Skocz do zawartości

yahoo111

Uczestnik
 • Zawartość

  328
 • Dołączył

 • Ostatnio

O yahoo111

 • Ranga
  Sympatyk

Informacje osobiste

 • Lokalizacja
  Kraków

Ostatnio na profilu byli

Blok z ostatnio odwiedzającymi jest wyłączony i nie jest wyświetlany innym użytkownikom.

 1. Może Qóba zrealizował rzeczywiście plan przedstawiony 11 kwietnia?
 2. Możesz wrzucić jeszcze poprawiony rzut pomieszczenia z góry? Bo po tych wizualizacjach nie bardzo wyobrażam sobie, gdzie się to wszystko znajduje. Wygląda jak lustrzane odbicie, chyba że kuchnia trafiła w miejsce salonu. Nie wiem, ile masz miejsca na tej ścianie, ale jeśli się zmieszczą, to wąskie kolumny naścienne będą najlepsze. Optymalne wąskie kolumny to Klipsch RP-640D. Jeśli miejsca jest nieco więcej, to Monitor Audio Soundframe 2. Instalacyjnych bym nie polecał, bo znajdą się za telewizorem i będzie on działał jak przegroda. Alternatywnie zamiast telewizora możesz dać na półkę rzutnik laserowy, a na ścianę stały ekran z materiału akustycznie transparentnego, który będzie jednocześnie maskownicą głośników instalacyjnych, ale to droższa impreza, chociaż może dać bardzo ciekawy efekt (w zaciemnionym pomieszczeniu lepsza jakość obrazu od dowolnego tradycyjnego rzutnika, obraz na dobrym ekranie wręcz wygląda jak z OLEDa, brak hałasu, zdecydowany efekt wow). Wady to niższa jasność, w słońcu raczej się nie sprawdzi i umieszczenie go na półce jest bardzo irytujące. Byle drgnięcie przesuwa cały obraz tak, że trzeba poprawiać. Zdecydowanie warto kupić jakąś ciężką podgumowaną podstawę i przykręcić do niej rzutnik.
 3. Nie będzie żadnego nowego odtwarzacza Blu-ray, bo nie ma takiej potrzeby ani nawet takiej możliwości. Stowarzyszenie 8K zapowiedziało, że nie ma planów rozwoju Blu-ray UHD do wersji 8K. A skoro nie będzie wersji 8K, to najwyższym standardem Blu-ray UHD jaki można robić jest 4K, czyli nowsza generacja niczym by się nie różniła od poprzedniej. W najlepszym razie może będzie aktualizacja firmware'u żeby na niektórych modelach pojawiło się Dolby Vision (jeśli jeszcze nie było). Oprócz tego nie ma szans na nic nowego.
 4. Głośnik centralny „przypina” ścieżkę dialogów do ekranu. Jak masz osoby siedzące po bokach od osi ekranu, wtedy jeden z głośników gra dla nich głośniej i dźwięk przesuwa się jeszcze bardziej w tę stronę. Przypięcie, czy też zakotwiczenie dźwięku do ekranu pozwala na bardziej poprawny odbiór dźwięku przez wszystkich. Są jeszcze inne sytuacje gdy kanał centralny jest potrzebny, ale akurat jeden słuchacz nie powinien potrzebować, chyba że siedzi bardzo blisko ekranu i ma głośniki bardzo daleko po obu stronach. Dolby kiedyś na swoich stronach miało wskazówki do rozmieszczenia głośników 5.1 dla jednego słuchacza. Tam też wspominali o możliwości obycia się bez centralnego głośnika i napisali, że w przeciwieństwie do ustawienia kinowego, głośniki boczne mogą być za słuchaczem.
 5. I mam złożyć zestaw 4.1? Fronty i surround z subem? Dokładnie tak. Każdy amplituner obsłuży miksowanie kanału centralnego do bocznych. A propos, 2000 za głośniki to dopiero początek. Do tego dodaj jeszcze amplituner. Do 5.1 (4.1) z komputera może być nawet starszy, o ile sam komputer obsłuży transkodowanie sygnału. Co kto lubi, ale czy możesz wyjaśnić, dlaczego? W jednej pozycji na wprost ekranu centralny nic nie daje. Jest potrzebny dopiero gdy ogląda więcej, niż jedna osoba.
 6. Jeśli przy komputerze siedzisz sam i nie potrzebujesz oglądać z innymi, to nie potrzebujesz centralnego głośnika.
 7. Temat na rozluźnienie. Tak, wiem, clickbait. Ale oto, dlaczego: https://audio-head.com/marantz-announces-next-gen-integrated-amplifier-and-network-streamer/amp/ Marantz zmienia wygląd swoich klocków. Sprzęt tegoroczny nie będzie pasował do przyszłorocznego.
 8. Jeśli są za tynkiem, to nic dziwnego, że źle grają. Bo normalnie to maskownica jest dostępna i można ją ściągnąć. 😉
 9. Przy czym to wszystko teoria, bo częstotliwości dźwięku względem rozmiaru pomieszczenia nie działają tak fajnie jak światło widzialne odbijające się od luster. Zachodzą odbicia, ale też zachodzi dyfuzja w wyniku szerokiego rozprzestrzeniania dźwięku. Dźwięk odbity trafia do uszu zniekształcony ze względu na przesunięcia fazowe i różne tłumienie zależne od częstotliwości. Są takie fale, które odbijają się dobrze od każdej ściany, jak zakres 400-2500 Hz, wyższe zależą od twardości ścian i są tłumione przez miękkie ściany, niższe częstotliwości nie odbijają się dobrze, tylko „rozlewają” się po powierzchni i rozpraszają, a w dodatku sprężające i rozprężające się powietrze zmienia propagację fal o wszystkich częstotliwościach. W skrócie, nie jest to dobre i o ile teoretycznie działa (i np. Sony w amplitunerach dodaje tryb, który obniża pozorne źródło dźwięku właśnie z myślą o głośnikach w suficie), to jednak jest to proteza. W dodatku wyklucza użycie Atmosa (tak samo, jak DTS:X i Auro 3D), bo do niego Dolby przedstawiło bardzo konkretne wymogi techniczne źródeł dźwięku. Ale jakie te kolumny macie? Głośniki do zabudowy, typowo kinowe, czy coś faktycznie grającego muzykalnie? Modele naścienne: Dali Rubicon LCR, Opticon LCR, Oberon On Wall Canton Atelier Sonus Faber Sonetto Wall, a od niedawna Olympica Nova W Monitor Audio Sound Frame (naścienne i instalacyjne) Modele instalacyjne: Dali Phantom, zwłaszcza seria S, ale M też Sonus Faber Palladio Monitor Audio CP-IW260X i CP-IW460X, nie mówiąc o Platinum In-Wall II Chyba nie powiecie, że którekolwiek z tych kolumn ściennych grają gorzej niż wolnostojące (po uwzględnieniu różnicy w cenie na niekorzyść modeli instalacyjnych). Wspomniałem zwłaszcza o Sound Frame, które akurat teraz są dostępne na Allegro powystawowe w naprawdę korzystnej cenie. Wiem, że u konkurencji, ale chyba aż tak ceny nie opuścicie.
 10. ,,W sumie można dać tylne głośniki w suficie, bo to tylko efekty dźwiękowe, ale to zupełnie wyklucza atmos. Poza tym zupełnie nie sprawdza się do muzyki 5.1 i uniemożliwia wszystkie modyfikacje dźwięku (np. nie włączysz wirtualnych tyłów ani wirtualnych kanałów szerokich).
 11. Tak. Ale powiedz jedną rzecz. Tam masz sześć metrów do telewizora. Zdajesz sobie sprawę, że do dobrego odbioru stereo potrzebny jest rozstaw kolumn przednich 22°–30° od osi centralnej? Rozstaw głośników winien być między 4,8 a 6,9 m. Długość ściany z telewizorem to 5,35 m, więc kolumny w zasadzie powinny trafić na jej końce. Jedna w rogu, druga w końcu ściany. Telewizor powinien być na środku ściany, najlepsze miejsce do oglądania i słuchania jest na wprost telewizora. Pomyśl o głośnikach instalacyjnych lub naściennych (żeby móc je zamaskować), względnie o przesunięciu kanapy na środek pokoju.
 12. Focal wycofał serię Chorus, teraz jest Chora. Obydwie brzydkie (ale o gustach się nie dyskutuje). Klipsch? Ogromne czarne prostopadłościany.
 13. Chodzi mi o to, że wszystkie kolumny wyglądają tak samo. Ostatnio przykuła moją uwagę seria Wharfedale Evo 4. Także wyglądem, ale nie widziałem jeszcze na żywo. Z dobrze grających i wyglądających ładnie jest jeszcze Heco Aurora i nowe Monitor Audio Bronze (te dwukolorowe, ale w tej białej z dębem jest on dużo ciemniejszy niż popularny dąb sonoma i sonoma trufel). Sonus Faber oczywiście słyną zarówno z jakości jak i wyglądu, ale seria Sonetto to inna liga cenowa.
 14. Kef Muon, B&W Nautilus, Cabasse La Sphère... Ale to chyba trochę ponad budżet.
 15. Nie/niekoniecznie. Tych Klipschy w ogóle nie miałem możliwości posłuchać. Ale przypuszczam, że w kinie sprawdziłyby się znakomicie. Jest tylko jedna rzecz. Proporcje boków. Jest dość długa i może wystawać ponad i pod telewizor. Dobrze, że jest w czarnym kolorze, jakby były białe, to by wyglądały jak kolumny w kościele. Ja mam Monitor Audio Soundframe 2.
×
×
 • Utwórz nowe...