Skocz do zawartości

Ustawienie głośników FHL,FHR


Artur Mądry

Recommended Posts

Aktualne kodeki Dolby i DTS nie opierają się na głośnikach FH, chyba że będą w pionie minium ~35 stopni od miejsca odsłuchu, ale musiał byś być wówczas bardzo blisko telewizora dla x.x.4. Dla efektów wysokościowych jeśli już też mowa o x.x.4 to stosowane są głośniki w suficie TFL/TFR oraz TRL/TRR. Przy x.x.2 to już w ogóle na głową tylko TML/TMR.

Na FHL/FHR opiera się przednia górna warstwa w AURO3D. To super kodek, ale trochę niszowy. Jak ktoś ma jednak wyższej klasy amplituner z większymi możliwościami to robi jednak mega robotę nawet tylko w wirtualizacji bez dedykowanej ścieżki.

Edytowano przez Butler
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 minut temu, Butler napisał:

Aktualne kodeki Dolby i DTS nie opierają się na głośnikach FH, chyba że będą w pionie minium ~35 stopni od miejsca odsłuchu, ale musiał byś być wówczas bardzo blisko telewizora dla x.x.4. Dla efektów wysokościowych jeśli już też mowa o x.x.4 to stosowane są głośniki w suficie TFL/TFR oraz TRL/TRR. Przy x.x.2 to już w ogóle na głową tylko TML/TMR.

Na FHL/FHR opiera się przednia górna warstwa w AURO3D. To super kodek, ale trochę niszowy. Jak ktoś ma jednak wyższej klasy amplituner z większymi możliwościami to robi jednak mega robotę nawet tylko w wirtualizacji bez dedykowanej ścieżki.

Może trochę rozszerzę temat - jest w trakcie kablowania nowego pomieszczenia i potrzebuję porady jak rozmieścić kolumny. 

Układ pomieszczenia podobny do tego z obrazka z taką różnicą, że kanapa będzie stała przy ścianie - brak innej możliwości. 

Kolumny  mam z Dali oberon i chciałbym przy nich pozostać ( 2x oberon 7, 2x on-wall, 1x centralny). 

Jesteś w stanie mi coś zaproponować w podobnym układzie jak ten, który przedstawiłem? 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, Artur Mądry napisał:

Układ pomieszczenia podobny do tego z obrazka z taką różnicą, że kanapa będzie stała przy ścianie - brak innej możliwości.

Jeżeli kanapa będzie stała przy ścianie to gdzie chcesz umieścić głośniki tylne? Chyba nie nad głowami siedzących? Na takim planie zrobienie 7.x to wyzwanie.

Co do FHL/R to Marantz/Denon faktycznie pozwalają skonfigurować w takim układzie głośniki dla odtwarzania Atmos, mimo że standard definiuje źródła dźwięku 'na suficie'.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, przemeklbn napisał:

Jeżeli kanapa będzie stała przy ścianie to gdzie chcesz umieścić głośniki tylne? Chyba nie nad głowami siedzących? Na takim planie zrobienie 7.x to wyzwanie.

Co do FHL/R to Marantz/Denon faktycznie pozwalają skonfigurować w takim układzie głośniki dla odtwarzania Atmos, mimo że standard definiuje źródła dźwięku 'na suficie'.

Głośniki Oberon On-wall będą zamontowane z tyłu , jak będą przeszkadzać to ewentualnie 5 cm przesunę kanapę od ściany. 

Mogę także oberon on-wall zamontować na suficie, jeżeli zaproponujesz jakąś fajną konfigurację .

Głośniki surround chciałem dokładnie tak samo umieścić jak na obrazku.  czyli żeby z lewej i prawej strony wychodziły jak na obrazku. 

Edytowano przez Artur Mądry
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiem tak, w tym miesiącu mam w planie rozbudowę okablowania z 5.1 do trochę bardziej rozbudowanego układu w stosunku do tego jaki zamieściłeś wyżej (dodakowo jeszcze głośniki SHL, SHR, może coś jeszcze) głównie z myśłą o Auro, ale zakładam, że dobrze obsłuży też Atmos i DTS. Opinie osób, które mają tak ustawione głośniki górne są pozytywne jeśli chodzi o odtwarzanie przez kodek Atmosa.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

45 minut temu, Artur Mądry napisał:

Mogę także oberon on-wall zamontować na suficie, jeżeli zaproponujesz jakąś fajną konfigurację .

Pamiętaj, że te naścienne górne powinny być ustawione pod odpowiednim kątem. W przypadku sufitowych też może zachodzić taka potrzeba, w zależności jaki układ wybierzesz. Co do użycia tego konkretnego modelu na suficie nie zabieram zdania.

15 minut temu, maciek72 napisał:

To nie lepiej przypisać głośniki jako SHL i SHR nad sofą dla sourand  lub sourand back ?

Będziesz otoczony 6 głośnikami sourand.  Pamiętaj  , aby zapewnić kąt 30"

@maciek72, masz na myśli, żeby @Artur Mądry zrobił układ 5.1.4 zamiast tego pierwotnie zaproponowanego?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, maciek72 napisał:

To nie lepiej przypisać głośniki jako SHL i SHR nad sofą dla sourand  lub sourand back ?

Będziesz otoczony 6 głośnikami sourand.  Pamiętaj  , aby zapewnić kąt 30" 

 

1641028604842-592524227.thumb.jpg.9a181d542a56b2773c773e5dd5692539.jpg

 

1 godzinę temu, przemeklbn napisał:

Pamiętaj, że te naścienne górne powinny być ustawione pod odpowiednim kątem. W przypadku sufitowych też może zachodzić taka potrzeba, w zależności jaki układ wybierzesz. Co do użycia tego konkretnego modelu na suficie nie zabieram zdania.

@maciek72, masz na myśli, żeby @Artur Mądry zrobił układ 5.1.4 zamiast tego pierwotnie zaproponowanego?

a coś takiego?

 

image.thumb.png.315e8d865cf933a79fa9ce04d5d83c5c.png

Byłoby to optymalne rozwiązanie do pomieszczenia, które mam.

Edytowano przez Artur Mądry
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli wychodzisz poza układ 5.1.2 to jesteś zmuszony odsunąć kanapę od tylnej ściany. Nie ma innej opcji. Nie odsuniesz? Zostajesz na 5.1.2 i kropka, nie czytaj dalej.

Jeśli uprzesz się na 7.1.2, to dochodzą tylne surround. One są za Tobą minimum 1 metr od ucha.

Jak są dwa (x.x.2) głośniki Atmos, to masz je nad głową lekko z przodu i jest ok. Jeśli byś chciał wejść wyżej (5.1.4; 7.1.4), to Atmosy dajesz dwa 45 stopni górę za sobą i dwa symetrycznie przed sobą. Przy suficie 2,5m wychodzi, że trzeba tylne zamontować ponad 1m za Tobą, będą wtedy na spojeniu tylnej ściany i sufitu - tak mam ja.

1738520624_pooeniewysokocigonikw.PNG.d6bfe3d43c946634d18da9961677ccfa.PNG

Edytowano przez Butler
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

IMG_20220130_095147.thumb.jpg.6a6a144826e2391b6092d61fce914420.jpg.

8 godzin temu, Artur Mądry napisał:

 

a coś takiego?

 

image.thumb.png.315e8d865cf933a79fa9ce04d5d83c5c.png

Byłoby to optymalne rozwiązanie do pomieszczenia, które mam.

Masz sufit podwieszany i ÷/- 10-12 cm przestrzeni między sufitem  , a stropem ? 

To jest blok ?

Mam 2 systemy ( Auro 11.2 i Atmos 5.2.6 ) 

I wiem , że bardzo dobrze sprawdza się montarz pod Auro  w Atmosie 

Nie zawsze jest możliwość zabudowy sufitowej . I ta konferencja pod Auro zdaje egzamin 

Najważniejsze  , aby zachować wysokość i kąty dla górnej warstwy 

Edytowano przez maciek72
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, Butler napisał:

Jeżeli wychodzisz poza układ 5.1.2 to jesteś zmuszony odsunąć kanapę od tylnej ściany. Nie ma innej opcji. Nie odsuniesz? Zostajesz na 5.1.2 i kropka, nie czytaj dalej.

Jeśli uprzesz się na 7.1.2, to dochodzą tylne surround. One są za Tobą minimum 1 metr od ucha.

Jak są dwa (x.x.2) głośniki Atmos, to masz je nad głową lekko z przodu i jest ok. Jeśli byś chciał wejść wyżej (5.1.4; 7.1.4), to Atmosy dajesz dwa 45 stopni górę za sobą i dwa symetrycznie przed sobą. Przy suficie 2,5m wychodzi, że trzeba tylne zamontować ponad 1m za Tobą, będą wtedy na spojeniu tylnej ściany i sufitu - tak mam ja.

1738520624_pooeniewysokocigonikw.PNG.d6bfe3d43c946634d18da9961677ccfa.PNG

Masz może zdjęcie jak to wizualnie wygląda u ciebie? jestem bardzo ciekawy. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, maciek72 napisał:

IMG_20220130_095147.thumb.jpg.6a6a144826e2391b6092d61fce914420.jpg.

Masz sufit podwieszany i ÷/- 10-12 cm przestrzeni między sufitem  , a stropem ? 

To jest blok ?

Mam 2 systemy ( Auro 11.2 i Atmos 5.2.6 ) 

I wiem , że bardzo dobrze sprawdza się montarz pod Auro  w Atmosie 

Nie zawsze jest możliwość zabudowy sufitowej . I ta konferencja pod Auro zdaje egzamin 

Najważniejsze  , aby zachować wysokość i kąty dla górnej warstwy 

Mieszkam w domu jednorodzinnym sufit ma wysokość 2,8 około. Chciałem zamontować 4x oberon on-wall do sufitu. Mam już nawet na to patent. Obecnie mam kino w salonie z kuchnia i ona wall były jedyna możliwością na tyknie kolumny. 

image.jpg

11 godzin temu, Artur Mądry napisał:

ewentualnie można rozbudować na 7.1.4 

mniej więcej coś takiego:

image.png.640d9aed3756e21f4cf08c0500555992.png

Dlatego to rozwiązanie wydawało mi się najbardziej optymalne. surround I tak czeka mnie mała rzeźba, postaram się odsunąć kanapę na około 0,5 metra i ustawić głośniki skrajnie przy narożnikach ścian. 

Edytowano przez Artur Mądry
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...