Skocz do zawartości

Głośniki do Yamahy


Sławomir Przetak

Recommended Posts

Cześć.

Nadszedł czas na zakup kolumn do Yamahy A-S501. Niestety nie bardzo wiem co wybrać, jakie kolumny będą dobrze grać z Yamaha? Budżet to około 3000zł. Niestety jest kilka problemów, które ograniczają wybór. O ile kolor żona zaakceptowała czarny lub drewno (byle nie biały, bo do niczego nie pasuje ;), o tyle z powodu braku miejsca muszą stać pod ścianą, więc bass reflex musi być z przodu.  Znalazłem m.in. tu na forum że dobrze gra Yamaha z Indiana Line Nota 550 lub Tesi 561. Zastanawiałem się jeszcze, żeby wybrać kolumny montowane na ścianie, np. Heco Ambient 44F. Będą dobrze grały z Yamahą? Może jakieś inne kolumny są dobrą opcją? Dodam, że do Yamahy mam podłączony adapter Marantz TT5005 (wejście Phono), dodatkowo Chromecast (line in), oraz TV (SPDIF). Muzyka jaką słucham to przede wszystkim rock (głównie classic, ale nie tylko). Pokój ma około 30m2, ale kanapa jest mniej więcej w połowie pomieszczenia (ok 3m od głośników). Jeśli potrzeba jeszcze jakieś informacje, to dopiszę. 

P.S. Aktualnie pracują jako kolumny jakieś małe Yamahy, ale mają za małą dynamikę i są dość "płaskie", trzeba podkręcać na wzmacniaczu niskie tony, żeby było z nich więcej basu. 

P.S.2. Kolumny podłączone mam kablami 2x2,5mm2, miedź beztlenowa, takie "zwykłe" głośnikowe. Czy wymieniać je na inne? Jeśli tak, to na jakie?

Pozdrawiam i miłego wieczoru!

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj,

13 godzin temu, Sławomir Przetak napisał:

o tyle z powodu braku miejsca muszą stać pod ścianą, więc bass reflex musi być z przodu.

nie musi.

 

13 godzin temu, Sławomir Przetak napisał:

Znalazłem m.in. tu na forum że dobrze gra Yamaha z Indiana Line Nota 550 lub Tesi 561

Bo to jeden dystrybutor :/

13 godzin temu, Sławomir Przetak napisał:

Zastanawiałem się jeszcze, żeby wybrać kolumny montowane na ścianie, np. Heco Ambient 44F. Będą dobrze grały z Yamahą?

Nie, bo to nie kolumny do stereo.

Kable zostaw na razie.

Co do kolumn to sprawdź

Melodika BL 40 MKIII, Heco Aurora 700, ELAC F5 albo ELAC F6, Acustic Energy 109

Piotr

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, Piotr Sonido napisał:

Nie, bo to nie kolumny do stereo.

Słuchałem Heco Ambient 44F przy okazji wyboru systemu dla siebie, i nie za bardzo rozumiem argument że nie nadają się do stereo. Moim zdaniem przy ograniczonej przestrzeni i restrykcji WAŻ, to lepsza opcja niż upchnięta podłogówka pod samą ścianą. Cenę jednak podbije dobry subwoofer... :( Nie rozumiem jak to możliwe by przy 30m2 nie dało się odsunąć kolumny chociaż 30cm od ściany.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Butler napisał:

Słuchałem Heco Ambient 44F przy okazji wyboru systemu dla siebie, i nie za bardzo rozumiem argument że nie nadają się do stereo. Moim zdaniem przy ograniczonej przestrzeni i restrykcji WAŻ, to lepsza opcja niż upchnięta podłogówka pod samą ścianą. Cenę jednak podbije dobry subwoofer... :( Nie rozumiem jak to możliwe by przy 30m2 nie dało się odsunąć kolumny chociaż 30cm od ściany.

No bardziej pod tym kątem myślałem.

W sensie że tu cena będzie podpina przez suba. Że same się nie nadają do stereo.

Tak, też mnie to zastanawia bo 30m to pewnie użytkowej jest z 22m i nie można ich odsunąć o 50cm.

No dziwne ale to nie jest odosobniony przypadek.

Piotr

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli reasumując, kolega:

- Może szukać kolumn podłogowych, ale musi je odsunąć od ściany bo w przeciwnym wypadku będzie bardzo prawdopodobne że bas będzie okrutnie buczeć niezależnie czy BR będzie na froncie czy rewersie konstrukcji.

- Może zamontować na ścianie głośniki naścienne lub instalacyjne przymilając się żonie, ale pod warunkiem że zabierze jej na pół roku budżet na buty i świecidełka bo trzeba subwoofer za co najmniej 3 kafle kupić. :D

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolumny Indiana Line przy takiej przestrzeni nie dadzą ci dobrego basu bo to konstrukcje przeznaczone do nieco mniejszych przestrzeni. Popatrz na kolumny Pylon Pearl 27, Wilson Raptor 7. Bardzo dobrym rozwiązaniem byłyby proponowane wcześniej Heco Aurora 700 i Polk Audio Signature Elite ES50 i ES55, które dobrze brzmią z Yamahą i oferują fajny bas. Zadzwoń po indywidualną wycenę, albo umów się na odsłuch.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć. Dobrym wyborem będą wspomniane HECO Aurora 700. W porównaniu z nimi Indiany 550 to maluszki. U mnie grały najpierw z Denonem DRA 800 i buczało to strasznie. Zamieniłem na Yamahę R-N 602 i jest OK. Kolumny stoją około 25-35 cm od ściany w salonie  24 m2. Trochę buczało po kątach ale zatkanie jednego BR załatwiło sprawę. Muzyka różna - od Vivaldiego (żona), elektronika (ja) i Matę (syn). Ale jak to mówią najlepiej posłuchać w salonie, a jeszcze lepiej wypożyczyć do domu.

Edytowano przez WaldekA
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć.

Poniżej rysunek salonu, cudo nie jest, ale myślę że jest wystarczająco przejrzyste. Na czerwono zaznaczyłem miejsca gdzie mogłyby stać kolumny. Salon ma kształt bliższy kwadratu nie prostokąta, kanapa jest około 2,5m przed ścianą z TV. Tak jak pisałem, z prawej strony nie będzie problemu z ustawieniem, z lewej jest większy problem. Między półką, a drzwiami jest około 60-70cm, jeśli odsunę kolumnę 50cm od ściany będzie przeszkadzać przy przechodzeniu, dlatego muszę ją dosunąć jak najbliżej ściany. Kompromisem byłoby dosuwanie do ściany kiedy nie będzie korzystane audio.

Słuchałem kiedyś Melodika BL40 MKIII, ale z Onkyo TX-8270. Grały bardzo przyjemnie, ale musiałbym je spiąć z Yamahą, żeby sprawić jak będą grać. 

Zrzut ekranu 2022-07-15 o 21.08.21.png

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aurora 700 z Yamahą bardzo często zestawiamy ale te kolumny nie lubią stać blisko ściany - mają dość rozbudowany dół. Z rysunku wynika jednak, że nie będziesz siedział pod ścianą więc na nadmiar niskich tonów przy takim ustawieniu nie powinieneś narzekać. Yamaha sama w sobie ma dobrze kontrolowany bas więc jest szansa na powodzenie. Melodika z basem stoi dość podobnie co Aurora 700.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...