Skocz do zawartości

Opinia o Elac Debut 2.0 6.2


braborg

Recommended Posts

Witam.

Posiadam (proszę się nie śmiać) wzmacniacz Diora WS-442 z kolumnami Ballada 70.

Jakiś czas temu, po odsłuchu nowego nagłośnienia w samochodzie kumpla stwierdziłem, że nie może być tak, że on w samochodzie ma lepszy sprzęt, niż ja w domu.

Zacząłem szukać zestawu amplituner + kolumny.

Mój wybór padł na Yamaha R-N 602+Elac Debut 2.0 6.2.

W międzyczasie sytuacja finansowa trochę się zmieniła, zestaw dodatkowo podrożał, więc postanowiłem, że na razie zmienię same kolumny.

Kupiłem Elac Debut 2.0 6.2 z pewną obawą, że będzie w nich za dużo basu, chociaż bas lubię i trochę mi go brakowało w dotychczasowym sprzęcie.

Brałem też pod uwagę Elac Debut 5.2, ale właśnie z uwagi na ten bas (użytkownicy twierdzili, że mniej go niż w 6.2).

Do sedna...

Bas jest OK, nawet bardzo OK, schodzi nisko (że się wyrażę, jak w recenzjach), jest miękki, może lekko...dudni, ale mam korektor FS-442, więc to żaden problem.

Chodzi mi o średnie/wysokie.

Nie ma ich!

Dźwięk jest ciepły, miły w odsłuchu, ale brakuje mi wysokich (niewiele, ale jednak jest ich minimalnie mniej, niż w Balladach) i właśnie środka.

Przez to jakby nie ma w muzyce przestrzeni.

Czuję się tak, jakbym się dusił w trakcie odsłuchu.

Korektor nic nie daje.

I teraz najważniejsze - jak sądzicie, czy ma to związek z niską jakością samego wzmacniacza? Chociaż to chyba nie ma sensu, bo jeżeli słabe Ballady dają radę z tymi częstotliwościami, to lepsze powinny jeszcze lepiej je odtwarzać...

Przeczytałem setki opinii o Elac 5.2 i 6.2 i nikt nie pisał, że brak w nich tych częstotliwości.

Mam dylemat, bo nie wiem kiedy będę mógł pozwolić sobie na Yamahę R-N602, może to potrwać nawet kilka miesięcy.

Czekać, czy oddać kolumny, bo one takie po prostu są i zmiana wzmacniacza nic nie da?

 

Pozdrawiam

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, braborg napisał:

Elac Debut 2.0 6.2

Przecież za niewielką dopłatą masz ELAC DBR6.2, które są lepszą konstrukcją i żadnego środka w nich zdecydowanie nie brakuje. Co do góry, to w tych budżetowych ELACkach od Andrew Jonesa góra jest co do zasady wycofana. Jak chcesz mieć zbalansowany, ale jaśniejszy dźwięk to zainteresuj się Polk Reserve R200.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki!

Nie brałem pod uwagę Reference z uwagi na cenę i po prostu myślałem, że Ballady są taką padliną, że kupując byle jaką nowszą konstrukcję, zrobię "interes życia", he he.

A, jak wspominałem, w żadnej recenzji o wycofanej górze w Debut 6.2 nie czytałem, na pewno nie o tym, że komuś jej brakuje, ale może ludzie robią bardziej przemyślane zakupy.

Bardzo dziękuję za odpowiedź!

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

31 minut temu, braborg napisał:

Dźwięk jest ciepły, miły w odsłuchu, ale brakuje mi wysokich (niewiele, ale jednak jest ich minimalnie mniej, niż w Balladach) i właśnie środka.

Do czego wpiąłeś wzmacniacz - wprost do gniazdka czy do jakiejś listwy? Jeśli do listwy, to spróbuj wpiąć bezpośrednio do gniazdka i oceń czy jest różnica.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Rafał S napisał:

Do czego wpiąłeś wzmacniacz - wprost do gniazdka czy do jakiejś listwy? Jeśli do listwy, to spróbuj wpiąć bezpośrednio do gniazdka i oceń czy jest różnica.

 

Serio ma to znaczenie?

Jeżeli tak, to dlaczego jedne kolumny są na to wrażliwe, a inne nie?

Sorki, ale to nielogiczne...

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, braborg napisał:

Serio ma to znaczenie?

Nie ma i jak słusznie zauważyłeś jest to nielogiczne. Nie zmienisz brzmienia głośników listwami, jakimś przepinaniem czy nawet wymianą wzmacniacza. Głośniki grają jak grają; mają obiektywnie słaby środek, a odczuwalny brak góry może być spowodowany ogólnym balansem tonalnym i/lub akustyką pomieszczenia.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Karaluch napisał:

 

Dlatego właśnie trochę mnie to załamało.

Fakt, wzmacniacz kupiłem nowy bodajże w 1992 roku, kolumny używane od kumpla (miał świra na punkcie sprzętu audio) kilka lat później i załamało mnie to jak brzmią Elaci.

Oczekiwałem jednak większej "wartości dodanej"...

Nie znalazłem charakterystyki przenoszenia tych Ballad, tylko jakiś katalog Tonsilu z różnymi kolumnami i praktycznie żadna charakterystyka w górnym pasmie nie wygląda tak tragicznie, jak te, które tu wrzuciłeś z Elacami.

Fakt, doły są gorsze, ale nie góra, czyli chyba można wierzyć producentowi.

Zastanawia mnie tylko, komu pasuje taka charakterystyka. Jak można słuchać muzyki bez górnego pasma?

Ale to już tylko taka refleksja.

Jeszcze raz bardzo i dziękuję za pomoc!

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

37 minut temu, Karaluch napisał:

Nie zmienisz brzmienia głośników listwami, jakimś przepinaniem czy nawet wymianą wzmacniacza. Głośniki grają jak grają; mają obiektywnie słaby środek, a odczuwalny brak góry może być spowodowany ogólnym balansem tonalnym i/lub akustyką pomieszczenia.

Jeśli wzmacniacz, listwa i kable nie mają wpływu, to skąd (poza akustyką pomieszczenia, którą wymieniasz osobno)  bierze się "ogólny balans tonalny"? Co przez niego rozumiesz?

Edytowano przez Rafał S
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, Rafał S napisał:

"ogólny balans tonalny"? Co przez niego rozumiesz?

Charakterystykę. Masz na wykresie wyraźnie, czego jest dużo, a czego jest mało; balans tonalny to proporcje między zakresami częstotliwości (dół/środek/góra).

 

20 minut temu, braborg napisał:

Zastanawia mnie tylko, komu pasuje taka charakterystyka. Jak można słuchać muzyki bez górnego pasma?

Tyle że w tych twoich ELACach nie ma wcale mało górnego pasma - jest mało środka. Natomiast lekko przechylona w prawo charakterystyka jest co do zasady preferowana na podstawie chociażby badań Harmana. Płaska charakterystyka jest bowiem w praktyce trochę za jasna i męcząca dla słuchającego.

Edytowano przez Karaluch
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, braborg napisał:

A, jak wspominałem, w żadnej recenzji o wycofanej górze w Debut 6.2 nie czytałem, na pewno nie o tym, że komuś jej brakuje, ale może ludzie robią bardziej przemyślane zakupy.

Tyle, że recenzja i wykresy nie powiedzą Ci wszystkiego tzn. jak grają kolumny. Należy to traktować, jako wstępne zapoznanie się z produktem. Odsłuch w Twoim przypadku ( i nie tylko Twoim ) zweryfikował brzmienie kolumn.

4 godziny temu, Karaluch napisał:

Jak chcesz mieć zbalansowany, ale jaśniejszy dźwięk to zainteresuj się Polk Reserve R200.

Fajne kolumny, aczkolwiek do tej jasności dodałbym konkretny bas, także bardziej granie w stylu "V".

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, lysyrafal napisał:

Tyle, że recenzja i wykresy nie powiedzą Ci wszystkiego tzn. jak grają kolumny.

Wszystkiego nie, ale powiedzą bardzo dużo o tym, jak grają kolumny. Tak, o tym, jak grają. Nie powiedzą nic o tym, jak głośniki budują scenę stereo.

14 minut temu, lysyrafal napisał:

do tej jasności dodałbym konkretny bas, także bardziej granie w stylu "V".

Nie wiem, w jaki sposób ty w tych głośnikach V usłyszałeś.

Edytowano przez Karaluch
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

51 minut temu, lysyrafal napisał:

 No tak wytłumaczysz to co usłyszał ( albo raczej nie usłyszał ) autor tematu?

Wiadomo, że my się w tej kwestii tzn. wykresy kontra słuch nie zgadzamy, ale osoba całkowicie postronna napisała o swoich odczuciach oraz porównała to do swoich obecnych kolumn i mam jej nie wierzyć?

Ale ja się właśnie zgadzam z tymi wykresami!

Oczywiście nie jestem fachowcem w tej kwestii, nawet amatorem nie mogę się nazwać, ale moje odczucia odsłuchowe zgadzają się z tym wykresem.

Fakt, że nie mogę przenieść częstotliwości z wykresu bezpośrednio na konkretne instrumenty, ale "mniej więcej" ten wykres przedstawia stan faktyczny.

I też oglądałem jakiś filmik na youtube, w którym ktoś mówił, że B6.2 mają dużo basu, ale trzeba trochę podkręcić głośniej wzmacniacz, żeby go usłyszeć.

W opiniach o tych kolumnach też pojawiały się takie głosy, że bas w nich jest bardzo dobry.

I mnie on też pasuje, gdybym mógł połączyć te kolumny z moimi Balladami, to miałbym idealny zestaw.

3 godziny temu, Karaluch napisał:

Tyle że w tych twoich ELACach nie ma wcale mało górnego pasma - jest mało środka. Natomiast lekko przechylona w prawo charakterystyka jest co do zasady preferowana na podstawie chociażby badań Harmana. Płaska charakterystyka jest bowiem w praktyce trochę za jasna i męcząca dla słuchającego.

Nie pamiętam już, chyba słuchałem jakiegoś kawałka Simple Minds najpierw na Balladach, później przełączyłem na Elaci i hi-hat w ogóle nie był w nich słyszalny, a na Balladach pięknie wybrzmiewał, więc śmiem twierdzić, że góry też nie ma...

A brak środka sprawia, że brak "przestrzeni" w odsłuchu na Elacach - tak sobie to tłumaczę.

Poczytam o badaniach Harmana :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 godzin temu, braborg napisał:

Ale ja się właśnie zgadzam z tymi wykresami!

No to już nie rozumiem, zgadasz się, a góry pasma Ci brakuje?

17 godzin temu, braborg napisał:

A brak środka sprawia, że brak "przestrzeni" w odsłuchu na Elacach - tak sobie to tłumaczę.

A czy jesteś pewny, że ten zakres pasma odpowiada za przestrzeń?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, lysyrafal napisał:

No to już nie rozumiem, zgadasz się, a góry pasma Ci brakuje?

@Karaluch pisał, że brakuje raczej środka, ale ja uważam, że ten wykres, który wstawiał, właśnie potwierdza moje obserwacje:

Dnia 31.12.2021 o 13:25, Karaluch napisał:

Tyle że w tych twoich ELACach nie ma wcale mało górnego pasma - jest mało środka.

 

Dnia 31.12.2021 o 13:25, Karaluch napisał:
11 godzin temu, lysyrafal napisał:

A czy jesteś pewny, że ten zakres pasma odpowiada za przestrzeń?

 

Oczywiście, że nie. Napisałem, że tak mi się wydaje. Ale mogę się mylić.

Zresztą, kolumny już spakowane...

Dziękuję za wszystkie odpowiedzi.

Wszystkiego dobrego w Nowym Roku!

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, braborg napisał:

Zresztą, kolumny już spakowane...

Nie ma co liczyć, że się wygrzeją i cudownie przybędzie im średnicy i wysokich. Widzę, że lubisz (a w sumie kto nie?) gdy brzmienie jest czyste, detaliczne, szczegółowe - zwróć uwagę na kolumny marki Monitor Audio. Dostaniesz w ich graniu wszystko czego tu ci brakuje. Porządne kolumny za nieduże pieniądze. Może jakieś używki podłogowe Bronze 6 czy podstawkowe Silver 100 i będziesz zadowolony

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...