Skocz do zawartości

Co myślicie o niesymetrycznie ustawiony kolumnach?


LML

Recommended Posts

Cześć
Mam taki problem, że mój pokój nie jest czworokątem - jedna ściana jest pod kątem i powstaje niewdzięczna wnęka, która zapętla i wzmacnia niższe tony.
wiele razy zmieniałem pozycję kolumn i najlepsza pod względem odbioru (nie koniecznie wizualnie) jest pozycja nie symetrycznie rozstawionych kolumn. 
Prawa jest bliżej odbiorcy, lewą wycofałem jakieś pół metra w tą wnękę i sam jestem zaskoczony, że bas przestał dudnić.

Bardzo proszę dajcie znać co myślicie o takim 'nie równym' ustawieniu.
Wiem, że jest to dalekie od wzorca- tj. np  trójkąta równobocznego. Czy zdarzyło się komuś spotkać taką sytuację że głośniki lepiej grają kiedy stoją niesymetrycznie?
Może powinienem spróbować innych 'sztuczek'?

Pozdro
Paweł

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedź
 

Tak to teraz stoi i co chwilę 'tańczę' z tymi kolumnami.  Za jakiś czas może wstawię jakąś pułapkę basową albo jakieś panele. Ale póki co powiedz co myślisz o takim ustawieniu:

 

IMG_7594.thumb.jpg.61e7ee4d235cc2729b0f3edc050d397c.jpg

Prawa kolumna jest odsunięta od ściany jakieś 20 cm tylko, ale jest w miare nieźle.
Lewa natomias
t wcześniej stała bliżej słuchacza- na jednej linii z prawą i praktycznie niskie dźwięki hulały bez kontroli, w pewnych rejestrach nawet ich nie było. Teraz jak stoi w tym kącie to tak jakby bardziej 'panuje' nad tym co się dzieję w tym nieszczęsnym kącie. Efekt uboczny to formowanie się wyższych dzięków...

Wrzucam podgląd pokoju:
 

pokoj.thumb.jpg.b892d6711f63bcfa91c2878e26f76de7.jpg

Niecałe 20m2
Bowers&Wilkins 603 S2 AE
NAD C368

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, LML napisał:

A co myślisz o tej różnej odległości kolumn od słuchacza?

Nie może tak być. Ucieka Ci stereofonia. Rozwiązaniem mógłby być sprzęt z korekcją akustyki, np. YPAO w Yamasze bardzo dobrze sobie radzi z takimi zagwozdkami. Opóźnia sygnał dla jednej kolumny i scena stereo wraca na swoje miejsce.

A tak na marginesie, to takie skosy mogą być nawet pożądane, Powinny zmniejszać echo trzepoczące.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

29 minut temu, Kraft napisał:

Nie może tak być. Ucieka Ci stereofonia. Rozwiązaniem mógłby być sprzęt z korekcją akustyki, np. YPAO w Yamasze bardzo dobrze sobie radzi z takimi zagwozdkami. Opóźnia sygnał dla jednej kolumny i scena stereo wraca na swoje miejsce.

A tak na marginesie, to takie skosy mogą być nawet pożądane, Powinny zmniejszać echo trzepoczące.

No powiem Ci że ja musiałem zmieniać balans przez to.
Z basem jest lepiej ale średnica i wysokie czuje zmiany i nie wiem czy się przyzyczaję czy jest najzwyczajniej lipa...

Czym jest te echo trzepoczące? Chcesz powiedzieć, że mogę jakoś w pozytywną stronę wykorzystać kształt tego skosu...?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 20.12.2022 o 23:42, LML napisał:

Bardzo proszę dajcie znać co myślicie o takim 'nie równym' ustawieniu.

Wybacz mi, że odpowiadam nie na temat, Twoją potrzebę.  możesz być  na mnie zły, wściekły.

Ufam, że z tym ustawieniem sobie poradzisz. Ale podejrzewam, choć mogę się mylić, że największym problemem w tym pokoju jest pogłos. Ogromny pogłos. 
W całym paśmie. 
Raz w roku maluję ściany u siebie. Jest „golusieńko” jak u Ciebie i no nie ma takiej możliwości, bym przez więcej jak 5 minut, aby cieszyć się brzmieniem. 

W każdym razie trzymam kciuki, byś mógł się cieszyć brzmieniem.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, AudioTube napisał:

Wybacz mi, że odpowiadam nie na temat, Twoją potrzebę.  możesz być  na mnie zły, wściekły.

Ufam, że z tym ustawieniem sobie poradzisz. Ale podejrzewam, choć mogę się mylić, że największym problemem w tym pokoju jest pogłos. Ogromny pogłos. 
W całym paśmie. 
Raz w roku maluję ściany u siebie. Jest „golusieńko” jak u Ciebie i no nie ma takiej możliwości, bym przez więcej jak 5 minut, aby cieszyć się brzmieniem. 

W każdym razie trzymam kciuki, byś mógł się cieszyć brzmieniem.

 

Dzięki
wiem, że masz rację ale jestem minalistą- nie lubie dużo rzeczy...
Walczę wewnętrznie o kompromis ;)
Jesli chodzi o dzwięk to jest naprawdę nieźle ale ten bas zapętla się i nasila nienaturalnie. Może poporstu wrócę do wcześniejszego ustawienia - wtedy wszystko jest naprawdę świetnie, ale pod warunkiem że nie przysuwam się głową zbytnio do ściany.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, LML napisał:

jestem minalistą- nie lubie dużo rzeczy...

Zatem przybijamy sobie wirtualnie piątkę.

8 minut temu, LML napisał:

przysuwam

To słowo klucz. 
Odsuwaj się, przesuwaj itp, aż te „basy” będą mniej dokuczliwe. 
Zachęcam Ciebie do poszukania, także na tym forum, „wiedzy” jak to jest z tym dźwiękiem. Jak on powstaje, się porusza, na co zwrócić uwagę, by jeszcze więcej mieć przyjemności.

Jeśli ja/minimalista sobie poradziłem, Tobie także się uda.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...