Skocz do zawartości

tomek72

Uczestnik
 • Zawartość

  99
 • Dołączył

 • Ostatnio

Wszystko napisane przez tomek72

 1. Są takie pianki, ale żeby to zadziałało jak pułapka basowa musi być odpowiednio grube - więc raczej naklejanie odpada. Według Twojego zaznaczenia na zdjęciu wygląda mi na jakieś 40cm od ściany tylnej - tyle mniej więcej potrzebne by było pianki/wełny żeby zrobić pułapkę. Te naklejane uporządkują średnie i wysokie tony z niskimi cudów nie zrobią. Na razie spróbuj wypożyczyć sprzęt i zrób testy w domu. Nie zwróciłem uwagi na fakt że nie masz też amplitunera, a z tym teraz krucho na rynku, no nie pozostaje nic jak być w kontakcie z branżą. Czy ja dobrze myślę: przy tym prawym "rogu" są drzwi balkonowe? Jeżeli tak to za bardzo do przodu z kolumną nie pojedziesz.
 2. OK, dziękuję za informacje, poszukiwania w toku
 3. Teraz przyjrzałem się dokładniej, ta szafka to chyba dwie szafki obok siebie, może wystarczy jedną zdemontować, drugą powiesić na środku pod TV przesuniętym w stronę kominka? Teraz TV i tak jest troszkę przesunięty w prawo względem kanapy. To faktycznie rozwiązałoby problem podłogówek.
 4. No i rysuneczek zmienił diametralnie postać rzeczy, tej szerokości w "strefie audio-video" to będzie ok. 3m. Prawy róg przy TV faktycznie ciężka sprawa. Nie chcesz aby kolumny wystawały przed szafkę, to tutaj jest problem nie tylko z Klipschem, ale praktycznie z każdą kolumną wolnostojącą. Dlatego najlepszym rozwiązaniem dla Ciebie byłaby możliwość wypożyczenia frontów i popróbowania różnych ustawień. Przy podłogówkach raczej nie uda Ci się uniknąć wyjścia przed szafkę. Z prawej strony jak upchniesz ją w tym kącie to raczej pewne jest że będzie dudnić. Ale strefa audio ma w przybliżeniu 15m², może faktycznie mniejsze zestawy dają rady. W Twoim przypadku bardzo prawdopodobne jest, że to co dobrze gra w sklepie (salonie audio), niekoniecznie zagra dobrze w domu. Skoro już jeździłeś słuchać różnych kolumn, to może weź ze sobą ten plan salonu, może coś doradzą. U mnie front kolumn jest 1m od tylnej ściany, ale nie do końca, za lewą kolumną stoi regał z płytami CD, DVD, LP, BD (taki mebel rozpraszacz Schroedera ), za prawą biegnie filar konstrukcji dachu (adaptacja ze strychu), do tego panele akustyczne na pierwsze odbicia, niestety jak nie mamy pomieszczenia przeznaczonego tylko pod audio musimy improwizować. Poniżej rzut mojego pokoju (6,05x4,35) z góry i zdjęcia, wcześniej miałem fronty TAGA 606, Klipsch (słabsza jakość bo to wycinek z filmiku) "wystaje" bardziej na pokój (kilka cm przed szafkę TV), ale mnie to nie przeszkadza. Jak widać też musiałem kombinować i improwizować, żeby fronty mogły w miarę oddychać.Moim zdaniem najlepsza metoda dla Ciebie to jak masz możliwość, to wypożyczyć i zobaczyć, a także posłuchać jak to zagra. W końcu chcesz wydać 10 tysięcy ewentualnie ciut więcej i myślę że sprzedawcy nie będą mieli nic przeciwko takiemu wypożyczeniu. Osobny temat to używane kolumny, nie bałbym się tego tematu, ale tutaj raczej nie będziesz miał możliwości odsłuchu, sprawdzenia itd. więc raczej musiałbyś już mieć kierunek, często jest tak że wcześniejsze modele grają podobnie do obecnych, ale nie zawsze, tutaj musieliby się wypowiedzieć Ci którzy mieli kontakt z jednymi i drugimi.
 5. OK, ale jak sam piszesz masz 18m i pewnie ta różnica wielkości była bardziej wyeksponowana, u kolegi w 37m nie będzie ona już tak widoczna, a raczej te większe nie będą sprawiały wrażenia bardzo wielkich, a jak piszesz na pewno w tak dużym salonie lepiej sprawdzi się model większy czyli 8000. dokładnie to będzie najlepsze rozwiązanie, wypożyczyć, ustawić, posłuchać zanim podejmiesz ostateczną decyzję. A tak przy okazji może kolega @Darknez wrzuci rysunek poglądowy salonu z meblami i planowanym rozmieszczeniem głośników, to też trochę naświetli sytuację. Bo może cały czas odnosimy się do 37m do zapewnienia audio, a to może jest salon połączony z kuchnią/jadalnią i będzie w nim "wydzielona" powierzchnia audio-wizualna, wówczas też można do tego podejść inaczej.
 6. Na to pytanie musisz odpowiedzieć sobie sam, czy dla Ciebie różnica w graniu jest warta tych pieniędzy (rozumiem że mówisz o całym zestawie 5 kolumn, bo różnica na samych frontach to chyba około 2 tysiące). Można jeszcze pokombinować lepsze fronty, gorsze efektowe, ale to musisz sam przemyśleć. Ale radziłbym przemyśleć tę kwestię w tym wypadku musiałbyś patrzeć na RP8000 idąc tropem że RP6000 zagrały lepiej od R620. Masz salon 37m² najlepiej gdybyś mógł zabrać kolumny do domu i wtedy ich odsłuchać, tutaj też mógłbyś zobaczyć jak wygląda sprawa estetyki (w końcu te 620 czy 6000 nie są wiele mniejsze gabarytowo od 820 czy 8000). Musisz pamiętać że przy wysokości salonu 2,5m (może masz nawet więcej) to już ponad 90m³ kubatury i jest co gonić. Jak @no_i_fajnie pisze jeżeli masz możliwość to potestuj inne zestawy, Klipsch ma swój urok (zarówno dźwiękowy jak i ten wizualny), ale masz wielki salon i naprawdę "maluchy" mogą sobie nie poradzić. Ja mam nieco ponad 26m² (ale kubatura ponad 80m³) i Klipsch-e RF82 MkII sprawdzają się idealnie.
 7. I o to chodziło, ja też miałem po kalibracji Audyssey problem z niskim poziomem dialogów, co prawda nie korygowałem tyłu, ani głośników sufitowych, ale musiałem zrobić korektę centralnego w górę o 2dB. Jest jeszcze jak wejdziesz w ustawienia Audio (pierwsza pozycja w menu) ustawienie "Offset", ja u siebie mam ustawione na 10dB, domyślnie jest 0dB i w opisie na dole ekranu pisze że to najlepsze ustawienie dla filmów, a następne poziomy (5, 10 i 15) są opisane że do bardziej dynamicznych ścieżek, ale jak zasugerował mi kiedyś na tym forum kolega @Tom.O dokładnie tutaj, zresztą cały ten temat jest bardzo ciekawy (a ja też z moją wiedzą się nie urodziłem ). Offset ustawiasz dla każdego źródła (ja mam na wszystkich taki sam 10dB), czyli jak zmienisz na CBL/SAT to na innych źródłach się nie zmieni trzeba to zrobić ręcznie. Ale jak zmienisz poziom centralnego, to zmieni się na wszystkich źródłach. Trochę jest to zamieszane w tym menu, ale kwestia przyzwyczajenia. Najważniejsze że jesteś na dobrej ścieżce i ogarniasz już temat, teraz będzie z górki. Korekty ręczne które wprowadzasz są uwzględniane i nie wiem czy to właściwe słowo ale mają priorytet, natomiast korekcja Audyssey nadal działa z tymi korektami. Czyli jeżeli Audyssey ustawił głośnik na Pełne pasmo" a Ty zmieniłeś go na mały to Audyssey nadal działa ale korzysta z ustawienia jakie wprowadziłeś. Ja ostatnio nawet zmieniłem krzywą z Reference na Flat i muszę powiedzieć mam wrażenie że jest lepiej - przynajmniej dla mnie. Najważniejsze żebyś zmieniał jedną rzecz, spokojnie posłuchał, jak nie pasuje to powrót, a jak pasuje to zostawiasz i ewentualnie próbujesz zmienić coś innego. Generalnie ma grać tak jak Tobie będzie odpowiadało najbardziej, żeby niczego nie brakowało i nie było za dużo. Każdy z nas ma inne pomieszczenie, sprzęt też trochę inny, więc pewne ogólne ustawienia można stosować, ale w każdym przypadku trzeba je "dopieścić" do indywidualnych preferencji. Ty przesiadłeś się z Onkyo (ja zresztą też) więc różnice są spore, szczególnie w możliwościach ustawień Marantza, Onkyo jak kiedyś pisałeś było prostsze, ale też nie miało takich możliwości regulacji.
 8. Koledzy problem taki mam Marantz PM8003 czy PM8005, chodzi mi głównie o różnicę w brzmieniu, przeglądam używki i różnica w cenie nawet ponad 1000zł, miałby grać stereo z cd i gramofonem, a jako końcówka dla frontów z SR5013, głośniki Klipsch RF82 MkII
 9. Powiem tak, Twoje pomieszczenie 3,2x4,1 to 13m² najlepszym rozwiązaniem byłoby wziąć na odsłuch jedne i drugie i zdecydować co przypadnie Ci bardziej do gustu. RP280F mają zdecydowanie większe membrany średnio-niskotonowe (20cm) w porównaniu do RP260F (16cm) co z pewnością zaowocuje potężniejszym basem. Ja jak kupowałem (kupowałem używki więc problem żeby tego u siebie posłuchać był zdecydowanie większy) to "motałem" się między RF62 MkII a RF82 MkII (analogiczna sytuacja tylko to starsze modele) ostatecznie wybrałem RF82 MkII i nie żałuję, ale ja mam dwa razy większe pomieszczenie, do tego wysokie (kubatura ponad 80m³). Moja rada - test u Ciebie w pomieszczeniu. Z tego co czytam to jeszcze nie masz amplitunera, pogadaj dobrze z branżą i pewnie coś wymyślicie.
 10. Jak wyżej @S4Home pisze regulując (ściszając) kolumnę centralną ściszasz wszystko co dzieje się z przodu (na środku) ekranu. Niektóre amplitunery mają mechanizmy jak wspomniany Dialogue Enhancer lub pod inną nazwą (Onkyo ma np. Dialog Norm), ale one bazują z tego co czytałem w Onkyo na wzmacnianiu lub osłabianiu częstotliwości ludzkiej mowy, czyli zmniejszając ten parametr wyciszysz nie tylko lektora, ale również dialogi w oryginalnej ścieżce. Lektor jest "dogrywany" do oryginalnej ścieżki najczęściej w kanale centralnym, ale żeby był dobrze słyszalny oryginalny poziom dźwięku jest nieco obniżany (równomiernie we wszystkich kanałach). Nie jest to specjalny kanał który można regulować bądź wyłączyć. Ja oglądam z napisami wersję oryginalną dźwięku. Są natomiast filmy tak ubogie w efekty że można sobie pozwolić na lektora, wszystko zależy od indywidualnych upodobań. Mówiąc wprost - nie ma możliwości regulacji z poziomu amplitunera dźwięku samego lektora.
 11. Dokładnie, krótki fragment nie odda powiedzmy naturalnego odczuwania ścieżki, krótkie fragmenty mogą zrobić tzw. efekt WOW, ale może okazać się że przy dłuższym oglądaniu będzie to męczące. Doprecyzuję też to dublowanie: Tryb pracy subwoofera LFE (domyślny zakres 120Hz) - ten tryb powinieneś ustawić + małe głośniki (odcięcie 80Hz) Jeżeli ustawisz fronty, centralny etc. jako duże wówczas pewne sygnały mogą nie być wysyłane do subwoofera (będzie grał powiedzmy "rzadziej"), może zdarzyć się że w pewnych momentach nie dostanie sygnału i nie stworzy zamierzonego efektu (fronty nie zagrają takim basem jak sub), z drugiej strony mogą występować sytuacje nakładania się częstotliwości w subie i np. frontach - co też spowoduje niepożądane zjawiska akustyczne. Żeby tego uniknąć dla kina (oglądania filmów) robisz to co pisaliśmy, wszystkie głośniki jako małe i odcięcie na 80Hz, dlaczego 80Hz? - takie są zalecenia THX (możesz sobie poczytać) i tym sposobem jesteś najbliżej sposobu rejestracji ścieżki. Teraz możesz powiedzieć no dobra, ale i tak nałożą się częstotliwości z zakresu 80-120Hz, zgadza się, ale w niskich tonach to już dość wysoki zakres i zupełnie inny przebieg (długość) fali i rozkład modów pomieszczenia niż np. dla 60Hz, dlatego nałożenie tych powyżej 80Hz nie wpływa tak negatywnie na odbiór dźwięku. Po drugie realizatorzy dźwięku w filmach też wiedzą w jakiej częstotliwości ma działać kanał LFE, więc mogą sprytnie odciąć te częstotliwości w trakcie realizacji ścieżki, ewentualnie je skorygować poziomem sygnału. Tryb pracy LFE + Main (domyślny zakres 120Hz) - to jest tryb opcjonalny O ile w wersji powyżej mogło dojść do nakładania częstotliwości, w tym trybie po prostu to wymuszasz. Jeżeli ustawisz fronty na duże to na pewno jeżeli w nich zagrają niskie częstotliwości to to samo zagra w subwooferze. Powiedzmy że w sygnale idzie coś co ma 90Hz i powinno grać w kanałach przednich, to w tym wypadku dodatkowo zagra w subwooferze, ta sama sytuacja będzie przy np. 70Hz. Efektem będzie zdublowanie basu z frontów i subwoofera. Mało tego, w tym wypadku nawet w trybie Direct fronty będą też wspomagane (a raczej dublowane) subwooferem. Reasumując, to co napisał kolega @Butler nie marnotrawisz możliwości frontów, do słuchania np. muzyki w stereo korzystasz z trybu Direct - wtedy fronty pracują pełnym pasmem, subwoofer jest odłączony (bo przy dużych frontach w muzyce jest niepotrzebny). W kinie gdzie potrzebny jest subwoofer (dla uwydatnienia efektów) przejmuje na siebie wszystko co poniżej 80Hz, a o resztę dbają pozostałe głośniki.
 12. Faktycznie, mój błąd, za mała przepustowość. Przy jednym wyjściu (HDMI OUT lub MAIN OUT - różnie to nazywają, ale jest dwukierunkowe jeżeli obsługuje ARC/eARC) faktycznie jest problem, tym bardziej że masz tam teraz projektor. Na znanym portalu są splittery i switch-e HDMI, tylko czy to zadziała?
 13. dźwięk do amplitunera musisz przesłać na HDMI IN (wejście) HDMI OUT to wyjście z amplitunera. Chyba że masz na myśli gniazdo tzw. HDMI MAIN (IN/OUT) pod które podłączasz eARC/ARC. Ile masz wejść (IN) w amplitunerze? Jaki to amplituner? Nie powinno być problemu żeby Dolby Atmos przesyłać po SPDIF lub OPTICAL - jaki TV?
 14. Już wiem gdzie zbłądziłeś, musisz wrócić do ustawienia LFE (LFE + Main dubluje niskie częstotliwości w głośnikach "dużych" i subwoofera), następnie (wcześniej tutaj o tym pisałem) fronty, a jeżeli inne głośniki są jako "duże" to też ustawiasz jako małe, wtedy dopiero możesz dla każdych głośników ustawić odcięcie, nie ustawisz odcięcia dla głośników które są jako "duże" czyli pełne pasmo.
 15. Pamiętam, ja na razie utknąłem na tym co zrobiłem wtedy, nie wiem kiedy dojrzeję do tej adaptacji u góry, bo WAŻ ma tu spore znaczenie . Ta dyfuzja z tyłu też chodzi mi po głowie, czekamy na efekty
 16. Dokładnie, najważniejsze pierwsze odbicia, potem to już dopieszczanie, ale @JaZz jak będziesz miał Umika to możesz się pobawić. U mnie na pierwszych odbiciach robią zdecydowaną poprawę, mam 6 paneli, ale myślę nad dołożeniem czegoś z góry, tyle że raczej będzie to metoda prób i błędów tak żeby nie przesadzić , @JaZz widziałeś jak ja robiłem swoje w tym poście.
 17. Ważna jest gęstość, powinna być 80-130 kg/m³ ta wygląda że ma około 115 czyli powinna być OK
 18. Wybierasz pojedyncze i wtedy dla każdych głośników które Audyssey ustawił na Pełne pasmo ustawiasz 80Hz z pominięciem głośników gdzie Audyssey ustawił wyższą częstotliwość - u Ciebie akurat Surround Dolby.
 19. Dokładnie, całe zamieszanie wprowadza komputer który ciągle coś przesyła po HDMI
 20. W muzyce możesz z niego nie korzystać (ja też muzyki słucham w direct - tylko na frontach), ale do kina koniecznie. Nie będziesz żałował. Ja kiedyś miałem kino bez suba, bo wyszedłem z założenia że "duże" fronty wystarczą, a sub jest potrzebny tylko jak mamy małe głośniki - błąd, jak dokupiłem subwoofer to zrobiło się kino. Zrobisz kalibrację i nie będzie źle, tak jak @no_i_fajnie pisze soundbar i sub to zupełnie co innego. Ewentualnie wziąć 5.0, a sub-a dokupić w jak najbliższym czasie. Ewentualnie jeżeli to Cię nie przeraża rynek używanych sprzętów, ale za 9K to już coś zmontujesz, a warto byłoby tego posłuchać - tyle że teraz trochę lipa z dostępności amplitunerów.
 21. Wyłączyć CEC w Denonie i włączać go z pilota
 22. OK, po koleji: Ad 1. nie wiem dokładnie jaka jest przyczyna, ale w instrukcji jest napisane że jeżeli wyskakuje błąd fazy, a wszystko jest prawidłowo podłączone można go zignorować - być może jest to wpływ tego że masz fronty pod osobną końcówką Ad. 2. impedancję ustawiasz według choćby jednego głośnika ale o najniższej impedancji w zestawie, czyli pomijasz w Twoim przypadku fronty (bo pracują pod końcówką), pozostałe głośniki, czyli C, SL, SR i tylne bierzesz "pod lupę" i jeżeli mają wszystkie 8 to możesz zostawić, ale jeżeli którykolwiek (powiedzmy centralny) ma np. 6 ustawiasz na 6Ohm, jeżeli miałby 4 to na 4. Ad. 3. wszystkie głośniki ustawiasz na małe i ustawiasz im odcięcie na 80Hz (poza tymi tylnymi gdzie Audyssey ustawił 90Hz, to może tak zostać) co do odległości dziwnie wygląda front i centralny, bo wyszło że centralny jest dalej niż fronty, ale może masz go "głębiej" względem frontów, jeżeli te odległości są przekłamane możesz je skorygować w menu "Głośniki" wprowadzając prawidłowe wartości - zadziała dla wszystkich źródeł, albo spróbować raz jeszcze kalibracji (ważne aby na drodze mikrofon - głośniki nie było przeszkód powodujących odbicia). Na pewno musisz skorygować subwoofer, ale ta odległość często jest źle "mierzona" przez Audyssey Ad. 4. w tej kwestii Ci nie pomogę, nie mam nic tak podłączone, nawet nie zastanawiałem się jak działa standard Trigger, może któryś z kolegów podpowie czy można ten sygnał dzielić i czy jest on zależny od głośności (moim zdaniem nie powinien być, powinien tylko impulsem włączać lub wyłączać urządzenie podłączone), ale niestety nie miałem z tym doczynienia więc nie będę teoretyzował i o to chodzi, zalecenia zaleceniami - nasze pokoje też nie są idealne, ale ustaw tak jak jest dla Ciebie najodpowiedniej, jeżeli dźwięk współgra z obrazem tak zostaw, tyle że jeżeli są z tyłu powinny być jako "Tył surround", ale jak Ci pasują jako Atmos (Surr Dolby L i Surr Dolby P) to tak zostaw - może to i niezgodne ze sztuką, ale w końcu to Tobie ma się podobać, a może po dłuższym słuchaniu/oglądaniu filmów stwierdzisz że coś jednak nie tak i wtedy sobie przestawisz, zasadę znasz i to wystarczy. Mówiąc inaczej jeżeli będziesz miał sygnał Atmos, a głośniki ustawione jako "Tył surround" to ampli sobie z tym lepiej poradzi niż z błędnym ustawieniem, ale to musisz posłuchać na spokojnie. dokładnie, ale teraz masz pewność od czego zaczynałeś, na każdym źródle masz to samo dopóki nie zrobisz korekt które można wprowadzać dla poszczególnych źródeł, ja u siebie np. jak korygowałem parametr Offset, to jak zrobiłem na np. CBL/SAT 10dB, to to samo zrobiłem na pozostałych źródłach. Ale pamiętaj jak coś korygujesz - zmień jeden parametr i posłuchaj z różnych źródeł, programów TV itd. jak będzie akceptowalny zostawiasz, jak nie drobna korekta tego lub innego parametru i znowu spokojne słuchanie - spokojne czyli z różnych źródeł i różnych materiałów, "posłuchanie" przez minutę nie wystarczy. Nie zmieniaj kilku rzeczy na raz, bo nie dojdziesz co poprawiło a co popsuło efekt. Jeden parametr, obejrzeć/posłuchać - najlepiej znany materiał (film) w którym wiesz czego się spodziewać, albo wiesz jak to ma brzmieć (ja mam takie rodzynki "Gwiezdne Wojny", "Gladiator", "U-571" i jeszcze kilka ), ale jak na tym najbardziej ulubionym "zagra", to reszta też będzie OK. Wtedy spokojnie te parametry możesz przenieść na inne źródła i powinno być dobrze. Wiem, że to męczące, ale radziłbym jeszcze poprawić kalibrację, chodzi o subwoofer, masz -8dB czyli za głośno na potencjometrze subwoofera, to jest strasznie żmudna robota, bo tak kalibracja (najlepiej wersja krótka na 3 punkty i zakończ) sprawdzenie jak wyszedł subwoofer, jak jest -6dB, ściszenie i znowu kalibracja, jak wyjdzie na +3dB trochę głośniej na subwooferze i znowu kalibracja, aż dojedziesz do 0dB. "Zabawy" z tym trochę jest, ale uwierz mi że warto. Na koniec jak osiągniesz upragnione 0dB pełna kalibracja 8 punktów (suba już nie dotykasz). jak widzisz da się, najwięcej zabawy jest między -1dB a +1dB, ale walczyłem do skutku i Tobie też polecam.
 23. Dokładnie, masz to tak rozpisane krok po kroku że prościej chyba się nie da, zrób po kolei (zaczynając od resetu) wszystko co opisaliśmy, jeżeli będzie coś nie tak to wytłumaczymy dlaczego tak jest, albo podpowiemy co zrobić. Musisz zacząć testować te ustawienia, jak będziesz tylko czytał i próbował poprawić coś co jest źle skonfigurowane na starcie nigdy nie dojdziesz do prawidłowych wniosków zgodnych z tym co piszemy. sprawdziłeś, czy tak myślisz? No i widzisz kolejna "Twoja filozofia", układ głośników tylnych Dolby Atmos położonych głośnikami w górę na surround ustawionych na przeciw siebie (może być jak nazwałeś pod kątem 90 stopni) to zalecenie Dolby, wówczas uzyskasz dźwięk odbity i uwierz że ten dźwięk się odbija tak samo od sufitu jak od ścian (akustyka się kłania). Jak sam dalej piszesz "jeden czort" czy doleci z góry czy z odbicia - Ty masz głośniki wyżej z tyłu, skierowane do przodu nie z góry, gdyby były na suficie skierowane w dół to inna rozmowa. @Patryk89_896 zastosuj się do naszych wskazówek, wystartuj od zera, potestuj jeden układ, czy drugi układ, w końcu to Twój pokój i Ty musisz ustawić tak żeby było najlepiej dla Ciebie i najbliżej prawidłowego przekazu. Ustaw sobie te głośniki pod Atmos i obejrzyj materiały w Atmosie czy DTS-X, zmień na taki układ jak masz ustaw standardowe 7.1 i posłuchaj. Dla sprawdzenia ściągnij sobie plik "DTS:X Object Emulator" z tej strony https://thedigitaltheater.com/dts-trailers/ odsłuchaj jak "biega" dźwięk po pokoju względem obrazu i zobaczysz.
×
×
 • Utwórz nowe...