Skocz do zawartości

Odtwarzacz Blu-Ray do połączenia z mini wieżą [1k]


Błażej Kowol

Recommended Posts

Cześć!

Sytuacja nieco skomplikowana, więc krótko słowem wprowadzenia: posiadam aktualnie mini-wieżę TEAC MC DV600, już dość wysłużony sprzęt, który gra jednak dalej dobrze. Problem w tym, że nie odtwarza on blu-raya, który jest podstawą całej sprawy. Do tego systematycznie psuje się laser, przez co nie mogę odtwarzać żadnych płyt, nawet CD. Działa tylko radio i port USB.

W związku z tym, że zależy mi na odtwarzaniu blu-raya, ale też tak, żeby nie wydawać fortuny na kino domowe, które spełniłoby wszystkie te funkcje, myślę o zakupie odtwarzacza blu-ray, który podpiąłbym do wspomnianej mini-wieży lub przynajmniej głośników, które są razem z nim w zestawie. Ewentualnie podpięcie wszystkiego do telewizora i zrobienie z tego niemal jednej rodziny urządzeń. Odtwarzacz spełniałby wtedy funkcje z nazwy, ale też jest jest możliwość połączenia bluetooth, połączenia z telefonem i odtwarzania muzyki przez np. Spotify.

Temat ma więc dwa wątki; czy takie rozwiązanie jest możliwe ma sens i jeśli tak, jaki odtwarzacz blu-ray polecacie? A jeśli nie, to jakie są alternatywy?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 godzin temu, Błażej Kowol napisał:

Czym jest BD z wyjściem analogowym?

Jest Blurayaem ktory ma wyjście analogowe audio L + R (czerwony,biały) - Rzadkość.

15 godzin temu, Błażej Kowol napisał:

Ewentualne opcje, jakie przyszły mi jeszcze do głowy, to oprócz zakupu blu-raya, zakupienie soundbara lub zestawu głośników, które mógłbym z odtwarzaczem połączyć.

Tylko tu wiekszy budżet jesli to ma mieć sens.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiele tym Ci raczej nie pomogę, ale jeżeli TV ma HDMI i analogowe wyjście dźwięku (czyli L i R na RCA, ewentualnie "mini jack") to możesz podłączyć to od "d..y strony". Czyli Blue-ray do TV przez HDMI, z TV po analogu na mini wieżę i dźwięk przestawić w TV na to wyjście. Wadą takiego rozwiązania jest, że gdybyś chciał odtwarzać CD to będziesz musiał włączać telewizor.

Jednak najrozsądniejszym rozwiązaniem byłoby rozejrzenie się za amplitunerem kina, ewentualnie amplituner stereo z dekoderami Dolby/DTS które zrobią "downmix" i HDMI (może być też blue-ray z funkcją downmix) jeżeli nie jesteś zainteresowany kinem. Musisz jednak zwrócić uwagę na to że im tańszy BR tym uboższy w funkcje, a tym samym zdecydowana większość pozbawiona jest wyświetlacza, co w przypadku CD nie zawsze może Ci odpowiadać.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiesz co ja chyba nierozumiem do końca.

Tu nie chodzi o technologie.

BD to BD. Droższe modele mają wbudowane DACi i dlatego mają wyjścia analogowe. Tańsze nie.

TV z wyjściem RCA to już absolutny relikt. A jak już to ufanie DAC wbudowanego w TV :/ .

Zdziwił bym się jakby to dobrze grało.

Piotr

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, Piotr Sonido napisał:

TV z wyjściem RCA to już absolutny relikt. A jak już to ufanie DAC wbudowanego w TV :/ .

Zdziwił bym się jakby to dobrze grało.

to fakt, raz że trudno o taki TV (chociaż nie wiadomo czym dysponuje kolega @Błażej Kowol), dwa jakość DAC w TV jest niska, chodziło mi raczej o samą próbę połączenia tego bez ponoszenia wyższych kosztów, a dalej i tak wymiana obecnego mini zestawu na coś poważniejszego - umówmy się Piotr że ten system mini TEAC, dźwiękiem raczej nie rzuca na kolana i DAC w TV szczególnie nie obniży jakości dźwięku w tym wypadku.

Najtańszy BD z analogowymi wyjściami jaki znalazłem to Panasonic UB820 około 1800 zł, ma wyjście 7.1 na RCA, jeżeli ma downmix to można go wykorzystać, tylko czy warto? Czy nie lepiej jednak skoro i tak się psuje (CD nie czyta) obecny TEAC rozważyć poważniejszą zmianę sprzętu. No ale wtedy już inny budżet.

Edytowano przez tomek72
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 godzin temu, tomek72 napisał:

 (chociaż nie wiadomo czym dysponuje kolega @Błażej Kowol)

Telewizor to Samsung QLED 65" Q80T, stosunkowo nowy sprzęt.

Wydaje mi się, że lepszym rozwiązaniem jest nieco większa inwestycja w zestaw blu-ray + nowe głośniki, niż szukanie rozwiązań do starego Teaca. Pytanie, o jakich kosztach mówimy, jeśli miałoby to rozsądnie grać.

Czy - strzelam - za 1,5-2k da się zbudować jakiś przyzwoity zestaw?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Błażej Kowol napisał:

Czy - strzelam - za 1,5-2k da się zbudować jakiś przyzwoity zestaw?

No w tym budżecie raczej ciężko, chyba że coś w stylu tego zestawu TEAC-a czyli taki ALL IN ONE, mini stereo z odtwarzaczem BD, ale nie wiem czy coś takiego ktoś produkuje, z DVD bywały, ale czy z BD trzeba by poszukać. To co proponowałem wyżej czyli amplituner kina ewentualnie stereo z HDMI i dekoderami + głośniki / kolumny + BD to raczej w 2k złotych nie da rady. Pytanie co faktycznie chcesz uzyskać, jakie pomieszczenie i wymagania.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 3.11.2022 o 19:02, tomek72 napisał:

 Pytanie co faktycznie chcesz uzyskać, jakie pomieszczenie i wymagania.

Pomieszczenie ma z 20mkw, ale to otwarta przestrzeń. Co do wymagań, to powiem tak - Teac wystarczał, żeby mieszkańcy byli zadowoleni. Mogę dopłacić do lepszej jakości, pytanie jak dużo. W grę na pewno nie wchodzą głośniki 5.1 np. Tylko 2.1, ewentualnie soundbar? Czy to też jest jakieś rozwiązanie tutaj?

Do tego TV blu-ray 4k byłby myślę odpowiedni.

No i kluczowe pytanie - jaki budżet byłby potrzebny na stworzenie takiego zestawu? Być może mówimy o kwocie, która pozostaje poza zasięgiem finansowym w tym momencie.

Edytowano przez Błażej Kowol
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 godzin temu, Błażej Kowol napisał:

Do tego TV blu-ray 4k byłby myślę odpowiedni.

No i kluczowe pytanie - jaki budżet byłby potrzebny na stworzenie takiego zestawu? Być może mówimy o kwocie, która pozostaje poza zasięgiem finansowym w tym momencie.

Ceny nowych odtwarzaczy 4k (faktycznie 4k, a nie skalowanie do 4K) zaczynają się od około 1000 zł. Ten element już zje większość budżetu. Ale na tym bym się skupił. Ten teac chyba nie ma wejść cyfrowych, więc on raczej nie ma sensu. Za kilkaset złotych pozostałego budżetu pozostaje tyko używany soundbar, coś w rodzaju yamahy yas 109. Bo zrobienie przyzwoitego 2.1 to już inny budżet.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 godzin temu, Błażej Kowol napisał:

O jakim budżecie na ten porządny set mówimy? 4-5k? Więcej? Potrzebuję porównania. Celujemy w nówki, nie używki.

Podstawowy, ale fajny subwoofer do kina to pewnie będzie jakieś 1200-1500zł. Co do reszty to możesz sam sprawdzić w jakich cenach są gotowe zestawy stereo (wzmacniacz+ para głośników) - trudno coś doradzać, bo pojęcie 'porządnego' jest subiektywne, poza tym zależy od wielkości pomieszczenia, preferencji dźwięku, czy ma być to goły wzmacniacz, czy też mieć funkcje sieciowe (spotify, etc). Jeżeli faktycznie nie chcesz typowo kinowego sprzętu, to zerknij w dziale stereo jest mnóstwo świeżych wątków z zapytaniami o zestawy stereo w danym przedziale cenowym.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Błażej Kowol kolego idź w budżet 4 koła i nie bój się używek, aktualne ceny amplitunerów i wzmacniaczy są po prostu szalone, sprzęty które kosztowały jeszcze niedawno niewiel ponad 2 tysiące, teraz nierzadko kosztują koło 4 tysięcy. Na rynku wtórnym ceny też poszły do góry ale można spokojnie powoli szukać i budować sobie zestaw. Jednak jeśli nie chcesz iść docelowo w 5 głośników szedłbym w wzmacniacz/ amplituner stereo do tego dokupił kolumny i jak braknie basu dozbierał kiedyś na subwoofer.

Prawdą jest, że za 4 koła nawet w markecie i coś znajdziesz, nawet będzie markowe, nawet będzie jakoś wyglądać i nawet jest szansa, że lepiej zagra tyle tylko, że kiedyś pójdziesz do znajomego na piwo, okaże się, że on składał sprzęt na używce i w tym samym budżecie gra to o niebo lepiej. Wrócisz do domu, zechcesz wszystko wystawić i pójść w używkę, ale jak zobaczysz ile siana stracisz wystawiając swój przed chwilą nowy sprzęt jako używany to albo odechce Ci się wszystkiego i będziesz słuchał już bez banana na twarzy albo sprzedasz to tracąc na tym kupę kasy. 

Serio zastanów się nad jakąś używaną amplifikacją stereo i do tego BR albo CD, w zależności co potrzebujesz

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months later...

Cześć, wracam z tematem. Zapadła decyzja, żeby stopniowo budować zestaw, począwszy od blu-raya.

Wielkiego wyboru raczej nie ma, więc szybkie pytanie, czy warto dopłacać do odtwarzacza Blu-ray Sony UBP-X800M2 czy wystarczy rozpocząć od odtwarzacz Blu-ray Sony UBP-X700.

A może jednak coś lepszego?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...