Skocz do zawartości

Rozbudowa stereo do kina domowego czy zakup całkiem nowego zestawu?


Endymion123

Recommended Posts

Witam,

z racji przeprowadzki i nowego TV wymyśliłem sobie przerobienie obecnego stereo na kino domowe lub całkowite porzucenie stereo i kupienie kina domowego które nie będzie gorzej odtwarzać stereo niż mój obecny zestaw, a brzmieć fajniej w filmach, grach. Budżet około 10-15 tys na całość.

Załączam poglądowy rysunek docelowego układu, salon z aneksem, całość jakieś 45m2, tv na dolnej ścianie, to brązowe to kanapa, tylne głośniki musiałbym montować na ścianie (ale w nierównej odległości od słuchaczy, nie wiem czy to sensowne) lub na podstawach po jej bokach. Ewentualnie na dolnej ścianie dodatkowe głośniki do Atmos.

Mój obecny zestaw stereo to przedwzmacniacz i końcówka mocy Rotel RC i RB-970BX grające z kolumnami Dali 850. Opcje jakie rozważałem:

1. Zostawienie obecnych kolumn i zakup amplitunera kina domowego i dokupienie głośników, centralnego, tylnich, suba i dwóch górnych (np Klipscha). Rzecz w tym, aby ten amplituner nie grał gorzej w stereo niż to co mam teraz i żeby to z kolei wszystko nie gryzło się w kinie. Jest tu pewna oszczędność na kolumanch na pewno, pytanie czy to razem ładnie zagra (co dobrać?) jeśli chodzi o pozostałe głośniki i amplituner.

2. Przeniesienie całego stereo do innego pokoju, a w salonie skoncentrowanie się na stworzeniu od nowa zestawu do kina, łącznie z kolumnami ale i żeby nadawało się to w miarę też do słuchania muzyki. Z tego co widziałem właśnie Klipsch np  RP-6000F wygląda tu dość ciekawie plus jakiś amplituner z którym by to grało?

Teraz pytanie, czy warto zatzymać obecne kolumny i tylko dorzucić resztę głośników, a zaoszczędzoną kwotę dodać do kupna lepszego amplitunera? W jakiej cenie amplituner nie będzie grał gorzej niż to co mam w stereo i da radę wszystko ładnie napędzić? Nie chcę kupić czegoś najtańszego co po prostu potem "nie wyrobi" przy muzyce czy tych kolumnach. Czy też kupować wszystko nowe i jakoś też to będzie grało? Z góry dzięki za pomoc :) 

salon.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy ten przedwzmacniacz ma opcję "main in" lub "direct in"? Zmierzam do tego by upiec dwie pieczenie na jednym ogniu. Kupujesz amplituner który ma wyjścia pre-out i można by było Rotela wykorzystać do zasilania frontów, w reszcie kanałów będzie grał amplituner. Do muzyki w ogóle nie uruchamiasz amplitunera, zmieniasz tylko źródło na swoje w Rotelu tak jak masz teraz i nic nie tracisz z dotychczasowej jakości. Jeśli nie masz takiej opcji w Rotelu to możesz kupić takie ustrojstwo jak Beresford który też tu się sprawdzi.

Zanim taki numer zrobisz możesz spróbować nowo kupiony amplituner podłączyć bezośrednio pod Dali i ocenić różnicę.

Z opisu rozumiem że celujesz w system 5.1.2. Układ wygląda tak jak poniżej więc planując okablowanie zastosuj się do zaleceń. Nie ma w tym systemie "tylnych". Masz surround który jest 90-110 stopni od osi, czyli można powiedzieć że z boku. "Tylne", czyli Back Surround są dopiero w 7.1.2. Ponadto Atmos nie montuje się na ścianie tylko nad głową, delikatnie przed sobą (nad kolanami)

5.1.2.thumb.PNG.cea29f0089755c457e6483dfc30f20a6.PNG

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przedwzmacniacz ma różne wejścia, tam miałem kilka źródeł podłączonych. Jeśli dobrze rozumiem, to do preampa mogę wtedy mieć podłączone między innymi źródło stereo, ale i amplituner i wtedy sygnał z amplitunera idzie na główne kolumny przez preamp i końcówkę mocy, a na pozostałe głośniki bezpośrednio czy tak? A jak chcę przełączyć na stereo to po prostu na preampie zmieniam źródło np na odtwarzacz? Załączam zdjęcia jak to wygląda (tylko bez tych pokręteł treble/bass). A i pytanie (jeśli głupie to sorry, ale nie mam doświadczenia w łaczeniu tylu rzeczy naraz :P), jeśli tak to może działać, to czy taka pierdoła jak np regulacja głóśności na preampie nie psuje balansu głóśności między głośnikami w kinie jeśli kolumny będą zbyt głośno lub za cicho?

eyJidWNrZXQiOiJtZWRpYS5hZHNpbWcuY29tIiwia2V5IjoiYzk0ODE4Y2NhZjY4YjE4MmY2N2Q0ZGE1OTZhN2FhYjBhZTU2MmUwOTZmNTI1NWRiZmM5NjE5Zjk0ZjZkODBmMC5qcGciLCJvdXRwdXRGb3JtYXQiOiJqcGVnIiwiZWRpdHMiOnsicmVzaXplIjp7IndpZHRoIjoxMDAwfX1.jpg

c672eec4-21be-11e6-8007-d4d1297adec2.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie masz w tym Rotelu wejścia na takie granie. Patrz np. niżej Atoll In200 - tu pod "by-pass" podłączasz pre-out z amplitunera

full.webp

Tu Marantz PM8005 - Power amp direct in

2_max.jpg

8 godzin temu, Endymion123 napisał:

jeśli tak to może działać, to czy taka pierdoła jak np regulacja głóśności na preampie nie psuje balansu głóśności między głośnikami w kinie jeśli kolumny będą zbyt głośno lub za cicho?

No właśnie, jeśli nie masz wejścia w Rotelu z pre-amp, to przy podłączeniu pod zwykłe wejście liniowe tak by to działało. Musiał byś pamiętać, by przy odsłuchu kina ustawiać potencjometr Rotela na tym samym poziomie co przy wstępnej kalibracji amplitunera. Jak dla mnie trochę to uciążliwe...

Możesz zrobić tak...

Kupić przełącznik chinch np. taki.

Przelacznik-switch-audio-Cinch-SpeaKa-Pr

Przelacznik-switch-audio-Cinch-SpeaKa-Pr

Pod tego switcha podłączasz 1* pre-out z ampitunera oraz 2* output przedwzmacniacza na końcówkę mocy. Na wyjście podłączasz RB-970BX. Słuchasz muzyki, przełączasz na 1 i gra tak jak dotychczas. Przełączasz na 2, przednie kanały amplitunera będą zasilane przez końcówkę mocy Rotel z pominięciem Rotel RC. Niech ktoś potwierdzi że to zda egzamin, nie robiłem takich numerów u siebie :D

Edytowano przez Butler
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jesli masz zestaw stereo z ktorego jestes zadowolony i masz opcje przeniesienia go gdzies w inne miejsce, to definitywnie bym tak zrobil 🙂 Amplituner za grube pieniazki (20k+) nie zagra w stereo jak przecietny dedykowany wzmacniacz 🙂 Do tego Dali w kinie to sredni pomysl, Klipsche z serii RP ktore maja wydajnosc (czulosc) na poziomie 93dB zagraja o wiele dynamiczniej na sredniej klasie amplitunerze niz Dali czy w sumie prawie kazde inne 🙂 Wiec ja na Twoim miejscu definitywnie poszedl bym w Klipsche RP, oparte na RP504C centralnym a reszta na ile Ci budzetu starczy 🙂

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months later...
Dnia 15.06.2022 o 00:22, tomw napisał:

Jesli masz zestaw stereo z ktorego jestes zadowolony i masz opcje przeniesienia go gdzies w inne miejsce, to definitywnie bym tak zrobil 🙂 Amplituner za grube pieniazki (20k+) nie zagra w stereo jak przecietny dedykowany wzmacniacz 🙂 Do tego Dali w kinie to sredni pomysl, Klipsche z serii RP ktore maja wydajnosc (czulosc) na poziomie 93dB zagraja o wiele dynamiczniej na sredniej klasie amplitunerze niz Dali czy w sumie prawie kazde inne 🙂 Wiec ja na Twoim miejscu definitywnie poszedl bym w Klipsche RP, oparte na RP504C centralnym a reszta na ile Ci budzetu starczy 🙂

Napiszę na czym się skończyło, może ktoś będzie mieć z tego jakiś pożytek :)


Finalnie kupiłem Pioneer VSX-LX505 i z Pre-Out puściłem fronty przez końcówkę mocy Rotela. Resztę głośników jest podłączona do amplitunera - zdecydowałem się na Klipsch RP-504C i RP-600M jako surround. Z efektu jestem bardzo zadowolony, zarówno przy filmach jak i odtwarzając stereo. Kolumny nie są zduszone dzięki końcówce także taka kombinacja się u mnie sprawdziła. Dzięki za wszystkie porady :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...