Skocz do zawartości

Denon AVR-X2800H - brak dźwięku Atmos


vertigo

Recommended Posts

Mam amplituner Denon AVR-X2800H, do którego podłączone jest PS4 Pro i odtwarzacz Blu-Ray Sony UDP-X700.

Odtwarzając na X700 płyty Blu-Ray 4K zawierające ścieżkę Dolby Atmos-TrueHD, wyświetla mi się na odtwarzaczu informacja jedynie o ścieżce Dolby-TrueHD 7.1. Analogiczna informacja jest przekazywana przez Denona na jego wyświetlaczu oraz na ekranie TV, po wciśnięciu przycisku „Info” - z dodatkową wizualizacją, że sygnał wejściowy obejmuje 7 kanałów i subwoofer, bez głośników górnej warstwy.

Dla porównania włączyłem na PS4 Pro film Blu-ray ze ścieżką Dolby Atmos-TrueHD, po wybraniu w opcjach konsoli „Bitstream”, sytuacja jest identyczna - Denon wyświetla informację o ścieżce TrueHD 7.1.

Konsola i Blu-Ray są podłączone do Denona kablami HDMI 2.0.

Ktoś spotkał się z takim problemem? Jakieś pomysły co robić, żeby ampi odbierał sygnał Atmos?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, system 5.1.2. ustawiony w kreatorze. Podczas odtwarzania filmu, po wcisnieciu przycisku „Info” na pilocie, w polu Input signal jest informacja o Dolby TrueHd 7.1 i podswietlone na grafice 7 kanałów + LFE i wygaszone pozostałe, w tym wszystkie górnej warstwy. Na grafice obok z aktywnymi głośnikami, są podświetlone 5 + 1 kanałów, wygaszone dwa kanały górnej warstwy, które dodałem odczas konfiguracji.

Podczas testów na koniec procesu konfiguracji, wszystkie kanały grają.

Edytowano przez vertigo
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, już wiem - jak sądzę - ocb. Oglądając film ze ścieżką Dolby Atmos-TrueHD, pierwszym wyborem dla ampli jest ścieżka z Dolby-TrueHD 7.1. Po wciśnięciu zielonego przycisku „Movie” na pilocie, z wyborem trybu dźwięku, kolejną pozycją jest „Dolby Atmos”. I wtedy już po wciśnięciu przycisku „Info” widnieje napis, że input signal to „Dolby Atmos”, a na grafice z aktywnymi kanałami świecą się wszystkie skonfigurowane.

Kolejne opcje to już jakieś presety „modyfikowane” przez ampli, ale z nich nie korzystam.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 15.02.2023 o 08:08, Piotr Sonido napisał:

Ściezkę się wybiera na żrodle. Nie na ampli.

Na Denonie ostatni używany tryb dźwiękowy zostaje zapamiętany dla źródła/ wejścia. Jeśli jest auto to owszem , włączy się odpowiedni dekoder w amplitunerze, w przeciwnym wypadku ostatnio wybrany tryb dźwięku.  Auto można włączyć  przyciskając direct dwa razy ( włączyć i wyłączyć)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

46 minut temu, Iron napisał:

Na Denonie ostatni używany tryb dźwiękowy zostaje zapamiętany dla źródła/ wejścia.

Nie chodzi o tryb dekodowania, tylko ścieżkę ze źródła. Kolega @vertigo po prostu zapomniał, że jak jest film to zazwyczaj jest ich kilka do wyboru, np. AC-3 5.1 lektor; DTS-HD Master Audio 7.1 dubbing pl; Dolby True HD Atmos english itp. I to się wybiera na źródle, czyli na playerze. Na Denonie jest jak mówisz, możesz zostawić auto lub wymusić inny tryb muxując ścieżkę, ale to będzie zawsze opierało się o wybór z playera.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Butler napisał:

Nie chodzi o tryb dekodowania, tylko ścieżkę ze źródła. Kolega @vertigo po prostu zapomniał, że jak jest film to zazwyczaj jest ich kilka do wyboru, np. AC-3 5.1 lektor; DTS-HD Master Audio 7.1 dubbing pl; Dolby True HD Atmos english itp. I to się wybiera na źródle, czyli na playerze. Na Denonie jest jak mówisz, możesz zostawić auto lub wymusić inny tryb muxując ścieżkę, ale to będzie zawsze opierało się o wybór z playera.

Zastosowałem skrót myślowy,  oczywiście że w zrodle musi być wybrana ścieżka Dolby Atmos . Natomiast w amplitunerze,  w przypadku "auto" włączy się odpowiedni dekoder.

Lub można wymusić ręcznie inny ,np. Neural X  ( zielony przycisk) i wtedy nie bedzie na wyswietlczu pokazane Dolby Atmos ( w tym wypadku).

Może niejasno napisałem

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie, może dodam trochę info.

Oczywiście, że nie zapomniałem, że są na płycie Blu-Ray 4K różne ścieżki audio do wyboru. I np. na Matrixie (1sza część) jest ścieżka nr. 1 oznaczona jako English Dolby Atmos-TrueHD (opisana jest tak na pudełku), ścieżka nr 2 English Dolby Digital 5.1 i kolejne w innych językach. Mówiłem do tej pory tylko o ścieżce nr 1.

Sony UBP-X700 ma w specyfikacji technicznej taką informację:

"DOLBY®

Dolby Atmos® (wyjście strumienia bitowego) / dekodowanie Dolby® TrueHD (7.1 kan.)"

Zgodnie z instrukcją do Denona: "Dolby Atmos content will be delivered to your Dolby Atmos Enabled AV receiver via Dolby Digital Plus or Dolby TrueHD on Blu-ray Disc".

Załączam fragment z instrukcji Denona. Legenda do *3 to: "This can be selected when the Dolby Atmos signal contains the Dolby TrueHD signal."

Więc wychodzi mi na to - być może wynika to z właściwości odtwarzacza Blu-Ray 4K, który wyświetla informację, że ta główna ścieżka to "English Dolby TrueHD 7.1ch 48kHz", bez słowa o Dolby Atmos  - że sygnał ścieżki zawierającej metadane Dolby Atmos może być wybrany z poziomu amplitunera. Opcja domyślna to "Dolby Audio - TrueHD" (bez Atmosa), opcja kolejna (po wciśnięciu zielonego przycisku) to sygnał "Dolby Atmos - TrueHD".

Zrzut ekranu 2023-02-17 o 11.40.26.png

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, vertigo napisał:

Opcja domyślna to "Dolby Audio - TrueHD" (bez Atmosa), opcja kolejna (po wciśnięciu zielonego przycisku) to sygnał "Dolby Atmos - TrueHD".

To może są jakieś ustawienia w playerze które zmienią Ci domyślny tryb na TrueHD z Atmos? Tak za każdym trzeba przełączać?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm u mnie dzieje się podobnie jak mam płytę Blue Ray (nie UHD) z Dolby Atmos to mój procesor(nie obsługujący Atmosa) pokazuje ścieżkę TrueHD 7.1. Wydaje mi się, że nikt nie sprzedał Tobie Denona albo Soniego bez Atmosa. Może kabel HDMI jest jakiś trefny i nie ma tam potrzebnej przepustowości dla Atmosa i i downscaluje się wszystko do TrueHD?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...