Skocz do zawartości

Kino domowe


Marcin P.

Recommended Posts

Hej trafiłem tu przypadkowo z racji tego że zacząłem poszukiwania kina domowego tak więc witam was wszystkich serdecznie 😊

Więc tak jak pisałem szukam kina domowego głównie muzyka i Netflix. Najlepiej gdyby to było gdzieś z media expert itd łatwy dostęp. Jestem w tym zielony i sam nie wiem co wybrać. 

Wstępnie upatrzone mam takie coś 

https://mediamarkt.pl/rtv-i-telewizory/kino-domowe-yamaha-musiccast-rx-v4a-pure-acoustics-nova-8-czarny?gclid=CjwKCAiA2rOeBhAsEiwA2Pl7QzYeDCwq3MzZ76j7VZMVXoG-Zi1ksZ4pLxWi_QfnsQNW6sXvXrIpOhoCr1cQAvD_BwE&gclsrc=aw.ds

Nagłośnienie będzie w salonie połączonym z kuchnią. Salon w kwadracie jakieś 35m i odejście na kuchnię która ma 15

Bardzo bym prosił o pomoc 😊

 

Edit budżet w granicach 7000

 

Edytowano przez Marcin P.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiedyś to w sieciach typu MediaMarkt, RTVEUROAGD itd był wybór. Często mieli wyznaczone sale odsłuchowe. Teraz bieda straszna, soundbary i jakieś multimedialne głośniki co świecą jak choinka i to wszystko. Ostatnio nawet zlikwidowali u mnie w jednym ze sklepów dział z filmami na płytach, a w zamian mogę dostać tam klocki LEGO.

Wracając do tematu... RX-V4A to podstawowy amplituner od Yamaha. Jest ok, ale nie jestem pewien czy wystarczy na Twoje 50m2. Metraż liczy się jako całość przestrzeni. I ma tylko 5 kanałów...

W obecnych czasach budując kino domowe warto pamiętać że Dolby oferuje technologię dźwięku obiektowego pod nazwą Atmos. Filmy z tym zgodne masz np. na Netflix zakodowane w DD+. Mając NAS bądź odtwarzacz Bluray, Atmos możesz uzyskać w jeszcze wyższej jakości zawarty w TrueHD, który obecnie jest najwyższym standardem w konsumenckim wydaniu.

Ale do Atmosa amplituner musi być conajmniej 7-kanałowy. No i trzeba by zamocować głośniki w suficie, na co nie wiem czy się godzisz. Jest opcja zastosowania tzw. up-firing polegająca na odbiciach od sufitu, ale działa to delikatnie mówiąc... średnio.

Po pierwsze, zapoznaj się z opisem trybów Dolby i zdecyduj który Ci najbardziej odpowiada. Pamiętaj że rozmieszczenie głośników to nie jest własne widzimisię. Podstawowe jest 5.1, Atmos z dwoma głośnikami w suficie to 5.1.2, ale warto zerknąć na bardziej zaawansowane konfiguracje https://www.dolby.com/siteassets/technologies/dolby-atmos/atmos-installation-guidelines-121318_r3.1.pdf

Budżet w granicach 7000zł na ten metraż będzie trudny do zrealizowania, używki bierzesz pod uwagę?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Butler napisał:

Kiedyś to w sieciach typu MediaMarkt, RTVEUROAGD itd był wybór. Często mieli wyznaczone sale odsłuchowe. Teraz bieda straszna, soundbary i jakieś multimedialne głośniki co świecą jak choinka i to wszystko. Ostatnio nawet zlikwidowali u mnie w jednym ze sklepów dział z filmami na płytach, a w zamian mogę dostać tam klocki LEGO.

Wracając do tematu... RX-V4A to podstawowy amplituner od Yamaha. Jest ok, ale nie jestem pewien czy wystarczy na Twoje 50m2. Metraż liczy się jako całość przestrzeni. I ma tylko 5 kanałów...

W obecnych czasach budując kino domowe warto pamiętać że Dolby oferuje technologię dźwięku obiektowego pod nazwą Atmos. Filmy z tym zgodne masz np. na Netflix zakodowane w DD+. Mając NAS bądź odtwarzacz Bluray, Atmos możesz uzyskać w jeszcze wyższej jakości zawarty w TrueHD, który obecnie jest najwyższym standardem w konsumenckim wydaniu.

Ale do Atmosa amplituner musi być conajmniej 7-kanałowy. No i trzeba by zamocować głośniki w suficie, na co nie wiem czy się godzisz. Jest opcja zastosowania tzw. up-firing polegająca na odbiciach od sufitu, ale działa to delikatnie mówiąc... średnio.

Po pierwsze, zapoznaj się z opisem trybów Dolby i zdecyduj który Ci najbardziej odpowiada. Pamiętaj że rozmieszczenie głośników to nie jest własne widzimisię. Podstawowe jest 5.1, Atmos z dwoma głośnikami w suficie to 5.1.2, ale warto zerknąć na bardziej zaawansowane konfiguracje https://www.dolby.com/siteassets/technologies/dolby-atmos/atmos-installation-guidelines-121318_r3.1.pdf

Budżet w granicach 7000zł na ten metraż będzie trudny do zrealizowania, używki bierzesz pod uwagę?

Nie nie używki odpadają za to jest możliwość rozpoczęcia budowy takiego kina z późniejszym zakończeniem czyli kupić jakąś część zestawu powiedzmy do tych 7 tys a w późniejszym czasie już poprostu dokupić brakujące elementy 😊 co do głośników w suficie nie jest to problem bo dom parterowy bez betonowego stropu 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, Marcin P. napisał:

czyli kupić jakąś część zestawu powiedzmy do tych 7 tys a w późniejszym czasie już poprostu dokupić brakujące elementy

to się da zrobić ale niestety obecnie większość budżetu pochłonie amplituner, może nawet być problem by wystarczyło na same fronty.

Pytanie czy chcesz system z atmosem czy nie bo to jest jeden z pierwszych kroków. Jeżeli chcesz Atmosa to oczywiście oznacza głośniki w suficie bo te odbijające sobie daruj.

Jak podejmiesz decyzję to napisz co wybrałeś, będzie można zrobić kolejny krok.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

30 minut temu, lolekdrugi napisał:

to się da zrobić ale niestety obecnie większość budżetu pochłonie amplituner, może nawet być problem by wystarczyło na same fronty.

Pytanie czy chcesz system z atmosem czy nie bo to jest jeden z pierwszych kroków. Jeżeli chcesz Atmosa to oczywiście oznacza głośniki w suficie bo te odbijające sobie daruj.

Jak podejmiesz decyzję to napisz co wybrałeś, będzie można zrobić kolejny krok.

Niee raczej nie będę chciał Atmosa aż takim zapalonym słuchaczem muzyki czy też kinomanem nie jestem. 

Chce zbudować jakieś sensowne nagłośnienie by ten dźwięk był czysty i gdy przyjdzie okazja podkręcić go sobie głośniej 😊

Raczej będę chciał iść w takie 5.1 

Odtwarzaczy Blu-ray też nie planuje raczej Netflix i YouTube. Wystarczył by mi sam soundbar jednak wolę mieć chociaż namiastkę dźwięki z kina.

Edytowano przez Marcin P.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak masz taką możliwość, to kable na sufit i tak pociągnij wg. pdf co Ci wyżej dałem. Jeśli kanapę przewidujesz pod ścianą, patrz na 5.1.2. Jeśli jesteś w stanie się odsunąć od tylnej ściany o conajmniej 1m, to zaplanuj 5.1.4 lub 7.1.2. Budżet jest jaki jest, ale jak posmakujesz kina to ochota w przyszłości na coś lepszego może się szybko pojawić. Na początek rozglądaj się więc za amplitunerem 7-kanałowym, nie kupuj tych najtańszych modeli. Może Onkyo TX-NR5100, Pioneer VSX-935, Denon AVR-X1700H. Jeśli jakimś cudem jednak zdecydujesz się na amp 9-kanałowy, to masz Pioneer VSX-LX305, Onkyo TX-NR7100. Może Denon AVR-X3700H gdzieś w dobrej cenie bo nowy X3800H z ceną trochę odleciał.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, Butler napisał:

Jak masz taką możliwość, to kable na sufit i tak pociągnij wg. pdf co Ci wyżej dałem. Jeśli kanapę przewidujesz pod ścianą, patrz na 5.1.2. Jeśli jesteś w stanie się odsunąć od tylnej ściany o conajmniej 1m, to zaplanuj 5.1.4 lub 7.1.2. Budżet jest jaki jest, ale jak posmakujesz kina to ochota w przyszłości na coś lepszego może się szybko pojawić. Na początek rozglądaj się więc za amplitunerem 7-kanałowym, nie kupuj tych najtańszych modeli. Może Onkyo TX-NR5100, Pioneer VSX-935, Denon AVR-X1700H. Jeśli jakimś cudem jednak zdecydujesz się na amp 9-kanałowy, to masz Pioneer VSX-LX305, Onkyo TX-NR7100. Może Denon AVR-X3700H gdzieś w dobrej cenie bo nowy X3800H z ceną trochę odleciał.

Super z kablami to nie będzie problemu z tych modeli do podałeś to wybór padnie pewnie na Onkyo 5100 lub Pioneer 935 teraz pytanie co grającego do tego podpiąć 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak wystarczy Ci 5 kanałow to ta Yamaha to fajny amplituner.

Ale jak chcesz więcej to faktycznie wspomniane amplitunery będa musem.

Chodź nie wiem czy nie warto było by jednak siegnąć po Onkyo 6100. Gra jednak lepiej.

Polowac na Denona 1700 / 2700 może gdzieś się jeszcze trafi.

Co do setu kolumn. Dobre nie drogie zestawy to

Pearl 25 / 27 , Heco Victa 702, Magnat Supreme 1002

Bo w secie musisz mieć suba. Pamiętaj. Magnat Rs12 na przykład.

Piotrek

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy możesz np. zakupić nowy amplituner jeśli już musi być coś nowego i np kolumny używki? Wtedy troszkę powiększy Ci się wybór kolumn. Elektronikę będziesz mieć zabezpieczoną gwarancją a kolumny zawsze można ocenić, u sprzedającego. Nie jest to regułą ale gdzieś tam rozmowa z człowiekiem da Ci do zrozumienia czy kolumny miały ciężki żywot czy nie. Inna sprawa, że wiele razy kupowałem kolumny używane i nie szukając mega okazji, jak kolumny były wizualnie w stanie idealnym, a człowiek na dzień dobry nie pokazywał Ci ich mocy odkręcając na maksa to kolumny okazywały się dobrym wyborem :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, Michał Gałązka napisał:

A czy możesz np. zakupić nowy amplituner jeśli już musi być coś nowego i np kolumny używki? Wtedy troszkę powiększy Ci się wybór kolumn. Elektronikę będziesz mieć zabezpieczoną gwarancją a kolumny zawsze można ocenić, u sprzedającego. Nie jest to regułą ale gdzieś tam rozmowa z człowiekiem da Ci do zrozumienia czy kolumny miały ciężki żywot czy nie. Inna sprawa, że wiele razy kupowałem kolumny używane i nie szukając mega okazji, jak kolumny były wizualnie w stanie idealnym, a człowiek na dzień dobry nie pokazywał Ci ich mocy odkręcając na maksa to kolumny okazywały się dobrym wyborem :)

Gdyby to była kwestia 500 czy 1000 zł mógłbym coś w ciemno kupić. Jednak wydając więcej wolę już mieć pewny sprzed i w razie jakiejś wady mieć na to gwarancję. Dlatego w grę wchodzą tylko nowe. Opcji jest masa mogę Ampli kupić za gotówkę resztę w jakieś raty 12 czy tam 20 miesięcy lub też za gotówkę zbudować część zestawu a kolejną za niedługo 😊

Edit 

Skłaniam się ku 5.1.2 max 5.1.4 

Z 7.1... będzie problematycznym ustawieniem więc w grę wchodzi 5.1...

Edytowano przez Marcin P.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 23.01.2023 o 22:00, Butler napisał:

Pamiętaj że jeśli zdecydujesz się na 5.1.2, to trochę kłopot rozbudować to później na 5.1.4 bo atmosy wówczas są w innych miejscach. Także męska decyzja przed Tobą. 9-kanałowy amplituner to zecydowanie wyższy koszt niż 7-kanałowy.

5.1.2.thumb.PNG.cea29f0089755c457e6483dfc30f20a6.PNG

5.1.4.thumb.PNG.48c89465b20f519a0c659bdd79b4515e.PNG

1738520624_pooeniewysokocigonikw.PNG.d6bfe3d43c946634d18da9961677ccfa.PNG

Tak decyzję już podjąłem i wybór padł na 5.1.2 :) teraz tylko dobrać odpowiednie urządzenia 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...