Skocz do zawartości

Zakup nowych słuchawek z DAC?


Recommended Posts

Drodzy forumowicze!
Stoję przed dylematem wyboru nowych słuchawek z ewentualną zewnętrzną kartą dźwiękową (na wewnętrzną nie mam miejsca w obudowie). Zawsze chciałem przesiąść się na bezprzewodowe słuchawki i tutaj myślałem o nowych HyperX Cloud Alpha Wireless 300h. Pytanie, czy będą głośniej grać od aktualnych? Po przeanalizowaniu różnych opcji, biorę pod uwagę również Sound Blaster X4 + Beyerdynamic DT990 Pro 250Ohm. Powinny grać lepiej i czyściej, ale to jednak kabel. Przeznaczenie to słuchanie muzyki i granie. Budżet na wszystko do 1500 zł 

Mój aktualny zestaw to HyperX Cloud I ze zintegrowaną kartą dźwiękową w płycie głównej - słuchawki zaczęły się sypać, mogłyby też głośniej grać, ale to zapewne wina integry.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po pierwsze słuchawki bezprzewodowe zwykle nie będą mogły grać tak głośno jak przewodowe z przyzwoitym wzmacniaczem słuchawkowym. 

Sound Blaster X4 z Beyerdynamic DT990 Pro 250Ohm widzę dość marnie. Do tych słuchawek zwykle aby uzyskać dobry dźwięk podłącza się bardzo drogie wzmacniacze słuchawkowe lampowe lub przynajmniej takie które nieco łagodzą ich ostrą górę. Do tego przy ich wysokiej impedancji z X4 raczej nie będzie zbyt głośno. Jeśli chcesz głośno, to trzeba wybierać słuchawki o niskie impedancji i wysokiej skuteczności. 

Nie napisałeś nic o tym do czego mają służyć Ci słuchawki. HyperX Cloud to słuchawki gównie do gier, ale nadające się do muzyki. DT990 są do muzyki ale nadają się do grania w gry.

Ja bym w tym budżecie najpewniej wybrał słuchawki innego typu np. Hifiman Deva https://www.ceneo.pl/94393711 . Niedawno na Allegro za niespełna 1600 można było kupić poprawioną ich wersję Deva Pro. Obecnie kosztują około 100zł drożej.

Te słuchawki są wyposażone w przypinany do nich wzmacniacz słuchawkowy z DAC-iem o sporej mocy i mogą działać przewodowo, w tym przez kabel USB lub beprzewodowo bluetooth z wszystkimi kodekami o wysokiej jakości transmisji audio.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za wszystkie odpowiedzi. Czyli rozumiem, że HyperX Cloud Alpha Wireless mam sobie odpuścić (zaimponował mi czas działania, prawie 300 godzin)? Trochę uparłem się na Sound Blastera X4 ze względu na funkcjonalność i estetykę zestawu, obsługuje też impedancję do 600Ohm. A może DT990 Pro 80Ohm lub 32Ohm? Nie wpłynie to na jakość dźwięku? Chciałbym jednak usłyszeć przeskok jakościowy z aktualnych słuchawek :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najlepiej gdybyś mógł posłuchać różne opcje. Moim zdaniem SB X4 nie będzie pasował do DT990 Pro, bo to dość specyficzne słuchawki. Do nich szukałbym wzmacniacza daleko poza budżetem jaki przewidujesz. A efekt może być taki, że lepiej było kupić inne słuchawki. Philipsy X2HR mają mocny bas który schodzi nisko w przeciwieństwie do DT990 i wyrazistą ładną górę pasma. Zestawy Hifimana to brzmienie znacznie bardziej liniowe lecz również z bardzo wyrazistą górą i do tego znacznie wyższa jakość dźwięku. Wszystkie moje propozycje umożliwiają również pracę bezprzewodową.

Philipsy pewnie można podłączyć do  SB X4. Jednak będzie to zejście z jakości dźwięku jaki zaoferuje FX-Audio na funkcjonalność SB. Mikrofon można zawsze podłączyć do karty dźwiękowej wbudowanej w w płytę główną lub użyć podłączanego pod USB.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za taką najbardziej normalną ( uniwersalną ) impedancję słuchawek uważa się 32 omy. Takie słuchawki zwykle jest dość łatwo napędzić i można je podłączyć do różnych popularnych sprzętów. Wersje o wyższej impedancji mają cewki na ogół nawijane cieńszym drutem i przez to membrana staje się lżejsza. Wtedy zwykle jest trochę mniej basu i bardziej detaliczna góra. Wyższa impedancja sprawia ze z wzmacniacza można wycisnąć mniej mocy, bo przez cewkę płynie niższe natężenie prądu. W przypadku słuchawek do zastosowań mobilnych często używa się mniejsze wartości impedancji. Słuchawki dokanałowe najczęściej mają impedancję około 16 ohm. Wbrew utartej opinii wysoka impedancja słuchawek nie jest wskaźnikiem ich wysokiej jakości. Takie słuchawki zwykle stają się bardziej wymagające co do elektroniki. Na to jak głośno grają słuchawki wpływ ma także ich konstrukcja która wpływa na ich efektywność. Słuchawki planarne mają zwykle niską lub bardzo niską efektywność, dlatego w ich przypadku potrzeba dużych mocy do ich napędzania. Słuchawki dynamiczne o szczególnie dużej skuteczności często mają problem z bardzo głośnym graniem, z powodu budowy ich napędu. To co deklarują producenci gdy chodzi o kompatybilność z impedancjami słuchawek często jest mocno naginane i dotyczy właśnie konstrukcji o bardzo dużej skuteczności.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zazwyczaj jeden model słuchawek robi się o jednej wartości impedancji odpowiedniej do ich zastosowania. W przypadku niektórych modeli słuchawek jak DT990 z powodu ich dużej popularności robi się ich różne wersje właśnie do odpowiednich zastosowań. Z założenia to słuchawki studyjne i tam gdzie używa się specjalistyczne wzmacniacze słuchawkowe i potrzebna jest większa ich analityczność można wybrać te o większej impedancji. Do bardziej konsumenckich zastosowań do podłączenia np. do popularnego sprzętu audio bardziej nadają się te o najniższej impedancji. Jak już pisałem do urządzeń mobilnych często słuchawki mają impedancję na poziomie kilkunastu omów i wysoką skuteczność, wtedy można dość głośno słuchać z sprzętów o relatywnie małej mocy i takich które mogą długo działać na zasilaniu bateryjnym. Słuchawki bluetooth po to aby grały długo zwykle wyposaża się w układy wzmacniające o niewielkiej mocy. W przypadku słuchawek Deva specjalnie opracowano mały energooszczędny i lekki wzmacniacz o sporej mocy i może on działać tylko 8 godzin z jednego naładowania. Te słuchawki mają niską impedancję i dość niską skuteczność z powodu ich planarnej budowy.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 24.04.2022 o 15:09, MobyDick napisał:

Ja bym w tym budżecie najpewniej wybrał słuchawki innego typu np. Hifiman Deva https://www.ceneo.pl/94393711 . Niedawno na Allegro za niespełna 1600 można było kupić poprawioną ich wersję Deva Pro. Obecnie kosztują około 100zł drożej.

Z bezprzewodowych i przewodowych słuchawek w cenie około 1,5k warty sprawdzenia model, zwłaszcza jeżeli ktoś szuka równego odtwarzania dźwięku, neutralnego z dużą wierność i przestrzenią. Łatwe do napędzenia, z każdego urządzenia.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...