Skocz do zawartości

Co i na co zmienić, czyli drugi budżetowy system


PatLove

Recommended Posts

No niestety dobry wzmacniacz jest również bardzo ważny. Słyszałem wiele kolumn, które grały zdecydowanie lepiej bo z dużo lepszym wzmacniaczem. Exposure, to niestety spory skok jakościowy względem Twojego Denona.

Rogersy są dobrze grającymi, dość naturalnie oddającymi muzykę kolumnami. Nie są jednak "wyczynowe" w żadnym aspekcie.
raczej rzetelne, prawdziwe. Jeśli masz na myśli te z Allegro (nie podałeś linku), to już nie pierwszy raz są wystawiane. A co najmniej drugi przez tego samego sprzedającego. Zeszłym razem niby sprzedane, teraz wracają w niższej cenie. Może coś było popsute i ktoś oddał?

Wzmacniacz do 800 zł który zasiliłby AE? Audiolab, Arcam Alpha 9 Arcam Delta 290? Trudno przewidzieć co się trafi.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wzmacniacz to następny krok ale zapytałem profilaktycznie zeby pozniej nie było problemu bo domyślałem sie ze gra AE na Exposure nie była przypadkowa...

Co do Rogersow LS4 to oferte dostałem od forumowicz i rzeczywiście sa re te same, co na allegro ale z jakiego powodu sa wystawione ponownie tego nie wiem.

f1angle czy wybór pomiedzy AE Aegis Evo 1, a Elac ELT 7 byłby słuszny w tej grupie cenowej, czy moze szukać jeszcze czegoś innego? A jezeli słuszny, to na które sie zdecydować? Pomóżcie bo im dalej,tym mniej wiem...

P.S.
A czy np taki Onkyo A-8870 byłby dobrym pomysłem do napędzenia AE Evo1 bądź ELT 7?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie lubię wzmacniaczy Onkyo, więc nie mogę rekomendować tego jako dobrego pomysłu. Ale może ktoś, kto lubi i ceni te wzmacniacze
Ci coś poleci?

A tak w ogóle, to jak patrzę na ten temat, mam takie przemyślenia.
Wydaje mi się, że za szybko chcesz coś kupić. Tak pstryk i jest. Ale w ten sposób najłatwiej kupić ... cokolwiek.
A nie dobry zestaw.
Na razie masz na czym słuchać. Bo gdybyś nie miał, to rozumiem.
Goni Cię coś?
Ja na Twoim miejscu czekałbym cierpliwie, polował na coś lepszego w super cenie.
Właśnie jak kolumny Spendor, Castle, Ruark, NHT, Dali, Xavian, QBA, ESA, RLS, Chario, Elac (ale z głośnikiem wysokotonowym typu JET), Totem, czy choćby Usher.
Wiem, że pewnie kolumny większości z tych marek nie pojawią się w jakiejś super atrakcyjnej cenie, ale od czasu do czasu
zdarzają się takie przypadki. I na nie warto czekać.
Ale to już zależy od Ciebie, czy chcesz ... .
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sumie to racja, moze i rzeczywiście trochę sie zapędziłem w tym wszystkim. Czas mam, na okazje mogę polować, kwestia tylko tego czy w ogole okazje jakie masz na myśli sie trafiają? Produkty AE czy MA juz nalezą do tych bardziej wyszukanych i dla znających sie na rzeczy,a Castle, Ruark czy np Xavian to juz w ogole kolumny skierowane do dosc wąskiej grupy odbiorcow.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Faktycznie musisz się zastanowić, ale to była tylko propozycja. Jeśli zechcesz kupić coś niebawem, to przecież Twoja sprawa.
Jak pisałem ww. kolumny niekoniecznie muszą się pojawić w dobrej cenie, ale mogą. Nikt oprócz sprzedających o tym nie wie kiedy ani czy w ogóle to nastąpi. Być może część z nich, sami nie wiedzą, że takie coś nastąpi. Bo czasem ktoś ma na widoku fajne kolumny
z wyższej półki na które od dawna miał chęć i zechce sprzedać swoje, by móc kupić tamte. A jak się chce szybko sprzedać, to trzeba dać dobrą albo bardzo atrakcyjną cenę.

Castle, Ruark czy Xavian nie są wcale skierowane do wąskiej grupy odbiorców, tylko czasami nie są szerzej znane.
A to recenzji było mało. A to ceny były wysokie a kolumny niewielkie. Bo przecież kto za 3 kzł kupi miniaturowe RLS Callisto (bardzo je lubię) jeśli może nabyć duże podłogówki Magnata czy Paradigma?

No i przemyśl ile maksymalnie możesz dać za kolumny. Pamiętaj jednak, że dobre monitory wymagają solidnych standów ale również
dobrego jakościowo wzmacniacza. Źródło dźwięku też nie może być od macochy. Czyli szykują się wydatki.
Oczywiście można to rozłożyć w czasie, ale docelowo trzeba to zrobić, by zestaw miał ręce i nogi.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przemyślałem sprawę i chyba jednak zdecyduje sie na te AE Aegis Evo 1. Co prawda mógłbym zrobić tak, jak piszesz ale:
-odsłuchiwałem AE i ich brzmienie mi pasuje(co prawda ze wzmacniaczem,na który nie mogę sobie na razie pozwolić ale moze kiedyś...)
-nie jestem w temacie na tyle zeby szukać okazji z marek, o których nie mam pojęcia,a wiadomo jak z okazjami bywa-nie ma czasu zeby pytać bo czasami za 5 min juz ich nie ma. Poza tym nie mam nawet pojęcia za jakimi konkretnymi modelami miałbym sie rozglądać...
- za ok 3 lata i tak będę szukał podłogowek bo metraż wzrośnie do ok 40m2 wiec będzie kolejna okazja do wskoczenie o oczko wyżej

P.S.
Co sądzicie o połączeniu AE Aegis Evo 1 + Cambridge Audio (A5/500a lub 640a) lub NAD (c320/322bee, c340 lub c350). Takie połączenia najcześciej spotkane są forach zagranicznych w tzw przedziale cenowym lowmid wiec chyba coś w tym musi byc?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

te wszystkie porównywania w testach zagraniczny czy też w polskich za bardzo nie mają odbicia w dźwięku który usłyszysz w swoim mieszkaniu. odpowiedni pokój odsłuchowy, całkiem inna elektronika to wszystko ma niezmierny wpływ na końcową ocenę... nic nie zastąpi odsłuchów w swoim mieszkaniu. jak słuchałeś AE Aegis Evo1 i są dla Ciebie odpowiednie pod względem brzmienia to chyba załatwia sprawe... Tak jak stwierdziłem za około 3 lata wskoczysz do 40m2 i wtedy AE trafią do sypialni a u salonie zagoszczą konkretne podłogówki.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

arti dzięki za wypowiedz. Cholernie ciekawy jestem tez tych elacow elt 7 ale posłuchać niestety nie mam okazji, a w internecie tez informacji jak na lekarstwo. Byc moze po odsłuchu wybór podlby na nie albo np na ASW Cantius ML II. Sęk w tym ze tu odsłuch powinien byc głównym doradca, co w przypadku używek jest znacznie utrudnione dlatego wybór padł na AE Aegis Evo 1.

Teraz pozostaje kolejna kwestia-z jakim wzmacniaczem je spiąć? Zakup wzmacniacza planuję dopiero gdzieś na wrzesień ale rozglądał się będę cały czas, może akurat trafię na okazję. Mój budżet na chwilę obecną to ok 600pln(niewykluczone, ze do września budżet się zwiększy ale max będzie to 800-1000pln), a aktualne typy po lekturze zagranicznych for to:
-Cambridge Audio: A5, 500a lub 640a
-NAD: c320, 322bee, c340 lub c350

Co o tym myślicie? Za czym innym ewentualnie się rozglądać?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz.

Miałem AE Evo One i bardzo polecam Musical Fidelity Elektra 100.
Miałem je razem i był to bardzo miodny dźwięk.

To naprawdę super wzmak. Jest ocieplony ale nie zamula nawet ciemnych kolumn.
Przestrzenny. Dobrze kontroluje bas, wypełniony dźwięk z fajnymi barwami.

Ma zapas mocy.
Jak kupisz lepsze kolumny, również podłogowe, poradzi sobie z nimi.
Może warto wydać trochę więcej i mieć spokój na dłużej.

Na tym forum znajdziesz o tym modelu dużo informacji.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

E 100 ostatnio niestety rzadko się pojawia.
Szukać trzeba raczej na ebayu najlepiej uk.

Można kupić w dobrym stanie i z pilotem realnie w okolicach 1100 - 1200 złotych z przesyłką .
Funt niestety ostatnio drogi, ale i tak ceny np. w Niemczech są raczej wyższe.
W Polsce wyjdzie pewnie jeszcze drożej.

Co do NAD 350 nie wypowiem się sensownie. Byc może go słuchałem dawno, dawno temu ale nie jestem pewien, że to był właśnie ten.
Grało fajnie z kolumnami Dali 450, ale to są wybitne głośniki.
W każdym razie na takich bajkach nie ma się co opierać. Na pewno go ktoś tu słuchał "uczciwie", to może się wypowie.

Na pewno osiąga niższe ceny niż MF E 100.

O Marantzu, którego wymieniłeś nic nie mogę powiedzieć.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za kolejne sugestie, jako że zakup wzmacniacza to dalszy temat będę monitorował rynek i może akurat trafi sie E-100 albo coś innego z MF, a jeżeli nie to zawsze pozostaje opcja NAD c350.

A co sądzicie o Mission Cyrus Stright Line i Micromega Minium AMP? Jak mają się one do E-100(ewentualnie E-10/E-11) albo c350?

Gyver dzięki za propozycje, poszło PW.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co kto lubi. Moim zdaniem ma się bardzo dobrze.
Na pewno gra ze sporym ociepleniem, dość gęstym dźwiękiem. Wysokie nieagrasywne, ale dostatecznie rozdzielcze.
Byle kolumny nie zamuliły brzmienia. Średnica soczysta, pełna. Niskie mocne, masywne, ale dość dobrze kontrolowane.
Bardzo ładna stereofonia, dźwięk bez problemu wychodzi poza bazę stereo.
Największą jego zaletą jest według mnie niespotykana niemal w tym przedziale cenowym muzykalność, płynność przekazu.
O ile oczywiście pozwoli na to reszta toru audio.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie znam Twojego gustu, ale moim zdaniem te kolumny i wzmacniacz będą do siebie pasowały.
Gdyby ewentualnie dźwięk był jak dla Ciebie trochę za bardzo "przydymiony", będziesz mógł z czasem poszukać jaśniej brzmiących kabli.
Zarówno interkonektów (jakieś srebrne albo najtaniej Nameless Black Classic Line) jak i głośnikowych (najtaniej jakieś Jantzen).
A nawet wymienić zworki łączące pre i końcówkę na jakieś lepsze, np. krótkie srebrzone albo srebrne interkonekty, czy też zworki z kawałków takiego drutu.
Ale moim zdaniem warto, bo próbowałem i zmiana na plus jest słyszalna.
Bardziej bym się martwił o AE Aegis Evo 1, ponieważ są dość wymagające w ustawieniu (nie lubią stać zbyt blisko ścian) a także
są wrażliwe na standy, które powinny być stabilne i masywne. Wymagają też sporej dawki prądu, ale AA MAP-105 to mocny wzmacniacz
z wydajnym zasilaniem (dwa duże toroidalne transformatory w zasilaczu).
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W takim razie wezmę pod uwagę tez AA MAP-105 przy wyborze. Niestety możliwość odsłuchu u siebie w LBN z pośród tych nad,którymi sie zastanawiam mam tylko NAD-ów i to raczej tych nowszych, a nie konkretnie c350 ale moze akurat trafi sie ktoś z samego Lublina albo okolic z AA albo MF bo w ciemno nie chciałbym juz kupować...

P.S.
Czy jeżeli mój wybór padłby na AA MAP-105 rownież warto go zestawić z jakimś odtwarzaczem CD AA? Jeżeli tak, to z jakim konkretnie modelem? Nie ukrywam, ze jeżeli nie jest to jakiś wybitnie nieudany produkt to wolałbym miec wzmacniacz i CD tego samego producenta, co w przypadku NAD-a akurat jest chyba dobra opcja, pytanie tylko czy w przypadku AA rownież?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Posłuchałem już trochę swoich AE i nie żałuję ani jednej wydanej złotówki icon_smile.gif Co prawda pod moim pma-250 brzmią zupełnie inaczej niż pod exposure, pod którym je odsłuchiwałem i powyżej godz 11/12 czuć, że brakuje mu mocy ale i tak jestem pod wrażeniem. Poza samymi głośnikami doszły również porządne standy(arcusy stały niestety do tej pory na szafce rtv..) i nie wiem na ile to zasługa samych głośników, a na ile standów ale dźwięk "otworzył się" i scena znacząco "urosła" i się poszerzyła. W sumie mógłbym podpiąć z powrotem Arcusy i to sprawdzić ale na razie "zasłuchuję" się w AE...
W kwestii porównania do TS-80 to zupełnie inne granie, arcusy były dość jasne ale mimo wszystko miały w sobie trochę ciepła, natomiast AE są iście jałowe i "punktują" każdy dźwięk. W rezultacie separacja poszczególnych instrumentów i wokali jest przez nie zupełnie inaczej prezentowana, w inny sposób budują scenę, która oczywiście w efekcie końcowym jest spójna.

P.S.
Czekam na dalsze porady w kwestii wzmacniacza i źródła do AA MAP-105...
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Łączenie CD i wzmacniacza tej samej firmy nie zawsze jest dobre, ponieważ można pogłębić pewne cechy, jeśli te dublują się w obydwu urządzeniach.
I tu w przypadku AA tak jest. Ale biorąc pod uwagę Twoje dość jasno i sterylnie grające kolumny.
Może tego ciepełka, wypełnienia i miękkości nie będzie za dużo. Być może zgra się to jak lubisz?
Ja bym wolał do MAP-105 jakiegoś CECa, Audiolaba lub Micromegę.
Odtwarzacze CD firmy Advance Acoustic mają dobre opinie. Poza tym mają bardzo fajną cechę wynikającą z ich konstrukcji a mianowicie
możliwość wymiany lamp w stopniu wyjściowym. Wyrzucenie fabrycznych, to norma. Trzeba włożyć jakieś inne, dobrej jakości.
Z nowej produkcji albo najlepiej NOSy.
Takimi lampami możesz dodatkowo i dość mocno zmienić barwę dźwięku takiego odtwarzacza. Ponadto z pomocą mogą przyjść
kable (interkonekty, głośnikowe, zasilające) , więc jeśli musisz mieć CD i wzmaka tej samej marki, to chyba warto spróbować.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

f1angel dzieki za kolejna wypowiedz i wskazówki. Jezeli wybór odnośnie wzmacniacza padnie na AA wtedy przetestuje go z moim NADem 5320, który jest dosc neutralnym źrodłem i jezeli będzie potrzeba dodatkowego ocieplenia pójdę w CD od AA. Oczywiscie na razie to gdybanie bo byc moze wpadnie wzmacniacz MF albo NAD,a nie AA ale chciałem sie dowiedzieć wcześniej co i jak.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...