Skocz do zawartości

zmiana gramofonu t4p


Recommended Posts

Córka złapała bakcyla czarnej płyty i obecnie użytkuje mojego wiekowego Technicsa sl-qd33 z niebieską wkładką P30. Czy warto myśleć o zmianie na coś z "normalną wkładką" żeby poczuć różnicę na + w dźwięku.

moje typy to - używany (wygląda na bdb stan) Pro-ject Experience 2 Basic wkładka Goldring 2200 lub outletowy Pro-Ject Debut Carbon Evo wkładka Ortofon 2m red z opcją ewentualnie późniejszej wymiany na igłę blue.
w opisach Experience 2 Basic jest wyższym, choć starszym modelem, czy różnice są istotne do carbon evo?
wkładka Goldringa z opisów to zupełnie inne granie niż ortofon która z kolei uchodzi za bardzo muzykalną

będzie to grało z maluchem magnata mc1
Kwota przeznaczona do 2 Kzł

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czołem,

Myślę, że warto się przesiąść ze wspomnianego Technicsa na nieco lepszy i bardziej uniwersalny sprzęt. Jeżeli miałbym wybierać z tych dwóch modeli, to zdecydowanie brałbym Xperience z Goldringiem. Różnica w jakości względem Debuta jest znaczna.

Nie byłbym jednak sobą gdybym nie wspomniał, że warto też rozważyć zakup gramofonu "z epoki" ;) Stosunek cena/jakość może być zdecydowanie korzystniejszy, a wybór modeli jest ogromny. Każdy znajdzie coś dla siebie (manual lub automat, gramofon miękko zawieszony lub twardo, obudowa w drewnie, metalu, tworzywie, lakierze itd.) :) 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za sugestię, pewnie podjadę obejrzeć Xperience na żywo

Gramofon z epoki po serwisie lub w nienagannym stanie wcale nie wychodzi taniej - przynajmniej takie mam wrażenie przeglądając oferty ze znanych wszystkim portali. Mój technics po 30 latach wygląda prawie jak nowy, a to co oglądam w ogłoszeniach mocno mnie zniechęca. Na grupach FB ludzie wystawiają ładnie odrestaurowane sprzęty, ale wtedy cena wykracza poza tę którą zamierzam wydać 😥

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...

Niestety oferta Xperience z Goldringiem była już niedostępna

kolejne typy to Pro-Ject 2 Xperience Acryl z wkładką Sumiko Blue Point No2 lub uroczy wizualnie Thorens TD-209 z wkładką MM Ortofon 2M Black (sporo droższy, ale biorąc pod uwagę cenę wkładki thorens wychodzi za 1K PLN)

boję się czy wbudowany w magnata mc1 przedwzmacniacz da radę obsłużyć dobrze wkładkę Sumiko która jak piszą jest nieco wymagająca

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@haleem dlaczego piszą, że jest wymagająca? Z tego co widzę, to wkładka MCHO o parametrach obciążenia standardowych. Chyba, że jest coś o czym nie wiem.

Odnośnie wyboru gramofonu - w tym przypadku brałbym ten, który Ci się bardziej podoba. Nie ma między nimi jakichś wielkich różnic. Jeżeli już, to może Pro Ject będzie delikatnie wybijał się na prowadzenie w tym zestawieniu. 

Zwróć uwagę na to w jakim stanie są igły w tych gramofonach. Jeżeli są już mocno zajechane, to w zasadzie tak jakby ich nie było (cena igły do Ortofona to prawie tyle co cała wkładka, a Sumiko ma igłę niewymienną).

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Audio Autonomy info z vinyl.net  odnośnie Sumiko BP2 trochę mnie zaniepokoiło - Magnat ma prosty preamp

"Niskie napięcie wyjściowe 2,5 mV. To znaczy wysokie jak na napięcia typowe dla MC HO, ale niestety niskie jak na wejścia pre 47kohm. Podpinając do wejścia pre 47 kohm wkładka potrzebuje wzmocnienia. Przeciętne preampy MM ze wmocnieniem rzędu 40-50dB mogą sobie nie poradzić podczas głośniejszych odsłuchów."

Odnośnie obu wkładek właściciele (unikam handlarzy) po pytaniu deklarują że igły są ok. Ostatecznie można wykonać downgrade np. do prostszego Ortofona, na wkładkę black można chyba założyć igłę blue a mc wymienić na całą wkładkę MM. Przy 800 PLN różnicy rozsądek wskazuje Pro-Ject'a

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli chodzi o napięcie wyjściowe, to nie jest ono oczywiście tak wysokie jak np. w 2M Black (coś koło 4mV chyba). Jednak jeżeli zwykle nie słuchasz muzyki z potencjometrem odkręconym na godzinę 13  lub 14, to nie będzie problemu. Dasz tylko trochę głośniej i po temacie :) 

40 minut temu, haleem napisał:

Przy 800 PLN różnicy rozsądek wskazuje Pro-Ject'a

👍

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...