Skocz do zawartości

Akustyczna pytanio-prośba o poradę :-)


tomw

Recommended Posts

Wpierw opis sytuacyjny: pomieszczenie ma wymiary 5,10m x 3,85m x 2,10m, ściany z gazobetonu, na to stelaż aluminiowy, 10cm wełny na ścianach i 16cm na suficie, na to karton-gips i wykładzina na całej podłodze.

Zastosowane panele to:

ABSORBERY:
- 8 x Mega Acoustic FiberSTANDARD 120×60x10cm
- 2 x Mega Acoustic FiberSTANDARD 120×60x5cm
- 1 x Mega Acoustic PA-PM-8D 60x60x6cm
- 1 x Bluetone Acoustics Wall Panel Pro 100x50x10cm

DYFUZORY:
- 6 x Vicoustic Multifuser DC3 59,5x59,5x14,7cm
- 2 x Bluetone Acoustics Wave Reflector 100x50x10cm
- 2 x Bluetone Acoustics QRD 11N 100x50x11.5cm
- 2 x Seven Audio Dyfuzor Schroedera QRD 1D N13 114x57x12,5cm

Dokładne rozłożenie na ścianach można zobaczyć na tym filmiku - https://www.youtube.com/watch?v=2p20UiGgl_0

No więc po instalacji wszystkiego, na ucho słyszałem ze pomieszczenie jest przegłuszone, co potwierdziły pomiary które wklejam poniżej 🙂 Generalnie oglądam filmy głośno i bardzo głośno, więc idealnie chciałem pogłos około 250ms, ale wyszło około 200ms miejscami spadając i niżej, jak widać na poniższych wykresach 🙂

Błąd który popełniłem polegał na tym ze przy planowaniu akustyki oczywiście radośnie zakładałem ze wszystko zrobię tak jak trzeba, czyli dyfuzory wszystkie będą drewniane 🙂 Życie (budżet) zweryfikowało i drewniany jest tylko jeden, a reszta mimo ze dobrej jakości jest zrobiona ze styroduru, więc także i pochlania nieco 🙂 Przy zakupie miałem świadomość ze nie będzie tak jak zakładałem, ale pomyślałem ze na wiosnę po prostu pomaluje je wszystkie 2-3ktotnie farba, co powinno rozwiązać problem nadmiernego pochłaniania 🙂

Jednakże życie zweryfikowało ponownie i po rozmowie ze znajomym lakiernikiem, okazuje się ze aby to zrobić dobrze nie będzie to ani takie proste ani tanie jak mi się wydawało 🙂 Wpadłem więc na pomysł aby zastąpić część „mocnych” pochłaniaczy z wełny „słabszymi” z pianki akustycznej 🙂

Na początek zdjąłem ze ścian 6 sztuk i z sufitu 1 sztukę Mega Acoustic FiberSTANDARD 120×60x10cm i zrobiłem pomiary, pogłos skoczył o 100-150ms do góry. Następnie w miejsce zdjętych paneli powiesiłem najmocniej chyba pochłaniające panele z gąbki od Mega Acoustic - PA-PM-KOSTKA-K7 50x50x7cm. Pogłos spadł do 220-250ms w większości pasma, co mnie zadowala, ALE niestety jako ze gąbka słabiej pochlania niższe częstotliwości, pogłos poniżej 750Hz jest nieco wyższy 🙂 Być może pobawię się jeszcze z zamianami paneli, ale jak na razie słyszę ze jest lepiej i dźwięk jest definitywnie żywszy, pozostaje problem wymieniony poniżej 🙂

W KONCU docieramy więc do PYTANIA: JAK obniżyć pogłos poniżej 750Hz nie ruszając nic powyżej, w mojej sytuacji ? Zaczynam wertować materiały na necie, ale nie znalazłem nic jeszcze konkretnego i pomyślałem ze może ktoś z WAS miał podobny problem, albo może po prostu wie jak to ogarnąć ?

Dodam ze nie jest to dla mnie wielki problem w odsłuchach, gdyby nie pomiar to nawet myślę nie zdawał bym sobie z niego sprawy. No ale skoro już wiem ze jest i tyle już pracy poświeciłem ogólnie na to kino, to czemu nie zrobić tak jak być powinno 🙂

Będę wdzięczny za wszelkie sensowne podpowiedzi! 🙂

pomiary.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć . Skorzystam z okazji i sam zadam tobie pytanie . Widziałem filmik z linku i chciałbym zapytać o panele które znajdują się nad twoim projektorem, gdyż sam walczę z wysokim tonem wydobywającym się z mojego projektora laserowego. Czy mógłbyś poradzić jak sobie z tym poradzić ? Czy znasz może sposób na wysokie tony i ich wygłuszenie?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, W-3 napisał:

Cześć . Skorzystam z okazji i sam zadam tobie pytanie . Widziałem filmik z linku i chciałbym zapytać o panele które znajdują się nad twoim projektorem, gdyż sam walczę z wysokim tonem wydobywającym się z mojego projektora laserowego. Czy mógłbyś poradzić jak sobie z tym poradzić ? Czy znasz może sposób na wysokie tony i ich wygłuszenie?

To sa dyfuzory Vicoustic Multifuser DC3 ktore maja za zadanie dodac nieco przestrzeni w miejscu odsluchu, wisza nieca za fotelami z tego wzgledu, nie ze wzgledu na projektor 🙂 Nie wiem jaki dzwiek wydaje Twoj projektor, jesli chcesz go ograniczyc to pochlaniacz dzialajacy w tym samym zakresie w miejscu gdzie dzwiek sie wydobywa i odbija 🙂 Acz to takie gdybanie ino, nie mialem nigdy z tym do czynienia 🙂

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...