Skocz do zawartości

modyfikacja kolumn jamo studio 180


Recommended Posts

Tytułowe kolumny są ujmując rzecz lapidarnie - kiepściuchne. Już na wstępie chciałbym zaznaczyć, że nie spodziewam się, aby udało się z nich zrobić coś naprawdę wartego uwagi.
Tym niemniej ignorując powyższe i nie wdając się w dyskusję, czy w ogóle gra warta jest świeczki chciałbym potraktować je jako swoisty poligon doświadczalny.
Ciekawi mnie niezmiernie co można niewielkim nakładem kosztów wyciągnąć z tych skrzynek.
Byłbym zainteresowany przede wszystkim uzyskaniem lepszej kontroli nad basem i pozbyciem się uciążliwych dudnień. Ideałem byłoby uzyskanie większej detaliczności i przejrzystości dźwięku. Jako, że a priori odrzucam możliwość wymiany głośników - jedyną szansę upatruję w pozbyciu się basowych przydźwięków i skróceniu basu które to skutecznie maskują wszystko inne.

Działania które zamierzam podjąć to
a) Uzbrojenie kolumn w kolce
b) Wydłużenie z kilku do kilkunastu cm tunelu bas refleksu (długość dobiorę doświadczalnie)
c) Wytłumienie wnętrza kolumny (na dzień dzisiejszy jest tam goła płyta wiórowa)

Czy planowane działania mają szansę przybliżyć mnie do celu?

Czy ewentualne przeniesienie otworu bass reflexu z dołu do góry kolumny ma sens (dziś jest on bezpośrednio za głośnikiem niskotonowym)?
Czy warto obciążyć kolumnę, wypełniając jej dolną część piaskiem - z pewnością zmiejszy to podatność boków kolumny na wibracje ale i zmniejszy objętość pudła rezonansowego kolumny?

Pozdrawiam, wszystkich icon_smile.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Pierwsze doniesienia od Dr. Frankenstaina.
Otóż w ramach ożywiania trupa wykonałem 2 z 3 ruchów nakreślonych w planie minimum.

1) wygłuszyłem kolumny wewnątrz
2) rozwiązałem kwestię bass refleksu

AD 1) Jako, że nie zamierzam iść w koszty jako wygłuszki użyłem zwyczajnej waty icon_redface.gif W pierwszym etapie obłożyłem nią wszystkie ścianki kolumny. Następnie już po zabawach z bas reflexem wypełniłem nią cały spód kolumny do wysokości tuż poniżej głosnika basowego.

AD 2) Z doświadczeń wyszło mi, że dźwięk najbliższy satysfakcjonującemu mnie otrzymuję po całkowitym zatkaniu otworu bass reflexu - czyli de facto po zrobieniu z tego kolumn o konstrukcji zamkniętej.

Efekty:
Bas schodzi mniej w dół (i nic w tym dziwnego) a przy okazji zrobił się nieco bardziej precyzyjny i krótszy (mnie to cieszy). Prawie całkowicie udało się pozbyć bardzo irytujących dudnień i przydźwięków. W zakresie średnio i wysokotonowym poważniejszych zmian nie odnotowano. Nie twierdzę, że w efekcie otrzymałem kolumny dobre, czy nawet lepsze - a jedynie takie które bardziej mnie odpowiadają. Póki co jestem zadowolony z efektów, stosunek kosztów do jakości bardzo dobry - zainwestowałem całe 14 złotych w ten upgrade.

Marku
Cytat

Nie jestem specjalistą w dziedzinie diy


Nie przejmuj się .... ja też icon_smile.gif
Nad kabelkami myslałem, lecz odłożyłem temat do momentu zakończenia eksperymentu z wygłuszaniem, bass refleksem i dociążaniem kolumn.
Jeśli efekty będą zadawalające i dobrze rokujące na przyszłość, to kto wie, kto wie może i na kabelki się szarpnę. Wtedy przy okazji pomyślę o przeróbce na zasilanie typu bi-wiring. Wymiana kabli może im pomóc tym bardziej, że do basowca idzie plecionka jamo, do pozostałych jakiś cieniutenki no-name drucik (nie mylić z przewodem). Zwłoka z kablami wynika z tego, że to są już jakieś tam koszty i nie będę w nie wchodził gdyby okazało się, że sprawa jest beznadziejna.
Co do przyszłego zastosowania tych kolumn - i tak wylądują jako fronty w kinie domowym. Nie spodziewam się, aby ich jakość wzrosła na tyle, aby nadawały się do audio.

Pozdrawiam
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem jakiej grubości są ścianki w Twoich kolumnach, ale usztywnienie obudowy poprzez wstawienie wewnątrz poprzeczek między przeciwległymi ściankami też może pomóc w temacie dudnień.
Jeśli chodzi o zbyt cienkie kabelki, to sprawa nie jest taka oczywista. Grube kable mają większą pojemność i mogą degradować dźwięk zwłaszcza w kanale wysokotonowym, stąd ich wymiana na grubsze niekoniecznie musi dać pozytywny efekt.
Czy robiłeś już próby wydłużenia otworu?
Jakie głośniki są zamontowane w tych kolumnach? Marka? Typ?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Dziękując, za zainteresowanie odpowiadam na pytania.

Ścianki kolumn na oko mają około 10 mm - czyli jakoś nie powalają, zwłaszcza, że to podłogówki - czyli swoją wysokość mają.

Kabli póki co nie ruszałem
Elektryka w środku wygląda tak. Z zacisków bezpośrednio do głośnika basowego idzie linka 2mm no może 3mm (jamo) do basowca są przylutowane równolegle dwa kondensatory? od których odpowiednio idą druty po jednym do średnio i wysokotonowca. Z drugiej nóżki basowca idzie "masa" do średnio i wysokotonowca. Średnica drutu w porywach do 1mm. Wyglądają z przeproszeniem jak telefoniczne tyle, że cieńsze.

Jakieś sugestie jakie przewody powinienem ewentualnie zastosować w tych kolumnach?
Tak wstępnie myślałem o DMM-ach o basowcach i jakiś sreberkach do wysoko i średniotonowca. Myślałem o dorobieniu drugiej pary zacisków. Jedna odsługiwałaby wyłącznie basowce, druga średnio i wysokotonoy.
Tyle, że nie kryję szukam czegoś taniego - nie chcę inwestować zanadto w kolumny które nowe w sklepie kosztowały 600 - 800 zł za parę, to raz - dwa i tak stoją przy traktowanym po macoszemu Kinie Domowym.

Głośniki w kolumnie to jamo (fabryczne) typów nie znam - ale jak pisałem wykluczam możliwość ich wymiany.

Co do długości, tunelu bassreflexu - eksperymentowałem z jego długością. Wydłużałem, skracałem - ale najlepsze (jak dla mnie) efekty otrzymałem likwidując bass reflex w ogóle - po solidnym wygłuszeniu kolumny wewnątrz.

Dotychczasowe działania znacząco ograniczyły niepożądane basy icon_smile.gif

A rozpórki wewnątrz - hmm - to może być myśl?
Są jakieś szczególne miejsca, gdzie rozpórek nie powinno się umieszczać?

Pozdrawiam
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
Kaczor
Tak się zastanawiam icon_cool.gif
Jeżeli chcesz coś wyciągnąć z kolumn podłogowych, to ja bym wolał sprzedać stare i dołożyć 500zł. Masz wtedy szansę kupić np. używane Audio Academy Phoebe.
Niewątpliwie modyfikacje są niezłe, zabawa z tym też - tylko nie zawsze ma to sens, np. nie przeskoczysz ograniczeń wynikających z samych głośników (zakładam, że zwrotnice można wymienić w Twoich Jamo).
Pozdrawiam
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam icon_smile.gif

Dziś rano dołożyłem kolce, bonus - przynajmniej dało się je pożądnie wypoziomować icon_smile.gif a przy okazji wyglądają nieco lepiej.
Co do dźwięku - hmm. jeszcze ich nie odpaliłem "po zabiegu".

RoRo
Masz rację, tylko nie do końca wiem na ile zależy mi aby z podłogówek, tych czy jakichkolwiek innych, coś tak naprawdę wyciągać.

Jak pisałem, stoją one podpięte pod Kino Domowe w którym za źródło robi Samsung. Ja nie twierdzę, że to zła firma ale kryterium wyboru modelu było w tym wypadku następujące. Miał mieć HDMI, optyka, być czarny, nowy i jak najtańszy - innymi słowy umówmy się jego największą zaletą jest to, że działa.
Takie źródło definiuje potrzeby w zakresie kolumn, mają jakoś tam "grać" i to kryterium kolumny jamo studio 180 spełniają nawet soute. Padło na nie bo akurat takie miałem.
Jak widzisz, moje podejście do jakości całego systemu KD jest nieco ......hmmm obojętne. Umówmy się efekty 5.1 na 12m2 zawsze będą co najwyżej takie sobie.
Za modyfikację się wziołem, dla zabawy aby zobaczyć: co to da? Jak zaznaczyłem na wstepie bez nadziei na jakiś oszałamiający sukces - choć dotychczasowe inwestycje okazały się raczej trafione (uzyskałem znaczącą poprawę za cenę poniżej 100 złotych).
W kwestii zwrotnic hmm ...... jakby za zwrotnicę uznać dwa kondensatory przylutowane do głośnika basowego na torach do średnio i wysokotonowca - to można je wymienić. Choć znaczenie ma tu cena - nie zamierzam jakoś przesadnie inwestować w te kolumny.

W każdym razie nie rozważam wymiany podłogówek - przy 12 metrach myślę, że sens posiadania podłogówek w ogóle jest wątpliwy (zwłaszcza jak nie kocha się zanadto basu). icon_wink.gif

Pozdrawiam
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kaczor
Krótko mówiąc - gratulacje dla Ciebie za udaną i przeprowadzoną niskim kosztem modyfikacje. No i na tym na razie koniec - są, stoją i grają. icon_lol.gif
Dałem tylko swoją opinię - jak jest okazja by niskim kosztem przeskoczyć na wyższy poziom, to czemu nie. Natomiast przy takim założeniu, że wystarczający dźwięk w KD został już osiągnięty - to z Twojej strony lepiej będzie wydać pieniądze bliżej OMAKa (kable itp) icon_lol.gif .

Pozdrawiam
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 months later...
Jesli mozna podczepiam sie pod temat. Dzis tez zrobilem przerobke ww kolumn. Skupilem sie na wygluszeniu tylniej scianki bocznych oraz spodu, uzylem do tego gabki ze starego materaca.Dolozylem tez zwrotnice na glosnik "basowy" (niestety producent w tym modelu nie przewidzial zadnej na glosnik szlo cale pasmo) zwrotnica z demontarzu od suba jamo (nie pamietam modelu jakis dwu glosnikowy) zamieszczam foto.

Moja ocena po przerobce:
Dzwiek bardziej wyrazisty i slyszalny, szczegolnie wysokie tony.Niestety przy basie caly czas slychac "dudnienie" aczkolwiek stal sie glebszy i nie trzeba juz tak duzo mocy aby cos z tych kolumn uzyskac.Ogolnie przerobke oceniam na plus.

Pozdrawiam

DSC01446.jpg

DSC01446.jpg

DSC01446.jpg

DSC01446.jpg

DSC01446.jpg

DSC01446.jpg

DSC01446.jpg

DSC01446.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...
Ja na szczęście swoich egzemplarzy się już pozbyłem
mam jednak garść sugestii -
Zatkaj bas reflex, usłyszysz znacznie więcej
Usztywnij ściany - rozpórkami
Postaw na kolcach i/lub solidnie dociąż - część dudnień pochodzi od tego, że te kolumny mają paskudny zwyczaj tańczenia podczas grania
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...