Skocz do zawartości

Zestaw stereo - używane/nowe


snash

Recommended Posts

Cześć, planuję zakup zestawu stereo (kolumny podłogowe, wzmacniacz, gramofon) do salonu. Chciałbym się zmieścić w +/- 6000zł. Robiłem podejście około dwa lata temu, ale ze względu na ważniejsze wydatki temat odpuściłem. Widzę, że ceny mocno poszły w górę i zastanawiam się jak ugryźć temat.

Mianowicie - w internecie panuje powszechna opinia, że sprzęt używany będzie miał lepszy stosunek jakości do ceny. Jednak boję się kupna całego zestawu bez uprzedniego przesłuchania. Z kolei sporo polecanych modeli sprzed kilku lat już wcale nie ma w ofercie salonów audio.

Rozwiązanie, które wymyśliłem jest następujące - kupić używany wzmacniacz i do niego już w salonie po odsłuchu dobrać kolumny, żeby osiągnąć oczekiwany przeze mnie dźwięk. Ma to sens ?

W temacie wzmacniaczy to po przejrzeniu internetu rozważam NAD C356 - zmieściłbym się w przedziale 1500 - 2000 zł.

Upatrzony gramofon to DUAL 721/704 - również używany rzecz jasna, jako, że na innym forum mocno odradzają nowe gramofony w tym budżecie, tj. około 1500 zł - tutaj przyda się przedwzmacniacz gramofonowy, jeśli nie będzie wbudowany we wzmacniacz.

Poza gramofonem, a pewnie nawet i częściej, muzyka będzie leciała ze Spotify - tu pewnie kupię Chromecasta, albo przerobię RPi - pasuję zatem pomyśleć o jakimś DAC (o ile nie będzie we wzmacniaczu)

Jeśli chodzi o oczekiwania od brzmienia to skłaniam się w stronę cieplejszego, ale nie zamulonego. Rozstrzał muzyki jakiej słucham jest dość spory. Jeśli chodzi o obecnie posiadany sprzęt audio, to w salonie brak. Przy komputerze natomiast korzystam z Microlaba Solo 6c i oczekuję czegoś zdecydowanie żywszego. Jeśli już mam posłuchać muzyki w spokoju, to korzystam ze słuchawek Beyerdynamic DT 990 pro - tutaj jest znacznie lepiej, jednak w odniesieniu do nich, chciałbym czegoś cieplejszego brzmieniowo.

Proszę o pomoc w doborze sprzętu i ocenie mojego pomysłu o kupnie używanego wzmacniacza i dobrania pod niego kolumn. Z góry dzięki :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak. Ceny poszły bardzo do góry. Kiedyś 6000 zł to był ten poziom na dobre stereo. Wzmak + kolumny. Teraz robi się problem.

Kolumny jeszcze jeszcze.

Heco Aurora 700, ELAC F6, Missiony, Klipsch RP 260/280 no jest jakiś tam wybór.

Natomiast obecnie elekotrnika która kosztowała 1500-2000 może obecnie kosztować 4000 zł.

Szukaj używanych kolumn do tego NADa.

Czy NAD 356 będzie już po serwisie?

Jakiej wielkości salon?

Piotr

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym zaczął budowanie systemu od Cambridge Audio AXR100D.

Jest dostępny nowy w sklepie ale bez problemu znajdziesz też używane sztuki za około 2 tys na OLX, często z gwarancją. Ma wejścia cyfrowe jak i pre gramofonowe, bluetooth czy radio FM. Z czasem można go rozbudować jeżeli coś by Ci nie odpowiadało. Mocy ma odpowiednio dużo do napędzenia większości kolumn. Nie jest na tyle ciężki,żeby nie można było go zabrać na odsłuchy czy to do salonu czy nawet na odsłuch używanych kolumn. Chromecast jest dosyc cieżko dostępny. Jako alternatywę polecam Wiim Mini Streamer ( 400 zł na olx, 500 zł za nową sztukę na amazon.pl ) Ma Spotify Connect, Tidal Connect i wyjście cyfrowe dzięki czemu możesz wpiąć go bezpośrednio w AXR100.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Piotr Sonido napisał:

Szukaj używanych kolumn do tego NADa.

Czy NAD 356 będzie już po serwisie?

Jakiej wielkości salon?

Właśnie chciałbym uniknąć kupna całego zestawu bez odsłuchu. Sprawdzałem allegro i OLX, i niestety u mnie w mieście nie ma wystawionych żadnych kolumn, żeby podjechać sprawdzić. Co do wzmacniacza to jeszcze nie zdecydowałem się na ten konkretny. Jak rozumiem warto brać po serwisie ?
Co do wielkości salonu to wygląda to mocno mniej więcej tak jak w załączniku. Kolumny stały by koło RTV, za RTV lamele. Podłoga dębowa.obraz.thumb.png.0433c9d36668d42ec6cac17f09c29a88.png

 

4 godziny temu, Tomasz S. napisał:

Ja bym zaczął budowanie systemu od Cambridge Audio AXR100D.

Jest dostępny nowy w sklepie ale bez problemu znajdziesz też używane sztuki za około 2 tys na OLX, często z gwarancją. Ma wejścia cyfrowe jak i pre gramofonowe, bluetooth czy radio FM. Z czasem można go rozbudować jeżeli coś by Ci nie odpowiadało. Mocy ma odpowiednio dużo do napędzenia większości kolumn. Nie jest na tyle ciężki,żeby nie można było go zabrać na odsłuchy czy to do salonu czy nawet na odsłuch używanych kolumn. Chromecast jest dosyc cieżko dostępny. Jako alternatywę polecam Wiim Mini Streamer ( 400 zł na olx, 500 zł za nową sztukę na amazon.pl ) Ma Spotify Connect, Tidal Connect i wyjście cyfrowe dzięki czemu możesz wpiąć go bezpośrednio w AXR100.

Z tego co widzę to sklep, który ma salon u mnie w mieście ma go na stanie, więc mógłbym przesłuchać. Absolutnie nie zamykam się na NADa, po prostu był to pierwszy 'strzał'. Przeglądam forum od kilku dni i już mi od tych wszystkich możliwości, liczby modeli kipi głowa :D Wizualnie na ten przykład podobają mi się wzmacniacze/amplitunery Magnat.

Jeśli chodzi o Chromecast, to czytałem, że jest opcja przerobić Rasberry Pi, a mam akurat wolne na stanie. Zapomniałem dodać, że zestaw chciałbym podpiąć też pod TV.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć,
NAD C356bee to dobry kierunek. Jest to muzykalny charakter brzmienia i zdecydowanie polecam rozejrzeć się za dynamiczniejszymi kolumnami typu Monitor Audio Bronze 500, Klipsch RP280f ( typowa V-ka czyli podbita góra i dół pasma, koniecznie przed zakupem polecam ich posłuchać) czy Magnat Signature 507.
 

Od siebie polecam spojrzeć na wzmacniacz Cambridge Audio AXR100, który świetnie współgra z Heco Aurora 700/1000. Jeśli chciałbyś wyciągnąć więcej detali z nagrań warto byłoby posłuchać go w połączeniu z Pylonami Sapphire 31. 

Chromecast oferuje duże możliwości oraz komfort użytkowania jednak brzmieniowo będzie to w miarę podstawowe rozwiązanie. Z ciekawych opcji miałbyś jeszcze Tagę Harmony TWA10b oraz Octavio stream. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 minut temu, snash napisał:

Jeśli chodzi o Chromecast, to czytałem, że jest opcja przerobić Rasberry Pi, a mam akurat wolne na stanie. Zapomniałem dodać, że zestaw chciałbym podpiąć też pod TV.

Na Raspberry Pi dosyć łatwo postawić coś ze Spotify Connect. Pytanie jak to podłączysz. Jeżeli masz tylko USB to musisz mieć albo DAC albo wzmacniacz z takim wejściem ( DACem ) , albo założyć na taką malinę z HAT. Nie ma z tego co wiem rozwiązania na rasperry , które umożliwiałoby wykorzystanie Chromecast. Telewizor podłączysz albo po optyku albo potrzebujesz czegoś z HDMI, albo znowu dac pomiędzy

 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co kojarzę to mam optyka w TV.
Zważywszy na budżet nie chciałbym na start wydawać dodatkowe 1000zł na odtwarzacz, z drugiej strony widzę, że gdybym chciał przerobić malinę to i tak jest to 400 zł.

Sprawdzę tego CA AXR100. Dodatkowo sprawdzę jeszcze Magnata MR 780, ładnie się prezentuje - jakieś opinie ?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli nie chcesz się bując z używanym to odpuść NADA 356. Bo on albo był na serwisie albo na niego pojdzie.

Z nowych faktycznie świetny model to Cambridge AXR100D. Gra czysto i mocno. Magnat MR 780 jest kompletnie po drugiej stronie brzmienia. Łagodniejszy, cieplejszy.

Do Bronze 500 polecał bym Magnata.

Z kolei Cambridge wybitnie zgrywa się z Heco, Indiana, Fyne czy Missiony.

Piotr

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...