego salonu (w metrach kwadratowych)?
Takie ustawienie jak proponujesz raczej nie jest dobre. Brak symetrii właśnie (szczególnie wokół kolumn jest ona bardzo ważna) i golizna na ścianach, podłodze, suficie.
Dywan bardziej przydałby się przed kolumnami a najlepiej na całej powierzchni pola odsłuchowego (trójkąt pomiędzy Tobą a kolumnami).
Jeśli nie dałoby się nic zrobić i będą musiały stać tak jak narysowałeś, to ściana obok lewej kolumny powinna być zaopatrzona w dobre dyfuzory (rozpraszacze dźwięku). Profesjonalne lub naturalne (półki z książkami/płytami/bibelotami, naprawdę duża roślina/rośliny o gęstym listowiu, mocno zróżnicowana fakturowo rzeźba/instalacja itp... .) chodzi o to, by jak najbardziej przełamać duże, twarde, płaskie powierzchnie. I właściwie tyczy się to w dużym stopniu całego pomieszczenia.
Ale... z tego co widzę są tam szklane drzwi balkonowe. Sytuację uratować mogłaby rozsuwana ścianka (składana w harmonijkę, coś a'la verticale - góra i dół na "szynach") z panelami akustycznymi albo co najmniej gruba, pofałdowana nawet po rozsunięciu kotara.
Kolumny będą stać za wąsko w stosunku do miejsca odsłuchowego (ta sofa koło tylnej ściany?) Jeśli tak, to nie ma tam nawet miejsca, by usiąść dokładnie na środku, pomiędzy kolumnami. A miejsce do słuchania będzie zbyt daleko. Narysuj trójkąt równoboczny (dwa wierzchołki to kolumny) i zobacz gdzie musiałbyś siedzieć aby prawidłowo słyszeć.
Chyba, że zestaw nie będzie służył do poważnego słuchania, tylko ma być nagłośnieniem salonu. Muzyczka będzie sobie leciała w tle.
Wówczas nasze dywagacje są niemal bezsensowne. Po prostu kup CA i Dali jeśli Ci się wzorniczo podobają.
Wystroju nie oceniam, choć nie kryję, że podoba mi się ten salon jak pomieszczenie recepcyjne w dobrym hotelu lub pensjonacie. Ale brak indywidualnego charakteru kładę na karb tego, że pokój jest dopiero w fazie urządzania.
Co do zestawu jaki zaproponowałeś, to zapytam skąd pomysł na niego? Słuchałeś, podobało Ci się? Nie to, żeby był zły, ale można lepiej.
Szkoda, że nie określiłeś jakie brzmienie preferujesz? Bo to, jakiej muzyki słuchasz, niekoniecznie mówi coś o Twoich upodobaniach brzmieniowych. Znam ludzi, którzy muzyki metalowej słuchają na wzmacniaczu lampowym. I wcale się temu nie dziwię.
Ciekaw jestem, czy miałeś wcześniej jakiś zestaw stereo? Jeśli tak, co to było, co Ci się podobało w jego brzmieniu a co nie?
Inna sprawa, że za takie pieniądze gdybyś kupił sprzęt z drugiej ręki, np. wzmacniacz BAT, Acupphase czy Mark Levinson a kolumny Thiel, ProAc, ATC, Sonus Faber, to CA wraz z Dali schowałyby się do kąta ze wstydu. Czyli zagrało by to co najmniej o klasę albo dwie lepiej.
Nie napisałeś także o tym co będzie źródłem dźwięku w Twoim zestawie?
Pamiętaj, że jak najbardziej szczegółowa i precyzyjna odpowiedź na nasze pytania ( to na ogół te zdania z pytajnikiem na końcu icon_wink.gif) oraz sugestie pozwoli tym lepiej Ci pomóc.
Oczywiście pytaj w każdym przypadku niezrozumienia albo celem doprecyzowania.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Dzięki za sugestie. Jeśli dobrze rozumiem, wg Ciebie nie ma sensu inwestować w sprzet, jeśli miałby stać tam, gdzie sobie zamyśliłem. Raczej powinienem szukać mniejszego pomieszczenia? Czy poddasze (skosy) bardziej się nadaje? tam też raczej półek nie uświadczysz ani zasłon;)


Lepsze byłoby każde pomieszczenie, które będzie zamknięte i dość symetryczne, a dodatkowo nie będzie spełniało funkcji reprezentacyjnej czyt. będzie można bardziej zaszaleć z adaptacją akustyczną...


f1angel
Na rzucie są wymiary, ale to raczej niewiele zmienia icon_wink.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej dzięki za konstruktywną krytykę.
Co do wystroju salonu- po prostu tak mi się podoba icon_wink.gif za wiele tam "gratów" nie będzie.
Dojdzie gruby dywan (dlugie włosie) i zasłona na cała ścianę z balkonem i podejrzewam jakaś zielenina na ścianie z kolumnami przy wyjściu na balkon.

Co do pytań (ze znakami zapytania;)):
- metry kwadratowe podałem na rzucie, ale jak napisał pacio94- nie ma to tu już chyba żadnego znaczenia, ponieważ moja przestrzeń zupełnie nie wpisuje się w profil dobrego pomieszczenia do poważnego słuchania muzyki.

- chciałbym by jednak ten sprzęt służył do poważnego słuchania tj. np. siedzę sobie na podłodze z kielichem wina i słucham ulubionej płyty.
- moim źródłem dźwięku ma(miał?) być CA 851C, czyli CD
- jest to (będzie), jak napisałem w pierwszym poście mój pierwszy zestaw stereo (nie licząc rodzinnej Unitry i tonsilowskich kolumn)
- CA i Dali nie słuchałem JESZCZE, na razie robię przymiarkę do tego czego chcę posłuchać. Sprzęt wydaje się być dobry jeśli chodzi o możliwości.

- Preferuje brzemienie ostre, wyraźnie przekazujące wysokie tony (lubie "pykającego" hi-hata), dół też jest dla mnie istotny, lubie gdy jest wyraźny, nierozmyty. Na korektorach cyfrowych, zazwyczaj mam full bass & treble i jest to dla mojego ucha miłe. Najlepiej chyba charaktrestykę oddaje dzwięk metaliczny: zimny i czysty, z blaskiem, jasny, twardy, jednak przykryty lekko aksamitem:) [rozgrzany metal?icon_smile.gif]

Bardzo chcę mieć zestaw stereo, od zawsze marzyłem o swojej kolekcji płyt, ale z tego co Was czytam, nie zrobiłem sobie mieszkania by móc go mieć i to mnie mocno martwi. Zastanawiam się czy w ogóle jest dla mnie jakiś ratunek?icon_smile.gif Dobudowanie pomieszczenia nie wchodzi w gręicon_smile.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawa jest o tyle skomplikowana, że na pewno nawet w Twoim salonie pozytywnie zaskoczy Cię ten sprzęt, ale jednocześnie nie będziesz w stanie go wykorzystać. Trzeba ustalić jakiś poziom budżetu, który pozwoli te straty z tytułu pomieszczenia jakoś przeboleć (chyba, że możesz lekką ręką wydać te 20tys...).

Może taki zestaw, który zagra nieźle, będzie się u Ciebie świetnie prezentował i wyjdzie taniej (no może niekoniecznie) icon_wink.gif
DALI Fazon F5
do tego elektronika wedle uznania, ja bym się zastanowił nad takimi zestawami:
1. Xindak A-08 + C-09 /DAC-09 (wtedy zamiast CDka źródłem musiałby być komputer z odpowiedniej jakości plikami, bądź inny odtwarzacz strumieniowy)
2. Advance, Acoustic MAP-306 + MCX-400 / MDX-600 (analogicznie)


Na dobre słuchanie przy słabej akustyce opcją są zawsze słuchawki, ale to już zupełnie inna sprawa i moim skromnym zdaniem gra nie warta świeczki.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie nazwałbym tego wydaniem lekką ręką- jednak mam taki budżet na te moje "marzenie"- szkoda tylko, że nie wziąłem pod uwagę właśnie akustyki podczas projektowania mieszkania (przy następnym na pewno będę!).
Co do Twoich sugestii sprzętowych: jakie są kryteria porównawcze: jakość czy zbliżona cena?
Gdybyś miał wybierać pomiędzy Fazonem, a Ikon 6? Czytałem, że Fazon ma miękkie doły i niezbyt dobrze daje radę przy dużej głośności, nie wiem co prawda co znaczy w tym opisie "niezbyt dobrze daje radę".
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak na pomieszczenie do SŁUCHANIA MUZYKI to Twój salon wydaje się być ekstremalnie trudny do zaadaptowania bez zrujnowania koncepcji wystroju wnętrza.
Pisałeś coś o pomieszczeniu na poddaszu - może tam łatwiej będzie stworzyć przyzwoite warunki odsłuchowe (nawet jeśli nie pełnym pyskiem pokój odsłuchowy), a do salonu kupić drugi zestaw imprezowo-podkładowy, gdzie jakość nie byłaby aż tak istotna. Budżet masz dość duży, żeby złożyć takie zestawy szczególnie, jeśli oparłbyś się na rynku wtórnym.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem sytuacja jest trudna ale nie beznadziejna. Szkoda trochę, że nie masz większego doświadczenia, osłuchania. Pewnie zestaw DALI/CA spodobałby Ci się biorąc pod uwagę wcześniejszy zestaw, z którym miałeś do czynienia. Jeśli nie zdołam Cię przekonać do moich propozycji, to koniecznie z CA posłuchaj kolumn Monitor Audio. Oczywiście wyższych modeli GX300 albo PL (chyba za drogie).
Ponad 51m2o ile dobrze odczytałem (czyli liczysz całą otwartą powierzchnię?), to trochę mało moim zdaniem na Dali. Jedne i drugie. Fazony bardzo ładnie grają, bo to w dużej mierze Ikony w designerskiej, nie przeczę, że bardzo efektownej, obudowie. Recenzję pewnie czytałeś: http://audio.com.pl/testy/dali-fazon-f5:1
Ja, jak już wcześniej pisałem wolałbym kupić kolumny, które na pewno dadzą sobie radę w takim pomieszczeniu, zaprezentują już hi-endową (prawdziwą a nie jak co drugie reklamowane na Allegro) jakość. Poza tym nośne wysokie tony, świetna przestrzenność, bardzo dobra średnica i mocne, nisko schodzące najniższe rejestry. Mowa tu o używanych kolumnach Thiel CS 2.4
http://allegro.pl/listing.php/search?strin...p;category=1320
Ewentualnie Cabasse Iroise 500 albo Triangle QUARTET (tych ostatnich osobiście nie lubie, są zbyt ostre, ale Tobie powinny się podobać - oczywiście raczej do łagodniej, bardziej miękko i niezbyt jasno grającego wzmacniacza)
http://www.hifi.pl/gielda/wyswietl.php?grupa=kolumny7000
Rzecz jasna potrzeba tu naprawdę mocnego, wydajnego prądowo i wysokiej klasy wzmacniacza. Tu podłączyłbym jakiegoś Accuphase, czy Marka Levinsona a osobiście (to bardziej do moich upodobań) wybrałbym McIntosh'a albo ASR Emitter 1
http://www.hifi.pl/gielda/wyswietl.php?grupa=wzmint5000
http://www.hifi.pl/gielda/wyswietl.php?grupa=wzmint3000
Przyjrzyj się moim propozycjom, to już wysokiej klasy elementy. Pooglądaj w necie, poczytaj. Może gdzieś masz blisko, by pojechać i posłuchać?

Jeśli jednak koniecznie muszą być nowe, to może ESA Neo 3SE, wpisze się na pewno w kanon Twojego grania
http://blueaudio.pl/esa-neo-3se-p-3768.html
Albo jeszcze lepsze ATC SCM-40 http://blueaudio.pl/atc-scm40-p-1599.html
Tu masz ceny za parę, a nie tak dziwacznie jak Dali od lat podaje za sztukę icon_rolleyes.gif

Gdybyś nie mógł szerzej rozstawić kolumn (bo odsunięcie od tylnej ściany będzie konieczne), to fajnym rozwiązaniem mógłby być wygodny fotel na lekko obracających się kółkach. Na czas słuchania, gdy jesteś sam, mógłbyś go ustawić w miejscu gdzie narysowałem na planie czerwoną lub żółtą plamę (w zależności od miejsca ustawienia kolumn - bardziej polecam opcję "żółtą")
Na razie się wzbraniasz przed przemeblowaniem, czy lepszą adaptacją akustyczną, ale jakbyś posłuchał takiego zestawu, może sam z czasem zaczniesz kombinować co by tu zmienić by jeszcze lepiej grało. Nigdy nie mów "nigdy".
I jeszcze jedno. Gdy będziesz siedział razem z gośćmi na tej sofie koło tylnej ściany, to dźwięk będzie się bardzo odbijał od niej. Dobrze by tam było dać jakiś rozpraszacz na wysokości uszu siedzących.

DSC01446.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...
Dzięki Drodzy forumowicze za rzucenie światła na całość tematu, dzięki czemu:
1) zmodyfikowałem trochę ustawienia w domu
2) posłuchałem paru sprzętów.

Finalnie w domu pojawił się:
CA 851A + C oraz kolumny Focal Chorus 826V.
Gra bardzo przyjemnie i mimo dużej powierzchni czuć muzykę. Dzwięk bardzo analityczny, dół naprawdę niski- jestem bardzo zaskoczony, świetnie radzą sobie z małą mocą.
Jestem zadowolony z wyboru. Pozdrawiam!
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Bardzo dobrze, że jesteś zadowolony, choć jak przeczytałem o CA w połączeniu z Focalami, to zęby mi trochę zdrętwiały icon_wink.gif
Jeśli za jakiś czas stwierdzisz, że dźwięk jest jednak zbyt "analityczny", odwiedź nas tu na forum.
Tymczasem miłego słuchania.


icon_wink.gif no cóż mam nadzieję, że nie będę rozczarowany.
Słuchałem Dali Ikon 6, Cabasse (modelu już nie pamiętam) kilka focali, ale akurat 826v mnie ujął icon_smile.gif
Polecam na początek muzykę organową, kolumny w pełni oddają piękno brzmienia tego insturmentu. Soprany możę troszeczkę bez życia, ale poczekam na wygrzanie. Bas z kolei bardzo głęboki, ale nienarzucający się, bez dudnienia.
Na razie mam radochę.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...