Skocz do zawartości

Amplituner KD : Anthem MRX740 vs Arcam AVR11


Kubakk

Recommended Posts

Porównanie amplitunerów Anthem MRX740 4K (system korekcji ARC Genesis) vs Arcam AVR11 8K (system korekcji Dirac Live)

Oba amplitunery to niejako wstęp do kinowego high-endu.

Jakość wykonania obudów obu jest podobna , jednak Anthem ma wyższej klasy gniazda głośnikowe , u Arcama problemem jest podpięcie przewodów powyżej 1,5mm^2

Co do pilotów , Anthemowski lekki jak piórko z kiepskimi guzikami , u Arcama widać i czuć lepsze wykonanie.

Wyświetlacze :

Anthem – ładnie wygląda , po środku duże cyfry volume , w rogach rożne informacje typu : input / czy włączona korekcja akustyki / częstotliwość sygnału / rodzaj sygnału – tutaj spory problem gdyż z czasem pokazuje pogodę i realnie nie wiadomo czy gramy z frontów czy z 5.1 (jaki system dekodowania)

Arcam – wyświetlacz przedzielony 2/3 do 1/3 , po lewej od góry input / rodzaj sygnału (stereo,dd,dts,itp.) / częstotliwość sygnału / jaki sygnał idzie ze źródła (tego brakowało w Anthemie co dla mnie jest kluczowe). Widać lekko biały pasek oddzielający co wydaje się mniej estetyczne.

Jakość dźwięku :

Oba urządzenia co słychać to procesory kd + wzmacniaczowe końcówki , także jakość w stereo jak normalny wzmacniacz 2 kanałowy, z czego Anthem brzmi neutralniej , coś jak wyższej klasy wzmak lampowy na KT88 ,  Arcam to być może typowe „angielskie brzmienie” chociaż czasami przypomina mi lampowe szczególnie końcówki wokalne (lektor tv). Po włączeniu korekcji akustyki dirac Arcam potrafi zrobić imprezę , przyjemnie podzielić scenę , czarne tło , zgrać subwoofer z resztą pasma. Jeśli onkyo 676 miało brzmienie względem SET300B (10/10) na poziomie 1/10 , to Arcam jest gdzieś tak w okolicy 7/10 - zapewne dopieszczeniem Diraca można by dobić do ~8/10

Oba amplitunery spokojnie mogą służyć jako wyższej klasy wzmacniacze stereo , mają przyjemny wykop na basie , potrafią ustawić scenę , wokal.

 W KD także u Anthema bez korekcji akustycznej mocno słyszalna jest spora separacja kanałów , co niekiedy może być męczące jednakże powoduje natychmiastowy efekt „wow” (być może odpalał jakiś dts virtual czy inne takie , niestety wyświetlacz nie pokazuje)  , u Arcama jest to bardziej zrównoważone (być może gdzieś coś się ustawia chociaż przestawiając dolby audio procesing na movie/music/night nie zawsze słyszę różnice). Dodatkowo Arcam posiada direct sound , coś czego w Anthemie brak , a co było już w Onkyo lata temu.

Interfejs i korekcja :

Oba urządzenia ustawia się via www , można też na wyświetlaczu chociaż jest to mało wygodne // niby fajnie ,ale do ważnych ustawień trzeba odpalać komputer

Anthem  oferuje trochę więcej możliwości customizacji względem Arcama szczególnie na INPUTach , niby fajnie ,ale też ustawiacie sobie TV eARC i żeby ogarnąć w Anthemie po całości musicie zrobić 4 : bez korekty stereo/wielo , z korekta stereo/wielo , i za każdym razem przełączacie … lekka masakra + na wyświetlaczu nie wiecie realnie czy gra 2.0 czy 5.1 , niekiedy świeci multichanel PCM a gra 2.0 ew. 2.1 , gdzieś tak po 2-3h system już nie pokazywał stereo PCM (być może czegoś nie wiedziałem a być może jakiś błąd w firmware) .

W Arcamie jest prościej , tutaj wystarcza 1 INPUT który można sobie opisać tak jak chcemy , widzimy jaki sygnał przychodzi możemy zostawić Stereo 2.0/2.1 ew. zupmixować do dolby surround czy DTS Virtual , Auro 2d czy innego takiego. Chociaż niekiedy zostaje 2/0/0 i trzeba przycisnąć MODE , wtedy pojawia się odpowiedni sygnał 3/2/1 (5.1)

Natomiast mocną grandą jest brak guzika display w Arcamie , czyli powrotu do eARC , dla mnie niezrozumiałe , przełączacie na NET (spotify) czy inne wejście i z pilota nie jesteście w stanie powrócić do dźwięku na TV (wtf Arcam?) , może ktoś wie jak to zakodować na pilocie. Co prawda powrót jest możliwy poprzez wejście do menu , input config i zjechaniu na display (trzeba podejść do amplitunera bo powyżej 1m nie widać tak małych liter) ,ew. szybciej przełączyć w tv wejście na inne i z powrotem.

Przełączenie w tv na hdmi amplitunera , by mieć obraz z podpiętego urządzenia – brak obrazu – trzeba wyłączyć i włączyć ponownie Arcama (być może jakiegoś ustawienia nie ogarniam , tylko nie wiem jakiego) , w Anthemie działało to normalnie.

Co do korekty ARC Genesis Anthema wg mnie to bardzo dobre i mało wymagające wiedzy ustrojstwo (z Anthemem otrzymujemy mikrofon coś jak umik + statyw + kabel) , po pomiarach można sobie skorygować np. podbicie basu , odcięcia itp. , gdzie Dirac Live wydaje się trudniejszy w obyciu . Dodatkowo z Arcamem nie otrzymujemy mikrofonu tej klasy co UMIK, oraz Dirac nie jest wymaksowany.

Inne inności :

Czas załączenia , Anthem ~4s , Arcam ~12s

Zużycie prądu w standby , Anthem ~1W , Arcam ~4W

Zużycie prądu normalnie , Anthem ~70W , Arcam 75-80W

Dioda sygnalizująca załączenie sprzętu , Anthem oślepiająca niebieska  , Arcam też jasny ale mniej rzucający się w oczy biały.

Wiatraki :

Anthem posiada bardzo mały tylny wiatrak fi ~5cm który za każdym razem po dokładnie 5,5h się odpala na 5 minut i potem co 30minut , nie jest to jakiś mega chamski dźwięk niemniej przy ampli podbija o 5,5dB , a i 4,5m dalej jest słyszalny , nawet pomimo tego iż działał oczyszczacz powietrza (na 2 poziomie) , tzn. nie że zagłuszał ale nagle pojawiał się dodatkowy dźwięk , wyciszałem i było słychać. Skoro odpala się zawsze po takim czasie to chyba jest to zapisane w softcie , czyli jakieś zabezpieczenie , przed czym ? Ciekawe czy w lecie odpala tak samo. Podobno dorzucenie zewn. Wentylatora podpiętego usbkiem do ampli załatwia temat. Niektórzy wymieniają te wiatraki na coś z noctuy i jest cisza.

Jeśli ktoś odpali sobie wieczorem jakiś ASMR czy chce posłuchać ciszej muzyki to będzie średnio przyjemnie.

Arcam posiada z przodu 2 wiatraki , przez 10h nie słyszalne , tylny także nic , być może kręcą cały czas wietrząc obudowę , wizualnie wyglądają na 8-10cm.

 

Obecnie patrząc na ceny amplitunerów premium z 8K stwierdzam ,że są mocno przesadzone i podbite spekulacyjnie, ale też dla zachodniego klienta te 3000-4000$ to nie wygórowana kwota. Jeśli ktoś ma dużo miejsca czy ochotę to warto przemyśleć może tańszy ampliak z możliwością podpięcia końcówki stereo , ale wtedy warto przetestować czy jakościowo i cenowo nie wyjdzie podobnie ;)

Mimo iż Anthem to bardzo dobry amplituner , niestety ergonomia użytkowania , to co pokazywał na wyświetlaczu , wiatrak , pilot u mnie się nie sprawdziły. Jeśli ktoś zbuduje sobie typową salkę kinową gdzie chodzi obejrzeć seriale/filmy to dźwięk wiatraka raczej mu nie przeszkodzi szczególnie jak dorzuci sobie ac inifnity multifan wiatraczek czy coś podobnego to wg mnie bardzo dobry wybór , ustawieniem dźwięku wielokonałowego miażdży multikino czy cinemacity – nie wiem jak inżynierowie tego producenta osiągnęli taki podział / separację – co prawda może wymagać pomieszczeń 30m^2+

U mnie amplituner często , szczególnie w weekendy czy Święta leci 8-12h , tv , youtube , spotify , streaming itp. a tutaj Arcam jest po prostu wygodniejszy.

Anthem w KD jest o tyle lepszy od Arcama o ile Arcam w stereo/muzyce względem Anthema. Natomiast myślę iż temat ustawień , wygrzania sprzętu da możliwość dorównania w kinie Anthemowi.

Wczoraj przesłuchane na Arcamie m.in :

Mery Spolsky - Niema Mery , Bloodhound Gang - the bad touch , Infected Mushroom - where do i belong ,

i muszę przyznać było przyjemnie , dźwięk "chodził" , był wykop , przy akustycznych kawałkach także przyjemnie chociaż nie aż tak jak na SET300B , ale to można poprawić odpowiednim filtrem Diraca. Były ciarki ,a to u mnie wyznacznik dobrego brzmienia , onkyo 676 mimo iż w filmach niekiedy dawał rady , to w muzyce to już przepaść. Anthem/Arcam spokojnie mogą rywalizować z wzmacniaczami stereo z wyższego pułapu aniżeli budżeciaki.

Podziękowania dla

 @Na Temat Audio @Q21 za ogarnięcie tematu sprzętowego na odpowiednim poziomie obsługi - szczerze polecam oba salony

@Piotr Sonido za porady nie tylko sprzętowe

 

Mimo iż może opis chaotyczny , myślę iż przyda się potencjalnym nabywcom w/w amplitunerów - sam szukając jakiś informacji , nie znalazłem tych które mnie interesowały , nawet na zachodnich forach

Porównanie wielkości Arcam avr11 vs onkyo 676

 

 

porównanie.jpg

Edytowano przez Kubakk
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisałem ,że Arcam zostaje , wątpię by onkyo rz-50 go przebiło, chociaż irytujący jest brak hdmi - przepatrzyłem wszystkie opcje i poza wyłączeniem/załączeniem nie ma jak odpalić widoku z podpiętego urządzenia. Dźwięk po hdmi leci ,ale sygnału obrazu nie ma , support@arcam.co.uk chyba nie aktualny bo mail powrócił.

Chyba będzie konieczne podpięcie 2 kabla wyjściowego z ampli do tv , oby to pomogło.

Dodam jeszcze coś o korekcji obu amplitunerów ,

Anthem - łatwa konfiguracja , 5 pkt w podstawie , niestety poza lepiej zgranym basem nie czułem różnicy , po diracu już wiem ,że pewnie za blisko rozstawiłem mikrofon co ma duży wpływ na finalny efekt

Arcam - więcej ustawień pomiarowych dźwięku w diracu , po odpaleniu dziwnie ciszej , potem trzeba doregulować głośniki volume , są różne filtry , przy zbyt wąskim rozstawieniu mikrofonu dźwięk przedni był w szerokości 50cm , po mocniejszym rozłożeniu już przyjemnie te 1,5-2m także trzeba zwrócić na to uwagę. Przy diracu słychać większą zmianę niż przy arc genesis - do czystszego dźwięku trzeba się przyzwyczaić ,ale potem ciężko już słuchać bez korekcji.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Factory Reset ogarnął temat HDMI w Arcamie , jak i chyba szybszego działania przy odpaleniu DIRAC softu.

Zastanawia mnie z czego to wynika , urządzenie nowe a i tak trzeba było zresetować ...

W sumie onkyo 676 jak przestawał działać eARC to tak samo 2 guzikowy reset naprawił sytuację

Co do DIRACa , bardzo fajnie sprawdzają się krzywe StormAudio (inny plik dla frontów/centrala , inny dla suba oraz surroundów)

Jedyne co jest denerwujące to brzdęk (jak w onkyo po 30 minutach) po wciśnięciu MUTE - zapewne odcina końcówki (podobnie mam w lampie)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months later...

Miałem napisać po 3msc które minęły jak użytkowanie Arcama

  • przełączanie hdmi np na PC wymaga najpierw wejścia na 2gi kabel hdmi który odpala obraz a potem na 1 by nie musieć na pilocie przepinać wejścia dźwiękowego , zapewne reset TV załatwił by sprawę ale nie chce mi się od nowa na wielu wejściach hd/4k ustawiać kalibracji obrazu ;) 
  • załączanie jest długie , ale już przywykłem
  • zaniki głosu to rwanie wifi , ja zazwyczaj używam spotify z tv gdzie mam wpięty kablem ethernetu , oczywiście steruje aplikacją z telefonu // jeśli odpalimy spotify na ampli to tak samo jak miałem w onkyo działa to wolno i może coś przerywać.
  • jakość dźwięku arcama + dirac + odpowiednie kreski do filtrów jest na tyle dobra ,że lampę odpalałem raz w przeciągu 4msc - zaskakującym jest jednakże jak lampa dobrze ogarnia niedoskonałości akustyki pomieszczenia względem pure amplitunera toteż zapewne wpadnie kiedyś do niej jakieś źródło z diraciem oraz wyjściem pod suba co by wszystko było zgrane i działało jeszcze lepiej. Obecnie z uwagi na brak czasu oraz wygodę leci tylko ampli kd.

Arcam bardzo dobrze ogarnia kawałki rockowe ,

wokal Stevena brzmi mega czysto i przyjemnie , co na onkyo 676 nie miało miejsca

W KD szczególnie na disney+ przy sygnale dd+ ew. atmos także jest grubo , podział kanałów , jakość - Piraci z Karaibów dźwięki na okręcie miażdżą (deski,maszty,żagle,itp.) , efekt movie na dolby procesing także potrafi spotęgować to coś co zazwyczaj mamy w kinie na reklamach ;) 
 

btw test Anthema z narzekaniem na wiatraki

 

Jeśli ktoś ma środki , warto zainwestować w Arcama - brzmienie jest z wyższej półki

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzięki za info, w sumie jak chce się posłuchać jakościowo dobrego dźwięku - czy to w stereo czy przy odpaleniu seansu filmowego na projektorze to można poczekać , zarówno na włączenie jaki i przełączanie. 

Ale jak przystało na multi funkcjonalny AV i codzienne używanie z przełączaniem w locie miedzy TV sat / netflix / spotify / xbox / urządzenie sieciowe / itp. to trochę kicha :(

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 months later...

Witam,

chciałbym się dołączyć do tej konwersacji. Mam arcama AVR21 od marca. Co do tych wszystkich uwag tutaj przytoczonych to faktycznie wszytko się zgadza.

Brak guzika Dispaly, dramat. Fakt, jak się przełącza z np Display na Sat, czasem jest dźwięk, nie ma obrazu. Czasem się włącza display , na wyświetlaczu jest display, ale dźwięku nie ma. trzeba wszystko wyłączyć i włączyć i przeważnie pomaga. czasem trzeba to zrobić 2-3 razy.

Co do brzmienia, diraca , moim zdaniem jest super. jest moc, głębia. w stereo naprawdę gra to pięknie.

Ale w moim AVR jest problem. może się  z tym spotkaliście, a bardziej liczę, że u Was( jak ktoś ma Arcama avr, nie ważne jakiego od 10 do 31).

Chodzi o wejście NET. Spotify i Tidal. Lubie mieć podkręcony trochę bas, tak plus 3 plus 4. NA wszystkich innych wejściach, CD, gramofon, Display, gra super bez problemów.

W wejściu NET, obcina mi dźwięk. po kilku piosenkach, albo jak przełączam na kolejny utwór, dźwięk jest obcięty, cichszy i charczy. Jak zmienię albo treble, wystarczy plus 1 minus 1, dźwięk się odblokowywuje. 

Walczę z arcamem i dystrybutorem, twierdzą że tak jest, że nie powinienem dodawać bass, bo wejście NET jest już bardzo wzmocnione itd...

Czy któryś z właścicieli Arcmama ma takie zjawisko?

Dnia 26.03.2023 o 14:26, Arek_Gd napisał:

@Kubakk i jak tam po kolejnych 2 miesiącach. Dalej banan na twarzy ? :)

 

Zaciekawiliście mnie tym Arcamem. W sieci sporo informacji o AVR10 / 20, że irytujące jest bardzo długie włączanie sprzętu oraz zaniki głosu co jakiś czas w streamingu, czy u Ciebie też takie coś się zdarza?

 

pzdr

Arek

u mnie obcina dźwięk. jak się reguluje bassy albo treble, ale tylko na wejściu NET, czyli streamer. Tidal i Spotify

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 months later...

Mija rok z Arcamem avr11 , sprzęt niezmiennie dostarcza przyjemności.

Jeśli ktoś szuka all in 1 , nie chce mieć taniego ampli kd + wzmaka stereo + dac-a + streamera to taki sprzęt jest idealny.

Dirac live w sposób znaczący ustawia to jak słyszymy , jeśli mamy pkt odsłuchowy nie centralnie , jeśli np. gdzieś z boku jakiś stół , ew. kolumny nie audiofilsko ustawione to jesteśmy w stanie wiele zniwelować by było przyjemnie.

Rok temu ustawiłem diraca z odpowiednimi krzywymi i praktycznie nie używam pilota od ampli do niczego poza on/off , ew. zmiany procesingu na movie/off (movie dorzuca kinowości)

Zastosowanie przez Arcama porządnych końcówek na każdy z kanałów + podwójne kości dac + implementacja tego naprawdę robi w domu małe kino. Nie ma tej "metaliczności" jaka była w onkyo 676 , wokal jest bliższy lampowemu.

Przy dobrej jakości sygnale kinowym sprzęt potrafi zrobić spektakl , niekiedy wydaje się jakby były głośniki sufitowe , niekiedy dźwięk chodzi przód/tył na różnych wysokościach itd.

Także mogę szczerze polecić , Arcam jest wart swojej ceny - ew. avr5 za 50% ceny + licencja DL ;)

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 months later...

Dzięki za ten materiał. 

Sam teraz się zastanawiam. 

Wyborem był onkyo rz50, ale po poczytaniu zacząłem rozważać arcama avr 5 z DL lub właśnie arcama avr11 

Twoja recka skłania mnie do avr 11 jako zakupu na kolejną dekadę i podstawę bo modernizacji systemu audio 

 

Martwi mnie tylko ten lag przy zmianie źródła. Często obecnie skacze, Tv, konsola,  Spotify i może być uciążliwe.

 

A jak działa aplikacja internetowa, dobrze się steruje urządzeniem? 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...