Skocz do zawartości

Zestaw stereo do dużego salonu. Wharfedale Linton?


Adammm

Recommended Posts

Dzień dobry!

Zwracam się z prośbą o pomoc w doborze zestawu. Na początku co nieco o pomieszczeniu, bo w tym upatruję największy (potencjalnie) problem (pomijając kwestie finansowe ;)).

Pomieszczenie to około 9x5 m2, właściwy odsłuch będzie w części wypoczynkowej tj. na 4,5 x 5 m2 - w pomieszczeniu wysoki sufit ("katedralny", skośny, zwał jak zwał). W załączeniu rysunek poglądowy - przerywana linia pokazuje skos sufitu - na środku pomieszczenia punkt najwyższy (wysokość około 5,5m), po bokach najniższy (3m). Sufit obłożony deskami z modrzewia, zasłony z obu stron przez całe pomieszczenie, nad sofą półki "piętrowe" z kwiatami, na podłodze w centralnym miejscu odsłuchu dywan.

Obecnie "gra" tam denon ceol N9 z głośnikami wharfedale diamond 220, który w mieszkaniu sprawdzał się całkiem fajnie, jednak tu jak można się domyślać nie spełnia swojej roli. Postanowiłem go sprzedać i kupić coś, co zagra. Zależy mi na tym, żeby zestaw podłączyć do TV i używać go na co dzień zamiast głośnika TV. Często (mając świadomość, że to nie jest zbyt dobre źródło) słuchamy wersje koncertowe utworów na Youtube, oprócz tego korzystamy z Apple Music. Byłoby fajnie, gdyby wzmacniacz miał HDMI żeby sterować dźwiękiem jednym pilotem, lub chociaż rozwiązanie, które zdaje się ma Marantz (i chyba Denon PMA900hne), powodujące automatyczne włączenie wzmacniacza po otrzymaniu sygnału ze źródła. 

Słuchamy po trochu wszystkiego ze zdecydowaną przewagą rocka.

Po wstępnym (wcale nie tak krótkim) rozeznaniu, czytaniu forum, przeglądaniu oferty sklepów mam taki mętlik w głowie, że właściwie już sam nie wiem w co celować. Bardzo wpadły mi w oko Wharfedale Linton, tylko czy one nie są za małe do nagłośnienia takiego pomieszczenia? W grę wchodzą też Magnat Transplus ale raczej 1000 (1500 trochę mnie przerażają swoimi wymiarami, nawet pomimo wielkości pomieszczenia).

Budżet jest dość elastyczny. Chciałbym wydać 8-10 tys., ale jestem w stanie przeznaczyć trochę więcej.

 

salon.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te Wafle graja łagodnie. Cieplo. może być to dobry trop dla Ciebie chodź nie wiem czy nie będa jednak za małe.

Ale spróbować warto.

Moim zdaniem tu bardziej z bardziej zwartym wzmacniaczem niż Denon. Cambridge  albo cyrus.

Dalej wieksze bardziej analityczne granie Monitor Audio Bronze 500 z cieplejszym wzmacniaczem Atoll IN 80 albo 100

Magnat ale tu proponował bym raczej model 707 albo Heco Revolution 7. Do tego Magnat MA900 lub MR 780

KEF Q 950 + Cambridge AXR 100 albo CXA81

Piotr

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 4.11.2022 o 08:04, Piotr Sonido napisał:

Te Wafle graja łagodnie. Cieplo. może być to dobry trop dla Ciebie chodź nie wiem czy nie będa jednak za małe.

Ale spróbować warto.

Moim zdaniem tu bardziej z bardziej zwartym wzmacniaczem niż Denon. Cambridge  albo cyrus.

Dalej wieksze bardziej analityczne granie Monitor Audio Bronze 500 z cieplejszym wzmacniaczem Atoll IN 80 albo 100

Magnat ale tu proponował bym raczej model 707 albo Heco Revolution 7. Do tego Magnat MA900 lub MR 780

KEF Q 950 + Cambridge AXR 100 albo CXA81

Piotr

Po zastanowieniu chyba wolę trochę dopłacić do wzmacniacza. Spodobał mi się lyngdorf tdai 1120, zdecydowanie ze względu na funkcjonalność. Jak ten wzmacniacz będzie się zgrywał z Lintonami? Jakie ewentualnie inne kolumny godne uwagi? Jakie kable wybrać (rozsądnie cenowo, potrzeba 2x3m)?

Edytowano przez Adammm
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jaśniejszy wzmacniacz, niektórzy powiedzą o brzmieniu naturalnym. Dokładny ale absolutnie nie ostry.

Możesz dobrać kolumny o szerokim zakresie brzmienia.

Z Lintonami moim zdaniem będzie bardzo łagodnie. Ja bym nie stosował takiego połączenia.

Tu bardziej szedł bym w KEF Q 950, Heco Aurora 1000.

Ewentualnie jaśniejsze Silver 500

Co do kabli to solidne, miedziane. Unikaj przy Lyngdorfie posrebrzanych. Chord, Can den Hul, Oehlbach.

Piotr

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 months later...

Cześć. Podłącze się pod temat z prośbą o wasze sugestie.

Mam już warfedale Lincoln. Wzmacniacz pm6006. Gram pliki FLAC z pc/mediacentet przez optyka.

Duży otwarty salon łączna powierzchnia około 50 m w zasadzie po podłodze podobna do kolegi :) tyle że sufit prosty. 2.8m.

Nie do końca jestem zadowolony z połączenia tego wzmacniacza i kolumn. Barwa jest raczej okej natomiast brakuje mi trochę sceny. Góra i środek lepszej artykulacji. Ogólnie często robi się po prostu gęsto w dźwięku i nie jest to podane jako indywidualne dźwięki.

Trochę poczytałem i okazuje się że do dużego pomieszczenia już pewnie średnich głośności przydałby się jednak mocniejszy wzmacniacz. Zakładam też że wbudowany w marantza dać jest wąskim gardłem.

Jedyny rozsądny kierunek to wymienić wzmacniacz na coś z wejściami cyfrowymi.

Pomysły są od Cambridge przez Yamahę po lingdorfa. Budżetu nie określam. Komfortowo czuje się w okolicy 5k ale jeśli uwierzę że to klocek ostateczny na kolejne 10lat miłości to komfort wzrośnie ;)

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 14.02.2023 o 16:45, Q21 napisał:

Wrzuć zdjęcie pomieszczenia, ponieważ mam pewne obawy co do wydajności Lintonów w 50m2 

Sorry za bajzel sobota rano ;)

ściana za kolumnami płyta wiórowa 2cm, lamele drewno, pod spodem 8mm pianki pod panele więc takie amatorskie pusto-gęsto z dyfuzorem ;)

Po głowie chodzą mi jeszcze lingdorfy (pomieszczenie nie ma dobrej akustyki - jeszcze muszę nad tym pomyśleć... długie echo z klatki schodowej, duże okna) oraz z innej parafii nasze własne wzmaki taga.

Nie wymagam niewidomo czego na wysokiej głośności.

Dzisiaj posłuchałem rano i przykladowo simply red płyta stars się rozjeżdża - brakuje dynamiki i precyzyjnego podania poszczególnych instrumentów. Dire stairs - Mark ma wokal wycofany i obniżony.

20230218_094656.jpg

20230218_094709.jpg

20230218_094720.jpg

20230218_094730.jpg

20230218_094748.jpg

 

U11ntitled.png

Edytowano przez yayayaya
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 months later...

Cześć.

Podbijam temat moich Lintonów. Pomożecie?

Dostałem rekomendację na Naim Uniti Atom jako dobrą parę do wafli Spoglądam dalej nieśmiało na Lyngdorfa. Jest zawsze opcja Audiolaba 7000a/9000a.

Odnośnie ogarnięcia powierzchni lintonami. Jest spoko. Można grać głośno. Nie brakuje basów. 

Dobrze myślę że możliwość dostosowania się do akustyki pomieszczenia mając Lyngdorfa może się przełożyć na jakość odsłuchów? Pomieszczenie nie jest finalnie umeblowane. Akustyka nie jest dobra. Jest długi pogłos z klatki schodowej na który nie mam jeszcze pomysłu.

Okablowanie: optyki jakieś lepsze, głośnikowe qed signature revelation.

Edytowano przez yayayaya
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

36 minut temu, Artur Brol napisał:

Nikt nie wspomniał Cambridge CXA81 więc dodaje go do listy.

Gato Audio DIA250S też sprawdź.  Jeśli się nie mylę podobna cena jak Atom więc zakładam że w budżecie się zmieści.

Ca odradzał mi sprzedawca jako słabą parę. Sugerował arcama ale pewnie nie podejdę ze względu na ogólnie bardzo mieszane opinie i dyskotekową charakterystykę.

Co do budżetu. Audiolab 9000 lyngdorf czy atom mogę mieć bardzo dobrej cenie. Taki naciągnięty budżet to 10k brutto. Al pewnie lądowałby bliżej siedmiu.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, yayayaya napisał:

pogłos

Brawo, Ty już wiesz mega dużo na temat dobrego brzmienia i jesteś kilka długości przed innymi. Naprawdę gratuluję. 
 

Zanim się z tym „pogłosem” nie rozprawisz, to każda złotówka wydana na „lepszy” wzmak = wyrzucona kasa w błoto.

Życzę powodzenia i daj znać.
 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na szczęście w nieszczęściu ;) pogłos wracający ze schodów do miejsca odsłuchu jeet niewielki. 

Rozważam zamówienie zdjęć na panelu akustycznym. Spory koszt ale pewnie ogarnie.

Rzeczy rozważam równolegle i wciąż interesuje mnie macz lintonow i docelowej dobrej elektroniki. Chętnie opinia kogoś kto tych par posłuchał

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem Naim nie będzie tu dobrym kompanem będzie finalnie za mdło.

Lyngdorf będzie o tyle spoko że doda precyzji i szybkości tym kolumnom. Złagodzi nieco bas.

Arcam SA30 byłby tu dobrym kompanem.

Cabasse Abyss też jest ciekawym urządzeniem i nie gra tak jasno.

Bliżej 7 sprawdź Roksana Attessa, to cieplo grający wzmacniacz, ktory doda ciepła. nie będzie natomiast grał tak rozdzielczo jak Arcam czy Lyngdorf.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, yayayaya napisał:

Oglądałeś, dotykałeś jakieś?

Owszem. Od Gdyni po Luxemburg. Naoglądałem, pomacałem, ale na taką jakość nadruku to ja złotówki nie wydam. 
 

Po wakacjach dalej działam. Zdaje się, że zamówię osobno materiał z nadrukiem/zdjęcia i wyślę do Gdyni, tam, gdzie wełnę dołożą.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, AudioTube napisał:

na taką jakość nadruku to ja złotówki nie wydam

O kurde no to mi podciales skrzydła. Zakładałem, że ktoś to lokalnie robi przyzwoicie. To nie jest technologia rakietowa. Na papierze wydruki foto w dużym formacie i przyzwoitej jakości zamawiałem bez problemu.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 godziny temu, yayayaya napisał:

Pomieszczenie nie jest finalnie umeblowane. Akustyka nie jest dobra.

Najpierw umebluj do końca, a później szukaj odpowiedniego pieca.

21 godzin temu, yayayaya napisał:

Sugerował arcama ale pewnie nie podejdę ze względu na ogólnie bardzo mieszane opinie i dyskotekową charakterystykę.

Arcam dyskotekowy, pierwsze słyszę.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też się nie mogę zgodzić z tym, że Arcam jest dyskotekowy. To naturalnie grający wzmak, bardzo uniwersalny w kwestii parowania. 

Pełne umeblowanie na pewno da pełny obraz akustyki i tego, co będzie do poprawy. Wzmaka oczywiście możesz już wybrać, ale ostatecznie dźwięk się zmieni. Na kiedy planujesz kończenie umeblowania? Jeśli to parę tygodni, to bym zaczekał.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, lysy napisał:

Najpierw umebluj do końca, a później szukaj odpowiedniego pieca.

Arcam dyskotekowy, pierwsze słyszę.

okej to Arcam wraca na listę

 

1 godzinę temu, Q21 napisał:

Też się nie mogę zgodzić z tym, że Arcam jest dyskotekowy. To naturalnie grający wzmak, bardzo uniwersalny w kwestii parowania. 

Pełne umeblowanie na pewno da pełny obraz akustyki i tego, co będzie do poprawy. Wzmaka oczywiście możesz już wybrać, ale ostatecznie dźwięk się zmieni. Na kiedy planujesz kończenie umeblowania? Jeśli to parę tygodni, to bym zaczekał.

Z tym pełnym umeblowaniem to jeszcze trochę jednak zajmie. Trudno coś wybrać. Jednakże, wpłynie to tylko pozytywnie na akustykę dotłumiając.

Arcam ma swoją czy dokupioną technologię korekty. Działa to fajnie?

Jak macie w ofercie arcama i audiolaba to i chętnie usłyszę opinię/rekomendację i chętnie na PW zapoznam się z ofertą na 7000a/9000a i odpowiednik Arcama.

Jeden reminderek. Gram tylko z cyfry. Źródłem jest pc. Mogę się podłączyć USB, SPIDIF, optykiem. Kluczowa jest jakość DAC we wzmacniaczu bo z tego będzie to grać.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Korekcja w Arcamie działa bardzo fajnie, naprawdę potrafi pomóc. 

Zarówno 9000A, jak i SA30 to bardzo fajne sprzęty. 7000A już tu odstaje jakościowo, ale w swoim budżecie jest naprawdę mocny. 

9000A bardziej zarysowuje moim zdaniem krańce pasma, oferuje więcej powietrza w brzmieniu. SA30 nazwałbym nieco gęstszym i naturalniejszym. Oba są często wybierane w swoich budżetach. Wbudowane DACi są na bardzo fajnym poziomie. Ofertę niedługo podeślemy na PW :) 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To. Na tą chwilę po czytaniu teorii i waszych rekomendacji i jeszcze recenzji to najbardziej wierzę w arcama którego skreslalem i pewnie będzie pierwszy do odsłuchania.

Trochę "nie wygląda" ale to ma grać.

To. Na tą chwilę po czytaniu teorii i waszych rekomendacji i jeszcze recenzji to najbardziej wierzę w arcama którego skreslalem i pewnie będzie pierwszy do odsłuchania.

Trochę "nie wygląda" ale to ma grać.

Dostępny w cenach 10costam do 12900. Taka inflacja? Naima bym miał za dyszke i tak uważam że to sporasno. 

Ciekaw jestem faktycznej ceny arcama.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...