Skocz do zawartości

Jaka klasa wzmacniacza do kolumn B&W


traskias

Recommended Posts

Witam,
Mam pytanie do bardziej doświadczonych kolegów o to jaki wzmacniacz strumieniowy polecicie do kolumn B&W 686 s2. Ja rozważam następujące modele:
a) Marantz MCR510, ma wzmacniacz klasy D i moc 2x60W
b) CA minx xi, wzmacniacz AB i moc 2x40W

Zasadniczo moje pytanie sprowadza się do kwestii doboru rodzaju wzmacniacza do skuteczności kolumn, która w przypadku ww B&W jest niska i wynosi 85dB. Pytając po sklepach spotkałem się ze sprzecznymi opiniami (pewnie podyktowanymi chęcią sprzedaży określonego sprzętu) - a mianowicie:

- jedni twierdzili, że do tych kolumn lepszy jest wzmacniacz AB, ponieważ ma większe trafo i lepiej napędzi niskoskuteczne kolumny,
- inni byli zdania, że lepszy będzie wzmak klasy D bo zazyczaj jest mocniejszy i bardziej wydajny,

Spotkałem się też z obiegową opinią, że dla klas A i AB lepsze są wysokowydajne kolumny pow. 90 dB, a do klasy D te o niższej skuteczności

Uściślę również, że muzy słucham w niewielkim pomieszczeniu o pow. 12 m2 i raczej cicho, nie zależy mi więc na super głośności lecz na jak najlepszej jakości dźwięku przy niskich poziomach głośności.

Proszę więc o pomoc jak to jest w rzeczywistości?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Według mnie obydwa urządzenia poradzą sobie z kolumnami podstawkowymi jakimi są te B&W. I o to bym się nie martwił, co innego jeśli chodziłoby o kolumny podłogowe, oczywiście nieduże, a chodzi przecież o monitory i słuchanie na normalnych poziomach głośności.
Jeśli jesteś już w posiadaniu tych kolumn praktyczniej byłoby spakować je do torby turystycznej i sprawdzić w salonie, sklepie z którym zestwem zagrają dla Ciebie lepiej.

Test obydwu urządzeń jeśli chodzi o różne aspekty masz w zakładce testy w tym CA minx xi, marantza 510 nie ma, ale są 3 inne podobne maluchy np. model 610.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Spotkałem się też z obiegową opinią, że dla klas A i AB lepsze są wysokowydajne kolumny pow. 90 dB, a do klasy D te o niższej skuteczności

Obiegowe opinie mają to do siebie, że są bardzo uogólniające, czyli bardzo często nietrafne.
Klasa wzmacniacza to również jego brzmienie. A te mogą być bardzo różne. Choć też nie należy generalizować.
W Twoim pokoju z tymi monitorami jeden i drugi wzmacniacz sobie poradzi. Tu bardziej chodzi o to jakiego dźwięku, brzmienia szukasz.
Dlatego Jacek75 dobrze radzi by pojechać z tymi kolumnami na odsłuch. Posłuchasz z kilkoma znanymi Ci nagraniami i wybierzesz co
dla Ciebie lepiej gra. Jeśli coś Ci się nie spodoba w dźwięku, to pamiętaj, że z czasem nie będzie lepiej, nie przyzwyczaisz się, ale będzie Cię to coraz bardziej drażniło.
Jeśli się da, umów się jakoś ze sprzedawcą (zostaw kaucję - równowartość) i weź bardziej obiecujący zestaw do domu. A jak w Twoim pokoju też zagra dobrze, to sfinalizujesz transakcję. Jeżeli nie, pomyślisz o czymś innym, zamienisz.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...