Skocz do zawartości

Przyjemny zestaw do TV


travnick

Recommended Posts

Witam

Chciałbym pod TV podłączyć zestaw, który by przyjemnie grał. Nie chodzi o cuda, minimum to głośniki 2.0 przez HDMI ARC (żadnych dodatkowych pilotów przy codziennym użytkowaniu) - do telewizora głośniki można podłączyć wyjściem optyczny, hdmi, wifi oraz bluetooth.

Sprzęt może być nowy/używany (byle sprawny w wizualnie akceptowalnym stanie). Budżet do negocjacji, ale będę zadowolony jak będzie to coś w okolicy 2k.

Żona też na swoje wymagania (ma nie zagracać komody - co w zasadzie znaczy, że nie może nic na niej stać, co najwyżej pod/obok).
Pokój 20m2, TV na dłuższej ścianie 5m, miejsca na wprost, bez przeszkód, do telewizora odległość 3-4m.

Moje wymagania słuchowe chyba nie są zbyt wygórowane, bo ostatnio zmieniłem przy komputerze głośniki marki Aiwa (sx-fn 550) na podłogowe Raveland X 2508-II (8 Ω, 92 DB, 20-22000Hz, 150W R.M.S). O tych głośnikach znalazłem jedynie tyle, że nowe kosztowały prawdopodobnie max. 400zł.
Nie mniej jest bardzo pozytywnie, co żona też słyszy. Dźwięk stał się czystszy, instrumenty wyraźniejsze, rozróżnialne, znacznie lepsza przestrzeń dźwięku. Przykładowo teraz słychać, że grają talerze perkusji, a nie że jest jakieś posykiwanie nie wiadomo czego.
Zestaw napędza amplituner Sony STR-KS600PW (znalazłem tylko moc pobieraną 110W :D, impedancja głośników 4-16 Ω).

Teraz pytanie do Was, co polecalibyście jako przyjemny zestaw do TV, chodzi o to, żeby nie męczył przy dłuższym oglądaniu/słuchaniu i zapewnił co najmniej takie wrażenia jak ten sony z Ravelandami.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Amarok wyjaśniło się dlaczego nie mam opcji edycji 🙂Co do tematu. Moja propozycja jest taka. Potrzebujesz amplitunera najlepiej z bluetooth i łączysz się bezprzewodowo z TV lub z hdmi choć te będą droższe. Do ampli kupujesz dwie kolumny podstawkowe lub podlogowe najlepiej używki bo będą tańsze. I po problemie. Opcja z łączem ampli przez bluetooth wiąże się z dodatkowym pilotem ale tylko do włączania i wyłączania amplitunera. Opcja z hdmi nie wymaga drugiego pilota ale będzie drożej. 

Edytowano przez Artur Charicki
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba nie do końca sprecyzowałem, o co mi chodzi.

Totalne minimum to wzmacniacz (ampli, czy jakkolwiek zwał :D), który napędzi posiadane przeze mnie Ravelandy (są takie dość wąskie, wizualnie nie obciążają pokoju, brzmienie jak mówiłem — aktualnie całkiem przyjemne :D).

Mając na uwadze wartość tych kolumn, podejrzewam, że da się kupić coś jeszcze lepszego przy niedużym (jak na audio) budżecie (~1000 zł). Więc jako opcję lepszą rozważam kupno również innych kolumn do TV.

Mogą to być i aktywne kolumny — cokolwiek co podłączę pod TV i będę mógł sterować zestawem z pilota TV ;)

Co do kolumn, to preferuję ustawienie ich jak najbliżej ściany (z tego co czytałem wyklucza to bass reflex z tyłu).

Z drugiej strony, wykorzystanie tych Ravelandów do TV rodzi potrzebę zaopatrzenia PC (w drugim pokoju) w coś do grania (podpiętego zapewne, póki co do tego apli sony, który posiadam) ;), ale już nie chcę mieszać wątków — chociaż może w tym przypadku należy?.

@Artur Charicki no i z tego względu wolę hdmi — jeden pilot. Bluetooth nie robi dodatkowo problemu niższej jakości ze względu na ograniczone pasmo transmisji? Cena jak mówiłem do negocjacji.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przez bluetooth ponoć jest słabsza jakość dźwięku ale dużo zależy od ucha. Ja u siebie slysze na prawdę znikoma różnice na korzyść przewodu ale może to zależy od sprzętu. Poza tym jeśli byś wymienił kolumny to i tak sporo byś zyskał na jakości. O wiele więcej niż na stracie spowodowanej przez połączenie bluetooth. Opcja hdmi jak pisałem będzie lepsza ale  droższa bo sprzętu jest mniej i więcej kosztuje. Można kupić jeszcze Daca np fiio i podłączyć tv do wzmacniacza za pomocą przewodu optycznego. Jakość lepsza niż przez bluetooth ale dodatkowy sprzęt do podłączenia. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do 2k znajdzie się coś przyzwoitego? Polecasz jakieś konkretniejsze modele?
Miałem okazję słuchać akurat Samsungów za ~1k i brzmiały jakoś płasko (chociaż gostek w Euro puścił z komórki jakiś utwór z youtube przez bluetooth może to tego wina?). Kojarzyło mi się z dźwiękiem z papierowego kubka.

Spróbuję wybrać się na jakąś bardziej profesjonalną prezentację grajbelek, czy co jeszcze będzie w ofercie.

A tak w celach porównawczych, czy ktoś byłby w stanie powiedzieć co to za wynalazek te Ravelandy są w ogóle?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za 500 czy 700 zł kupisz jakiś starszy wzmacniacz i używane kolumny za resztę. Będziesz miał niebo w porównaniu do swoich Ravelandow. Ja swojego nada 701 kupiłem za 400zl i pięknie gra 🙂 2k jak na amatora dźwięku to wcale nie jest mało. A grajbelka to porażka. 

Edytowano przez Artur Charicki
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poszukaj na znanych portalach blisko siebie czegoś typu tannoy, dali, q acoustics, wharfedale, może Indiana line czy jamo a z polskich stx electrino 150 czy pylon pearl 20. Wpisz kwotę maksymalna i przeglądaj. Wybierz kilka i posłuchaj które Ci będą pasowały. Tylko zdecyduj czy chcesz podstawkowe czy podlogowe. Omijaj voice kraft czy tonsile a już na pewno plastikowe marketowe sony lg czy inne samsungi. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...