Skocz do zawartości

Chciałbym KUPIĆ TANI, użwyany WZMACNIACZ - amplituner stereo


Alfonso de Jupi

Recommended Posts

Cześć, liczę na pomoc

Chciałbym kupić tani, używany wzmacniacz – amplituner lub chociaż sam wzmacniacz do starszych kolumn stereo 2.0 Heco o impedancji wyjściowej 4 Ohm lub z podziałem 4 – 8 Ohm

Ważne dla mnie jest to, by obsługiwał jak najszerszą skalę dźwięku – pasmo przenoszenia mniej więcej: 10 - 20 do 30 kHz, nie buczał, należał do grupy „niepsujących się” - „niezajechanych”. Nie wiem też za bardzo z jakim wzmacniaczem, te głośniki zagrałyby najlepiej - nie mam w tym doświadczenia.

Głośniki to prekambryjskie: HECO PROFITON 370 / 35 – 25 kHz / 4Ohm .

Kwota jaką mogę przeznaczyć to: 150 - 300 zł ... choć bardziej 200 zł.

 

O Lan i USB, mogę pewnie pomarzyć ... nawet, gdybym dodał po jednym zerze. Gdybym jednak mógł do niego podłączyć, co najmniej dwa źródła zewnętrzne to byłoby super.

Przez chwilę zastanawiałem się,  dosłownie przez kilkanaście sekund, nad jakimś „nowoczesnym”, małym chińskim wzmacniaczem typu Auna za ~ 200 zł.

Mają one Lan, USB, czytnik kart pamięci itd. Teoretyczne i w opisach, są super – ale to nawiasem.

 

Cieszyłbym się, gdyby jego gabaryty i pobór prądu nie były zbyt duże.  W jakie marki i, w co musiałbym mierzyć, by takiego gdzieś wyłowić?

Kwotę do wydania mam małą, ale chyba powinno to brzmieć lepiej, niż wbudowane głośniki w tv.

Do roku czasu, będę się przeprowadzał i nie chciałbym na razie kupować jakiś dobrych sprzętów. Udało mi się kupić głośniki w dobrym stanie, więc pozostaje tylko źródło prądu i sygnału.

Mam już kilka typów np. DENON PMA-360 lub jakiś stary Marantz, ale …

Edytowano przez Alfonso de Jupi
Uzupełnienie krótkich informacji.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W przypadku używanego sprzętu zalecam ostrożność. Nawet jak sprzedawca napisał, że po serwisie to nic nie znaczy. Za kwotę 200-300 zł nic bym nie wybrał ze względu brak opłacalności. A kupisz totalnego szrota. Ewentualny serwis może przewyższyć koszt zakupu. Jeżeli rozmawiamy o sprzęcie używanym, to zaczynałbym rozważać sprzęt używany od 800-1000 zł w górę. Dla mnie wtedy może mieć sens.

Alternatywa - sprzęt DIY i klasa D. Ale też nie ten budżet.

Pozdrawiam 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znalazłem te oto wzmacniacze:

1. Pioneer A-225

2. Pioneer A-303R

3. Denon PMA-495R

4. Kenwood KA-5X

5. Pioneer A-501R

6. Kardon pm645vxi

7. Pioneer A-333

Jest ich o wiele więcej ... wskażcie proszę jakieś konkretne modele i będę szukał na intuicję - nigdy mnie nie zawodzi.

Moje głośniki to 50 W i 4 Ohm, czyli nie aż tak wymagające prądowo. Wolałbym nie kupować wzmacniacza ~ 400 W, aby ich nie uszkodzić. To tylko dwie kolumny ... i 400 przy 4 Ohm to 80 - 90 W na głośnik. To już chyba niebezpiecznie za dużo. Ten wzmacniacz będzie tylko pod tą parę trójdrożnych głośników.

Pomieszczenie jest małe i niczego mocniejszego w zasadzie nie potrzebuję. Zależy mi bardziej na jakości, niż kruszeniu tynku ze ścian.

 

I chciałem jeszcze zapytać o kwestie wejścia optycznego. Czy są w ogóle we wzmacniaczach takie wejścia - optyczne Digital Audio? Kiedyś kupiłem taki adapter, konwerter SPDiF do mojego tv, do jakiegoś tam urządzenia. Jest on zasilany napięciem 5V. Tak najprościej byłoby mi podłączyć tv do wzmacniacza.

Generalnie, miałem już kino domowe 5.1 ze wzmacniaczem Yamahy, dvd, tunerem i dużymi głośnikami. Dałem się namówić znajomemu ... straszna "kiła" z tego wyszła, jeśli chodzi o efekt końcowy. Wszystko kupiłem w sklepie, jako nowy sprzęt.

Udało mi się to jakoś rozprzedać etapami ze sporą stratą. Byłem bardzo, ale to bardzo zawiedziony jakością dźwięku, by nie napisać załamany ... a przecież, sprzęt prezentował się znakomicie i kosztował niemało. Żałowałem wtedy, że nie kupiłem tego, co pierwotnie chciałem, czyli dużych kolumn stereo.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, MrMarcin1984 napisał:

W tym budżecie to nie patrz na model

Ważne aby był na tyle blisko abys mógł podjechac i sprawdzić czy działa. 

Ewentualna naprawa będzie droższa niż zakup wiec w razie awarii do śmietnika od reki 

Może nie do śmietnika, ale naprawa rzeczywiście może być droższa od zakupu lub przy odrobinie szczęścia od 100 do 200 zł. Chyba, że kolega potrafi sam sobie naprawić.

Osobiście odradzam zakupu w tym budżecie. Ale kolega zrobi co uważa. Ja bym poczekał i odłożył jeszcze +600 do +800 zł. Bo moim zdaniem takie zakupy są bezsensu. 

Pozdrawiam 

Edytowano przez 1Ender
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przefiltrowałem mnogość ofert z OLX, Sprzedajemy i Allegro ...

Wybrałem następujące modele na rynku wtórnym, odnośnie stanu, jakości i ceny. Moglibyście je posegregować w kwestii jakości dźwięku ... w sensie kolejności, który byłby lepszy:

1-szy ... Kenwood ka 2050r

2-gi ... Kenwood ka 4040r

3-ci ... SONY TA-F220

4-ty ... Pioneer A 339

5-ty ... Onkyo A-8450

 

Przeglądałem też wzmacniacze lampowe. Ludzie, użytkownicy dosyć dobrze o nich piszą. Ceny nowych zaczynają się od ok. 800 zł i mają one wszystko już, co nowe. Na prowadzeniu jest TAga Harmony. Ktoś to testował lub czytał wiarygodne opinie? Ludzie różne rzeczy piszą ... najczęściej porównują nie mając do czego porównać.

 

Z ew. samodzielną naprawą nie miałbym problemu. Choć wiadomo, że lepiej nie naprawiać, bo wtedy trzeba mieć odpowiednie półprzewodniki, podzespoły itd. A nie jest wcale tak łatwo je kupić. Oczywiście w sklepach są, ale ... temat rzeka.

Wiem, że budżet mam niemal skrajnie niski. Docelowo, chciałbym sobie kupić średniej mocy, dobre kolumny stereo lub stereo plus centralny 2 + 1. Poczekam rok, dwa aż będziecie sprzedawać swoje  ... :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnie wzmacniaczy to nie słuchałem nie miałem z nimi do czynienia nie poradzę, odnośnie taga Harmony to mam kupioną 3 miesiące temu  htr-1000cd v.2 taki kombajn https://www.tagaharmony.com/pl/product/9074/htr-1000cd-v-2 i chociaż ją sprzedaje(kupiony nowy wzmacniacz)  to polecam fajnie to gra w tych pieniądzach i to dobre rozwiązanie o wiele lepsze niż pakowanie się w te wzmacniacze a dodatkowo wyjście na suba, tylko ze przekracza twój budżet, nie wiem czy za rok dwa, ktoś ci sprzeda w twoim budżecie kable nie mówiąc o wzmacniaczu😉

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

29 minut temu, ROBIXXX napisał:

to polecam fajnie to gra w tych pieniądzach i to dobre rozwiązanie o wiele lepsze niż pakowanie się w te wzmacniacze a dodatkowo wyjście na suba, tylko ze przekracza twój budżet, nie wiem czy za rok dwa, ktoś ci sprzeda w twoim budżecie kable nie mówiąc o wzmacniaczu😉

Przyznam, że nie jest drogi w stosunku do tradycyjnych z tą możliwością podłączeń. Obawiam się tylko wykonania.

Praw fizyki nie oszukasz, nie w taki sposób.  Im więcej energii, tym większa temperatura.  Widać to choćby na zdjęciach w konstrukcjach chłodzących Pioneer-a. Na szczęście, moje głośniki nie mają tak dużego zapotrzebowania.

Za rok, dwa przeznaczę zupełnie inny budżet na sprzęt. Obecnie mam po prostu inne priorytety.

 

Proszę także o opinie - te zaczytane  w  kwestii  jakości  dźwięku  z listy powyżej ... ja typowałbym następująco:

1. Onkyo A-8450

2. Kenwood ka 4040R   i    Kenwood ka 2050r

3. Pioneer A 339  i  SONY TA-F220

Screenshot 2022-09-04 at 14-19-39 WZMACNIACZ LAMPOWY NA PREZENT 2 X 25 WAT BT.png

Screenshot 2022-09-04 at 09-46-21 Amplituner ONKYO TX-SR494BDAB 7.2 BT 1120W Czarny.png

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wz,acniacze z wejściem optycznym można kupić dużo taniej niż dwa tysiące, druga sprawa Taga że zdjęcia jest hybrydą a nie lampowcem. Wg mnie odpal olx zobacz co w pobliżu , podjedź posłuchaj i kupuj.zepsuje się to się zepsuję to tylko 200 zł. Uzywka za 3 tysiące też się może zepsuć,  ale 300 zł,mniej szkoda niż 3 tysiące.  Jak za rok czy dwa planujesz mieć inny budżet to bez sensu teraz wydawać tysiaka na coś co i tak zmienić za rok czy dwa .

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wybrałem już zakup wysyłkowy i kupiłem ...

20 godzin temu, Michał Gałązka napisał:

... wg mnie odpal olx zobacz co w pobliżu

Doszedłeś do podobnego wniosku, co moje skromne ja ...Tak właśnie zrobiłem, lecz nie znalazłem niczego godnego uwagi. Same kosmiczne cenowo oferty, za zadbany sprzęt z piątej ręki, opisany lakonicznie: "działa", "wszystko sie włancza".

Już to przerabiałem z głośnikami - gdy napisałem do człowieka o możliwość upustu to się na mnie obraził ... a przecież piszę czystą polszczyzną, nikogo nie obrażam i zazwyczaj przepraszam że żyję :)

 

20 godzin temu, maciek72 napisał:

Sony 930 qs  i zapominasz o szukaniu :)

Tak napakowanego wszystkim sprzętu to jeszcze nie widziałem ... poważnie! Cena z wysyłką 500 - 550 zł. To trochę za dużo i w razie uszkodzenia, naprawa byłaby znacznie droższa - nawet samodzielna. Nie zmienia to faktu, że propozycja jest naprawdę bardzo ciekawa a ofert mało. Faktycznie, ma wszystko a nawet więcej!. Już kupiłem wzmacniacz ... po prostu za późno zajrzałem na forum.

Piąty dzień siedzę intensywnie na necie i szukam tego najlepszego rozwiązania ... siedzę i przecieram zmęczone oczy. Oczytałem się różnych opinii na temat różnego sprzętu. Przesłuchałem sporo konfiguracji z różnymi wzmacniaczami na YouTube, na słuchawkach ... mogę śmiało stwierdzić, że teraz jestem SPECJALISTĄ i dlatego, kupiłem pewniaka w ciemno.

Napiszę - żebym nie zapomniał ... to, co najbardziej rzuciło mi się w oczy, co dało się zauważyć to fakt, że na temat wielu wzmacniaczy, jest bardzo mało opinii. Wielu ludzi najczęściej pisze w tematach "to było wałkowane ...", "pisano o tym wzmacniaczu wiele razy ..." itd.   Prawda natomiast jest taka, że o bardzo wielu modelach, istnieje ledwie kilka wpisów w pojedynczych komentarzach. Trzeba czytać całe wątki, by ocenić kontekst.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, ROBIXXX napisał:

Jeżeli szukasz stereo to olej wszystkie opcje kin domowych, jakością to będzie bardzo odbiegać od wzmacniacza w tej cenie a i jest dużo bardziej skomplikowane w ewentualnej naprawie 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapomniałem napisać w ostatnim poście, co kupiłem ... bo już kupiłem.

Mianowicie, zakupiłem wzmacniacz Kenwood KA-660D - wysyłkowo. Jest niemal w bardzo dobrym stanie zewnętrznym. Sprzedawała go firma, zajmująca się używanym audio stereo. Przetestowany, nienaprawiany i tak przez nią opisany:

- Stan techniczny - urządzenie w 100% sprawne, na oryginalnych częściach, sprawdzone i przetestowane. Bez wcześniejszych napraw

- Stan wizualny - widoczny na zamieszczonych zdjęciach

- Paragon fiskalny - dołączony do każdego zakupu

 

Po pierwsze, mogę go zwrócić ... sucundo, przycisk "power" i gałka głośności - nie były wytarte. Wszystko w super stanie wizualnym i jak opisano, technicznym też.

Zdecydowałem się na markę bardziej i jakość wykonania, niż subiektywne zachwyty środkową sceną. W szranki stawał tylko Pioneer. Finalnie, zdecydował stan zewnętrzny, który często przekłada się na ten wewnętrzny.

 

Parametry w stosunku do ceny, są bardzo dobre. Bałem się kupować z tak mocnym zasilaniem, ze względu na dzieci - bo kolumienki delikatne.

Czekam na paczkę ... jestem dobrej myśli, ale zobaczymy jak będzie. Co do Digital Audio to rozwiąże to problem rozwiąże prawdopodobnie tego typu urządzenie. Jeśli wzmacniacz będzie hulał, rozbiorę go, pomierzę, powymieniam co trzeba i zainstaluję go w środku, w obudowie ... problemem może być jego zasilenie, ale przy tak dużym transformatorze, może to być możliwe. Zdjęcie pokazuje przykładowy DAC.

 

Ewenutalnie w kwestii podłączenia, zostawię DAC na zewnątrz, zasilę kabelkiem USB z kompa lub dekodera - bo będą blisko. Musiałbym wtedy spreparować jakąś krótką parę kabli RCA - chinch.

 

Kenwood 660D.png

Screenshot 2022-09-07 at 12-41-16 Ekstraktor audio z HDMI do Toslink SPDIF Cinch.png

Edytowano przez Alfonso de Jupi
poprawa błędów, uzup. informacji
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zacznę wstępne podsumowanie obecnego etapu od początku ...

 

1.  Pisałem wcześniej w tonie, że głośniki już mam. Zanim rozpocząłem ten temat, tydzień wcześniej zakupiłem głośniki Heco.

Niestety, dopiero po telefonie w środę - 8 dni później, człowiek ten obiecał mi jak najszybszą wysyłkę, zgodnie z moimi życzeniami i instrukcjami. Nie dostałem jeszcze paczki z głośnikami, ale coś już zostało nadane, bo dostałem sms-a z informacją o nadaniu do mnie jakiejś paczki.

Piszę o tym, bo bez głośników nie jestem w stanie przetestować wzmacniacza, który już mam. Ten sprzedający od wzmacniacza, wstępnie okazał się super. Jutro ta paczka do mnie przyjdzie - chyba te głośniki, więc wszystko będzie jasne w kwestii głośników, jak i Kenwood-a  KA-660D.

 

2.  Wzmacniacz okazał się niemal zgodny z opisem i zdjęciami. Włącza się, dioda świeci, obudowa nie razi prądem, wygląda na zadbany ... reszty dowiem się jutro lub wkrótce. Na razie nie jest źle, nie jest źle.

Nie rozkręcałem go jeszcze, bo do 2 tygodni mogę zwrócić - gdyby coś nie działało.

Dnia 4.09.2022 o 11:24, 1Ender napisał:

Osobiście odradzam zakupu w tym budżecie. Ale kolega zrobi co uważa. Ja bym poczekał i odłożył jeszcze +600 do +800 zł. Bo moim zdaniem takie zakupy są bezsensu. 

Dlatego właśnie, kupiłem całkiem zgrabny, wzmacniacz  ZAPASOWY,  legendę, tuti fruti high end, gwiazdę popu, rocka i wszystkiego innego, mianowicie ... uwaga ...

Kenwood KA-5X

 

Po prostu ... MUSIAŁEM  GO  KUPIĆ  :)

Gdybym chciał wydać 6 000 - 8 000 zł to miałbym sprzęt od ręki i bez niespodzianek.

Przyznaję, że odwlekło się to trochę w czasie, ale tak to już jest. Kenwood  KA-660D kosztował mnie 299 zł + 25 zł wysyłka. Jego zadbany zewnętrznie pradziadek to 300 zł z wysyłką. Konwerter DAC to 74 zł, ale jeszcze go nie kupiłem. Od paru dni szukałem kabli, wtyczek, złączek, terminali do kolumn itd. Trochę na to wydałem i niestety, musiałem odłożyć projekt budowy ultra anteny GSM do routera z kartą sim.

 

Jakby jednak nie patrzeć to i tak, musiałbym kupić te wszystkie dodatkowe rzeczy. W przypadku nowego i drogiego sprzętu, pewnie namówiliby mnie na drogie kable, dodatki etc. Trochę poprzebierałem w ofertach i wybrałem samodzielne zrobienie podłączeń z kabli Auda, Eagle Cable High, Klotz itd.

 

A teraz fotki z pytaniem - a pytanie brzmi: Czy mogę podłączyć jakieś widełki, zamiast kabla do konektora wzmacniacza?

 

 

P_20220912_182852.jpg

wzmak moj.jpg

Screenshot 2022-09-12 at 20-04-11 Wzmacniacz Kenwood KA-5X.png

Screenshot 2022-09-12 at 20-03-49 Wzmacniacz Kenwood KA-5X.png

Screenshot 2022-09-12 at 20-03-17 Wzmacniacz Kenwood KA-5X.png

Edytowano przez Alfonso de Jupi
Drobne poprawki, literówki.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz podłączyć widły, 🍌 y, gołe kable. Zalecam to ostatnie, bo nie degraduje dźwięku no i zostanie trochę oszczędności. Klotza nie polecam. Z głośnikowych wszystko co jest OFC, od czystości 4N w górę. Im więcej N, tym lepiej. Uważaj na CCA lub CCA OFC. To aluminium miedziowane, w dźwięku katastrofa. A dopisek do CCA jako, że OFC to ściema.

Pozdrawiam i gratuluję. :)))))

Edytowano przez 1Ender
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, 1Ender napisał:

Możesz podłączyć widły, 🍌 y, gołe kable. Zalecam to ostatnie, bo nie degraduje dźwięku no i zostanie trochę oszczędności

Faktycznie w takim sprzęcie degradacja bananami może mieć ogromne znaczenie🤭

Gołe druty trzeba co jakiś czas oczyścić z tlenków i czasem patynki jak długo nie ruszane.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...