Skocz do zawartości

Względnie niedrogie subwoofery z kalibracją ARC (Martin Logan i Paradigm)


yahoo111

Recommended Posts

Zamierzam w nadchodzącym roku przenieść telewizor i obecny zestaw kina domowego do nowego salonu. Z obecnych 17 m² dzielonych z jadalnią trafi do podobnego pokoju na innej kondygnacji, 16-20 m², około 4,5 na około 3,5-5 m i będzie to wyłącznie pokój dzienny otwarty na jadalnię w osobnym pomieszczeniu (oddzielenie podciągiem i kominkiem).

Śledziłem inne wątki tutaj i na innych forach i doszedłem do wniosku, że jest sens w pokoju zrobić system 5.2.2, a w jadalni na przeciwległej ścianie dodatkowo dwa głośniki służące jako druga strefa do słuchania muzyki i przełączane jako głośniki tylne w systemie 7-kanałowym. Mam amplituner Pioneer z automatycznie przełączanym systemem między 5.2.2 a 7.2.

Jeśli 7-kanałowy dźwięk się nie sprawdzi (a przypuszczam, że tak będzie), wtedy tylne głośniki będą wyłącznie jako druga strefa.

Co sądzicie o względnie niedrogich subwooferach z wbudowanym systemem kalibracji? Mowa o Martin Logan Dynamo 600 X i Paradigm Defiance V10 i V12, bo to półka cenowa poniżej 3000 zł. Dwa takie subwoofery nie będą kosztować więcej niż 5000 zł, co było poprzednim progiem cenowym za jeden subwoofer (Monitor Audio Silver W-12 i wcześniejsze subwoofery Paradigm i Martin Logan).

ARC jest jednym z najbardziej zaawansowanych systemów automatycznej kalibracji i wydaje się, że taki subwoofer po kalibracji miałby zdecydowanie lepsze warunki na starcie niż dowolny subwoofer, który w całości opierałby się tylko na kalibracji w amplitunerze.

Chyba jedyną wadą tych subwooferów jest z kosmetycznego punktu widzenia brak koloru białego.

Moim wcześniejszym faworytem był właśnie wspomniany Silver W-12, a to ze względu na jeszcze akceptowalną cenę (przynajmniej za egzemplarze powystawowe i mało używane) oraz wygodną automatyczną kalibrację w trzech pozycjach (gdzie wcześniejszy Gold W-15 mierzył tylko w jednym położeniu mikrofonu), no i dostępność koloru białego. Mam świadomość, że jego możliwości kalibracji są na pewno dużo bardziej ograniczone niż oferowane przez ARC, ale i tak dawałby lepszy start dla amplitunera, więc ostatecznie to i tak krok do przodu, chyba że się mylę (nigdy nie miałem okazji odsłuchać tego subwoofera ani porównać, czy kalibracja cokolwiek daje, lub czy wręcz nic nie pogarsza).

W obecnej chwili mam subwoofer Monitor Audio Radius 390, który gra dobrze i jeśli te subwoofery z kalibracją to niezbyt dobry pomysł, wtedy dokupię drugi. Jeśli zaś dobry, to Radius pójdzie do gabinetu, gdzie obecnie korzystam z REL Quake.

Z góry dziękuję za porady.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...