Skocz do zawartości

Onkyo TX-RZ900 prośba o opinie


60d

Recommended Posts

Witam.

Nastal wreszcie czas na upragnione kino domowe. Po sprzedaży TX-8390, nosze sie z zamiarem przesiadki na RZ-900. Goraca prośba o pomoc. Sprzet oczwyscie z drugiej reki o ile uda mi sie taki znalezc. Czy w obecnej chwili jest w ogole sens zakupu, o ile trafie zadbany model? Przeznaczenie 90% film (Netflix, Disney+, Amazon, HBO Max) 10% muzyka. Żadnych konsol, wiec 4k 120 hz a tym bardziej 8k (ktorego nie ma zadnej mozliwosci wykorzystac) nie potrzebuje.

Planuje w przyszlosci natomiast filmy z odtwarzacza 4K Blu-Ray i puszczanie gestych bezstratnych scieżek dzwiekowych.

O sensie zakupu wspominam bo rownolegle z tym planuje zakup nowego tv, ktory oczywiscie bedzie posiadal eARC i 4k 120hz, HDR i wszystkie inne ulepszacze obrazu. Potrzeb wygorowanych nie mam ale sie troche boje ze ten amplituner bedzie przestarzaly nawet jak na moje wymagania.

W specyfikacji nie ma slowem o obsludze HDR i Dolby Vision. O ile w przypadku streamingu z TV nie ma to znaczenia bo obraz zostaje przetworzony przez TV a sam dzwiek pojdzie po ARC to jak wyglada to w przypadku plyt Blu-Ray? Nie chcialbym miec czarnego obrazu podczas odtwarzania filmu z plyty :) prosze wybaczyc naiwne i śmieszne byc moze dla was kwestie ale czy odtwarzajac film z plyt gdzie te standardy sa obecne bede mial obraz na TV przepuszczajac to przez ten amplituner?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ARC to jak sama mówi - Audio Return Channel, czyli po polsku kanał zwrotny audio. Właśnie w przypadku streamingu z TV (bądź źródeł bezpośrednio podłączonych do TV) może występować różnica ARC vs eARC. Obecne standardy stosowanie przez VOD pozwalają uzyskać skompresowany ATMOS w ścieżce DD+ (czytaj trochę gorszej jakości), a więc zwykłe ARC daje radę. Jeśli jednak okaże się, że jakiś nadawca zaskoczy i udostępni nieskompresowane Dolby TrueHD7.1 (prawdziwy ATMOS) to zwykłe ARC w amplitunerze Ci tego nie łyknie.

Ale jeśli podłączysz odtwarzacz BR lub inne źródło jak np. odtwarzacz sieciowy bezpośrednio pod wejścia amplitunera, standard ARC/eARC jest dla Ciebie nieistotny. Nie wiem jak z obsługą HDR/Dolby Vision

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O atmosa ze streamingu sie nie martwie bo w obecnej chwili nie planuje nawet :) takze wiem ze zwykle ARC w zupelnosci wystarczy. Poki co bedzie zwykle 5.1. Atmos moze w przyszlosci. A mam jeszcze pytanie dotyczace konfiguracji. Jesli w ampli ustawie konfiguracje 5.1 a puszcze nieskompresowany Dolby True HD 7.1, DTS HD itp to rozumiem ze wszystko bedzie ok? Jest to kompatybilne z 5.1?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Onkyo TX-RZ900 ma na pokładzie Dolby TrueHD oraz DTS-HD Master Audio. Bez problemu odtworzysz ścieżkę nawet jakbyś miał tylko dwie kolumny skonfigurowane.

20 minut temu, 60d napisał:

a puszcze nieskompresowany Dolby True HD 7.1,

Mała uwaga. Dolby TrueHD jest także skompresowany, ale bezstratny (lossless) ;), sam się naciąłem :D 

Edytowano przez Butler
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Butler napisał:

 

Ale jeśli podłączysz odtwarzacz BR lub inne źródło jak np. odtwarzacz sieciowy bezpośrednio pod wejścia amplitunera, standard ARC/eARC jest dla Ciebie nieistotny. Nie wiem jak z obsługą HDR/Dolby Vision

Witam. Mam pytanie czy jeżeli podłącze Xbox series x do amplitunera który dekoduje format Dolby atmos ale ma tylko HDMI arc i włącze film Blu Ray z bezstratną ścieżką atmos to otrzymam dźwięk dolby atmos bez kompresji?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

35 minut temu, Maykel napisał:

Witam. Mam pytanie czy jeżeli podłącze Xbox series x do amplitunera który dekoduje format Dolby atmos ale ma tylko HDMI arc i włącze film Blu Ray z bezstratną ścieżką atmos to otrzymam dźwięk dolby atmos bez kompresji?

ARC /eARC jest istotne tylko w wypadku jak dźwięk ma iść w relacji TV (lub wszystko co do niego bezpośrednio podłączone)-> Amplituner. W przypadku podłączenia konsoli bezpośrednio do amplitunera, ARC/eARC jest nieistotne, dźwięk nigdzie nie "wraca", to jednokieunkowa transmisja. Bez problemu otrzymasz na amplitunerze pełną ścieżkę Atmos z XBOXa.

34 minuty temu, 60d napisał:

W tym momencie bardziej mnie martwi obsluga obrazu z zewnetrznych zrodel

W najgorszym przypadku będziesz mieć dwie opcje. Albo podłączenie odtwarzacza BR bezpośrednio do TV, gdzie dźwięk będzie ograniczony zwykłym ARC do systemu dźwiękowego, albo odtwarzacz BR do amplitunera, wtedy może być kłopot z Dolby Vision, HDR... Ale to trzeba by było po prostu sprawdzić. Jest też opcja by kupić taki rozgałęźnik HDMI, wtedy do wejścia podłączasz odtwarzacz BR, HDMI OUT telewizor,  HDMI AUDIO OUT amplituner. Ale nie testowałem takich zabawek.

Edytowano przez Butler
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Butler nie no :) nie po to siegam po badz co badz niezly amplituner zeby nie moc odtwarzac dzwieku w wysokiej rozdzielczosci :) RZ-900 posiada standard zlacz HDMI 2.0 ktore w teorii obsluguja HDR. Poczekamy, moze w watku udzieli sie ktos kto posiada/posiadal ten kombajn i rozwieje watpliwosci.

Edytowano przez 60d
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Butler napisał:

ARC /eARC jest istotne tylko w wypadku jak dźwięk ma iść w relacji TV (lub wszystko co do niego bezpośrednio podłączone)-> Amplituner. W przypadku podłączenia konsoli bezpośrednio do amplitunera, ARC/eARC jest nieistotne, dźwięk nigdzie nie "wraca", to jednokieunkowa transmisja. Bez problemu otrzymasz na amplitunerze pełną ścieżkę Atmos z XBOXa.

Ok dzięki. A już myślałem o zmianie ampli.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej ponownie:) Sprawa jest bardzo dynamiczna, bo pojawila sie okazja na RZ1100. Jak on sie ma do RZ900? Jest nowszy - wiem. Klasa wzmacniaczy D - to też wiem. Jak sie on ma brzmieniowo do RZ900? Gorzej, lepiej, czy po prostu troche inaczej? Jest sens odpiscic RZ900 na rzecz RZ1100? Chce w ciagu najblizszych 2-3 dni podjac dezycje i zaczac wreszcie cieszyc sie z kina domowego. Inne marki odpadaja. Prosze o rzetelne wypowiedzi na temat tych dwoch modeli. Pod katem dzieku KINOWEGO. Muzyka mnie nie interesuje.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

49 minut temu, 60d napisał:

Jest nowszy - wiem.

Taaaak. Cały rok nowszy 2015 vs 2016 :D

RZ1000 to wyższy model, więcej kanałów etc. Co może istotne, obsługuje Dolby Vision które moim zdaniem wyprze HDR. Czy się opłaca? Kwestia ceny. Osobiście nie dałbym więcej jak 4000zł za sześcioletni egzemplarz bez gwarancji. Poniżej masz porównanie danych technicznych i wyposażenia jak wcześniej na to nie trafiłeś. Wielka kobyła  ;) 

https://www.zkelectronics.com/compare/onkyo-tx-rz1100/onkyo-tx-rz900/

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@maciek72 żadnych projektorow miec nie bede także spoko :) tylko TV. Na chwile obecna proste 5.1 z mozliwoscia bardzo powolnego rozbudowywania o Atmos w perspektywie roku lub dwoch, zobaczymy. To co mnie przeraza to wielkosc RZ1100, nie powiem. Nie tyle szerokosc i wysokosc co glebokosc. 45 cm to kawal krowy.

@Butler o cenie 4000 zl za RZ1100 mogles pomarzyc pare lat temu :) tak jak o cenie 3000 zl za nowe Onkyo TX-8390 ktore 3 dni temu sprzedalem uzywane za 4700 zl co jest megapromocja z mojej strony.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

37 minut temu, Butler napisał:

Amplitunery kina technologicznie szybko się starzeją, taka ich natura.

 

Tylko ze polowa tej technologii nigdy w normalnych warunkach nie zostanie wykorzystana a placic za nia trzeba. Na co mi amplituner zdolny odrobic obraz 8k jesli z ok.3.5m oko ludzkie nie jest w stanie odroznic 4K od zwyklego full HD? Starzenie sie technologii to glowny argument panow z plakietkami na koszuli zwanych sprzedawcami. Na moje warunki ampli zdolny obrobic 4k w 60Hz do kina to szczyt wymagan. Atmos gdybym chcial rozbudowac - jest, ARC - jest. Konsoli nie mialem, nie mam i nigdy miec nie bede wiec 4k 120hz i 8k 60hz to wymysl. Nie wspomne o tym ze nie ma fizycznie mozliwowsci zeby czerpac z takiej rozdzielczosci zadnych korzysci. Ile lat na rynku mamy stare dobre DD? 20, 30? A mimo to mamy to nadal do dzis. A ceny sa jakie sa i nic z tym nie zrobimy :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8K... wydaje mi się że to umrze śmiercią naturalną tak jak telewizory curved. Ale poza tym, punkt widzenia zależy od punktu siedzenia. Nie masz konsoli, ja mam trzy + kompa który ciągnie 4K120Hz. Konsole konsolami, ale zapalonego gracza na PC nie przekonasz że 60FPS wystarczy do komfortowej rozrywki. Nie po to składa się sprzęt który jest w stanie uciągnąć powyżej 100FPS na 4K żeby później utchnąć w wąskim gardle amplitunera i telewizora z wyświetlaniem 60Hz. VRR oraz ALLM też są sporym ukłonem w stronę gamingu. Poza tym o ile różnica między 8K i 4K jest w domowych warunkach dość trudno dostrzegalna, tak 4K vs. FHD z tych 3,5m (przy zbliżonej jakości masteringu) jest już ewidentna. Piszę o własnych spostrzeżeniach a nie o wydumkach internetowych teoretyków. Siedzę 3 metry do ekranu 75" i 2,8m do 107" 21:9. ARC... Wystarczy do momentu aż jakość VOD przekroczy dotychczasowe DD+ i pojawi się TrueHD. A to wcale nie jest odległa perspektywa bo konkurecja nie lubi próżni. Wtedy z tym swoim ARC będziesz w ciemnej dupie, chyba że skombinujesz Netflixa z innego źródła bezpośrednio podpiętego pod amplituner. Czy jest różnica pomiędzy Atmos z DD+ czy z TrueHD? Oj jest...

Wybierasz starszy fajnie brzmiący i wydajny amplituner który trochę stoi na bakier z postepem technologicznym, ale robisz to świadomie bo wiesz że nie wykorzystasz "bajerów". OK!!! Tylko pamiętaj o braku wsparcia jeśli chodzi o gwarancje oraz dość przeciętną awaryjność z którą po prostu musisz się liczyć.

Dolby Digital weszło w 1991r, a pierwszym filmem na skalę konsumencką był Powrót Batmana (1992)

Edytowano przez Butler
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Butler dokladnie o to mi chodzi. Ty masz powody by siegac po najnowsze technologie, ja nie :) Ty przy swoim 75" z 3m masz zupelnie inna poglad na obraz niz ja na 55" z 3.5m i roznice pewnie widzisz, nie twierdze ze nie. Ale ja wiem ze nie widze.

Onkyo 830 czy 840 na rynku wtornym sa w tym momencie sporo drozsze. O nowym 840 nie wspominam nawet. Moj max budżet na ampli KD to 5 tys.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Butler mozesz rozwinąć myśl jeśli chodzi o "przeciętną awaryjność"? To jakieś ogólne stwierdzenie jeśli chodzi o starsze amplitunery czy RZ1100 ma jakąś szczególną przypadlość? (tak jak masowo padające DSP i płytki HMDI w poprzednich latach i modelach). Czegoś konkretnego w tym modelu powinienem sie obawiać?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to teraz mi namieszałeś :( sprzedajacy twierdzi ze nie ma z nim absolutnie żadnych problemow. Dodatkowo nie mial zadnych problemow ze wstawieniem zdjec srodka amplitunera, nawet sam to zaproppnowal. Zrobil je ze wzgledow bezpieczenstwa, kiedy oddawal ampli do serwisu celem jedynie wyczyszczenia elektroniki z kurzu.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Model RZ900 miałem w domu. Klient zostawił mi go do testowania kilka dni. Więc poznałem go dość dobrze.

I powiem że to był model na prawde nawiązujący do starych dobrych amplitunerów Onkyo.

Ciezki, mocny, wydajny i brzmiący.

Jeśli nie potrzebujesz nowości na HDMI to byłby to dobry wybór.

Co do zakupu uzywanego amplitunera. Zawsze jest ryzyko. Jak i gdzie był używany.

Najlepiej było by dogadać się na gwarancję rozruchową.

Piotr

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...