Skocz do zawartości

Umieszczenie kolumn systemu 7.1


Marcin Gaczewski

Recommended Posts

Cześć, 

Dziękuję za pomoc przy wyborze kina domowego, po przeanalizowaniu wszystkiego padło na zestaw: Denon AVR-X1600h z zestawem 7 głośników Wilson i subwooferem.

Teraz mam kolejną kwestię do rozwiązania, mianowicie gdzie w pomieszczeniu umieścić głośniki. 

Obecnie zrobiłem to w taki sposób:

image.png.569146d635331fc7a42981f2d5b88ec4.thumb.png.8a52a14bb6628394399c40286554ed6e.png

Gdzie:

1,2 - Wilson Raptor 9

3,4 - Wilson Raptor 1

5,6 - Wilson Raptor X

Głośnik centralny jest pod telewizorem. 

Mam wątpliwości co do głośników 5 i 6, czy one aby na pewno są w dobrej pozycji (są powieszone przy suficie)? Bo patrząc na opcje wyboru rozmieszczania głośników w amplitunerze, nie ma takiej konfiguracji. 

Z góry dziękuję za odpowiedzi i pomoc

Edytowano przez Marcin Gaczewski
Uzupełnienie treści
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do głośników przy kominku - niestety innej opcji nie ma, nad czym ubolewam.

Docelowo tv będzie na ścianie.

Przez surround masz na myśli kolumny 5 i 6? (ciągle gubię się w nomenklaturze) Jeśli tak, to czy w tej sytuacji lepiej będzie, jeśli umieszczę je na głośnikach frontowych (co czasem widać na poglądowych zdjęciach)?

Screenshot_20220109-214618_Samsung Internet.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Marcin Gaczewski napisał:

Co do głośników przy kominku - niestety innej opcji nie ma, nad czym ubolewam.

Docelowo tv będzie na ścianie.

Przez surround masz na myśli kolumny 5 i 6? (ciągle gubię się w nomenklaturze) Jeśli tak, to czy w tej sytuacji lepiej będzie, jeśli umieszczę je na głośnikach frontowych (co czasem widać na poglądowych zdjęciach)?

Screenshot_20220109-214618_Samsung Internet.jpg

Nakładane na kolumny małe głośniki mają imitować atmosy czyli głośniki powieszone na suficie. Jednakże nikt na forum tego nie poleca i jak chcesz mieć atmos to powieś głośniki na suficie chociaż nie wiem czy ten model amplitunera to obsługuje.

Edytowano przez gutozaur
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, gutozaur napisał:

nie wiem czy ten model amplitunera to obsługuje.

Obsługuje. Denon AVR-X1600h ma 7 końcówek mocy i Atmos na pokładzie. Bez problemu 5.1.2

 

10 godzin temu, Marcin Gaczewski napisał:

Bo patrząc na opcje wyboru rozmieszczania głośników w amplitunerze, nie ma takiej konfiguracji. 

Bo nie ma takiego układu, coś sobie w głowie wykombinowałeś. Skoro masz już (chyba) Denon AVR-X1600h, to możesz zrobić system na dwa sposoby. Albo 7.1, albo 5.1.2 z dwoma Atmosami w suficie. Głośniki surround (zwykłe i tylne) montujesz na wysokości odsłuchu, tylko warunkowo wyżej jak byś miał je np. za blisko. Głośniki Atmos w suficie.

7.1.thumb.PNG.5b9f9db876454b312a1a992de86d004b.PNG

5.1.2.thumb.PNG.cea29f0089755c457e6483dfc30f20a6.PNG

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale Atmosy montuje się na suficie

Model Raptor X nie jest kolumną do Atmosa.

Jeśli zastosujesz go jako klasyczny układ 7.1 to też nie będzie to dobrze grało.

Jeśli chcesz zrobić 5.1.2 to układ chyba nie bardzo prawidłowy.

Możesz je ustawić na frontach i udawać że coś tam gra.

Albo zastosować je jako kolumny przednie górne , to do czego się nadają.

Piotr

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, S4Home napisał:

Ale Atmosy montuje się na suficie

Model Raptor X nie jest kolumną do Atmosa.

Jeśli zastosujesz go jako klasyczny układ 7.1 to też nie będzie to dobrze grało.

Jeśli chcesz zrobić 5.1.2 to układ chyba nie bardzo prawidłowy.

Możesz je ustawić na frontach i udawać że coś tam gra.

Albo zastosować je jako kolumny przednie górne , to do czego się nadają.

Piotr

 

Ok, i o to właśnie mi chodziło, czyli przeznaczeniem kolumn Raptor X jest ich zawieszenie z przodu. Czy ma znaczenie na jakiej wysokości, czy po prostu pod sufitem?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, S4Home napisał:

Jesli Dolby Pro logic IIz:

87_1258303097.jpg

Jesli Atmos 🙂 wtedy na suficie)

 

5_1_2_spkrplc.jpg?width=1440&quality=80

Piotr

Dzięki za wskazówki  😀

Mam jeszcze pytania, które zdecydowanie odnoszą się do doświadczenia: czy przy tym sprzęcie, który mam, jest w ogóle sens bawić się, żeby próbować zamontować głośniki Raptor X w suficie? Wiem, że nie są przystosowane, ale na upartego da się zrobić - pytanie właśnie czy jest to gra warta świeczki. 

Oraz czy w przypadku tylnych głośników (3, lepiej żeby podłączyć je w miejsce tych X (5,6), czy zostawić tam gdzie są? Niestety ustawienie pokoju nie pozwala mi na montaż tylnych głośników zgodnie ze sztuką

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

50 minut temu, Butler napisał:

A nie chcesz zrobić normalnego 5.1.2 z atmosami instalacyjnymi? Masz sufit podwieszany, aż się prosi o takie rozwiązanie. Np. Magnat IC82. Wycinasz otwór w GK, przykręcasz i gotowe. Surround Wilson Raptor 1 po bokach lekko z tyłu jak dałem w grafice. Z tyłu jak masz problem to sobie wtedy odpuść.

Docelowo tak chciałbym zrobić, ale na ten moment muszę rzeźbić z tego co mam dostępne. Więc bez dodatkowych inwestycji z Raptorami X mogę pokombinować i wrzucić na sufit, tylko cały czas zastanawiam się, czy czas, który poświęcę na ich montaż będzie tego warty. 

Wszystko sprowadza się do pytania, gdzie lepiej będą grały głośniki Raptor X, zamontowane z frontu, czy na suficie?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli zrobisz 5.1.2 czyli dwa Atmosowe głośniki w suficie, to domyślnie powinny być nad głową lekko z przodu - na wysokości kolan (80 stopni). To Twój punkt siedzenia jest pozycją do której planujesz ustawienie głośników. Jeśli koniecznie chcesz użyć tych Raptor X, to biorąc pod uwagę że mają ona skośną ściankę, zamontuj je też ukośnie, czyli delikatnie oddal od sofy i trochę poszerz rozstaw, ale staraj się zachować kierunek głośnika by był skierowany w Twoje miejsce odsłuchu. Na rysunku poniżej masz na trzeciej grafice podane w rzucie bocznym.

5.1.2.thumb.PNG.cea29f0089755c457e6483dfc30f20a6.PNG

Edytowano przez Butler
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, Marcin Gaczewski napisał:

prostopadle do podłogi 

Nie prostopadle do podłogi tylko w Twoją stronę. Tak jak napisałem, to Ty masz je słuchać a nie podłoga :) Ukośnie miałem na myśli całą płaszczyzną do sufitu, ale nieprostopadle do ścian. Ale lepiej załatw sobie te instalacyjne np. wspomniane Magnaty, będzie problem z głowy.

Edytowano przez Butler
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, maciek72 napisał:

Puść kable pod 6 Atmos . Kiedyś zechcesz zmian i będziesz żałować.  

Same kable , to nie majątek. 

Generalnie mój post jest mocno post factum - bo głośniki fizycznie zawisły we wskazanych miejscach, więc przewody już przeciągnięte.

5 godzin temu, Butler napisał:

Nie prostopadle do podłogi tylko w Twoją stronę. Tak jak napisałem, to Ty masz je słuchać a nie podłoga :) Ukośnie miałem na myśli całą płaszczyzną do sufitu, ale nieprostopadle do ścian. Ale lepiej załatw sobie te instalacyjne np. wspomniane Magnaty, będzie problem z głowy.

Taki jest plan, mam nadzieję, że wyjdzie 😉

Natomiast pojawiło mi się pytanie natury technicznej - mianowicie sufit jest jak najbardziej podwieszany, ale jako, że powyżej jest już tylko poddasze (lekka konstrukcja stropu), to położona jest na nim wełna mineralna, czy w tej sytuacji powinienem nałożyć od góry na głośniki jakąś pokrywę, czy coś takiego, żeby oddzielić je od wełny?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...