Skocz do zawartości

Kino domowe czy typowe stereo [20k]


ferszcik

Recommended Posts

Cześć wszystkim,

Od niedawna rozglądam się za pierwszym sensownym zestawem audio. Głównie szukam klasycznych zestawów stereo ale żeby być ze sobą szczery do czego jest mi to tak na prawdę potrzebne to większości oglądanie filmów. Stosunek można powiedzieć, że 65/35 filmy do muzyki. I tutaj pytanie czy faktycznie iść w stereo ale szukać czegoś z konkretniejszym basem ewentualnie dokładać subwoofer, czy szukać jakiegoś kina. Dodam, że nie jest to pomieszczenie przeznaczone tylko do tego celu tylko zwykły salon 20m2 :P Niestety jest tak skonstruowany że ciężko by było umieścić tylne boczne głośniki żeby były skierowane w kierunku osób na kanapie.

Co byście doradzili w tym budżecie i za czym się rozglądać?

Pozdrawiam

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za 20k złożysz fajne kino. Ale wydawanie kupy siana na sprzęt, a nie mieć możliwości jego prawidłowego rozstawienia mija się z celem. Zorientuj się jakie są zasady prawidłowego ustawienie kolumn wg. Dolby https://www.dolby.com/siteassets/technologies/dolby-atmos/atmos-installation-guidelines-121318_r3.1.pdf Weź pod uwagę że możesz użyć kolumn wolnostojących, naściennych (też bipoli), ściennych, (in-wall). Pokaż może fotkę gdzie widzisz problem z montażem to może coś jednak się wymyśli.

A jak nie, to nie morduj się z tym na siłę, stereo w tej cenie będzie świetne.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już patrząc na 4 stronę tego dokumentu wiadomo że to się nie uda. Kanapa stoi przy ścianie, jakbym chciał zrobić głośniki boczne to by było oddalone w różnych odległościach od oglądających. Nie ma opcji żeby się to udało niestety :(

Chyba trzeba będzie zostać przy zwykłym stereo tylko czego szukać żeby się nadawało trochę bardziej do kina niż muzyki?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, apodemus napisał:

Już patrząc na 4 stronę tego dokumentu wiadomo że to się nie uda. Kanapa stoi przy ścianie, jakbym chciał zrobić głośniki boczne to by było oddalone w różnych odległościach od oglądających. Nie ma opcji żeby się to udało niestety :(

 

Różnice odległości to nie jest dyskwalifikacja, mało kto ma dobrą symetrię w typowym salonie. Od tego jest amplituner, aby to skorygował. Ale bez rzutu pomieszczenia trudno doradzać. Jeżeli chcesz kino to celuj jednak w 5.1, a nie stereo. No chyba, że kompletnie nie da się ustawić.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wrzucam zdjęcie poglądowe salonu żeby było o czym mówić:

image.png.c93559bbe308d096b624ada75acd1900.png

Tak to mniej więcej się prezentuje, minimalny problem może stanowić okno na ścianie z TV. W rzeczywistości sofa jest większa i stoi bardziej centralnie na tej prawej ścianie.

 

Jak szukać tutaj 5.1 w okolicach budżetu to o czym byście myśleli?

Edytowano przez apodemus
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dajesz bipole na ścianie za sofą i masz surround. Jeśli chciałbyś Atmos, to trzeba by było zamontować głośniki w suficie (pomarańczowe).

image.png.c93559bbe308d096b624ada75acd1900.png.d7058befe61baa21e885737b3b1cd396.png
Jeśli zostajesz przy 5.1 to fajnym klockiem jest ANTHEM MRX 540. Jeśli z Atmos to Arcam AVR5. To taki w sumie max jeśli chodzi o stronę toru zasilania w budżecie jaki planujesz. Sub np. SVSB1000. Pamiętaj że kosztem amplitunera możesz mieć jednak lepsze kolumny, ceny amplitunerów zaczynają się od około 3500zł za podstawowe modele. Patrz jednak lepiej na trochę lepsze, Denon AVR-X2700H( lub wchodzący AVR-X2800H), Onkyo TX-NR7100, Pioneer VSX-LX305.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 minut temu, Butler napisał:

Dajesz bipole na ścianie za sofą i masz surround. Jeśli chciałbyś Atmos, to trzeba by było zamontować głośniki w suficie (pomarańczowe).

image.png.c93559bbe308d096b624ada75acd1900.png.d7058befe61baa21e885737b3b1cd396.png
Jeśli zostajesz przy 5.1 to fajnym klockiem jest ANTHEM MRX 540. Jeśli z Atmos to Arcam AVR5. To taki w sumie max jeśli chodzi o stronę toru zasilania w budżecie jaki planujesz. Sub np. SVSB1000. Pamiętaj że kosztem amplitunera możesz mieć jednak lepsze kolumny, ceny amplitunerów zaczynają się od około 3500zł za podstawowe modele. Patrz jednak lepiej na trochę lepsze, Denon AVR-X2700H( lub wchodzący AVR-X2800H), Onkyo TX-NR7100, Pioneer VSX-LX305.

Super, dzięki wielkie za rozrysowanie. Tutaj mały problem z ustawieniem suba może się pojawić, szafka pod tv ma taką samą szerokość jak sam tv czyli 175cm, trochę zaczyna się ciasno robić. Drugie pytanie to ustawienie prawej kolumny, czy to że będzie stała tak w rogu i jeszcze przed "mieszanym" rodzajem ściany (lewa przed ścianą a prawa szyby) może mieć wpływ na dźwięk? To był też mój problem przy początkowych pomysłach nad zwykłym stereo.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pozycja suba jest umowna i jego ustawienie nie jest w absolutny sposób narzucone. Możesz go mieć nawet z boku przy sofie. Nie zagra jednak w każdym miejscu tak samo. Chcesz by było najlepiej i próbować amatorsko bez pomiarów dojść do optymalnej jego pozycji? Stawiasz to wielkie ciężkie pudło na sofie, najlepiej jeszcze pod nim jakieś książki. Po prostu tak by głośnik był w miejscu Twojej głowy przy odsłuchu. Odpalasz muzykę lub film gdzie jest bas. Wtedy łazisz po pokoju na czworaka z uchem nad podłogą i oceniasz gdzie ten bas najlepiej zagra. Tak znajdziesz optymalne miejsce na subwoofer.

Co do kolumn, cała akustyka wpływa na brzmienie. Masz okno i nie ma za bardzo innej opcji, przecież go nie zamurujesz. ;) 

9 minut temu, Arek_B napisał:

Jakie bipole byś polecił, stosunkowo niewielkie?

Zerknij na ten podlinkowany temat, chłopaki chwalili się co im się sprawdzało. Ja nie mam dipoli u siebie, surroundy wykonałem in-wall w ścianach.

Edytowano przez Butler
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Są sztuczki którymi możesz sobie akustykę polepszyć. Kwestia jak bardzo jesteś w stanie zmienić scenografię wnętrza. Przykład... Za tą prawą kolumną wrzucasz wielkiego pluszanego misia który posłuży za pułapkę basową. Moim zdaniem jednak nie ma co przesadzać. Systemy korekcji akustyki w tych lepszych amplitunerach dość dobrze sobie radzą z problematycznymi pomieszczeniami.

35 minut temu, przemeklbn napisał:

Widzę, że ten Anthem też obsługuje dwa kanały górne 'atmos',  więc jest byłaby ścieżka upgrade'u na przyszłość, jeżeli na teraz miałoby zostać 5.1.

Tak, ale wymaga to dodatkowo wzmacniacza. MRX 740 ma ich więcej, ale lecimy wtedy już z budżetem wyżej.

Edytowano przez Butler
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Głośniki... No niestety ale ucha Ci nie zastąpię. Tu warto odwiedzić jakiś salon, posłuchać kilku modeli i wybrać ten, który będzie najbliższy oczekiwaniom. U siebie na całym froncie postawiłem Klipsch serii RP, ale nie każdemu pasuje charakter grania tzw. v-ką. Ale do kina - trzeba przyznać obiektywnie - świetnie się nadają.

Edytowano przez Butler
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 minut temu, Butler napisał:

Głośniki... No niestety ale ucha Ci nie zastąpię. Tu warto odwiedzić jakiś salon, posłuchać kilku modeli i wybrać ten, który będzie najbliższy oczekiwaniom. U siebie na całym froncie postawiłem Klipsch serii RP, ale nie każdemu pasuje charakter grania tzw. v-ką. Ale do kina - trzeba przyznać obiektywnie - świetnie się nadają.

Jasne, że nie zastąpisz. Pytanie tylko w kierunku czego iść, czy jest jakaś konkretna różnica między typowym stereo. Czy szukać kolumn które odpowiadają a potem do tego dokładać centralny i tylne z kompletnie innej parafii czy szukać już konkretnych zestawów pod 5.1

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z mojej strony mogę z czystym sumieniem podpisać się pod Klipsch serii RP,  mam rp600 front, 404c central, 502s tyły, i 115sw sub, napędzane Onkyo Rz840.  Dają radę w podobnie rozmieszczonym salonie lecz ze trzy razy większym. Wiadomo, to zestaw do kina i tu nie ma co się spodziewać wysublimowanej sceny muzycznej, nie mniej coś tam gra. A rock to nawet całkiem dobrze.  Jak Tobie napisał Butler, musisz posłuchać, jak jesteś z wklp. to możesz u mnie.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, apodemus napisał:

Jasne, że nie zastąpisz. Pytanie tylko w kierunku czego iść, czy jest jakaś konkretna różnica między typowym stereo. Czy szukać kolumn które odpowiadają a potem do tego dokładać centralny i tylne z kompletnie innej parafii czy szukać już konkretnych zestawów pod 5.1

Jeśli chcesz dobre kolumny do stereo i do kina to polecam Focal Aria. Ostatnio trochę plułem sobie w twarz, bo kupiłem je po, w moim mniemaniu, super cenie, a okazuje się że można je sprowadzić jeszce taniej. Pewien francuski sklep sprzedaje je po dumpingowej cenie (widzę że na olx też już się nimi handel zaczął) w zestawach do kina:

Aria 948 + centralny + surroundy, całość warta 20k+ minimum po cenach u nas (same kolumny bazowo 17-18k za parę, surroundy ze 4k, centralny 2k), oni zestaw sprzedają za 2379 euro :) Także w sumie za pół ceny...Co ciekawe w tym samym sklepie poza zestawem kolumny kosztują bazowo tyle co w Polsce 🤔

https://www.homecinesolutions.fr/p/17043-focal-pack-aria-948-sr-dark-ebony

Albo mniejsze Aria 936 + centralny, plus surroundy za 2190 euro

https://www.homecinesolutions.fr/p/17041-focal-pack-aria-936-sr-dark-ebony

Sklepu nie znam, nie ściągałem moich z Francji, ale na ściemę nie wygląda. Zakładam, że jakoś też i podróż przeżyją.

Ja z moich 948 jestem bardzo zadowolony, nie słyszałem centralnego i surroundów ale  zrecenzji nie wynika żeby były złe. NA plus to masz wszystko "z jednej parafii" więc powinno się zgrywać ładnie. Pozostaje tylko dobrać wtedy jakiś subwoofer.

Edytowano przez Endymion123
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, apodemus napisał:

Pytanie tylko w kierunku czego iść, czy jest jakaś konkretna różnica między typowym stereo.

Dla nas amatorów... Nie ma różnicy. Bardziej wysublimowane kolumny do stereo są jednak z reguły mniej efektywne i nie zrobią takiego wow w wymagającym powera kinie, ale nie jest to reguła.

5 minut temu, apodemus napisał:

Czy szukać kolumn które odpowiadają a potem do tego dokładać centralny i tylne z kompletnie innej parafii czy szukać już konkretnych zestawów pod 5.1

Bardziej to pierwsze, ale wybierając fronty możesz brać pod uwagę dostępność pozostałych głośników w danej linii by to jakoś spójnie wyglądało. Na centralnym nie oszczędzaj, to bardzo istotna część systemu. Surroundy nie musisz mieć tej samej marki, szczególnie że raczej szukasz bipoli które nie wszyscy mają w portfolio. Subwoofer też spokojnie możesz wybrać innego producenta, napisze wręcz że w większości przypadków to będzie dużo lepsza opcja.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...