Skocz do zawartości

ATMOS 5.1.2 - instalacja oraz przygotowanie salonu i kabli


Zdziszek

Recommended Posts

Cześć,

Gorąca prośba o pomoc w adaptacji pomieszczenia pod Dolby Atmos - jestem na etapie wykańczania salonu i chciałbym uniknąć błędów, stąd mam kilka pytań. Dodam tylko, że przeglądałem wątki na forum, zaznajomiłem się również z instrukcją od dolby - tą: https://www.dolby.com/siteassets/technologies/dolby-atmos/atmos-installation-guidelines-121318_r3.1.pdf , ale wciąż mam wątpliwości:

1- czy ktoś mógłby na grafice zaznaczyć gdzie konkretnie powinienem wyprowadzić kable pod głośniki sufitowe? Sufit będzie podwieszany, nie chcę odbijać dźwięku. Najlepiej, jeżeli były by to głośniki instalacyjne. Z tego co rozumiem powinny być w miejscu nad nogami/kolanami, a jak jest z szerokością w przypadku mojego salonu?

2- ile zrobić sufitu podwieszanego? Chciałbym aby głośnik nie wystawał

3- jak poprowadzić kable, aby później nie żałować, mam tutaj na myśli - czy kable OFC przykryć tynkiem, czy może włożyć je w "peszel" i przykryć tynkiem, a może jest jeszcze jakaś opcja o której nie wiem

4- jak z podłączeniem, rozumiem, że najlepiej wyprowadzić sobie z tyłu i przodu gniazdka audio - może ktoś, coś poleca?

5- gdzie umieścić subwoofer? Z boku sofy będzie ok (po prawej stronie)? Z przodu niestety nie mam miejsca

6- czy kable OFC 2.5mm będą ok? Przeglądałem tabelę grubość/odległość i chyba powinny.

7-jak przygotować sobie ścianę pod TV, czy oprócz kabli audio, ethernet coś jeszcze przemyśleć?

8-Jak puścić kable na tył - sufitem?

PS. rzut salonu jest odwrócony, a niestety projektant na stronie ma bubel i wymiary się nie odwracają.

Z góry dziękuję!

 

Salon.PNG

Edytowano przez Zdziszek
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Głośniki Atmos w systemie 5.1.2 masz lekko przed sobą, to już wiesz. Na boki to nominalnie mają mieć rozstaw 0,5-0,7 szerokości pokoju / miejsca odsłuchu. Myślę że w granicach krańca sofy z jednej i drugiej strony by było optymalnie. Tak, żeby osoba siedząca na krańcu nie miała obu głośników z jednej strony.

2. Zależy jakie głośniki kupisz, u siebie mam Klipsch PRO-18RC który potrzebuje 16cm, ale to spore przetworniki.

3. Najlepiej peszel... Ale nie każdy tak robi i też jest ok. Staraj się je prowadzić z dala od prądowych. I rób fotki z montażu, będziesz wiedział w razie czego gdzie są.

4. Nie kupowałem gniazd na przewody, wychodzą mi bezpośrednio ze ściany przez estetycznie przewiercone klasyczne gniazda podtynkowe w suchej zabudowie. Kable możesz też w przypodłogowych listwach ukryć.

5. Trudny temat z subem. Po układzie wychodzi że racjonalnie by było go postawić z lewej bądź prawej strony sofy. Albo dwa z obu stron ;)

6. 2,5mm będzie ok, nawet 1,5mm dla surround i Atmos będzie prawidłowo.

7. Zasilanie, ethernet (może być więcej jak jeden np. do amplitunera i odtwarzacza multi), kablówka/satelita. Jakbyś brał pod uwagę projektor to HDMI na sufit.

8. Najmniejszą linią oporu, jak Ci wygodnie. Z zasady jednak warto je z zasadami prowadzić prostopadle bądź równolegle do miejsca docelowego montażu.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 20.06.2022 o 18:15, Butler napisał:

1. Głośniki Atmos w systemie 5.1.2 masz lekko przed sobą, to już wiesz. Na boki to nominalnie mają mieć rozstaw 0,5-0,7 szerokości pokoju / miejsca odsłuchu. Myślę że w granicach krańca sofy z jednej i drugiej strony by było optymalnie. Tak, żeby osoba siedząca na krańcu nie miała obu głośników z jednej strony.

2. Zależy jakie głośniki kupisz, u siebie mam Klipsch PRO-18RC który potrzebuje 16cm, ale to spore przetworniki.

3. Najlepiej peszel... Ale nie każdy tak robi i też jest ok. Staraj się je prowadzić z dala od prądowych. I rób fotki z montażu, będziesz wiedział w razie czego gdzie są.

4. Nie kupowałem gniazd na przewody, wychodzą mi bezpośrednio ze ściany przez estetycznie przewiercone klasyczne gniazda podtynkowe w suchej zabudowie. Kable możesz też w przypodłogowych listwach ukryć.

5. Trudny temat z subem. Po układzie wychodzi że racjonalnie by było go postawić z lewej bądź prawej strony sofy. Albo dwa z obu stron ;)

6. 2,5mm będzie ok, nawet 1,5mm dla surround i Atmos będzie prawidłowo.

7. Zasilanie, ethernet (może być więcej jak jeden np. do amplitunera i odtwarzacza multi), kablówka/satelita. Jakbyś brał pod uwagę projektor to HDMI na sufit.

8. Najmniejszą linią oporu, jak Ci wygodnie. Z zasady jednak warto je z zasadami prowadzić prostopadle bądź równolegle do miejsca docelowego montażu.

 

 

Dzięki za podzielenie się wiedzą :) 

Poniżej moje komentarze

ad1. czyli na szerokość wychodzimy delikatnie za skrajnego słuchacza

ad2. załóżmy, że chciałbym opuścić sufit max 10 cm, czy będę miał z czego wybierać?

ad3. kable audio obok prądowych - będą zakłócenia?

ad4. możesz podzielić się foto, nie do końca potrafię sobie to wyobrazić tzn. to: "estetycznie przewiercone klasyczne gniazda podtynkowe w suchej zabudowie"

ad5. 2 suby? Czy lepiej dorzucić hajsu do jednej potężnej bestii?

ad6. ok, lecimy z 2.5mm

ad7. czyli mamy zasilanie pod każde urządzenie, ethernet do amplitunera, każdej konsoli, tv i cokolwiek jeszcze będzie tego potrzebowało - robić oddzielny kabel czy switch?

ad8. rozumiem, kwestia indywidualna

dodam pkt 9 - Ma ktoś zdanie/opinię/uwagi na temat dodania wzmacniacza stereo do systemu, tak aby wykorzystać kolumny zarówno do kina jak i do muzyki? Mam tutaj na myśli jak to technicznie wygląda, czy wówczas muszę dokupić streamer do wzmacniacza aby puścić muzykę z Tidal itd.? Generalnie podstawy podstaw - jak to ze sobą pospinać, jak z tego korzystać, czy muszę non stop coś przestawiać w ampli albo wzmaku...?:)

 

 

 

Edytowano przez Zdziszek
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

34 minuty temu, Zdziszek napisał:

ad1. czyli na szerokość wychodzimy delikatnie za skrajnego słuchacza

W Twoim przypadku tak.

35 minut temu, Zdziszek napisał:

ad2. załóżmy, że chciałbym opuścić sufit max 10 cm, czy będę miał z czego wybierać?

Jasne. Na przykładzie Magnat...  IC62 80mm, Magnat IC51 81mm, Magnat IC82 100mm. Bez problemu coś dopasujesz.

43 minuty temu, Zdziszek napisał:

ad3. kable audio obok prądowych - będą zakłócenia?

Zakłócenia... Mogą być, ale nie muszą. Moim zdaniem lepiej dmuchać na zimne. Nie trzymaj ich blisko siebie.

45 minut temu, Zdziszek napisał:

ad4. możesz podzielić się foto, nie do końca potrafię sobie to wyobrazić tzn. to: "estetycznie przewiercone klasyczne gniazda podtynkowe w suchej zabudowie"

Wywaliłem gniazdo od kablówki i w tym miejscu mam otwór z którego wychodzi kabel do głośników.

Gniazdo-scienne-F-USB-RJ-230V-zasilajace

Ale zrobisz jak uważasz, jak kupisz dedykowane z gniazdami głośnikowymi też będzie ok. Ja chciałem uniknąć wszelkich pośrednich połączeń.

Gniazdo-scienne-8-glosnikowe-F-RCA-zasil

51 minut temu, Zdziszek napisał:

ad5. 2 suby? Czy lepiej dorzucić hajsu do jednej potężnej bestii?

Jedna bestia da Ci potężny bas, ale możesz mieć problem by go kontrolować. W jednym miejscu salonu będzie wątroba grać, a w innym odczujesz niedosyt. Dwa (i więcej) subów pomagają lepiej wypełnić pomieszczenie.

55 minut temu, Zdziszek napisał:

ad6. ok, lecimy z 2.5mm

👍

56 minut temu, Zdziszek napisał:

ad7. czyli mamy zasilanie pod każde urządzenie, ethernet do amplitunera, każdej konsoli, tv i cokolwiek jeszcze będzie tego potrzebowało - robić oddzielny kabel czy switch?

Możesz dać switch :) Wszystko zależy jak masz sieć w domu rozprowadzoną, ja mam router 8 metrów od TV, taniej i rozsądniej było mi kupić trzy przewody ethernet niż kupować kolejny switch.

59 minut temu, Zdziszek napisał:

pkt 9 - Ma ktoś zdanie/opinię/uwagi na temat dodania wzmacniacza stereo do systemu, tak aby wykorzystać kolumny zarówno do kina jak i do muzyki? Mam tutaj na myśli jak to technicznie wygląda, czy wówczas muszę dokupić streamer do wzmacniacza aby puścić muzykę z Tidal itd.? Generalnie podstawy podstaw - jak to ze sobą pospinać, jak z tego korzystać, czy muszę non stop coś przestawiać w ampli albo wzmaku...?:)

Kupujesz amplituner mający pre-out przynajmniej na frontowe kanały. Pozwalają one na wyjście na zewnętrzną końcówkę mocy. Dodajesz do tego dobry wzmacniacz stereo który ma opcję pracy jako końcówka mocy, np, Atoll IN-200 (podłączenie by-pass). Słuchasz kina, integra działa tylko jako końcówka dla tych przednich kanałów odciążając amplituner. Chcesz muzyki stereo, nie używasz amplitunera tylko przełączasz się na inne źródło w Atollu (streamer czy odtwarzacz CD itp).

Możesz też wybrać prostszą opcję, zamiast integry kupić samą końcówkę, wówczas jednak wszystkie źródła przechodzą przez amplituner. Tak mam u siebie w połączeniu Denon AVC-X4700H i Atoll AM200

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 20.06.2022 o 17:28, Zdziszek napisał:

Cześć,

Gorąca prośba o pomoc w adaptacji pomieszczenia pod Dolby Atmos - jestem na etapie wykańczania salonu i chciałbym uniknąć błędów, stąd mam kilka pytań. Dodam tylko, że przeglądałem wątki na forum, zaznajomiłem się również z instrukcją od dolby - tą: https://www.dolby.com/siteassets/technologies/dolby-atmos/atmos-installation-guidelines-121318_r3.1.pdf , ale wciąż mam wątpliwości:

1- czy ktoś mógłby na grafice zaznaczyć gdzie konkretnie powinienem wyprowadzić kable pod głośniki sufitowe? Sufit będzie podwieszany, nie chcę odbijać dźwięku. Najlepiej, jeżeli były by to głośniki instalacyjne. Z tego co rozumiem powinny być w miejscu nad nogami/kolanami, a jak jest z szerokością w przypadku mojego salonu?

2- ile zrobić sufitu podwieszanego? Chciałbym aby głośnik nie wystawał

3- jak poprowadzić kable, aby później nie żałować, mam tutaj na myśli - czy kable OFC przykryć tynkiem, czy może włożyć je w "peszel" i przykryć tynkiem, a może jest jeszcze jakaś opcja o której nie wiem

4- jak z podłączeniem, rozumiem, że najlepiej wyprowadzić sobie z tyłu i przodu gniazdka audio - może ktoś, coś poleca?

5- gdzie umieścić subwoofer? Z boku sofy będzie ok (po prawej stronie)? Z przodu niestety nie mam miejsca

6- czy kable OFC 2.5mm będą ok? Przeglądałem tabelę grubość/odległość i chyba powinny.

7-jak przygotować sobie ścianę pod TV, czy oprócz kabli audio, ethernet coś jeszcze przemyśleć?

8-Jak puścić kable na tył - sufitem?

PS. rzut salonu jest odwrócony, a niestety projektant na stronie ma bubel i wymiary się nie odwracają.

Z góry dziękuję!

 

Salon.PNG

1. Żeby nie była to propozycja rozmieszczenia trochę po omacku, to bez schematu elektryki może być ciężko konkretnie na to pytanie odpowiedzieć, bo wszystko zależy od tego gdzie planujesz jakieś punkty świetlne i czy będą to szynoprzewody, czy tylko oczka wpuszczane w sufit, czy też klasyczne lampy, bo wtedy można by zaprojektować konkretnie i symetrycznie całość systemu. Rozumiem, że rekuperacji, czy tego typu dodatkowych niespodzianek nie planujesz, które również mogły by ograniczyć możliwości rozmieszczenia tych głośników?

2. Głębokość podwieszenia żebyś miał większy wybór powinna się zawierać pomiędzy 10-15 [cm], w takiej sytuacji masz sporo do wyboru rozwiązań, a w przypadku tych konstrukcji, które nie mają własnej obudowy możesz dokupić back box-y (o ile producent takowe oferuje), lub wytłumić wokół głośnika, lub przeliczyć i zbudować taki back box z wytłumieniem wewnętrznym.

3. Tutaj opcji jest kilka, ale przytwierdzanie ich tynkiem, czy wpuszczanie w niego jest jedną z najgorszych, bo w sytuacji kiedy przewiercisz kabel wieszając coś na ścianie, bądź w trakcie inwestycji nie będziesz prowadził inwentaryzacji i kontroli nad tym, czy w trakcie prac nic się z nimi nie stało, może Cię czekać niestety kosztowne rozbieranie na nowo

4. Z tyłu jeżeli planujesz głośniki sufitowe do zabudowy nie ma takiej potrzeby, chyba, że przednie kolumny będą stojące (bo jasno z tego opisu nie wynika w jaką stronę chciałbyś pójść), lub mówimy o subwooferze. Z przodu owszem przydają się, aczkolwiek wszystko zależy od tego co planujesz dodatkowo oprócz elektroniki do kina domowego, czy będzie jakiś projektor itd.

5. Z prawej strony na pewno było by lepiej (z prawej w sytuacji kiedy siedzisz skierowany w stronę TV), bo po lewej stronie zamkniesz go w rogu i jeszcze pomiędzy ścianami a sofą, więc jest szansa, że może dudnić, chociaż nie zawsze tak się dzieje.

6. Przy instalacyjnych spokojnie na długościach, mocach przenoszonych do nich spokojnie nawet 1,5 mm będzie ok, ale oczywiście dla posiadania jakiegoś zapasu jak najbardziej 2,5 mm też nie będą głupim pomysłem. Ważne jest tylko ich trasowanie w stosunku do kabli elektrycznych, żeby Ci nie indukowały od nich zakłóceń. 

7. Najlepiej pomiędzy TV a elektroniką wrzuć sobie przepust kablowy, dzięki któremu będziesz mógł dodawać potrzebne okablowanie pomiędzy tymi dwoma urządzeniami. Co do dodatkowego okablowania to na pewno oprócz audio, skrętek, warto pomyśleć o kablach SAT (jeżeli oczywiście oglądasz TV :) )

8. To zależy na jakim jesteś etapie, czy planujesz ogrzewanie podłogowe itd. 

Jeżeli masz jakieś pytania, to zapraszamy, chętnie Ci pomożemy w ogarnięciu tego przedsięwzięcia, zrobieniu jakiegoś projektu i służymy zawsze wsparciem merytorycznym :) 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 22.06.2022 o 05:46, Butler napisał:

Nie zapomnij o kablu RCA by połączyć amplituner z subem.

Dobra, załóżmy, że chciałbym REL HT1205, albo jakiś SVS np. 2000 pro. Aktywny generalnie.

Jakie konkretnie kable potrzebuję wyprowadzić obok sofy do niego

 - RCA-RCA, Zasilanie?

czy może:

 - 2xRCA-RCA(po stronie amplitunera), Zasilanie, czy może odwrotnie? - z góry przepraszam za naiwne pytania, będzie to moje 1wsze kino domowe

czy do tego jeszcze mini-jack - mini jack, aby sub się automatycznie wybudzał?

Dziękuję!

Dnia 22.06.2022 o 00:58, Butler napisał:

Jedna bestia da Ci potężny bas, ale możesz mieć problem by go kontrolować. W jednym miejscu salonu będzie wątroba grać, a w innym odczujesz niedosyt. Dwa (i więcej) subów pomagają lepiej wypełnić pomieszczenie.

👍

Możesz dać switch :) Wszystko zależy jak masz sieć w domu rozprowadzoną, ja mam router 8 metrów od TV, taniej i rozsądniej było mi kupić trzy przewody ethernet niż kupować kolejny switch.

Kupujesz amplituner mający pre-out przynajmniej na frontowe kanały. Pozwalają one na wyjście na zewnętrzną końcówkę mocy. Dodajesz do tego dobry wzmacniacz stereo który ma opcję pracy jako końcówka mocy, np, Atoll IN-200 (podłączenie by-pass). Słuchasz kina, integra działa tylko jako końcówka dla tych przednich kanałów odciążając amplituner. Chcesz muzyki stereo, nie używasz amplitunera tylko przełączasz się na inne źródło w Atollu (streamer czy odtwarzacz CD itp).

Możesz też wybrać prostszą opcję, zamiast integry kupić samą końcówkę, wówczas jednak wszystkie źródła przechodzą przez amplituner. Tak mam u siebie w połączeniu Denon AVC-X4700H i Atoll AM200

Rozumiem. Zacznę od 1dnego SUBA po prawej stronie sofy. Będzie mało, pomyślimy :)

Switch - wszystko jasne.

Potwierdź czy dobrze rozumiem - 

- kiedy oglądam film na kinie - działają oba urządzenia - tj. Amplituner oraz Wzmacniacz np. (Atoll IN-200) - wówczas wzmacniacz ma ustawione źródło dźwięku jako amplituner i napędza kolumny przednie P i L?

- kiedy chcę posłuchać muzyki w stereo - przełączam źródło na wzmacniaczu na Streamer, Bluetooth czy co tam będę miał jako źródło

to jest pierwsza opcja, natomiast tej nie bardzo ogarniam: - co to znaczy zamiast integry kupić samą końcówkę? :D Jak do laika proszę

"Możesz też wybrać prostszą opcję, zamiast integry kupić samą końcówkę, wówczas jednak wszystkie źródła przechodzą przez amplituner. Tak mam u siebie w połączeniu Denon AVC-X4700H i Atoll AM200"

Pozdrawiam!

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Subwoofer do działania potrzebuje zasilania a więc normalne gniazdko, oraz pojednyńczy kabel RCA-RCA. Amplitunery najczęściej mają dwa wyjscia, pozwalają na podłączenie dwóch subów bez stosowania trójników na kablach. Sub zaś podączasz pod złącze RCA podpisane jako LFE. Mini-jack nie jest Ci potrzebny... Ale jak byś miał trigger w amplitunerze (wyższe modele) to niektóre suby też pozwalają na takie nim sterowanie, ale ogólnie nie jest Ci to potrzebne.

30 minut temu, Zdziszek napisał:

to jest pierwsza opcja, natomiast tej nie bardzo ogarniam: - co to znaczy zamiast integry kupić samą końcówkę? :D Jak do laika proszę

Interga to wzmacniacz zintegrowany, a więc tzw. pre o oraz końcówka mocy w jednym. Trzymając się Atoll - Niech będzie ten IN200. System - w tym wypadku stereo - można rozdzielić na dwa niezależne komponenty, a więc PR200 będący przedwzmaczniaczem (pre) oraz AM200 który jest samą dwukanałową końcówką mocy. Pierwsza opcja w kinie działa jak opisałeś. W drugiej opcji Twój amplituner jest pre, końcówka mocy AM200 odpowiada jedynie za wzmocnienie do głośników - nie ma w niej żadnego sterowania. Wszystkie źródła przechodzą przez amplituner.

Kino też możesz złożyć z niezależnych komponetnów, np. kupujesz tzw. procesor kina domowego - który nie ma w sobie wzmaczniaczy, a te końcówki mocy dokupujesz jako oddzielne komponenty. 

Edytowano przez Butler
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 23.06.2022 o 10:30, S4Home napisał:

1. Żeby nie była to propozycja rozmieszczenia trochę po omacku, to bez schematu elektryki może być ciężko konkretnie na to pytanie odpowiedzieć, bo wszystko zależy od tego gdzie planujesz jakieś punkty świetlne i czy będą to szynoprzewody, czy tylko oczka wpuszczane w sufit, czy też klasyczne lampy, bo wtedy można by zaprojektować konkretnie i symetrycznie całość systemu. Rozumiem, że rekuperacji, czy tego typu dodatkowych niespodzianek nie planujesz, które również mogły by ograniczyć możliwości rozmieszczenia tych głośników?

2. Głębokość podwieszenia żebyś miał większy wybór powinna się zawierać pomiędzy 10-15 [cm], w takiej sytuacji masz sporo do wyboru rozwiązań, a w przypadku tych konstrukcji, które nie mają własnej obudowy możesz dokupić back box-y (o ile producent takowe oferuje), lub wytłumić wokół głośnika, lub przeliczyć i zbudować taki back box z wytłumieniem wewnętrznym.

3. Tutaj opcji jest kilka, ale przytwierdzanie ich tynkiem, czy wpuszczanie w niego jest jedną z najgorszych, bo w sytuacji kiedy przewiercisz kabel wieszając coś na ścianie, bądź w trakcie inwestycji nie będziesz prowadził inwentaryzacji i kontroli nad tym, czy w trakcie prac nic się z nimi nie stało, może Cię czekać niestety kosztowne rozbieranie na nowo

4. Z tyłu jeżeli planujesz głośniki sufitowe do zabudowy nie ma takiej potrzeby, chyba, że przednie kolumny będą stojące (bo jasno z tego opisu nie wynika w jaką stronę chciałbyś pójść), lub mówimy o subwooferze. Z przodu owszem przydają się, aczkolwiek wszystko zależy od tego co planujesz dodatkowo oprócz elektroniki do kina domowego, czy będzie jakiś projektor itd.

5. Z prawej strony na pewno było by lepiej (z prawej w sytuacji kiedy siedzisz skierowany w stronę TV), bo po lewej stronie zamkniesz go w rogu i jeszcze pomiędzy ścianami a sofą, więc jest szansa, że może dudnić, chociaż nie zawsze tak się dzieje.

6. Przy instalacyjnych spokojnie na długościach, mocach przenoszonych do nich spokojnie nawet 1,5 mm będzie ok, ale oczywiście dla posiadania jakiegoś zapasu jak najbardziej 2,5 mm też nie będą głupim pomysłem. Ważne jest tylko ich trasowanie w stosunku do kabli elektrycznych, żeby Ci nie indukowały od nich zakłóceń. 

7. Najlepiej pomiędzy TV a elektroniką wrzuć sobie przepust kablowy, dzięki któremu będziesz mógł dodawać potrzebne okablowanie pomiędzy tymi dwoma urządzeniami. Co do dodatkowego okablowania to na pewno oprócz audio, skrętek, warto pomyśleć o kablach SAT (jeżeli oczywiście oglądasz TV :) )

8. To zależy na jakim jesteś etapie, czy planujesz ogrzewanie podłogowe itd. 

Jeżeli masz jakieś pytania, to zapraszamy, chętnie Ci pomożemy w ogarnięciu tego przedsięwzięcia, zrobieniu jakiegoś projektu i służymy zawsze wsparciem merytorycznym :) 

Hej,

AD1. Rekuperacja będzie, anemostaty są już ulokowane, natomiast są na środku szyby, nie będą kolidowały z atmosem, podobnie oświetlenie, które będzie klasyczne albo szynoprzewody. Zacznę od tego, że jestem na etapie stanu surowego otwartego - czekam na okna, więc wszystko można przeprojektować.

AD2. Czyli oprócz zakupu samego głośnika, to muszę jeszcze dokupić, dorobić coś takiego?

https://glosniki-instalacyjne.pl/category/akcesoria-montazowe-podtynkowe-obudowy-do-glosnikow/2

AD3. Jaką mam alternatywę w takim razie, co do głośników tylnych, jak widzisz na projekcie z prawej strony mam 0 ścian, z lewej ścianę okna.

AD4. Plan był taki - telewizor, przód kolumny podłogowe, 2 sufitowe i tył. Czyli przód można zrobić gniazdka audio, tył też, a górę nie cudować, bo niby po co.

AD5. Lokalizacja do testów :)

AD6. 2.5 mm zostajemy

AD7. Coś takiego? https://allegro.pl/oferta/kanal-telewizyjny-kablowy-plaski-1mb-110x55-tv-10658558569?offerId=10658558569&inventoryUnitId=3RylczCtMudrYcur6R56iw&adGroupId=ZGE2MWYxODAtNzc4ZC00YWU2LTljNGQtNmI5NjIyOTc3N2IwAA&campaignId=ZmQ5MTQ3M2EtNmI4Ni00NDJlLTkzNmYtNTE0Y2RlOTUyNjk4AA&sig=0412b96cd1fbee77a7726836831dcd69&utm_feed=aa34192d-eee2-4419-9a9a-de66b9dfae24&utm_term=desc-yes&utm_source=google&utm_medium=ads&gclid=EAIaIQobChMIl9eNs4LG-AIVRtiyCh2FkgBdEAQYAyABEgJ2rfD_BwE

AD8. Będzie podłogówka, czekam na okna, pole do popisu jest pełne jeszcze :)

Dzięki!

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Zdziszek napisał:

AD2. Czyli oprócz zakupu samego głośnika, to muszę jeszcze dokupić, dorobić coś takiego?

https://glosniki-instalacyjne.pl/category/akcesoria-montazowe-podtynkowe-obudowy-do-glosnikow/2

Możesz, ale nie musisz. Głośniki instalacyjne są zaprojektowane do montażu bezpośrednio w płycie gipsowej, zadbać jednak należy o wypełnienie szczelnie wełną mineralną/skalną pustych przestrzeni.

5 minut temu, Zdziszek napisał:

AD3. Jaką mam alternatywę w takim razie, co do głośników tylnych, jak widzisz na projekcie z prawej strony mam 0 ścian, z lewej ścianę okna.

Ja widzę u Ciebie głośniki typu bipol/dipol powieszone na ścianie za sofą. Zerknij na ten temat

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 24.06.2022 o 13:59, Butler napisał:

Możesz, ale nie musisz. Głośniki instalacyjne są zaprojektowane do montażu bezpośrednio w płycie gipsowej, zadbać jednak należy o wypełnienie szczelnie wełną mineralną/skalną pustych przestrzeni.

Ja widzę u Ciebie głośniki typu bipol/dipol powieszone na ścianie za sofą. Zerknij na ten temat

 

Hej,

odnośnie Twojego:

Ja widzę u Ciebie głośniki typu bipol/dipol powieszone na ścianie za sofą. Zerknij na ten temat 

odpisywałem na komentarz kolegi:

"3. Tutaj opcji jest kilka, ale przytwierdzanie ich tynkiem, czy wpuszczanie w niego jest jedną z najgorszych, bo w sytuacji kiedy przewiercisz kabel wieszając coś na ścianie, bądź w trakcie inwestycji nie będziesz prowadził inwentaryzacji i kontroli nad tym, czy w trakcie prac nic się z nimi nie stało, może Cię czekać niestety kosztowne rozbieranie na nowo"

Przez "jaką alternatywę" miałem na myśli, jakie mam inne opcje co do wyprowadzenia kabli na tyły? Głośniki i ich dobór - daleko mi jeszcze do tego i nie chcę mieszać wątków.

Więc jeszcze raz:

jeżeli nie tynkowanie kabli w ścianie, to co? Pamiętajcie proszę jak wygląda mój salon i jakie są jego ograniczenia. Dzięki!

Edytowano przez Zdziszek
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 24.06.2022 o 13:50, Zdziszek napisał:

Hej,

AD1. Rekuperacja będzie, anemostaty są już ulokowane, natomiast są na środku szyby, nie będą kolidowały z atmosem, podobnie oświetlenie, które będzie klasyczne albo szynoprzewody. Zacznę od tego, że jestem na etapie stanu surowego otwartego - czekam na okna, więc wszystko można przeprojektować.

AD2. Czyli oprócz zakupu samego głośnika, to muszę jeszcze dokupić, dorobić coś takiego?

https://glosniki-instalacyjne.pl/category/akcesoria-montazowe-podtynkowe-obudowy-do-glosnikow/2

AD3. Jaką mam alternatywę w takim razie, co do głośników tylnych, jak widzisz na projekcie z prawej strony mam 0 ścian, z lewej ścianę okna.

AD4. Plan był taki - telewizor, przód kolumny podłogowe, 2 sufitowe i tył. Czyli przód można zrobić gniazdka audio, tył też, a górę nie cudować, bo niby po co.

AD5. Lokalizacja do testów :)

AD6. 2.5 mm zostajemy

AD7. Coś takiego? https://allegro.pl/oferta/kanal-telewizyjny-kablowy-plaski-1mb-110x55-tv-10658558569?offerId=10658558569&inventoryUnitId=3RylczCtMudrYcur6R56iw&adGroupId=ZGE2MWYxODAtNzc4ZC00YWU2LTljNGQtNmI5NjIyOTc3N2IwAA&campaignId=ZmQ5MTQ3M2EtNmI4Ni00NDJlLTkzNmYtNTE0Y2RlOTUyNjk4AA&sig=0412b96cd1fbee77a7726836831dcd69&utm_feed=aa34192d-eee2-4419-9a9a-de66b9dfae24&utm_term=desc-yes&utm_source=google&utm_medium=ads&gclid=EAIaIQobChMIl9eNs4LG-AIVRtiyCh2FkgBdEAQYAyABEgJ2rfD_BwE

AD8. Będzie podłogówka, czekam na okna, pole do popisu jest pełne jeszcze :)

Dzięki!

Ad.1 No to jak jest taka swoboda, to rzeczywiście opcji jest sporo, chociaż (rzuć okiem na Ad.4)

Ad. 2 Tak jak tutaj wspominał kolega Butler, możesz, ale nie musisz, możesz jak najbardziej wypełnić je wokół wełną. Robi się to po to, żeby powierzchnia sufitu nie była jednym wielkim pudłem rezonansowym

Ad. 3 Prowadzenie okablowania w peszlu, ewentualnie rurkach elektrycznych (elektroinstalacyjnych). Chodziło mi bardziej o to, że bezpośrednie przytwierdzenie ich tynkiem powoduje, że jesteś uziemiony i nie masz możliwości ich ewentualnej wymiany. Jeżeli masz planowaną rekuperację, to tym bardziej jest miejsce na peszel, czy też rurkę elektroinstalacyjną (gładką). W takiej sytuacji nawet gdybyś chciał je kiedyś wymienić, to wciągniesz nowy kabel za tym, który zamontujesz na początku. 

https://allegro.pl/oferta/rura-elektroinstalacyjna-gladka-kielich-rlm-22-30m-9024737379?bi_s=ads&bi_m=listing:desktop:query&bi_c=Yjg3MDI5YjUtZmZkNi00YmYyLWFkNWYtMTA0ODRmYWVhNTVkAA&bi_t=ape&referrer=proxy&emission_unit_id=5b87911a-9f0b-4879-b8d5-0ad9c8c8e5ed

Rzeczywiście bipole/ dipole mogą być ciekawą opcją jak zasugerował Butler, bo masz bardzo blisko do sofy. Chyba, że układ funkcjonalny też jest na razie jeszcze wstępny. 

Ad. 4 Pytanie tylko co z lewą kolumną frontową (w zasadzie prawą też), bo na planie masz wrysowane skrzydło drzwi, które otwiera się do wewnątrz pomieszczenia, więc przy podłogówce automatycznie drzwi się nie otwierają w pełni, albo w ogóle. Z prawej z kolei kolumna wychodzi bardzo daleko w światło ciągu komunikacyjnego pomiędzy częścią jadalnianą a salonem (pytanie, czy wizualnie będzie Ci to odpowiadało, bo zza stołu będziesz widział na pewno tył kolumny, który zazwyczaj nie grzeszy designem) 🙂 Chyba, że ta szafka RTV wrysowana nie przedstawia docelowego układu funkcjonalnego i będzie węższa i możesz jeszcze z architektem przegadać ten temat, bo na ten moment jest ona planowana na całą szerokość ścianki nośnej (a nawet chyba zewnętrznej budynku). Nie mam tutaj wymiaru konkretnie tej ściany z TV, więc w zależności od rozmiaru TV pytanie jeszcze ile by Ci zostało miejsca na te kolumny gdyby nawet zmniejszyć tą szafkę, bo na oko będzie miała ona około 2m, więc tutaj potrzeba by więcej danych, żeby to oszacować i coś zaproponować. Co do gniazdek na tył to wszystko zależy od koncepcji, bo jeżeli wybierzesz płaskie bipole/ dipole to wtedy nie ma potrzeby gniazdek, ponieważ wieszasz je bezpośrednio na ścianę i ukrywasz idealnie kabel, a przy gniazdku niestety jest ono w takiej sytuacji widoczne i nie dodaje uroku 🙂 Przy klasycznych podstawkowych - jak najbardziej, wtedy ładne gniazdko głośnikowe i kolumna na uchwycie. 

Ad. 7 Dokładnie tak. Spowoduje to, że masz czysto i nic nie wisi, a jak nawet się zmieni standard, to sobie tylko przeciągniesz nowy kabel i po sprawie.

Ad. 8 No to kosztowo na pewno taniej wychodzi podłogą 🙂 Chociaż nie jest to jakiś sporo niższy koszt, a później łatwiej się na pewno dostać sufitem. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...