Skocz do zawartości

Pierwszy zestawa stereo


Raf_raf

Recommended Posts

Witam Forumowiczów!

 

Planuję zakupić ( złożyć) pierwszy system stereo.  Kiedy zacząłem zgłębiać temat za pośrednictwem internetu udało mi się zdobyć nieco podstawowej wiedzy i ogólne wyobrażenie o tym czego potrzebuje i na co mogę sobie pozwolić, ale pojawiło się też wiele znaków zapytania, które spowodowały, że udałem się na to forum w poszukiwaniu rad. Będę bardzo wdzięczny, jeśli ktoś będzie w stanie mi pomóc!

 

System ma być przeznaczony do pomieszczenia około 25m2. Jeśli chodzi o rodzaj muzyki, to głównie muzyka klasyczna, różne odmiany rocka, rzadziej pop, jazz, muzyka elektroniczna. Chciałbym, żeby budżet zamknął się maksymalnie w 6000 PLN (paruprocentowa górka będzie akceptowalna). Dodam, że do tej pory słuchamy muzyki na podstawowej mikrowieży Samsunga. Jeśli chodzi o źródła to głownie Spotify (po zakupie systemu chciałbym spróbować Tidala - polecacie?), radio FM, rzadziej płyty. Mam też gramofon, więc chciałbym, żeby był wykorzystywany w szerszym zakresie niż dotychczas.

 

Sprzęt, o którym myślałem to:

Wzmacniacz Yamaha A-S501 lub A-S301 (ze wskazaniem na 501)

Streamer Yamaha WXC-50 lub Audio Pro Link2

Głośniki Bowers&Wilkins 606 S2

Niestety nie starczy już raczej miejsca w budżecie na odtwarzacz CD, może za kilka/kilkanaście miesięcy.

 

Co sądzicie o takim zestawie na start? Ma to sens, czy lepiej pójść do sklepu i kupić sobie PianoCrafta ;) ?

 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

BW z Yamaha to nie jest dobre połączenie. Będzie po prostu jasno i sterylnie. Do Yamahy cieplejsze kolumny lub do BW cieplejszy wzmacniacz. 6tys to budżet gdzie złożysz lepsze stereo niż pianocraft. Proponuję kolumny uzywane, będą o klasę lepsze niż nowe w tej samej cenie. Chcesz obowiązkowo kolumny podstawkowe czy podłogówki też wchodzą w grę?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Artur Charicki napisał:

BW z Yamaha to nie jest dobre połączenie. Będzie po prostu jasno i sterylnie. Do Yamahy cieplejsze kolumny lub do BW cieplejszy wzmacniacz. 6tys to budżet gdzie złożysz lepsze stereo niż pianocraft. Proponuję kolumny uzywane, będą o klasę lepsze niż nowe w tej samej cenie. Chcesz obowiązkowo kolumny podstawkowe czy podłogówki też wchodzą w grę?

Czy w takim razie Elac Uni-Fi Reference B6 będą lepszym rozwiązaniem? To były drugie głośniki, które rozważałem. Jeśli nie, to będę szukał dalej - czy możesz coś ze swojej strony polecić? Głośniki będą stały na szafce telewizyjnej (dlatego nastawiłem się na podstawkowe), szafka 2,4 metra długości, więc będzie można chyba zapewnić odpowiedni odstęp między głośnikami, 60 centymetrów wysokości, teoretycznie mogłyby na niej stanąć głośniki podłogowe do wysokości 100 centymetrów (to jest poddasze, więc mam lekki skos przy jednej ścianie), ale nie wiem czy to jest rozwiązanie dopuszczalne. 

 

Jako osoba początkująca w temacie audio wolałbym na starcie postawić na sprzęt nowy, nie wynika to więc z braku zaufania do ludzi a raczej  z braku zaufania do własnego osądu i wiedzy (nie ukrywając - minimalnej). I kwestia budżetowa, biorąc pod uwagę cenę innych komponentów nie chciałbym przekroczyć 1,500 PLN jeśli chodzi o głośniki.

 

PS. Jeśli chodzi o sprzęt używany to przemknęło mi przez myśl, żeby może kupić odtwarzacz CD z drugiej ręki. Nawet na allegro widziałem kilka ofert (szukałem głównie CD Yamaha) starszych odtwarzaczy poniżej tysiąca złotych. Czy warto szukać takiego sprzętu na portalach typu allegro? Oraz jaka jest żywotność odtwarzaczy CD, czy sprzęt 10 albo kilkunastoletni zapewni dobry odsłuch? 

 

Dziękuję i chętnie wysłucham dalszych rad!

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajnym zestawem na początek przygody będzie połączenie kolumn Pylon Opal 23 (o ile podłogowe wchodzą w grę)  ze wzmacniaczem Cambridge Audio AXR100. Bardzo przyjemne dość uniwersalne brzmienie. Jeżeli muszą być to podstawki to Monitor Audio Bronze 100 mogą się też bardzo dobrze sprawdzić.

Jako dopełnienie zestawu o streaming proponuję Taga Harmony TWA-10B. Super urządzenie za niewielkie pieniądze.

Najlepiej będzie przesłuchać kilku propozycji osobiście na co serdecznie zapraszamy, oraz oczywiście zrobimy korzystne i indywidualne oferty cenowe.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podłogówki na szafce stanowczo nie. Głośnik wysokotonowy powinien być na wysokości uszu. Zostają podstawki. Jeśli yamaha to np heco aurora 300. Sprawdzone połączenie. Popatrz na Kef Q350 też fajne granie.  Kolumny kupowałbym uzywane czasem na giełdzie forumowej użytkownicy sprzedają poszanowane i prawie nowe paczki w dobrych cenach. Z allegro czy olxa też można kupować ale osobiście należałoby je zobaczyć i sprawdzić. Elektroniki raczej bym nie kupował od przypadkowych ludzi.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Yamaha AS 501 to fajne urządzenie. Rozumiem że w Topie możesz je mieć w Zestawie z Bowersami po prsoty taniej.

Ale to nie jest udane połączenie. Jasne, agresywne. Męczące.

Jak u nich to zesatw to z Indiana Line Tesi albo ELAC Debut.

Jeśli nie u nich to jeszcze Heco Aurora czy KEF.

No chyba że inna elektornika?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadza się, to połączenie wyglądało atrakcyjnie cenowo. Jednak wasze uwagi skłaniają mnie do tego, żeby poszukać innego rozwiązania. Są tam KEF, o których wspominał Artur, są tańsze więc lepiej wpasowywałbym się w swój budżet.

Jeśli chodzi o inną elektronikę, to początkowo nastawiałem się na Yamahę, później jednak zacząłem się skłaniać ku Rotelowi A11 Tribute, jeden z niewielu wzmacniaczy w odpowiednim dla mnie przedziale cenowym, który miał wzmacniacz, planowałem do niego dorzucić jeszcze tuner FM/DAB+ Rotel T11, a kiedyś w przyszłości odtwarzacz CD od Rotela. Jednak, gdy zacząłem to kalkulować to po dodaniu głośników okazało się, że znacznie przekraczam budżet, więc ostatecznie wróciłem do Yamahy, postawiłem na streamer (co pewnie jest zdecydowanie lepszym rozwiązaniem niż goły bluetooth) i rozpocząłem poszukiwania głośników. Trochę to pokrętne, ale tak to w skrócie wyglądało, więc wolałbym uniknąć kolejnego zwrotu w kwestii wzmacniacza i wybrać już coś odpowiedniego do Yamahy.

Chyba, że doradzalibyście właśnie zmienić koncepcję z tej Yamahy na inny wzmacniacz, do którego posują BW (Rotel A10?), lub może w ogóle jakaś inna konfiguracja? Tak jak pisałem, jestem mocno początkujący i zestaw, który sugerowałem powyżej, wynika trochę z szukania na chybił trafił, nie ma co ukrywać.

 

Pozdrawiam, dziękuję za wszystkie rady, mam nadzieję, że nie męczę moim rozterkami, i jeśli ktoś może jeszcze coś doradzić to będę wdzięczny, im więcej informacji tym lepiej.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znalazłem fajne Mission na olx z Krakowa ale niestety ich nie słyszałem. Może Piotr coś więcej wie na ich temat?

https://www.olx.pl/d/oferta/kolumny-mission-qx-2-walnut-pearl-CID99-IDSNdrM.html

Albo Zensor 3

https://www.olx.pl/d/oferta/dali-zensor-3-kolumny-ze-standami-mission-CID99-IDTj15D.html

Edytowano przez Artur Charicki
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

41 minut temu, Raf_raf napisał:

Zgadza się, to połączenie wyglądało atrakcyjnie cenowo. Jednak wasze uwagi skłaniają mnie do tego, żeby poszukać innego rozwiązania. 

Nie ufaj bezkrytycznie wszystkiemu co wypisują w internecie. Szczególnie jeśli są to jakieś wewnątrzbranżowe rozgrywki;). 

Posłuchaj i sam wyrób sobie zdanie.

PS Piszę to jako posiadacz dwóch wznacniaczy Yamaha i pary Bowersów.  

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Kraft napisał:

Nie ufaj bezkrytycznie wszystkiemu co wypisują w internecie. Szczególnie jeśli są to jakieś wewnątrzbranżowe rozgrywki;). 

Posłuchaj i sam wyrób sobie zdanie.

PS Piszę to jako posiadacz dwóch wznacniaczy Yamaha i pary Bowersów.  

Zgadza się.

Ja też posiadam zestaw Yamaha + Bowersy. Trzeba posłuchać i ocenić samemu.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...