Skocz do zawartości

UPS zamiast listwy antyprzepięciowej.


Recommended Posts

Witam,

Nie wiem czy w dobrym dziale - nie wiedziałem, gdzie go wcisnąć.
Co myślicie o takim pomyśle jak w temacie i podłączeniu do niego kina domowego? Znajomy informatyk powiedział, że UPS będzie prawdziwym zabezpieczeniem sprzętu przed przepięciami.
Podobno listwy, nawet te z warystorami to ściema.

Pozdrawiam,
Szymon
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prawdziwym zabezpieczeniem to byłoby zasilanie z akumulatora plus przetwornica.

Z UPSa też wychodzi "zanieczyszczony prąd" i często lepszym wyjściem jest listwa przeciwprzepięciowa.
Ale od np. pioruna może nie ochronić, jeśli zaś ktoś podłączy np. 380V zamiast 230V to też może "polecieć".

Pozdrawiam
PS. Przenoszę do innego działu - "Kino domowe" średnio pasowało...
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szym3k UPS to nie jest jakieś magiczne urządzenie z wróżka w środku która chroni przed piorunami icon_smile.gif
Nie orientuję się dobrze w UPSach, ale z tego co wiem to nie ma tam żadnego wielce wyspecjalizowanego układu chroniącego przed przepięciami.
Przynajmniej w "standardowych" modelach.
Poza tym nie można uogólniać, bo każdy UPS jest inny, tak jak każda listwa jest inna i ma inny czas reakcji na przepięcie.
W listwie siedzi warystor i bezpieczniki topikowe (najczęściej), dużo zależy od tego jak szybki jest warystor i jeszcze więcej zależy od tego jakie to bezpieczniki topikowe, bo są różne typy o różnym czasie reakcji.
Tak więc uogólnianie listwa fe UPS gut, to złe podejście.
Może niech ten kolega podzieli się info co dokładnie decyduje o wyższości UPSów nad listwami (w kwestii przepięć) i czy ta wyższość jest niezależna od modelu ...
PS
Też jestem informatykiem i znam się trochę na elektronice icon_wink.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Czyli co? Lepiej kupić listwę?

Tak,
przede wszystkim są tanie i łatwodostępne.
Możesz kupić np.listwę APC z kontrolą poprawnego podłączenia przewodu fazowego i uziemienia (jak jest ok, to pali się zielona dioda) i wyłącznikiem. Koszt rzędu 70zł.

A jeżeli się nie sprawdzi, to zawsze znajdziesz dla niej kolejne zastosowanie.


Pozdrawiam
PS. A koszty listew dedykowanych do audio to już inne kwoty - zaczynają się od ok.500zł, a kończą na grubych tysiącach...
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 years later...

Temat już nieco stary ale może komuś się przyda podsumowanie tego zagadnienia.

Na samym początku, chciałbym zaznaczyć , że zasilacz UPS jest dobry do zabezpieczenia przed zanikami zasilania w sieci, to jego główna zadanie. W praktyce zasilacze UPS możemy podzielić na dwie grupy: on-line i line-interactive.

Pierwsza grupa "on-line" jest używana do zabezpieczenia odbiorów ważnych, gdzie nie jest dopuszczalne wystąpienie wahań napięcia (poza nominalnym zakresem sieci), częstotliwości aż po całkowity zanik zasilania. W zasilaczach UPS tej grupy prąd jest przetwarzany poprzez prostownik i następnie falownik, co zabezpiecza przed przedostawaniem się wszelkich niepożądanych harmonicznych prądu z wejścia UPS na jego wyjście. Na wyjściu jest zawsze sinus ale uwaga, nie jest to idealny sinus tylko "zbudowany cyfrowo". Oznacza to, że na wyjściu zasilacza występują pewne zakłócenia. Dla większości "nieczułych" odbiorników nie mają one żadnego znaczenia, natomiast dla sprzętu wrażliwego typu AUDIO sprawa już nie jest aż tak oczywista (nie jest to reguła, wszystko zależy od budowy urządzeń). Pojawienie się przepięcia w sieci (na wejściu UPS) powoduje uszkodzenie warystorów wejściowych UPS co praktycznie oznacza wymianę kosztownej części lub całego UPS'a.

Zasilacze UPS typu line-interactive to najprostszy zasilacz, który przy zasilaniu z sieci pracuje na tzw. bypassie elektronicznym i nie dokonuje żadnej filtracji prądu, zaś w przypadku wahań napięcia lub zaniku zasilania UPS przechodzi na prace z baterii. W zasilaczach tego typu nie ma co spodziewać się dobrej jakości sinusa, najczęściej na wyjściu jest prostokąt  co dla komputerów jest OK natomiast dla sprzętu AUDIO, silników zasilanie z baterii takim prostokątem nie jest korzystne.

 

Teraz wracając do kwestii zabezpieczenia sprzętu przed przepięciami - zasadniczo żadna listwa ani UPS typu line-interactive nie jest w stanie zabezpieczyć na 100% przed przepięciem. Przede wszystkim należy sprawdzić całą instalację i czy jest zainstalowany ogranicznik przepięć w budynku. Jeśli jest zainstalowany - to listwa przeciwprzepięciowa (renomowanej firmy) stanowi dodatkowy poziom zabezpieczenia, bez zabezpieczenia na poziomie budynku trudno mówić o jakiejkolwiek skuteczności listy. Zatem po pierwsze instalacja elektryczna powinna być przygotowana na ograniczenie przepięć (w szczególności z wyładowań atmosferycznych), tego nie zrobi żadem UPS. Następnie można stosować UPS wg. potrzeb i zadań, zaś dodatkowo warto pamiętać również o listwie (np. pomiędzy UPS a odbiornikiem jeśli jest w ogóle stosowany UPS)  z wbudowanym zabezpieczeniem przeciwprzepięciowym (szybkim!).

 

Mam nadzieję, że komuś ta odpowiedź pomoże. Proszę o kontakt gdyby pojawiła się potrzeba bardziej szczegółowego wyjaśnienia.

Literatura:

http://www.fachowyelektryk.pl/technologie/aparatura-modulowa/1102-ograniczniki-przepiec.html

http://www.deltapowersolutions.com/pl-pl/mcis/faq-ups.php

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 years later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...